Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Vom muri cu totii...dar nu ne pasa

Creat de santieco, Iunie 25, 2008, 01:19:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

santieco

In loc sa boicotam cu totii acest "Apocalips" numit LHC , laudam "munca" depusa de asa-zisii oameni de stiinta de la Cern. Chiar nimeni nu vede (nu vrea sa vada) pericolul REAL la care suntem expusi?? Ei sunt fericiti ca vor descoperi materii noi despre care nu stiu nimic..Cum poti fii atat de idiot incat sa afirmi despre un lucru necunoscut ca nu e periculos?? Spuneti voi stimati sustinatori ai aberatiei LHC, puteti afirma cu mana pe inima ca un lucru TOTAL necuscut voua, despre care nu stiti nimic, este complet inofensiv??
Mai trebuie sa spun ca intr-una din scrierile lui Nostradamus se vorbeste de Geneva si de 2008 ca inceputul sfarsitului??
Mai trebuie sa spun ca tot anul acesta pe Terra vor locui 6,66 miliarde de oameni?
Mai trebuie sa spun ca dupa scrierile mayase pamantul se va distruge in anul 2012?
Pre multe coincidente, nu credeti?

Acum veti spune ca aberez, ca totul e calculat ,bla bla bla... Cati dintre voi sunteti 100% convinsi ca nu se va intampla nimic? Cati dintre voi stiti 100% ce este dupa  moarte?  Moarte este un necunoscut la fel ca materiile care vor astia sa le descopere... De moarte va e frica tocmai pt ca e ceva necuscut..Cum de nu va e frica si de materiile astea? Ce v-au facut astia? V-au spalat creierele??

Electron

santieco, bine ai venit pe forum. :)

Imi spui si mie ce varsta ai si ce educatie academica ai primit pana acum?

e-
Don't believe everything you think.

santieco

Nu conteaza varsta, pregatire academica nu am, dar nici asta nu conteaza... Eu stiu ca un lucru necunoscut poate fi inofensiv, in aceeasi masura poate fi periculos. Acea materie noua si necunoscuta stiintei , cum poate fi doar inofensiva?? Cum au ajuns ei la concluzia asta? Cum de sunt siguri 100% ca un lucru necunoscut e inofensiv? Nu stiu.. sunt eu tampit si nu inteleg? Electron, daca cobori in Groapa Marianelor si dai de un peste necunoscut pui mana pe el? Eu unul , nu.

Alexandru Rautu

OK... ai zis tot ce-ai avut pe suflet... acuma, trage o gura mare de aer si respira adanc, nu-ti fie frica esti cu noi acum ;) Stai linistit, nu aberezi, doar esti  foarte speriat de existenta ta, te intrebi prea mult de propria ta disparitie, moarte, si asftel apare acesta fobie si credulitate copilaresca pentru orice "superstitie" ca scrierile lui Nostradamus, scrierile mayase, scrierile "unor jurnalisti care n-au treaba cu stiinta" si multe altele. Iti pui prea multe intrebari puerile, dar adevarate intr-un anumit sens... autodistrugerea civilizatiei umane este un fenomen foarte posibil. Deja putem vedea numeroasele daune aduse mediului inconjurator, care pur si simplu duc la distrugerea ecosistemului... Cine ar fi intuit ca revolutia industriala va aduce atatia factori negativi, la poluarea mediului ? Nimeni... dar asta nu inseamna ca am disparut cu totii!  Se vorbeste foarte mult de un colaps al civilizatiei... un sistem foarte complex este foarte usor predispus la autodistrugere, pentru ca si cea mai mica influenta (un simplu om de exemplu) poate schimba dramatic evolutia civilizatiei, dar intind ca cred ca vom putea rezolva problemele aparute eventual. Evident, nimic nu e cert in lumea asta, avem si principiul incertitudinei prin fizica...  Dar ce-ar fi sa fiu incontinu ingrijorat daca cumva maine suntem atacati de extraterestii ?!  Sau poate da un virus peste noi ce-o sa omoare intreaga civilizatie, sau multe altele... Parerea mea umila, e sa te bucuri mai mult de viata, decat sa-ti pui intrebari daca nu cumva maine vom muri cu totii. Cum spunea Wittgenstein, "despre ceea ce nu se poate vorbi, trebuie sa se taca" ;)

