Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cine sunt eu?

Creat de Athos, Decembrie 10, 2012, 04:08:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valangjed

Daca tot suntem la sectiunea filosofie, spun si eu, o "idee"(mai degraba o prostie):Maine auziti sau cititi ca eu am murit.Eu pot trai "vesnic", intr-un alt univers, la fel cum voi traiti "vesnic" in universul vostru.Apropos de teoria multiversului.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

07Marius

Citat din: valangjed din Octombrie 15, 2013, 12:06:48 AM
Daca tot suntem la sectiunea filosofie, spun si eu, o "idee"(mai degraba o prostie):Maine auziti sau cititi ca eu am murit.Eu pot trai "vesnic", intr-un alt univers, la fel cum voi traiti "vesnic" in universul vostru.Apropos de teoria multiversului.

Daca dam credit teoriei, avem oricum o problema. Cu ce te-ar multumi faptul ca tu intr-un univers paralel esti sa zicem miliardar, iar in altul sarac lipit... iar tu te adresezi in acest moment din prisma celui sarac... La fel poate fi pusa problema viu/mort etc.

Chestia nasoala este ca aceste universuri paralele nu comunica unul cu altul, conform teoriei.

Mie mi se pare extrem de putin probabil ca aceasta teorie sa corespunda realitatii. Practic am avea o infinitate de universuri care fiecare dezvolta o alta infinitate s.a.m.d. Prea mult spatiu, prea multa energie, prea mult de "lucru" ptr. Domnul daca vreti,  :)
Nu cred ca poate functiona asa ceva, nici macar in plan teoretic. Cred ca undeva se ascund erori serioase de logica/interpretare a unor fenomene cuantice.
The imagination is the prisoner of our mind.

A.Mot-old

Eu sunt cel ce sunt şi nu ştiu cine sunt!Se spune că există suflete întrupate şi suflete care nu sunt întrupate şi deci asta înseamnă că eul unui om este de fapt sufletul acelui om.
Adevărul Absolut Este Etern!

Dehateh

#48
Citat din: A.Mot din Octombrie 15, 2013, 06:13:58 PM
Eu sunt cel ce sunt şi nu ştiu cine sunt!Se spune că există suflete întrupate şi suflete care nu sunt întrupate şi deci asta înseamnă că eul unui om este de fapt sufletul acelui om.


  Revin si repet ca nu suntem intrebarea ci intrebatorul. Cine sunt eu? Adica exist eu care ma observ  pe mine ca existand si ma intreb cine sunt.

Iti poti interoga chiar propriul rationament la un moment dat. De ce am gandit asa? Adica eu am observat ca am gandit intr-un fel anume reiesind de aici  lipsa de identificare cu propria minte.

 Iesind din noi vom fi noi cu adevarat.

Fiti constiinta care  observa ce se intampla cu acel Eu. :)

cristi

Ma bucur ca maniera mea de a chestiona cele trei cuvinte ale intrebarii originale a scos la suprafata o gramada de idei frumoase despre mecanica cuantica. Personal sunt de parerea lui Mircea:

CitatMecanica cuantica (aia pe bune) nu presupune ca inainte de colapusl functiei de unda sistemul nu exista sau nu este. Observarea si colapsul nu schimba starea sistemului de la non-existenat la existenta.
La fel cum numararea banilor din buznar nu ii face brusc sa fie acolo. Din pacate. Zâmbet

Interpretarile conform carora existenta universului depinde de observator sant doar atat: interpretari.
Nu zic ca nu sant interesante si ca nu ii preocupa si pe fizicieni. Ci ca nu sant mecanica cuantica.
Sa nu amestecam merele cu nucile. Ca nu e seara de Mos Ajun. Inca. Zâmbet

Deci Berkley este parintele "mecanicii cuantice" poate in sensul in care Platon este parintele cinematografului. Face cu ochiul

Sunt insa si eu atras de "posibilitatile exotice" de interpretare, ca cea urmand ideea lui Berkely. Ma fascineaza atunci cand fizica atinge limitele intelegerii umane.

