Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probleme hidrocarburi

Creat de cristina96, Septembrie 08, 2012, 11:38:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

cristina96

1) O hidrocarbura contine 85,71% C. Determina formula moleculara stiind ca 8,4g din aceasta ocupa un volum de 2,24L, masurat la presiunea de 2 atm si temperatura de 0 grade celsius. Stabileste si formulele izomerilor posibili.

2)Densitatea vaporilor unui compus organic diclorurat in raport cu azotul este de 3,04. Determina formula moleculara a acesteia si formulele de structura a izomerilor.

3) La analiza dioxidului de carbon rezultat din arderea a 1,2 g de hidrocarbura s-a obtinut 1 g carbon. Se cere:
              a)compozitia procentuala a hidrocarburii
              b)formula bruta a hidrocarburii
              c)formula moleculara daca hidrocarbura are densitate fata de oxigen egala cu 2,25.

Multumesc mult! :)

Flavius

rezolvarea este atasata.

Electron

Flavius, s-ar putea sa nu mai dai rezolvari mura in gura pe forum?

e-
Don't believe everything you think.

Flavius

ok,o sa ma conformez de acum incolo,imi cer scuze.

Electron

Nu e nici o problema. Sper sa nu ma intelegi gresit, ajutorul dat e de apreciat. Dar, e recomandat sa ajuti pe cei care au probleme prin dialog, prin indicatii, nu prin rezolvari date de-a gata. Pe termen lung asta ii ajuta mai mult decat copierea in caietul de teme a solutiei. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Pozitron

<Am rectificat titlul acestui topic. Va rog sa nu mai postati topice cu titlul "Problema" sau "Probleme". Specificati mai clar in titlu despre ce e problema. Altfel vor ajunge la cosul de gunoi. Pozitron>