Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Numere Reale

Creat de r00t, Iulie 23, 2012, 08:15:08 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

r00t

Nu este nici o problema multumesc mult.
As mai avea o intrebare.

Orakle

Citat din: r00t din Februarie 24, 2013, 03:11:22 PM
Nu este nici o problema multumesc mult.
As mai avea o intrebare.


Nu asa
Din ecuatia dreptei care o ai data  gasesti panta dreptei respective,si stii ca doua drepte sunt perpendiculare daca produsul celor doua pante este -1
Automat gasesti si panta dreptei pe care trebuie sa o determini
Scrii ecuatia dreptei de forma y=ax+b unde deja pe a il cunosti ca este exact panta
si mai ai informatia  ca dreapta ta trece si prin punctul A de unde il gasesti pe b
S-a inteles?
Acuma vad ca ai scris deja ecuatia dreptei care trece prin A deci doar inlocuiesti panta calculata si esti gata

r00t

Multumesc mult pentru raspuns.
Dar tot nu am inteles cum sa calculez panta ce trece doar printr-un punct. Ca prin 2 am gasit formula asta

Orakle

Citat din: r00t din Februarie 24, 2013, 04:44:00 PM
Multumesc mult pentru raspuns.
Dar tot nu am inteles cum sa calculez panta ce trece doar printr-un punct. Ca prin 2 am gasit formula asta

Nu ai inteles
Ai ecuatia dreptei
2x-3y+1=0 rezulta:y=(2/3)x+1/3 in aceasta forma termenul care il inmulteste pe x este exact panta Deci dreapta asta are panta 2/3 deacord?
Stii ca doua drepte sunt perpendiculare daca m1*m2=-1 de unde rezulta ca panta dreptei pe care o cauti este :-3/2
deci m tau este calculat din ecuatia dreptei perpendiculare si nu din punctul prin care trece

Ecuatia dreptei tale este y=ax+b si tu cunosti deja pe a panta(care il mai notam si cu m si ecuatia o mai scriem si y=mx+n)
Deci stim ca dreapta cautata are ecuatia y=(-3/2)x+b  Deacord?

Daca dreapta trece prin A(6,4) inseamna ca acest punct x=6,y=4 verifica ecuatia dreptei cautate NU ?
Introduci in ecuatia dreptei si gasesti b=13
Deci ecuatia ta va fi y=(-3/2)x+13 si gata !
Eventual inmultesti cu un doi si aranjezi termenii si obtii si forma:3x+2y-26=0
Verifica sa nu fi gresit la calcule

Panta o poti  calcula si cu formula pe care ai scris-o  dar nu legat de vre-un punct ci numai daca cunosti ecuatia dreptei adica in cazul nostru pentru dreapta y=(2/3)x+1/3 dai doua valori diferite la intamplare pt x inlocuiesti cei doi de x si de y si ai panta dreptei.(2/3)

r00t

Am verificat calculele sunt in regula. Multumesc mult de tot ,am inteles de unde sa scot panta.
Acum nu inteleg urmatorul lucru "Stii ca doua drepte sunt perpendiculare daca m1*m2=-1 de unde rezulta ca panta dreptei pe care o cauti este :-3/2"  Intodeuna cand aplicam aceasta  proprietate ni se schimba numitorul cu numaratorul ? si apare semnul - ? Panta calculata ne da : 2/3 dupa proprietatea asta a juns la -3/2.
Multumesc inca o data foarte mult.


Orakle

Citat din: r00t din Februarie 24, 2013, 07:29:43 PM
Am verificat calculele sunt in regula. Multumesc mult de tot ,am inteles de unde sa scot panta.
Acum nu inteleg urmatorul lucru "Stii ca doua drepte sunt perpendiculare daca m1*m2=-1 de unde rezulta ca panta dreptei pe care o cauti este :-3/2"  Intodeuna cand aplicam aceasta  proprietate ni se schimba numitorul cu numaratorul ? si apare semnul - ? Panta calculata ne da : 2/3 dupa proprietatea asta a juns la -3/2.
Multumesc inca o data foarte mult.


Esti culmea
pai daca m1*m2=-1 ////////este demonstratia in manual undeva (parca)/////
si m1=2/3 atunci din 2/3*m2=-1 nu rezulta ca: m2=-3/2
matematica de clasa a 4-a  :)

r00t