Ieri tocmai am venit din concediu, unde am primit o intrebare care inca ma urmareste. Cineva m-a intrebat asa: "Poti numi conceptele (verificate) din fizica care nu mai pot fi intelese de mintea umana?" Tinand cont de calitatea ridicata a inteligentei interlocutorilor, ma gandesc sa pun aceasta intrebare aici. Am sa deschid insa un nou "thread"..

numai de bine
cristi
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

atanasu

#50
Redeschid acest fir pentruca i-am spus lui Cosmin Visan momentan banat pentru 30 de zile ca voi scrie si eu cele 800 de cuvinte cerute lui de Scientia pe firul deschis de curand, fir care a urmarit  sa fie banat Cosmin reusita firului fiind deplina: https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5308.msg70287/topicseen.html#msg70287
Acolo s-a ajuns la idealismul subiectiv iar eu am spus ca voi scrie si eu cum inteleg eu excursiile lui Cosmin in idealismul subiectiv iar A.Mot a ridicat si el undeva problema divinitatii care se defineste prin sintagma Eu sunt.
Exact desptre asta vreau eu sa vorbesc dar m-a epuizat aceasta banare nenecesara a lui Cosmin si azi nu mai pot adauga nimic decat sa ma tin de cuvant caci sugeram gasirea unui fir potrivit tratarii raportului idealism/materialism si nu am mai cautat mai departe, indata ce la rubrica de filozofie am descoperit acest fir deschis in 10 dec. 2012 de un vizitator Athos i (nu stiu cum poate deschie un fir cineva care nu este logat adica care este doar vizitator!?) si inchis dupa ce s-a ajuns si la mecanica cuantica in octombrie 2013 adica acum 6 ani.
Pe acest fir pe langa multe postari la misto sunt si cateva demne de citit dar inca nu am parcurs total firul fiind convins ca se potriveste topicului eseului celor 800 de cuvinte si deasemeni si lui A.Mot care poate interveni la aceasta propozitie, singura pe care eu o cunosc ca fiind autodefinirea transcendentei in raport cu creatura(in nota creationsta cum este A.Mot) adica cea spusa de Yahve lui Moise pe Horeb(Sinai) din mijlocul  focului sfant "Eu sunt cel care este ! "
Voi vorbi mai tarziu despre Ramana Maharshi inteleptul de la Arunachala care azi este in voga mare(vezi google) dar acum 30-40 de ani  cand am citit in franceza o editie ante belica din invatatura lui (Advaita Vedanta -reaizarea sinelui) inu stia nimeni despre el. In carte piatra unghiulara era intrebarea lui Ramana :Cine sunt eu?.
Deci este clar ca acesta este firul ce trebuie sa-l redeschid inspirat fiind chiar de Sri Ramana. :)

PS Si o completare ca nu cred ca a citit careva deja ce am scris:am parcurs in viteza cele cateva pagini de disutii si nu e nimic doar  aparitia pe ultimele pagini  a numelui de George Berkeley si o propozitie de A.Mot cu "eu sunt cel ce sunt" cat  si termenul de emergenta interesant pentru Cosmin .

