Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Inventii romanesti ale mileniului III

Creat de ariel55, Septembrie 15, 2012, 04:21:44 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

Odata cu aparitia INVENTATORULUI , al revolutionarului mileniului III, am avut curiozitatea sa dau o "cautare" pe net-ul romanesc si sa incep o inventariere a acestor "mostre" de "genialitate stiintifica". Scopul acestui subiect, este, prezentarea (cu trimitere la link), INVENTIEI si INVENTATORULUI.Un soi de galerie vie a "geniului" in Romania.
Uitati-va si va minunati ...nimic nu este imposibil cand exista perseverenta.

Astazi, un concurent al Turbinei Gravitationale:

DUPA 40 de ani de munca:

1. INVENTATORUL PETRE NEDELCU, http://ceamaimareinventieamileniuluiiii.blogspot.co.nz/
cu "Cea mai mare inventie a mileniului III" aflata in asteptare de brevetare la OSIM:


Ilustrul inventator Nedelcu Petrica Ion-Bicaz-Neamt

Declaratiile incendiare ale genialului inventator Nedelcu Petrica Ion -Bicaz -Neamt

Din pacate, nu am gasit date referitoare la descrierea inventiei, stim numai ca:

Citat"Dispozitiv neconventional  de producere a energiei electrice este invenţia mileniului III , un folosaşte niciun fel de combustibil, este nepoluant.

Nedelcu Petru Ion, Mihai Dumitru, Matei Adrian-Mihai, Dispozitiv neconventional  de producere a energiei electrice, Cerere de brevet de invenţie A / 00604 din 27-06-2011.

CitatPremiile obţinute:

1)    P.I. Nedelcu, Mihai Dumitru, M.A.Matei, Dispozitiv neconventional de producere a energiei electrice, medalia de bronz – Info-Invent 2011 ,  Chişinău- Republica Moldova :o, 22-25 noiembrie -2011.

2)    P.I. Nedelcu, Mihai Dumitru, M.A.Matei, Diplomă de merit , Centrul de studii şi cercetări psihotronice şi ufologice-Bucureşti, 2011. :o

3)    P.I. Nedelcu, Mihai Dumitru, M.A.Matei, Dispozitiv neconventional de producere a energiei electrice, medalia de aur – de  la Salonul International de Inventii  " Timpuri noi" Sevastopol, 22-24 septembrie -2011. :o


Asteptam deci ...decizia OSIM, si probabil, in urma acestei decizii vor aparea si detalii ale inventiei,pe sit-ul specificat.
Ceva informatii mai gasim si la : http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20120721&pagina=1&articol=33723

Vor urma si alte nominalizari de INVENTATORI, identificate pe Net.
Este bine sa ne cunoastem geniile stiintifice dedicate mileniului III.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Ar fi frumos ca in mileniul III, omenirea sa se aleaga macar cu atat de pe urma
inventivitatii romanesti. Stiind insa pozitia ta fata de inventatorii aparuti din
neant, cum este Tariel Kapanadze, banuiesc ca nu le acorzi incredere.
Dar aducandu-l aici pe Petre Nedelcu, ai o mica contributie la a-l face
cunoscut, ceace mi se pare pozitiv. Fiindca in directia aceasta a energiei
gratuite, libere, etc, nu se poate ca atata fum sa fi fost produs fara pic de
foc. Daca as fi eu unul dintre imbogatitii postrevolutionari, o mini centrala
experimentala in Romania, mi s-ar parea o investitie riscanta dar interesanta.

AlexandruLazar

În domeniul energiei libere tot iese fum fără nicio urmă de foc de cel puţin 150-160 de ani...

sumalan dorin


Salutari

Interesant subiect,numai ca eu,sunt preocupat sa aflu raspunsuri la urmatoarele intrebari:

Sunt inventatorii oameni de stiinta?

O inventie poate dezvolta o disciplina a stiintei?