santieco

Alexandru,ai dreptate in tot ceea ce zici.Dar sa stii ca nu sunt un obsedat de sfarsitul lumii, nu m-am gandit niciodata la el...decat acum. De ce? pt ca pana acum nu a existat nici un proiect de asemenea amploare care sa puna in pericol planeta noastra.
Parerea mea este ca nici nu ar trebui macar sa ne gandim la asemenea experimente! Pentru ce? Sa aflam cum a luat nastere universul? si daca aflam ce? vom trai mai mult, mai bine, ne vom bucura de viata mai mul? - nu. Doar ne vom satisface  curiozitatea.. sa nu uitam de ce a murit pisica...

raul

Citat din: santieco din Iunie 25, 2008, 01:19:13 PM

Mai trebuie sa spun ca intr-una din scrierile lui Nostradamus se vorbeste de Geneva si de 2008 ca inceputul sfarsitului??

inainte de toate , nostradamus a fost medic...........iar in vremea lui (pe la 1600 si ceva) medicina si astrologia erau intr-o legatura foarte stransa.iar primele semne ale viitorului sau ca profet au aparut cand sotia si copii lui au murit din cauza ciumei iar el s-a gandit ca daca ar fi intocmit un horoscop pt sotia si copii lui poate ar fi putut sa prezica moartea lor si sa ia masuri...
cand regina frantei l-a chemat la curte pe nostradamus pt ai spune despre vitorul celor 3 fii ai sai , el , stiind ca aceasta ii alunga imediat pe ghicitorii care nu-i dadeau vesti bune, a spus ca toti cei 3 fii vor succede la tron, insa mai  degraba decat sa spunem ca previziunea lui nostradamus s-a indeplinit , ar fi mai corect sa spunem ca el a avut succes in incercarea de a o linisti pe regina. stia ce sa spuna si cand sa spuna pt a reusi in viata , era mai mult un oportunist.

de altfel profetia sa cum ca lumea se va sfarsi in 1999 nu s-a adeverit.
eu cred ca nu ar trebui sa te increzi in niste superstitii de genul asta sau in srcierile mayase etc.

raul

Citat din: santieco din Iunie 25, 2008, 02:25:31 PM

Parerea mea este ca nici nu ar trebui macar sa ne gandim la asemenea experimente! Pentru ce? Sa aflam cum a luat nastere universul? si daca aflam ce? vom trai mai mult, mai bine, ne vom bucura de viata mai mul? - nu. Doar ne vom satisface  curiozitatea.. sa nu uitam de ce a murit pisica...
inca din negura timpului omul a fost insetat de cunoastere....si asa suntem si acuma . iar doar acest motiv este de ajuns pt a vrea sa aflam cat mai multe....

si daca asa cum gandesti tu ar fi gandit lumea intotdeauna, acum nu ai mai sta pe internet, nu te-ai mai uita la televizor ...

Alexandru Rautu

#7
Citat din: santieco din Iunie 25, 2008, 02:25:31 PM
Parerea mea este ca nici nu ar trebui macar sa ne gandim la asemenea experimente! Pentru ce? Sa aflam cum a luat nastere universul? si daca aflam ce? vom trai mai mult, mai bine, ne vom bucura de viata mai mul? - nu. Doar ne vom satisface  curiozitatea.. sa nu uitam de ce a murit pisica...


Esti copil... testarea bombei nucleare, testarea bombei cu "hidrogen" si  multe alte experimente iti spun ceva ? Stai linistit, nu se va intampla nimic in acceleratoarele de particule, daca ai cunoaste bine "fenomenul" n-ai mai intreba de vreun' eventual pericol ;)

teodora85

#8
Citat din: santieco din Iunie 25, 2008, 01:19:13 PM
Mai trebuie sa spun ca intr-una din scrierile lui Nostradamus se vorbeste de Geneva si de 2008 ca inceputul sfarsitului??
Mai trebuie sa spun ca tot anul acesta pe Terra vor locui 6,66 miliarde de oameni?
Mai trebuie sa spun ca dupa scrierile mayase pamantul se va distruge in anul 2012?
Pre multe coincidente, nu credeti?