A.Mot-old

Citat din: atanasu din Octombrie 20, 2019, 04:49:17 PM
Redeschid acest fir pentruca i-am spus lui Cosmin Visan momentan banat pentru 30 de zile ca voi scrie si eu cele 800 de cuvinte cerute lui de Scientia pe firul deschis de curand, fir care a urmarit  sa fie banat Cosmin reusita firului fiind deplina: https://forum.scientia.ro/index.php/topic,5308.msg70287/topicseen.html#msg70287
Acolo s-a ajuns la idealismul subiectiv iar eu am spus ca voi scrie si eu cum inteleg eu excursiile lui Cosmin in idealismul subiectiv iar A.Mot a ridicat si el undeva problema divinitatii care se defineste prin sintagma Eu sunt.
Exact desptre asta vreau eu sa vorbesc dar m-a epuizat aceasta banare nenecesara a lui Cosmin si azi nu mai pot adauga nimic decat sa ma tin de cuvant caci sugeram gasirea unui fir potrivit tratarii raportului idealism/materialism si nu am mai cautat mai departe, indata ce la rubrica de filozofie am descoperit acest fir deschis in 10 dec. 2012 de un vizitator Athos i (nu stiu cum poate deschie un fir cineva care nu este logat adica care este doar vizitator!?) si inchis dupa ce s-a ajuns si la mecanica cuantica in octombrie 2013 adica acum 6 ani.
Pe acest fir pe langa multe postari la misto sunt si cateva demne de citit dar inca nu am parcurs total firul fiind convins ca se potriveste topicului eseului celor 800 de cuvinte si deasemeni si lui A.Mot care poate interveni la aceasta propozitie, singura pe care eu o cunosc ca fiind autodefinirea transcendentei in raport cu creatura(in nota creationsta cum este A.Mot) adica cea spusa de Yahve lui Moise pe Horeb(Sinai) din mijlocul  focului sfant "Eu sunt cel care este ! "
Voi vorbi mai tarziu despre Ramana Maharshi inteleptul de la Arunachala care azi este in voga mare(vezi google) dar acum 30-40 de ani  cand am citit in franceza o editie ante belica din invatatura lui (Advaita Vedanta -reaizarea sinelui) inu stia nimeni despre el. In carte piatra unghiulara era intrebarea lui Ramana :Cine sunt eu?.
Deci este clar ca acesta este firul ce trebuie sa-l redeschid inspirat fiind chiar de Sri Ramana. :)

PS Si o completare ca nu cred ca a citit careva deja ce am scris:am parcurs in viteza cele cateva pagini de disutii si nu e nimic doar  aparitia pe ultimele pagini  a numelui de George Berkeley si o propozitie de A.Mot cu "eu sunt cel ce sunt" cat  si termenul de emergenta interesant pentru Cosmin .
Eu sunt Dumnezeu făcut de DUMNEZEU TATĂL CERESC!În acest sens se va citi Biblia Ortodoxă , Vechiul Testament , PSALMII , PSALMUL 81 și Noul Testament , Sfânta Evanghelie după Ioan , cap. 10 , versetele 33 , 34 , 35 , 36.
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

Pai tu ai inchis toti naturii redingotei filozofice existentiale. Totusi o sa povestesc despre Ramana dar maine si o sa si ciesc sau recitesc ce-mi indici. :)

