Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre masa punctelor geometrice

Creat de Cosminel, Iunie 27, 2008, 03:47:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Abel Cavaşi

OT:

Citat din: Cosminel din Iulie 08, 2008, 09:23:22 AMAsta mai lipsea: să îmi spuneţi că vi se permite să scrieţi erori grosolane cât poftiţi...
Ai înţeles greşit. Abuzul de notaţie nu este o ,,eroare grosolană".
CitatÎn altă ordine de idei, admiteţi măcar acum faptul că...
Admiterile nu se fac la întâmplare, ci numai după argumente solide. Deocamdată nu m-ai convis. Şi mă tem că aici nu voi mai continua cu acest offtopic.

EOT.

Cosminel

Citat din: Abel Cavaşi din Iulie 08, 2008, 12:55:28 PM
Citat din: Cosminel din Iulie 08, 2008, 09:23:22 AMAsta mai lipsea: să îmi spuneţi că vi se permite să scrieţi erori grosolane cât poftiţi...
Ai înţeles greşit. Abuzul de notaţie nu este o ,,eroare grosolană".
Abuzul de notaţie e abuz de notaţie. A scrie că
Citat din: Abel Cavaşi din Iulie 02, 2008, 03:16:58 PM
e o eroare grosolană.

La fel ca şi cu împărţirea cu zero. Ce argument mai doriţi, decât definiţiile din matematică?

Faptul că nu vă admiteţi greşelile grosolane adaugă un mare plus la notorietatea dumneavoastră şi la credibilitatea speculaţiilor pe care le faceţi.

Şi faptul că folosiţi definiţii personale care contravin celor mai elementare noţiuni de matematică, geometrie şi fizică, duce la nişte speculaţii fabuloase fără valoare ştiinţifică. Am dedicat acest timp pentru a vă indica erorile, crezând că vreţi să vă amelioraţi teoriile, dar dumneavoastră insistaţi in eroare şi în ignoranţă, aşa că vă voi lăsa cu enormităţile pe care le emiteţi. Cine vă va mai acorda atenţie de acum înainte va fi avertizat că e inutil.

Citat din: Abel Cavaşi din Iulie 08, 2008, 12:55:28 PM
Şi mă tem că aici nu voi mai continua cu acest offtopic.
Ce alte argumente aveţi, în afară de împărţirea cu zero, pentru a specula despre masa (sau alte prorpietăti fizice) conceptelor matematice numite puncte geometrice? Întrebarea e retorică, desigur, pentru că la inepţiile pe care le emiteţi, nu mai stau să-mi pierd vremea încercând să vă corectez.

Sagoth-sabathan

Din teorema 1=2 nu reiese faptul ca toate numerele sunt egale?

Electron

Citat din: Sagoth-sabathan din Iulie 10, 2008, 10:48:36 PM
Din teorema 1=2 [...]
Aceasta nu e o teorema, cel putin nu in Matematica "oficiala".

e-
Don't believe everything you think.

Sagoth-sabathan


Electron

"1=2" este o propozitie si este falsa. :)

e-
Don't believe everything you think.

Sagoth-sabathan

demonstratia aia mi-a dat-o profesoru de matematica,iar tot ceea ce-a facut,a fost bine.demonstratia nu o mai stiu.o s-o caut pe un caiet de anul trecut.

Electron

Daca o gasesti sa ne-o areti si noua, eu sunt tare curios. :)

e-
Don't believe everything you think.

Sagoth-sabathan

daca n-o mai gasesc,il rog din nou pe profesor sa demonstreze.

Alexandru Rautu

Cele ce urmeaza reprezinta o demonstratie clasica despre cat de usor este sa pleci de la o afirmatie foarte simpla si apoi dupa cativa pasi aparent imediati si logici, sa arati ca [TeX]2=1.[/TeX]  :D

Sa incepem cu nevinovatul enunt:

[TeX]a = b[/TeX]

Atunci inmultind ambii membri cu [TeX]a[/TeX], obtinem

[TeX]a^2 = ab.[/TeX]

Adunand in ambii membrii [TeX]a^2 - 2ab[/TeX], gasim

[TeX]a^2 + a^2 - 2ab = ab + a^2 - 2ab.[/TeX]

Acesta poate fi simplificata pana la

[TeX]2(a^2 - ab) = a^2 - ab[/TeX].

