Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Un sfat pentru incepatori

Creat de virgil 48, Noiembrie 25, 2012, 12:36:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

 Acum 2 zile am lasat laptopul deschis logat, pe Scientia ro. Dupa un timp
m-am intors la el si m-am speriat. Lucra "in sarcina" si se incalzise de parca
descarcam fisiere de cateva ore. Am inchis pagina si s-a oprit imediat.
Nu erau active programe de actualizare, nu cred ca avea vreun motiv sa se
manifeste asa. Ce sfat imi puteti da, inafara de a schimba pagina cand las
laptopul singur? (Poate sa il inchid de fiecare data?)

Scientia

Am fost acuzaţi de multe şi ni s-au solicitat multe năzbâtii de când am creat acest site.
Asta încă nu o auzisem, dar ne bucurăm că am adăugat încă un item la lista de pericole pentru umanitate pe care le-am declanşat odată cu site-ul.

Cred că este fără dubii că Scientia a intenţionat să vă distrugă computerul.
Nu ne e clar încă ce a avut site-ul cu dvoastră, dar o fi avut el un motiv.
Ceilalţi vizitatori ai site-ului sunt însă în siguranţă.

Ca sfaturi, aţi intuit bine: nu mai ţineţi paginile Scientia deschise.

Sieglind

Îmi pare bine Scientia că mai exişti.



Scientia

Scientia e ce apare când scrieţi www.scientia.ro în browser. Restul e secundar.

Sieglind

#4
Nu mă refeream la site, ci la admin.
Dar e bine de precizat întotdeauna. Elimini ambiguităţile.

Nu o singură dată am observat încercări de denigrare a Scientia.ro. Sădeşti temeri, cultivi reţineri şi inhibiţii. Dar poate mă înşel, eu ...

virgil 48

 Imi pare rau pentru interpretarea care ati dat-o demersului meu. Am
considerat ca aveti posibilitati mai mari de control al evenimentelor si poate
cineva de pe forum, mai multa pricepere. Daca considerati suparator, radiati.

Sieglind

#6
Virgil48,

ce înseamnă "control al evenimentelor" de către Scientia.ro? ceea ce se petrece pe laptop-ul tău, vreau să spun.

(implicaţia fiind că s-ar putea petrece pe al oricăruia dintre cei care-l accesează).

Din moment ce ţi-ai intitulat topicul "Un sfat pentru începători", eşti dator să continui cu iniţierea. Nu ne lăsa aşa, plz  :D

virgil 48

 Cred ca ai inteles, ca eu aveam nevoie de un sfat. Nu este cazul sa mai
modific titlul topicului. Cat despre cele de la #4, te inseli fara doar si poate.

Sieglind

şi totuşi ... ce înseamnă "Control al evenimentelor ..."?

Asta ai scris tu, nu mai e o chestiune de interpretare.

mircea_p

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 25, 2012, 12:36:02 PM
Lucra "in sarcina" si se incalzise de parca  descarcam fisiere de cateva ore.
Crezi ca laptopul se incalzeste cand descarci fisiere? N-as zice ca e un proces care solicita procesorul in mod deosebit. Poate mai degraba datorita faptului ca exista un proces activ, nu a trecut in sleep mode, deci pur si simplu mergea de cateva ore.
Cred ca site-ul pe care erai conectat e irelevant.
Doar daca esti cumva conectat la o retea de didtributed computing si iti foloseau calculatorul sa calculeze densitatea universului ori sa sparga codul de la NASA. :)



zec

 ceea ce sa intamplat cu laptopul poate fi:
-a inceput vreo scannare un antivirus
-ai avut sau ai aplicatii care iti consuma memorie si nu sti ce sunt,ce fac etc.Asta poate sa insemne probabil vreun virus deoarece in mod normal un calculator dupa un anumit interval de timp intra in sleep mode.
-erori ale sistemului.asta inseamna reinstalare windows etc.
Am remarcat o anumita teama de a nu iti virusa laptopul.Virusi nu te pricopsesti cu ei daca sti pe unde se gasesc si eviti situatii de gen.Daca dai accept la un download si nu sti ce e ,atunci e virus.Sfatul meu pentru tine este sa nu intri in panica la o situatie mai rara si sa cauti sa ai un  antivirus activ care sa te faca sa te simti mai protejat.

morpheus

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 25, 2012, 12:36:02 PM
Acum 2 zile am lasat laptopul deschis logat, pe Scientia ro. Dupa un timp
m-am intors la el si m-am speriat. Lucra "in sarcina" si se incalzise de parca
descarcam fisiere de cateva ore. Am inchis pagina si s-a oprit imediat.
Nu erau active programe de actualizare, nu cred ca avea vreun motiv sa se
manifeste asa. Ce sfat imi puteti da, inafara de a schimba pagina cand las
laptopul singur? (Poate sa il inchid de fiecare data?)

Mai e un gen de abordare posibil.

Atunci cand sunt probleme de orice fel cu PC-ul si nu ne dam seama de unde provin, dar avem o banuiala, ca sa transformam banuiala in certitudine incercam sa replicam comportamentul despre care credem ca e anormal.

Adica, in acest caz, deschidem Scientia.ro, ne logam (ca vad ca ptr. tine conteaza detaliul asta), eventual plecam de la calculator o vreme si vedem daca atunci cand ne intoarcem computerul e din nou razna.

Eu am convingerea ca acel comportament al laptopului pe care il incriminezi nu poate fi reprodus in conditiile in care laptopul tau e "curat". Dar hai sa presupunem prin absurd ca aduci din nou laptopul in starea de care spui, fiind, desigur, logat pe Scientia.

Daca mai ajungi in situatia aia ori daca crezi ca ai ajuns din nou in situatia aia, nu ar fi rau sa testezi si cu un alt browser, proaspat instalat, fara add-on-uri. Browserele mai fac si altceva in fundal, dincolo de a incarca siturile cerute de utilizator. si add-on-urile (extensiile) amplifica chestia asta.

Daca, din nou prin absurd, comportamentul se mentine, si o privire in Task Manager arata cu degetul spre browserul nou instalat ca fiind la originea fenomenului, mai vorbim.

Dar sunt convins ca nu va fi cazul...
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Sieglind

Eu cred că cel mai bine e nelogat: aşa, mai ai o şansă. În cel mai rău caz te arunci pe fereastra de Windows. Măcar scapi cu viaţă.  ???

virgil 48

 Va multumesc tuturor, voi tine seama. Revin aici numai daca se mai repeta.
  Sper sa nu fie cazul. Voi fi mai atent si la circumstante.

mircea_p

Nu ai spus daca in general se incalzeste mai tare cand dowloadezi fisiere.
Nu cred ca e ceva normal. La mine se incalzeste (cred) mai mult cand ma uit la un DVD sau scriu (burn) unul nou.
Dar la downloadat nu prea.