atanasu

#53
Asa dar inainte de 1989 cand  eram inca  foarte tanar, mi-a cazut in mana o carticica de cateva zeci de pagini publicata in franceza inainte de razboi, unde era prezentata povestea lui Ramana Maharshi, adica cum s-a transformat el dintr-un tanar(elev de liceu) intrun intelept trecand printr-o iluminare produsa in consecinta unei  aproape mori clinice, fara motiv medical, dar pe fondul suferintei produse de decesul  tatalui sau(a se vedea similitutidea cu iluminarea pe care a avut-o si Budha). Aceasta experienta l-a facut brusc sa inteleaga ca singura intrebare care merita pusa de fiinta gnditoare in raport cu sinele sau este Cine sunt?
Intamplarea face ca pe atunci intrasem si eu in contact cu dispozitivele de stocat si redat informatia in forma siminilara cu cea initiala adica banda de magnetofon, operatiile pe care le pot face computerele asa primitive cum erau pe atunci si am ajuns sa parcurg acest drum al gandirii, al analizarii constiintei  intr-o maniera similara cu Ramana Maharshi care concluzionase ca oricine se intreaba cine sunt nu poate ajunge decat la concluzia ca in ultima sa forma Sinele adica Eul sau este ceva impersonal identic cu oricare alt sine adica ca exista de fapt unul singur si-l putem numi cum dorim, din care am rasarit cu totii si in care ne intoarcem cu totii dupa inca o viata in care am imbogatit acest sine dar nu cu memoriile egoului ci cu o altfel de amprenta cv formatat adica intrat in forma goului si prin sta si in a sinelui(recunosc ca explicatia asta este in mare suferinta dar nu gasesc alta mai plastica) pe care eu nu o inteleg adica inteleg ca se sustine ca eul personal care deriva din sine dar nu este acesta dispare dupa ce corpul fizic isi pierde viata, Deigur ca cel care ajunge printr-o iluminare nu la intelegerea rationala a acestei idei ci la trairea ei devine un fel de sfant in viata imun la toate,  cam ce spune misticul crestin undeva am uitat cine : iubeste si poti sa faci ce vrei. Este ceva cu adevarat neinteligibil pentru omul obisnuit dar nu si pentru sfantul(intleptul) de la Arunachala care statea aproape gol in strea caracteristica de iluminare si puteau veni si tigri din jungla din zona sa-l miroasa si nu-i vedea sau nu-i pasa, nu stiu, dar acesti tigri nu i-au facut niciodata nimic dar deigur cred ca daca o clipa lar fi parasit acea stare de iluminare l-ar fi sfasiat imediat. Animalele simt probabil Divinul in alt fel decat omul
Si acum va voi povesti experienta mea mentala, care de fapt devenise una stiintifica facuta in paralel cu cea mistica de care eu nu sunt capabil, experienta la sfarsitul careia am ajuns sa dau o solutie tehnica castigarii nemuririi, solutie comunicata unui unchi scriitor care mi-a spus: "scrie repede o carte, ceva si o sa ajungi celebru". Vezi sa nu scriu  au scris altii dupa niste ani si s-au facut filme de mare succes si probabil ca s-au imbogatit iar eu ma multumesc sa va povestesc voua care desigur ca nu veti crede, pentru ca este foarte usor, mai usor sa negi decat sa afirmi ceva si continuarea o sa o scriu daca macar un  singur cititor imi spune ca doreste sa o asculte . :)

atanasu

A.Mot: Am citit textele Biblice pe care le indici: sunt cu adevarat minunate si-ti multumesc mult. Dar te intreb tu in ce fel le-ai citit in ce mod te-ai apropiat si te apropii de ele?

A.Mot-old

#55
Citat din: atanasu din Octombrie 22, 2019, 05:40:42 PM
Asa dar inainte de 1989 cand  eram inca  foarte tanar, mi-a cazut in mana o carticica de cateva zeci de pagini publicata in franceza inainte de razboi, unde era prezentata povestea lui Ramana Maharshi, adica cum s-a transformat el dintr-un tanar(elev de liceu) intrun intelept trecand printr-o iluminare produsa in consecinta unei  aproape mori clinice, fara motiv medical, dar pe fondul suferintei produse de decesul  tatalui sau(a se vedea similitutidea cu iluminarea pe care a avut-o si Budha). Aceasta experienta l-a facut brusc sa inteleaga ca singura intrebare care merita pusa de fiinta gnditoare in raport cu sinele sau este Cine sunt?
Intamplarea face ca pe atunci intrasem si eu in contact cu dispozitivele de stocat si redat informatia in forma siminilara cu cea initiala adica banda de magnetofon, operatiile pe care le pot face computerele asa primitive cum erau pe atunci si am ajuns sa parcurg acest drum al gandirii, al analizarii constiintei  intr-o maniera similara cu Ramana Maharshi care concluzionase ca oricine se intreaba cine sunt nu poate ajunge decat la concluzia ca in ultima sa forma Sinele adica Eul sau este ceva impersonal identic cu oricare alt sine adica ca exista de fapt unul singur si-l putem numi cum dorim, din care am rasarit cu totii si in care ne intoarcem cu totii dupa inca o viata in care am imbogatit acest sine dar nu cu memoriile egoului ci cu o altfel de amprenta cv formatat adica intrat in forma goului si prin sta si in a sinelui(recunosc ca explicatia asta este in mare suferinta dar nu gasesc alta mai plastica) pe care eu nu o inteleg adica inteleg ca se sustine ca eul personal care deriva din sine dar nu este acesta dispare dupa ce corpul fizic isi pierde viata, Deigur ca cel care ajunge printr-o iluminare nu la intelegerea rationala a acestei idei ci la trairea ei devine un fel de sfant in viata imun la toate,  cam ce spune misticul crestin undeva am uitat cine : iubeste si poti sa faci ce vrei. Este ceva cu adevarat neinteligibil pentru omul obisnuit dar nu si pentru sfantul(intleptul) de la Arunachala care statea aproape gol in strea caracteristica de iluminare si puteau veni si tigri din jungla din zona sa-l miroasa si nu-i vedea sau nu-i pasa, nu stiu, dar acesti tigri nu i-au facut niciodata nimic dar deigur cred ca daca o clipa lar fi parasit acea stare de iluminare l-ar fi sfasiat imediat. Animalele simt probabil Divinul in alt fel decat omul
Si acum va voi povesti experienta mea mentala, care de fapt devenise una stiintifica facuta in paralel cu cea mistica de care eu nu sunt capabil, experienta la sfarsitul careia am ajuns sa dau o solutie tehnica castigarii nemuririi, solutie comunicata unui unchi scriitor care mi-a spus: "scrie repede o carte, ceva si o sa ajungi celebru". Vezi sa nu scriu  au scris altii dupa niste ani si s-au facut filme de mare succes si probabil ca s-au imbogatit iar eu ma multumesc sa va povestesc voua care desigur ca nu veti crede, pentru ca este foarte usor, mai usor sa negi decat sa afirmi ceva si continuarea o sa o scriu daca macar un  singur cititor imi spune ca doreste sa o asculte . :)
Nu sunt de-acord cu scripturile politeiste fie ele hinduiste sau nu....și nu sunt de-acord nici cu budismul și nici cu yoga și în alte postări voi spune si de ce anume nu sunt de-acord cu toate aceste scripturi sau idei....Eu doresc foarte mult să spui experiența ta mentală!

