Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Vom muri cu totii...dar nu ne pasa

Creat de santieco, Iunie 25, 2008, 01:19:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Electron

santieco, ce intelegi tu prin "particule inofensive"? Ai exemple de asa ceva ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Santieco, da-mi exemplu de o singura particula ce poate face rau ... Apoi, orice s-ar produce, se produce atat de rar, incat va fi repede anihilata de restul materiei din jur. Dar tu ai citit lungea mea explicatie, nu ai comentarii la aceea, sau macar multumiri ca mi-am luat din timp sa iti explic? Hmm ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Krystyan

Citat din: santieco din Iunie 27, 2008, 01:29:39 PM
Citat din: Adi din Iunie 25, 2008, 07:16:53 PM
Speram sa apara si particule supriza: ...
Aceste particule ma sperie cel mai mult.. cum poate garanta cineva, stiintific, ca aceste particule sunt inofensive?


    Cand eram mic ma uitam la Dosarele x si imi amintesc ca eram atat de fascinat de povestile alea incat noaptea stateam la balcon sperand sa zaresc vreun OZN pe cer.   :D   :D   :D  :D   Probabil ai vazut si tu vreun film dasta si te-a marcat. Pe bune.

    Ideea e ca omul este un hoinar prin necunoscut, bâjbâim prin Univers, incercam sa-i aflam si apoi cu ajutorul lui Dumnezeu sa-i intelegem reteta dupa care functioneaza dar de fapt nu pricepem mare lucru din acest Univers. Dar daca nu facem acest lucru, daca nu incercam marea cu degetul, daca nu ne asumam riscuri, ne vom pierde in nonsens, viata noastra s-ar rezuma la a respira, a manca, a munci, a face copii si in final a muri in cel mai banal mod cu putinta. De cealalta parte a baricadei insa, sentimentul de cunoastere, de intelegere, este atat de triumfator incat riscurile nu mai conteaza deloc. Numai cel care cunoaste poate intelege LIBERTATEA. Cunoasterea ne face liberi.   Dar pentru a cunoaste e nevoie de o doza mare de CURAJ, curaj pentru a infrunta necunoscutul. Santieco, esti o persoana fricoasa de fel?

    Adi, eu nu am inteles ce este o gaura neagra. Poti sa explici in cateva cuvinte?
    Si mai am o intrebare: am citit intr-un ziar ca atunci cand vor ciocni protoni in acceleratorul de particule de la Geneva se vor produce temperaturi de o suta de mii de ori mai mari decat cele din interiorul soarelui.  Este adevarat asa ceva?  Mie mi se pare prea umflata cifra.  Ce material de pe pamant poate rezista la o asemenea temperatura?  Ar insemna sa se topeasca acceleratorul.

   

Adi

Despre gauri negre, te invit sa citesti lungile topicuri pe tema daca exista sau nu, de exemplu aici. http://www.scientia.ro/forum/index.php?topic=155.0 Pe scurt, o gaura neagra este un corp masiv pentru care viteza de evadare este mai mare decat viteza luminii si cum nici o particula nu poate depasi viteza luminii, atunci nici o particula nu poate scapa de langa gaura neagra. Ea nu este neagra, ci invizibila.

Este fals ca se vor produce temperaturi de sute de ori mai mari decat cele din centrul Soarelui. Cu laserele cele mai performante, abia de s-a ajuns la o temperatura egala cu cea din centrul Soarelui, temperatura care nu este insa suficienta pentru a obtine fuziune aici pe Pamant, caci pe Pamant presiunea este mult mai mica ca pe Soare, asadar pe Pamant ne trebuie o temperatura de 10 ori mai mare ca in centrul Soarelui, insa cu noi generatii de lasere se spera sa se obtina aceasta. Pentru a afla mai multe despre aceste experimente cu laser si despre fuziune, te invit sa asculti emisiunea cu mine la Magazin Stiintific de la BBC Romania de aici http://www.hep.physics.mcgill.ca/CDF/Outreach/Adrian/BBCRomania/. Tot aici sunt si alte emisiuni, pe alte subiecte. Intrebari sunt binevenite, dar in un topic dedicat lor.