In fine, impartind ambii membrii cu [TeX]a^2 - ab[/TeX], obtinem

[TeX]2 = 1[/TeX]  ;D

Enuntul initial pare, si chiar este, complet nevinovat, insa undeva in manipularea succesiva a egalitatilor a existat o eroare, care conduce la contradictia din enuntul final.

In fapt, eroarea fatala apare la ultimul pas, in care ambii membri au fost impartiti prin [TeX]a^2 - ab.[/TeX] Stim din enuntul initial ca [TeX]a = b[/TeX] si deci impartirea prin [TeX]a^2 - ab[/TeX] este echivalenta cu impartirea prin zero.

Impartirea oricarei cantitati prin zero este o actiune riscanta deoarece zero va intra in orice cantitate de o infinitate de ori. Creand cate o infinitate in ambii membrii, noi am distrus de fapt unitatea celor doua jumatati ale ecuatii, permitand unei contradictii sa se strecoare in rationament.

Adi

Excelent raspuns, Alexandru. Ai adus si aparenta demonstratie si comentariul corect.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Alexandru, rationamentul prezentat de tine e foarte cunoscut, iar eroarea este evidenta. Sagoth-sabathan ne-a promis un rationament care nu contine nici o greseala. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De vreme ce afirmatia 2=1 este falsa, nu cred ca exista vreun rationament ce poate demonstra asta. Cred ca S. voia sa zica ca aduce un rationament aparant corect, dar care in realitate este gresit, adica exact ce a oferit Alexandru.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Sagoth-sabathan

Citat din: Alexandru Rautu din Ianuarie 05, 2009, 02:18:16 AM
Cele ce urmeaza reprezinta o demonstratie clasica despre cat de usor este sa pleci de la o afirmatie foarte simpla si apoi dupa cativa pasi aparent imediati si logici, sa arati ca [TeX]2=1.[/TeX]  :D

Sa incepem cu nevinovatul enunt:

[TeX]a = b[/TeX]

Atunci inmultind ambii membri cu [TeX]a[/TeX], obtinem

[TeX]a^2 = ab.[/TeX]

Adunand in ambii membrii [TeX]a^2 - 2ab[/TeX], gasim

[TeX]a^2 + a^2 - 2ab = ab + a^2 - 2ab.[/TeX]

Acesta poate fi simplificata pana la

[TeX]2(a^2 - ab) = a^2 - ab[/TeX].

In fine, impartind ambii membrii cu [TeX]a^2 - ab[/TeX], obtinem

[TeX]2 = 1[/TeX]  ;D

Enuntul initial pare, si chiar este, complet nevinovat, insa undeva in manipularea succesiva a egalitatilor a existat o eroare, care conduce la contradictia din enuntul final.

In fapt, eroarea fatala apare la ultimul pas, in care ambii membri au fost impartiti prin [TeX]a^2 - ab.[/TeX] Stim din enuntul initial ca [TeX]a = b[/TeX] si deci impartirea prin [TeX]a^2 - ab[/TeX] este echivalenta cu impartirea prin zero.

Impartirea oricarei cantitati prin zero este o actiune riscanta deoarece zero va intra in orice cantitate de o infinitate de ori. Creand cate o infinitate in ambii membrii, noi am distrus de fapt unitatea celor doua jumatati ale ecuatii, permitand unei contradictii sa se strecoare in rationament.
Aceeasi demonstratie,numai ca profesorul nota numerele cu x si y.

Electron

Citat din: Sagoth-sabathan din Ianuarie 02, 2009, 12:49:36 AM
demonstratia aia mi-a dat-o profesoru de matematica,iar tot ceea ce-a facut,a fost bine.demonstratia nu o mai stiu.o s-o caut pe un caiet de anul trecut.
Sagoth, inca mai sustii ca "tot ce-a facut, a fost bine" in aceasta demonstratie?

e-
Don't believe everything you think.