Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema clasa a X-a, Transformari de stare de agregare

Creat de razvan772, Ianuarie 25, 2013, 10:14:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

razvan772

Salutare, sunt Razvan, am 16 ani si sunt clasa a X-a, profil stiinte ale naturii. Am si eu o problema de fizica de rezolvat si vreau sa va cer ajutorul. Problema suna cam asa:

O metoda de racire a unui lichid este metoda evaporarii fortate sau intensive. Ea se realizeaza punan sub un clopot de sticla un vas cu apa. Aerul si vaporii se evacueaza cu ajutorul unei pompe de cauciuc. Daca masa de apa evaporata este mv=3,4 g, care a fost masa initiala a apei? Se cunosc: caldura specifica latenta de solidificare (lambdag) = 3,4 x 105 J/Kg, si caldura latenta specifica de vaporizare (lambdav)= 2,3 MJ/kg.

Astept indicatii/raspunsuri/solutii, multumesc frumos.

Electron

Citat din: razvan772 din Ianuarie 25, 2013, 10:14:52 PM
O metoda de racire a unui lichid este metoda evaporarii fortate sau intensive. Ea se realizeaza punan sub un clopot de sticla un vas cu apa. Aerul si vaporii se evacueaza cu ajutorul unei pompe de cauciuc. Daca masa de apa evaporata este mv=3,4 g, care a fost masa initiala a apei? Se cunosc: caldura specifica latenta de solidificare (lambdag) = 3,4 x 105 J/Kg, si caldura latenta specifica de vaporizare (lambdav)= 2,3 MJ/kg.
Bine ai venit! Prima indicatie ar fi sa scrii complet problema.

e-
Don't believe everything you think.

razvan772

E scrisa complet. Am transcris-o exact cum era in manual.

Electron

Citat din: razvan772 din Ianuarie 26, 2013, 12:31:33 AM
E scrisa complet. Am transcris-o exact cum era in manual.
Da-mi voie sa nu te cred. :) Desi, in ziua de azi, calitatea manualelor a scazut destul de mult...

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p


razvan772

Nu am omis absolut nimic. Diseara voi face o poza problemei din manual sa va lamuriti. Banuiesc ca imi adresati aceasta intrebare deoarece vi se pare ca lipseste ceva, ei bine si eu am fost atentionat de catre profesor ca este mai dificila problema.

mircea_p

#6
Citat din: razvan772 din Ianuarie 26, 2013, 10:53:42 AM
Nu am omis absolut nimic. Diseara voi face o poza problemei din manual sa va lamuriti. Banuiesc ca imi adresati aceasta intrebare deoarece vi se pare ca lipseste ceva, ei bine si eu am fost atentionat de catre profesor ca este mai dificila problema.
De fapt asa cum e data problema, nu e mai dificila ci chiar triviala. Asta pentru ca orice cantitate de apa cu masa mai mare de 3.4g satisface "datele" problemei.
Poti avea de exemplu 10 g de apa din care s-au evaporat 3.4 g. Sau 15 g de apa din care s-au evaporat 3.4 g.
Problema completa ar trebui sa mentioneze ceva specific despre apa ramasa. De exemplu ca s-a transformat in gheata datorita pirederii de caldura prin evaporare sau ca s-a racit la o anumita temperatura (doar e vorba de o metoda de racire, nu?).
Ceea ce ar pune o restrictie asupra cantitatii.

razvan772

Pana la urma, acelasi lucru ne-a zis si profesorul la clasa. A ajuns si el la aceeasi concluzie ca tine, ca este o problema aiurea si ca ii lipsesc anumite date.

Multumesc frumos pentru ajutor, se poate inchide topicul :D.

Sieglind

În carte mai scrie: "se pune un vas cu apă la 0o C. Prin evaporare o parte din apă îngheaţă." etc.

:D