Sunt 2 situatii posibile:

1. Credeti in Dumnezeu, si atunci ar trebui sa fiti constient de faptul ca NIMENI nu stie cand o sa fie sfarsitul lumii. Nu vreau sa fiu rea, dar asta implica faptul ca nici dumneavoastra nu stiti asta. Va sperie 6,66? De ce? Numarul Bestiei este un simbol. Apocalipsa intreaga este plina de simboluri si metafore. Nu putem sa luam totul ad-literam. In plus, ce legatura au cele 6,66 miliarde de oameni cu LHC?

2. Nu credeti in Dumnezeu, si atunci nu ar trebui sa credeti nici in Apocalipsa, nici in 6,66....

Intrebarea mea este... De ce anume va e frica? Ca o sa murim? Pai...oricum o sa murim candva, nu? Asta nu inseamna ca trebuie sa stam cu mainile in san si sa nu incercam sa invatam lucruri noi, de frica sa nu murim mai repede. Nu credeti? :)

Teodora

Adi

O sa revin cu un raspuns mai detaliat despre ce se intampla de fapt la LHC. Teodora a adus argumente foarte bune. Pana revin, am o intrebare: ce stiti dumneavoastra despre LHC? Ce va imaginati ca se va intampla acolo? De unde ar putea veni pericolele? E prea vag sa spuneti ca "poate apare ceva nou", caci ceva nou poate aparea si cand mergeti la piata.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Acum am putin timp sa raspund mai detaliat. Acceleratorul LHC este intr-adevar cel mai "puternic" accelerator de particule construit vreodata (de om, pe Terra, cine stie ce or face alte posibile civilizatii in spatiu ...). Insa nu este un salt in necunoscut asa de mare precum sugerati dumneavoastra. Este doar de sapte ori mai puternic decat cel mai puternic accelerator de particule care exista in prezent, acceleratorul Tevatron de la laboratorul american Fermilab, de langa Chicago. Ce inseamna de sapte ori mai puternic? Inseamna ca exista de zece ori mai multa energie (in centrul de masa) disponibila pentru a produce particule. Stim ce fel de particule vom produce, cele cunoscute deja in teoria noastra. Stim ce fel de particule noi speram sa producem: bozonul Higgs si particule supersimetrice. Speram sa apara si particule supriza: particule prezise de alte teorii decat Modelul Standard sau teoria supersimetrica si asa mai departe. Dar nimic nu va fi atat de revolutionar incat sa distruga Universul.

Spre comparatie, sa zicem ca se fabrica un avion care are o viteza de sapte ori mai mare decat viteza unui avion comercial din prezent. Aceasta inseamna ca un zbor Paris - Montreal se va face in doar o ora, in loc de sapte ore. Desigur, acest avion ar fi cea mai mare realizare a omenirii in ce priveste avioanele, ar avea tehnologii noi care sa permita acest salt in viteza (de spate ori!), dar una peste alta, nu aduce nimic nou fundamantal, este tot un avion, doar ca mai rapid. Nu va distruge Universul sau planeta.

La fel este si cu LHC-ul ...

Apoi, dumneavoastra ati enumerat argumente de ordin mistic si superstitios, care nu tin de stiinta si nu au nimic in legatura cu LHC-ul. Doar ati spus ca LHC-ul este "apocaliptic" fara a argumenta deloc.