Cum se face delimitarea clara intre o inventie si o cercetarea stiintifica care duce spre o inventie

Cum se face delimitarea clara intre un inventator si un om de stiinta (cercetator)

ariel55

Salut Shumi, si mie mi se pare interesanta postarea ta care ar merita sa fie separata de admin poate sub titlul" Ce este o inventie"
Exista o enorma confuzie in acest domeniu si am putea usor, usor (cu definitii si exemple) sa facem lumina.
Ar fi si o solutie pentru interminabile discutii cu amatorii de Perpetuum Mobile.
Poate astfel se va lamuri si diferenta intre INVENTATOR si OM DE STIINTA.

Constat ca din ce in ce mai multi devin "oameni de stiinta" fara macar sa aibe idee de ce inseamna aceasta.Sper ca este o lipsa de logica in limbaj prin necunoastere.

As dori ca aceasta rubrica sa ramana strict dedicata prezentarii "geniului si geniilor mileniului III", de unde sa putem exemplifica in rubrica ce cuprinde propunerea ta.
Cele bune.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Cel mai indicat ar fi sa deschida Sumi (sau cine e interesat) un topic nou pe tema despre diferenta dintre "inventator" si "om de stiinta". Prin raspunsul tau, ariel55, ai blocat postarea aici, pentru ca daca e mutata, raspunsul tau devine ininteligibil. Deci, mai bine opriti tangnta asta si continuati cu disctutia din acest topic, iar cei interesat sa deschida un topic nou pe tema tangentiala.


e-
Don't believe everything you think.

ariel55

@Electron
CitatPrin raspunsul tau, ariel55, ai blocat postarea aici, pentru ca daca e mutata, raspunsul tau devine ininteligibil.
Nu inteleg de ce ar fi blocata postarea?
Ca admin as pastra subiectul initial aici si as initia o rubrica cu ce a postat deja Sumi, urmand sa dau raspunsurile in noua rubrica.
In fine,eu unul preferam o "carte alba" a "geniilor" aici.Nu se poate...asta este.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

#7
Citat din: ariel55 din Septembrie 16, 2012, 12:32:58 PM
Nu inteleg de ce ar fi blocata postarea?
Reciteste-ti postarea si spune-mi unde ar trebui ea sa ramana, in discutia asta, sau in tangenta obtinuta prin separarea posarii lui Sumi?

Citat din: ariel55 din Septembrie 16, 2012, 12:32:58 PM
Ca admin as pastra subiectul initial aici si as initia o rubrica cu ce a postat deja Sumi, urmand sa dau raspunsurile in noua rubrica.
Nu e treaba administratorilor, nici a moderatorilor, sa deschida subiecte noi prin duplicarea postarilor altor useri. Daca trebuia separata postarea lui Sumi, pentru a inlatura tangenta, atunci da, era operatie de moderare. Dar asa cum am mai spus, prin blocarea ei aici de catre tine, solutia este sa deschida un alt topic cei interesati. Fa-o tu, daca e asa important pentru tine. De ce sa faca altii ce e in atributia si capacitatea ta sa faci?



e-
Don't believe everything you think.

ariel55

@Sumi: Citind cele de mai sus ai libertatea alegerii variantei. ;)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

puriu

  Este foarte posibil ca ilustrul sa primeasca, contra-cost, un brevet de inventie.
OSIM-ul a mai comis-o, de multe ori, acordand brevete pentru perpetuum-mobile (117580 B, 118783 B, 118832 B, 119171 B1, etc.) in ciuda propriului regulament care-i interzice in mod expres asa ceva.
  Examinatorii necalificati se lasa usor pacaliti de cate o descriere stufoasa sau de formulari pe care nu le inteleg ("motorul utilizeaza energia unor magneti permanenti...").
  Nu exista o legatura intre a fi om de stiinta si a fi inventator. Ce inventii sa faca un biolog, un istoric sau un matematician? Ei fac descoperiri (lucruri care existau dinainte si pe care noi nu le stiam). O inventie simpla (nasturele cu trei gauri) poate fi facuta de oricine. Valoarea unei inventii (noutate pe plan mondial cu avantaje tehnice si economice) o stabilesc utilizatorul si beneficiarul ei.