Cu bine,
Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

santieco

Citat din: Adi din Iunie 27, 2008, 05:14:19 PM
Santieco, da-mi exemplu de o singura particula ce poate face rau ... Apoi, orice s-ar produce, se produce atat de rar, incat va fi repede anihilata de restul materiei din jur. Dar tu ai citit lungea mea explicatie, nu ai comentarii la aceea, sau macar multumiri ca mi-am luat din timp sa iti explic? Hmm ...
In primul rand scuze pentru ca nu ti-am multumit!
Iti multumesc acum, mai ales pentru ca ai rabdare cu mine.
Cat despre exemplul cu o particula care face rau,exact ce spuneam mai devreme.. probabil ca in momentul de fata nu exista, dar in urma acestui Big-Bang , tu esti sigur ca nu se va produce una? Ca nu se va produce o gaura neagra care va inghiti tot? Daca esti sigur ca nu , da-mi te rog un exemplu cat mai concret, dar nu presupuneri sau teorii ca o gaura microscopica cum apare asa dispare, pentru ca astea sunt doar teorii..NIMENI, NICODATA nu a studiat o gaura neagra pentru ca nu a avut cum. Am citit de nu stiu ce radiatie Hawking care ar distruge gaura neagra, dar si existenta acesteia e foarte controversata ,unii zic ca exista altii ca nu. Ei prin experimentul acesta vor sa afle DACA exista aceasta radiatie. Si daca nu exista? Nu inseamna ca ne-am dus cu totii?

Adi

Iata argumentul pe care il ceri. Coliziunile dintre particule cosmice si atomii din atmosfera sunt mai energice decat cele ce le vom face la acceleratorul LHC de la CERN nu de doua, trei ori, ci de milioane si miliarde de ori! Si Pamantul inca exista. Daca s-au produs gauri negre in aceste coliziuni in atmosfera, e clar ca ele dispar si nu ne afecteaza. Daca nu s-au produs, iar e clar ca nu ne afecteaza. La CERN vom avea energie de milioane si miliarde de ori mai mica, deci pericol inca de milioane si miliarde de ori mai mic decat ce se intampla in atmosfera noastra zilnic.

Acum ce zici? :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Krystyan

Citat din: Adi din Iunie 28, 2008, 06:19:47 PM
Iata argumentul pe care il ceri. Coliziunile dintre particule cosmice si atomii din atmosfera sunt mai energice decat cele ce le vom face la acceleratorul LHC de la CERN nu de doua, trei ori, ci de milioane si miliarde de ori! Si Pamantul inca exista. Daca s-au produs gauri negre in aceste coliziuni in atmosfera, e clar ca ele dispar si nu ne afecteaza. Daca nu s-au produs, iar e clar ca nu ne afecteaza. La CERN vom avea energie de milioane si miliarde de ori mai mica, deci pericol inca de milioane si miliarde de ori mai mic decat ce se intampla in atmosfera noastra zilnic.

Acum ce zici? :)

     Bravo! Bine spus.

Adi

Multumesc, Cristian. Sa vedem ce zice si el ....
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

gasparRadu

Dacă vă este frică de 6,66 miliarde de locuitori, staţi liniştiţi, suntem 6,7 miliarde după ultimele statistici :P

Aţi vorbit de găuri negre printre altele... hai să lămurim ceva, o gaură neagră este creată când o stea moare. Explozia stelei nu împinge materia suficient de departe, materia este trasă de către câmpul gravitaţional înspre centrul stelei. Este practic un colaps de masa într-un singur punct. Asta ştie toată lumea, ce nu ştie toată lumea este că sunt găuri negre mai mari şi mai mici. Toate au un event horizont, distanţa dintre acest event horizont şi centrul găurii negre face toată diferenţa între ele. O gaură neagră formată din ciocnirea unor particule s-ar evapora în nimic. LHC-ul nu cred ca este un doomsday device este doar ceva revoluţionar, şi ca orice lucru revoluţionar este normal să fie intimidant.

Krystyan

Citat din: gasparRadu din Iunie 29, 2008, 01:52:09 PM
Dacă vă este frică de 6,66 miliarde de locuitori, staţi liniştiţi, suntem 6,7 miliarde după ultimele statistici :P

     Si-a mai trecut inca o superstitie. Daca ne luam dupa superstitii murin cu zile.  :D :D

Citat din: gasparRadu din Iunie 29, 2008, 01:52:09 PM

Aţi vorbit de găuri negre printre altele... hai să lămurim ceva, o gaură neagră este creată când o stea moare. Explozia stelei nu împinge materia suficient de departe, materia este trasă de către câmpul gravitaţional înspre centrul stelei. Este practic un colaps de masa într-un singur punct. Asta ştie toată lumea

     Dupa parerea ta cine e toata lumea?

Adi

Citat din: gasparRadu din Iunie 29, 2008, 01:52:09 PM
Dacă vă este frică de 6,66 miliarde de locuitori, staţi liniştiţi, suntem 6,7 miliarde după ultimele statistici :P

Punct bine subliniat ...