Exista insa omaneni care se tem ca LHC-ul va putea produce gauri negre, care vor absorbi apoi intregul Pamant si noi vom disparea. Presupun ca nu stiti de aceasta, altfel at fi amintit aceasta, caci este singurul motiv cat de cat fizic spre o distrugere a Pamantului. Situatia nu este bine inteleasa, asadar o voi lamuri aici inca o data. Pe langa gaurile negre de masa mare si raza o orizonului mare ce exista in spatiu, mecanica cuantica aplicata la gauri negre sugereaza ca ar putea exista si gauri negre cu o raza a orizonului mai mica decat raza unui atom si cu o masa mai mica decat cea a unui atom. Aceste gauri negre s-ar evapora aproape instantaneu, emitand particule elementare in toate directiile, isotrop. Ar fi particule emise ca din orice fel de coliziune, fara nici un pericol pentru umanitate, sau macar pentru detectorul de particule. Daca aceste gauri negre ar fi produse (caci sansa de a le produce este foarte mica) atunci oamenii de stiinta ar fi foarte foarte foarte fericiti, caci ar fi primul fenomen cuantic al gravitatiei pe care omenirea l-a observat. Ori "Graalul" fizicii moderne este tocmai acesta de a intelege comportamentul cuantic al gravitatiei, pentru a putea intelege Big Bang-ul mai bine. Exista doua teorii majore dezvoltate secolul trecut, ambele adevarate in cate o regiune a fizicii, dar ambele batandu-se cap in cap, astfel incat nu pot fi amandoua adevarate in toate regiunile fizicii. Este vorba de mecanica cuantica, care aplicata in Modelul Standard, fizica particulelor elementare si a interactiilor lor, descrie trei din cele patru forte elementare (forta electromagnetica, forta tare, forta slaba) si de forta gravitationala (cea de patra forta elementara), care este descrisa de teoria generala a relativitatii. Altfel spus, trebuie unificata teoria generala a relativitatii si mecanica cuantica. Observarea experimentala a gaurilor negre foarte mici, precum cele ce poate poate (dar-ar Domnu!) le-ar observa LHC-ul, ar fi extraordinar pentru oamenii de stiinta, caci studiul lor ne va indica drumul ce trebuie urmat pentru a fi unificate cele doua teorii. Nu este nici cel mai mic pericol pentru umanitate.

In general, la acceleratoarele de particule, cand se ciocneste o particula de materie cu una de antimaterie se elibereaza aceeasi cantitate de energie ca atunci cand se ciconesc doua furnici! Serios! Sper ca intelegi ca nu e asta un pericol pentru Univers ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Iata si un link la pagina despre Securitate a LHC-ului. Cum spun si acolo, in atmosfera Pamantului au loc astfel de coliziuni la energii de milioane si miliarde de ori mai mari (nu doar de sapte ori mai mari) intre particule foarte energetice venite din spatiu si atomii din atmosfera. Totusi, nu s-au creat gauri negre care sa manance Pamantul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

Santineco, bine ai venit! In primul rand, ai spus ceva despre inconstienta oamenilor de stiinta. Eu nu as generaliza, mai degraba oamenii de rand sunt cei inconstienti si nepasatori. In timp ce multi oameni de stiinta incearca sa gaseasca tot felul de metode ca sa mai opreasca poluarea, efectul de sera, alti oameni se bucura din plin de viata si nu vad ca totul are o limita in Natura. Cert e, cand vom deschide cu adevarat ochii, va fi prea tarziu...Asta in cazul in care nu va fi Apocalipsa atat de devreme (si nu cred ca cineva e in stare sa spuna in ce an va fi, doar un zvon ca va veni in 2012...).
Dar asta nu inseamna sa nu incercam sa fim si noi mai buni, nu?  ;)
Stefan M. a spus asa: Daca nu vom gospodari cu intelepciune rezervele planetei si nu vom ocroti natura vom ramane in cele din urma singuri, pe o planeta pustiita.

Adi

Exact, inainte sa murim de la LHC, o sa murim de la poluare, incalzire globala si criza energetica.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

santieco

Citat din: Adi din Iunie 25, 2008, 07:16:53 PM
Speram sa apara si particule supriza: ...
Aceste particule ma sperie cel mai mult.. cum poate garanta cineva, stiintific, ca aceste particule sunt inofensive?