ariel55

#10
Trebuie sa recunosc ca...am ramas ca la dentist! 117580 B este acordat intr-adevar de OSIM.
Nu am verificat si pe celelalte.Nu cred ca mai este cazul...
In aceasta lume , se pare ca totul este posibil.Vorba viitorului Presedinte al Romaniei: "stimati telespectatori, INCREDIBIL dar ADEVARAT!"  :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Concluzie?... Mai poate fi oare o concluzie?... As numi acest fenomen, prostitutie profesionala.
Multumesc de info.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!


ariel55

Iata ca OSIM , aloca un nou brevet:
,,Aeronavă cu dislocarea fluidului prin învârtire"



CitatAristide Balcu, fost şofer de autobuz, care are doar şapte clase, a obţinut brevet de invenţie pentru o maşinărie de zbor care seamănă cu un OZN, după patru decenii în care a făcut sute de schiţe.

Mai multe detalii, aici: http://adevarul.ro/locale/focsani/foto-povestea-inventatorului-roman-vrea-calatorim-farfuria-zburatoare-1_52f9b24bc7b855ff563dc002/index.html

Cum arata un brevet de inventie al zilelor noastre:



Comentariile cititorilor:

CitatArticolul asta imi aminteste de o teorie foarte interesanta despre extraterestri si anume ca ei sunt de fapt oamenii de pe pamant din viitor. Uite. Inventam farfurii zburatoare, peste 1000 de ani poate (poate am zis!) se va finaliza calatoria in timp, moment in care fiecare om va avea un OZN, cum avem azi masini, va avea acces la calatoria in timp si poate ii vine ideea sa se intoarca in anul 2000. Cei din 2000 cand vad o astfel de masinarie zburatoare ce gandesc? Exact. OZN / extraterestri.
:o
CitatEu il felicit pe dl. Aristide pt. ambitia de a isi realiza visul. Ce scoala se facea odata....un sofer cu 7 clase face de rusine multi masteranzi din ziua de azi.

:o

Eeeeeeeeeeeee!

P.S. Doamna Anemona avea dreptate!
CitatInvidia este mare in randul pseudo oamenilor de stiinta, daca v-ati fi gandit sa-i cooptati ca si coautori la inventiile dvs., acum erati divinizat aici.

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Sieglind

Citat din: ariel55 din Februarie 15, 2014, 12:06:27 PM

Eeeeeeeeeeeee!

P.S. Doamna Anemona avea dreptate!
CitatInvidia este mare in randul pseudo oamenilor de stiinta, daca v-ati fi gandit sa-i cooptati ca si coautori la inventiile dvs., acum erati divinizat aici.


Eu schimb doar vocala: Aaaaaaaaaaaa!  :D

(vezi că ai ceva boabe, te prinde ea ;) )

anemona

Doamnelor, stati linistite, ca nu vreau sa va fur magistrii.
Cea mai mare inventie a omenirii a fost cand in loc sa-i sparga capul cu ghioaga din dotare, un vizionar mai putin dotat fizic s-a gandit sa-si barfeasca eficient rivalul. Urmatorul pas a fost sa convinga pe altul sa-i crape teasta in numele interesului comun. Reusita a fost recompensata cu promisiunea unui univers unde legile fizicii actioneaza altfel. Nereusita cu trimiterea intr-un univers concentrationar, dublata de infiintarea unor organisme menite sa repare dupa o metodologie unitara tzestele crapate insuficient si sa formeze conform unei curricule armonizate viitorii spargatori de capete. Desigur ca eventualele incidente si contradictii de interese trebuiau solutionate de un sfat al descapatanatorilor autorizati si impartiali, urmand ca deciziile acestora sa fie puse in aplicare imediat si fara comentarii de catre capatanosii cu studii la seral, dar avand experienta de teren. Si asa a luat nastere societatea civilizata.