Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Muzica de Bach

Creat de Sieglind, Octombrie 05, 2012, 11:50:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


Sieglind

Ca să închei:

Deşi abstractă, muzica este cel mai puternic legată de emoţii...

Acelaşi Dr. Oliver Sacks, cel cu "Muzicofilia", neurologul îndrăgostit de muzica lui Bach etc. vrea ca noi să şi vedem cum creierul său procesează emoţiile atunci când ascultă muzică.

NOVA | NOVA Short | Inside Oliver Sacks's Brain | PBS

A ales acelaşi fragment ("Et incarnatus est") din Bach, Missa in Si minor (BWV 232) şi Beethoven, Missa Solemnis




Sieglind

Până mă hotărăsc asupra unei abordări ştiinţifice ...  :)

Brahms - Symphonie N° 1 (Celibidache)

vikingul

Click-uind asa prosteste (prea mult timp liber) am dat peste subiectul asta, ascuns asa de lume. Intrebarea ridicata de sumi referitoare la efectele muzicii asupra creierului este foarte interesanta. Parerea mea este ca nu poti sa clasifici senzatiile pe care ti le produce muzica dupa genul muzical, pt. ca sentimentul transmis depinde de piesa si de persoana. Oricum am vazut o gramada de articole pe tema asta care spuneau ca muzica rock transmite aia, cea clasica cealalta. O piesa poate sa transmita diverse senzatii diferitelor persoane...sora mea imi spune mereu ca ascult ,,zbarnaituri'' si ca pe ea o doare capu cand aude ce ascult, dar pe mine aceste ,,zbarnaituri'' ma relaxeaza. Asta este un exemplu prin care am vrut sa sugerez o interpretare diferita a aceleasi piese.
O abordare buna a acestei probleme ar fi sa alegem cateva piese si sa le ascultam fiecare apoi sa vedem ce senzatii ne trezeste fiecaruia, considerand ca vor fi diferite.

Si pt. ca tot am vazut atata muzica voi posta si eu cateva din piesele mele preferate:
Am vazut ca cineva a postat The trooper a celor de la Maiden. Asa ca varianta orchestrala a piesei mele preferate de la ei:
Iron Maiden - Fear of the Dark for Orchestra by Luzilei Aliel
Piesa asta o ascult inainte de orele de mate (la care ma plictisesc de mor) si de examene:
Wagner - Ride of the Valkyries
Richard Wagner - Siegfried Funeral March (HD)




sumalan dorin


Ce frumos a evoluat topicul asta ,de la o replica la un alt topic.Ce inseamna forta unui grup :)

Sieglind

:) Ştiinţific?

O echipă de psihologi canadieni de la Universitatea McGill au arătat care sunt beneficiile neurochimice ale muzicii.

"Muzica face parte dintre acele alegeri ce ţin de stilul de viaţă care pot reduce stresul, ne pot proteja împotriva bolilor şi pot ajuta la suportarea durerii."

http://www.scientia.ro/stiri-stiinta/88-corpul-uman/5013-muzica-efectele-asupra-sanatatii.html

Sarah Chang plays Sibelius Violin Concerto in D minor (full)

Sieglind

#70
 ;)

Si la perfeccion no existe, no sé como se llama esto ...

Sieglind


mircea_p

Da, nu vrea sa arate poza cu toate ca la preview apare. :)
Merge si asa.

Sieglind


sumalan dorin

#74