Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Comportamentul oamenilor de stiinta in societate

Creat de sumalan dorin, Octombrie 16, 2012, 11:24:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sieglind

Citat din: Şumi din Octombrie 16, 2012, 11:47:44 PM

Normal sunt si oameni care nu citesc din variate motive dar nu lipsiti de valori morale.Problema este ce ne facem cu tineretul care e cuprins de febra numita asimilarea "non-valorilor".Pai prezentam asemanarile si deosibirile intre "valori" si "non-valori" ,prezentam "durata de viata" a unei valori si a unui "non-valori"cand am spus "durata de viata" ma refer la  perioada cat timp este cunoscut de publicul  national si international.

Nu stiu cati vin si citesc forumul  de asemenea nu stiu cati sunt interesati de subiectele de pe forum.Mai mult nu stiu cati sunt interesati de astfel de subiecte.

Cred ca Valengjed are dreptate depinde de fiecare cum ne raportam la cei din jurul nostru si cum incercam sa ii schimbam prin propia atitudine.


Şumi, e mai firesc aşa.

Spiritul critic al omului de ştiinţă, raţionalitatea, astea mai curând ni le putem fixa ca valori.


virgil 48

#16
Citat din: Şumi din Octombrie 16, 2012, 10:36:05 PM
A doua intrebare:Nu stiu cate modele adevarate s-ar putea urma.Eu,recunosc sincer ca am inceput sa urmez un model -Cristian Roman.

Este vorba despre Cristian Roman, senior editor la revista Stiinta si Tehnica?
Ce ne poti spune despre d-lui si motivul tau?

sumalan dorin


Salutari

Citat din: virgil 48 din Octombrie 18, 2012, 08:47:12 AM

Este vorba despre Cristian Roman, senior editor la revista Stiinta si Tehnica?
Ce ne poti spune despre d-lui si motivul tau?

Imi cer scuze ca raspund cu intarziere la mesaj.De ce l-am ales drept model pe domnul Cristian Roman? uite un exemplu sa fiu mai scurt si mai clar.Cand prezinta un subiect il prezinta cat mai "uman" sa il inteleaga toti ascultatorii ,de asemenea cand doreste sa demoleze vre-o teorie paralela cu realitatea demonstratia o face in asa fel incat sa fie inteleasa de toata lumea.

Un alt motiv de ce l-am ales drept model pe domnul Cristian Roman este ca :nu vad in dansul vre-un "aer de superioritate"  de exemplu:(  am nu stiu ce cunostiinte super avansate si nu stiu ce diplome iar restul sunt nimic sau se apropie de nimic).Un alt motiv imi place ca are simtul umorului si isi bate joc, pardon rade elegant de prostiile altora.De asta imi place ,cel putin mie.

Normal mai pot fii si alti,cel mai rapid exemplu Dumitru Prunariu.

virgil 48

#18
 Pentru Sumi:
Nu-i problema cu promptitudinea, aici nu lucram la norma. De acord cu tine in
ce scrii despre dl. Cristian Roman. Mie mi-a placut incercarea d-lui de a fi echidistant
in articolul despre gazele de sist din revista Stiinta si tehnica, domeniu care vizeaza
mari interese. Sau cel putin asa mi s-a parut. Insa aspectul mai adanc este daca
imaginea publica si implicarea in popularizarea stiintei, confera calitatea de om de
stiinta. Lafel si in cazul d-lui Prunariu.