Citat din: atanasu din Octombrie 22, 2019, 06:08:15 PM
A.Mot: Am citit textele Biblice pe care le indici: sunt cu adevarat minunate si-ti multumesc mult. Dar te intreb tu in ce fel le-ai citit in ce mod te-ai apropiat si te apropii de ele?
De pe la vârsta de 12 ani până pe la vârsta de 21 de ani am "propovăduit" , din păcate , inexistența lui DUMNEZEU deoarece am citit un articol în ziarul "Magazin" despre cartea "Biblia hazlie" scrisă de Leo Taxil (a se vedea pe Wikipedia date informative în acest sens) și apoi am făcut rost de o Biblie Ortodoxă de la o soră a bunicii mele și astfel cu mintea mea necoaptă am tras concluzia greșită că DUMNEZEU nu există.De pe la vârsta de 21 de ani nu am mai zis nimic împotriva lui DUMNEZEU după ce EL a vorbit cu mine punându-mi 4 întrebări fără ai auzi Vocea Sa și eu i-am raspuns la primele trei întrebări fără a vorbi "Ai dreptate!" iar al patrulea meu răspuns a fost spus de către mine cu glas tare "Există DUMNEZEU" și această convorbire cu DUMNEZEU s-a întâmplat cam prin aprilie 1967 ora 13:00 când tocmai ieșisem de la un curs de la facultatea la care eram student...Cele patru întrebări au fost simple și le voi posta ulterior...Din acea zi nu am mai zis nimic împotriva lui DUMNEZEU.Adevărata revelație am avut-o în nopatea de 25 Decembrie 1995 cam pe la ora 03:30 AM.Am căutat să aflu ce însemna ceea ce mi s-a revelat și n-am aflat un răspuns coerent nici de la preotii ortodocși , nici din revistele despre yoga și nici de la yoghini și cărțile lor și nici de pe internet și nici de pe alte forumuri și abia în anul 1999 am găsit răspunsul în Biblia Ortodoxă pe care am cumpărat-o pe la sfârșitul anului 1998.Astfel am început să citesc si alte cărți din Biblia Ortodoxă începând cu "Facerea" pentru a afla tot ceea ce mă interesa.....și așa am ajuns la concluzia că Biblia Ortodoxă este adevărată 99,99 %.
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#56
1) Interesanta experienta ta mistica dar repet intrebarea mai clar exprimata: Ai ajuns la ce mi-ai spus ca ai ajuns pe calea unei judecati rationale cum se incearca de sute de ani sa se demonstrze existenta sau inxistenta lui dumnezeu u instrumente rationale si se reusesc doar sofisme si alte paralogisme de ambele parti sau ai avut o traire directa pe care sa o numim mistica care nu stiu cum sa o desciu : un vis cu caracter puternic de realitare, o stare de transa, o stare de gratie?
2) Nu am uitat ce am promis si voi continua povestirea inceputa dar mai intai poate imi explici ceva: Cum interpretezi sau cum aduci mai aproape de ratiune experienta traita de apostoli si descrisa de Ioan in versetul 21.11 unde se povesteste ca la a treia aparitie a lui Isus in fata ucenicilor, dupa Inviere, la marea Tiberiadei,  Petru prinde in navod 153 de pesti mari (o noua minune de tipul inmultirii pâinilor) ?
Nu intreb daca crezi sau nu in adevarul faptic descris si mi-ar fi util sa aflu daca stii cand a fost epoca in care s-a scris aceasta Evanghelie.

