Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Atacuri cibernetice

Creat de sumalan dorin, Octombrie 07, 2012, 02:06:06 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

sumalan dorin


Salutari

O stire preluata de pe sit-ul antena3 despre "cate atacuri cibernetice sunt pe secunda pe lume"

http://www.antena3.ro/high-tech/cate-atacuri-cibernetice-au-loc-in-fiecare-secunda-poti-sa-le-urmaresti-aici-186734.html 

Iar aici,vedeti harta atacurilor: http://map.honeycloud.net/ 

sumalan dorin


Salutari

Profit de topicul deschis de subsemnatul pentru a va intreba despre atacuri cibernetice,deoarece ziarele bubuie cu astfel de stiri .Ba auzi ca nu stiu ce guvern a fost atacat cibernetic ba ca nu stiu ce organizatie a fost tinta unui atac.

Intrebare :doar obiectivele importante sunt atacate sau si computerele oamenilor obisnuiti?Voi ce credeti?

AlexandruLazar

#2
Ambele. La prima vedere poate parea oarecum inutil sa iti bati capul cu calculatorul unui utilizator obisnuit, dar in realitate sunt destule informatii personale care pot fi valorificate de un eventual atacator. Totusi, de regula in cazul PC-urilor "de acasa" e vorba de atacuri de o tipologie diferita fata de cea asupra retelelor unor institutii.

Sieglind

#3
Dispariţie icon din systray.

Nu că ar fi "atac cibernetic"  :o ... dar n-am ştiut unde să mă vaiet: îmi şterge iconul antivirusului după ce accesez un anumit site. Programul rămâne ok, dar ca să capăt un nou icon a trebuit să-l dezinstalez - instalez din nou. Cam primitivă rezolvarea  ;D, nu-i aşa?

Am Windows 7. Mergeam pe browser Firefox.

Mulţumesc  :)

sumalan dorin

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 08, 2012, 12:46:15 PM
Ambele. La prima vedere poate parea oarecum inutil sa iti bati capul cu calculatorul unui utilizator obisnuit, dar in realitate sunt destule informatii personale care pot fi valorificate de un eventual atacator. Totusi, de regula in cazul PC-urilor "de acasa" e vorba de atacuri de o tipologie diferita fata de cea asupra retelelor unor institutii.

Salutari

Si cum ne putem apara ?exista vreo solutie? A,da ,putem sti daca pc-ul "de acasa" a tost tinta unui atac?

HarapAlb

Lasi cat mai putine port-uri deschise si alea pe care le ai deschise le monitorizezi.

Colateral

Pentru a vedea posibilele atacuri se poate folosi un firewall mai destept, cand am avut suspiciuni am folosit Zone Alarm. Se creaza loguri cu toate IP-urile  care se conecteaza la PC.
Nu folosesc permanent pentru ca imi incetineste vizibil calculatorul :)

puriu

Zone Alarm e bun, dar atacatorii sunt si mai buni. Eu am blocat accesul tuturor IP-urilor din institutia unde lucrez, dar exista unul care intra cand vrea. Apartine, cred, unui calculator virtual, deoarece nu este alocat nici unui calculator fizic legat la serverul institutiei.

Colateral

Nu sunt expert, dar nu e posibil ca in acest caz sa  ai instalat un soft de remote desktop de catre acel cineva?

AlexandruLazar

Citat din: puriu din Octombrie 10, 2012, 11:58:09 AM
Zone Alarm e bun, dar atacatorii sunt si mai buni. Eu am blocat accesul tuturor IP-urilor din institutia unde lucrez, dar exista unul care intra cand vrea. Apartine, cred, unui calculator virtual, deoarece nu este alocat nici unui calculator fizic legat la serverul institutiei.

Nu mi-e prea clar... ai blocat accesul tuturor IP-urilor catre ce anume? Catre calculatorul de acasa?