Citat din: gasparRadu din Iunie 29, 2008, 01:52:09 PM
Aţi vorbit de găuri negre printre altele... hai să lămurim ceva, o gaură neagră este creată când o stea moare.
Explozia stelei nu împinge materia suficient de departe, materia este trasă de către câmpul gravitaţional înspre centrul stelei. Este practic un colaps de masa într-un singur punct. Asta ştie toată lumea, ce nu ştie toată lumea este că sunt găuri negre mai mari şi mai mici. Toate au un event horizont, distanţa dintre acest event horizont şi centrul găurii negre face toată diferenţa între ele. O gaură neagră formată din ciocnirea unor particule s-ar evapora în nimic. LHC-ul nu cred ca este un doomsday device este doar ceva revoluţionar, şi ca orice lucru revoluţionar este normal să fie intimidant.

O gaura negra nu este creata cand o stea mare. O gaura neagra microscopica are o masa mai mica decat cea a unui atom si deci nu este formata atunci cand o stea mare. Nu inteleg ce spui cand zici ca o gaura neagra microscopica "s-ar evapora in nimic". S-ar evapora in radiatie, adica are emite lumina si particule in toate directiile, uniform. Tocmai aceasta ar fi modul in care s-ar recunoaste in mod neunivoc daca se produce o gaura neagra microscopica la LHC. Pentru a citi mai multe despre aceste gauri negre microscopice si posibila lor creatie la LHC, vezi te rog aici pe Wikipedia.

http://en.wikipedia.org/wiki/Micro_black_hole
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

gasparRadu

@Krystyan - "toată lumea" era o exagerare metaforică :P în acelaşi timp, toată lumea de pe forum ştie ce se vorbeşte aici deci mă refeream în general la userii forumului ::)

@Adi - mulţumesc pentru link... S-ar evapora în radiaţie, corect... am spus "nimic" pentru că pentru noi asta reprezintă... O gaură neagră care se evapora în radiaţii nu este periculoasă pentru noi ca specie. Nu o să distrugă pământul... că asta era îngrijorarea lui santieco. Sunt multe chestii care pot să ne omoare, LHC-ul nu este una dintre ele :P.

Adi

Multumesc pentru lamurire, acum este mai clar. Intr-adevar, nu LHC-ul o sa ne omoare. Astazi am prezentat la vreo 20 de elevi de liceu interesati la a studia stiinta la universitatea McGill un film realizat de CBC (televiziunea publica canadiana) despre experimentele de la LHC. Foarte frumos filmul. Apoi am discutat cu ei pe tema filmului si am discutat raspunsurile ce se cauta de la LHC: originea masei, unde a disparut antimateria, ce este materia intunecata, ce este energia intunecata, exista dimensiuni suplimentare, sunt particulele eleentare chiar punctiforme, sunt particulele elementare chiar elementare, exista noi interactii fundamentale (dincolo de cele partru), exista noi particule elementare, de ce exista doar trei familii de particule elementare si asa mai departe. Filmul este cu rezolutie buna si are cam 120 de mega. Pentru cine vrea, putem gasi o metoda de a vi-l trimite, dar subtil, ca e protejat de copyright. Apoi pot raspunde la intrebari relativ la film, fizica particulelor si LHC. Contactati-ma daca doriti filmul.

Cu bine,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

   Buna,
  Adi a contra argumentat foarte bine teza distrugerii Pamantului prin crearea unei gauri negre in ciocnirile ultrarelativiste. As mai aduce o completare pentru ca si eu lucrez in domeniul asta. In 2000 a inceput un experiment asemanator la Brookhaven National Lab, langa New York. Energiile acolo sunt de aproximativ 20-30 de ori mai mici decat vor fi la LHC. In 1999 s-a pus exact aceeasi problema, amplificata de diversi ziaristi nepriceputi si pentru asta lucrarile au fost intrerupte de catre congresul Statelor Unite pentru cateva luni. Ca si in proverb, dupa ce piatra a fost aruncata in lac de cativa ziaristi neprofesionisti (ca sa fiu bland) zeci sau sute de oameni de stiinta distinsi au trebuit sa se chinuie sa o scoata. Cert este ca experimentul a inceput in 2000 si continua si astazi. Nu s-a intamplat nimic intre timp (la catastrofe ma refer). Mai jos am pus un link catre un articol din New York Times aparut la vremea respectiva. Enjoy!
  http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9E02E5D71130F933A2575BC0A96F958260&scp=614&sq=&st=nyt

ionut

   Daca cititi articolul o sa vedeti ca aceeasi prostioara a fost sustinuta si cand Fermilabul a inceput experimentele de ciocnire a protonilor in anii '80. Se pare ca prind la public, mai rau este atunci cand ele prind si la persoanele aflate in pozitii de decizie :(