A.Mot-old

#57
Citat din: atanasu din Octombrie 25, 2019, 08:04:07 AM
1) Interesanta experienta ta mistica dar repet intrebarea mi clat exprimata: Ai ajuns la ce mi-ai spus ca ai ajuns pe calea unei judecati rationale cum se incearca de sute de ani sa se demonstrze existenta sau inxistenta lui dumnezeu u instrumente rationale si se reusesc doar sofisme si alte paralogisme de ambele parti sau ai avut o traire directa pe care sa o numim mistica care nu stiu cum sa o desciu : un vis cu caracter puternic de realitare, o stare de transa, o stare de gratie?
2) Nu am uitat ce am promis si voi continua povestirea inceputa dar mai intai poate imi explici ceva: Cum interpretezi sau cum aduci mai aproape de ratiune experienta traita de apostoli si descrisa de Ioan in versetul 21.11 unde se povesteste ca la a treia aparitie a lui Isus in fata ucenicilor, dupa Inviere, la marea Tiberiadei,  Petru prinde in navod 153 de pesti mari (o noua minune de tipul inmultirii pâinilor) ?
Nu intreb daca crezi sau nu in adevarul faptic descris si mi-ar fi util sa aflu daca stii cand a fost epoca in care s-a scris aceasta Evanghelie.
1) Experiența mea nu a fost mistica ci a fost reală și am căutat evident răspunsuri raționale și tot DUMNEZEU mi-a arătat că ceea ce s-a întâmplat cu Sufletul meu în noaptea de 25 Decembrie 1995 a fost adevărat și acest adevăr l-am văzut cu ochii mei trupești la aproape o lună și jumătate de la data de 25 Decembrie 1995 adică cam în prima săptămână a lunii februarie 1996.
2) Nu este nimic de neînțeles deoarece cred că așa a și fost!Să nu uităm faptul că multe lucruri si fapte (dar nu toate) ale Domnului Iisus Hristos au fost spuse fară adăugiri , nu numai de către apostoli dar și de alți martori și au fost spuse prin viu grai mulți ani la rând până când au fost scrise sub forma Evangheliilor actuale.
-------------------------------------------------
Acum ar trebui să spui și tu experiențele tale!Mi se pare greșită afirmația "Iubește și poți să faci ce vrei." , indiferent cine ar fi putut spune așa ceva!
Adevărul Absolut Este Etern!

atanasu

#58
Ok Tu crezi ca asa a fost.
Dar acea experienta nu crezi ca incripteaza nimic, nu trimite la nimic. Stii doar ca Ioan a fost numit teologul?

atanasu

#59
Ps Am uitat. Iubeste si fa ce vrei! a spus Sfantul(Fericitul)Augustin (sec 4-sec 5) .Nu intelegi de ce avea dreptate?
Si sa te mai ajut :de ce 153 si nu 150 de pesti mari ?