Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre incalzirea globala

Creat de Adi, Iunie 24, 2008, 08:09:03 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionut

   Salut nano2k,
     Ai toate motivele din lume sa gandesti asa.
    Schimbarea climatica, asa cum ai spus si tu, este un fapt. Doar motivele acestei schimbari nu sunt clare. Principalele argumente aduse de sustinatorii aportului uman la incalzirea globala se bazeaza pe rapiditatea cu care acest fenomen se intampla, pe rapiditatea cu care gazele cu efect de sera se acumuleaza in atmosfera. Daca avem incredere in ceea ce se masoara experimental, atunci se constata ca o asemenea rata de variatie a concentratiilor de CO2, metan si altele in atmosfera nu s-a prea mai inregistrat. O alta problema este si coincidenta temporala dintre cresterea concentratiilor de gaze de sera in atmosfera si dezvoltarea industriala a civilizatiei umane care se stie ca emana cantitati uriase si masurabile de gaze de sera.
    Lucrurile pe care ti le-am enumerat mai sus nu sunt interpretari sau credinte ci sunt fapte masurabile si verificabile. Folosind aceste semnale, unii au tras concluzia ca schimbarea climatica se datoreaza omului. Altii spun ca e doar o mare coincidenta (asta spui si tu de fapt). Eu inclin sa cred ca schimbarea climatica nu este o coincidenta, dar nelucrand in domeniu nu pot sa am decat opinii si pareri. Pot sa mi le schimb atunci cand apar contra-argumente.

 
Citat din: nano2k din Ianuarie 06, 2009, 10:03:17 PM
Mi-e frica... mi-e frica... ce-ar fi sa consum mai putin curent ca nu cumva sa se dezghete vreun ghetar si sa ne inghita pe toti?
Iti inteleg ironia aici, dar limitarea consumului de orice fel nu este benefica doar pentru o ipotetica atenuare a schimabrilor climatice ci si pentru combaterea poluarii cu care ne confruntam toti. Chiar si in ipoteza in care nu oamenii sunt responsabili pentru schimbarea climatica trebuie sa realizezi ca noi totusi avem un impact urias asupra planetei. Gandeste-te numai la pestii prinsi in mijlocul oceanelor care contin concentratii uriase de cianuri, metale grele si tot felul de prostii produse industrial. Deasemenea mergi pe valea Prahovei sau pe aproape oricare vale accesibila din muntii nostri si o sa vezi peisajul schimbat de munti de gunoaie.

Citat din: nano2k din Ianuarie 06, 2009, 10:03:17 PM
Imi pare rau, dar daca te detasezi un pic, vezi toate elementele unei inselaciuni. Cel putin pana ce nu se dovedeste.
nano2k,
   Schimbarea climatica este un fapt. Momentan multi oameni de stiinta sustin ca ea se datoreaza civilizatiei umane, iar reprezentantii industriei sustin ca ea se intampla din cauze naturale. Cine pe cine este mai probabil sa insele ?

nano2k

#46
Ionut, iti multumesc pentru rabdarea cu care "ma bagi in seama", desi uneori (ai observat si tu) ironizez anumite aspecte. Imi dau seama de asta si o fac intentionat :)

Daca vorbim de poluarea produsa de industrie, nu am nicio problema.
Dar vorbim de o "poluare domestica" pe care ei incearca sa ne-o "fure" in numele industriei depasite dar nescoasa din uz din cauza lacomiei, coruptiei si egoismului celor care ar putea sa ii puna capat sau sa o determine sa se schimbe radical.

Sa fim seriosi, nu putem trai daca nu poluam. Dar tendinta este de a mentine colosii poluanti (vezi si faptul ca America a refuzat o buna perioada ratificarea Protocolului de la Kyoto) in detrimentul populatiei. Populatie care trebuie sa plateasca taxe suplimentare.

Nu ideea in sine de a economisi, de a reduce consumul etc ma deranjeaza. Aceasta am mai zis-o si o zic raspicat ca este o chestiune sanatoasa. Ma revolta taxele inutile pe care le platim "pentru mediu". Din cauza asta suportam costuri imense la carburanti. Sa nu uitam ca accizele reprezinta cel putin 40% din costul la pompa a carburantului. La motorina inca sunt si mai mari. Cica "pentru mediu". Cate paduri s-au reimpadurit cu banii furati astfel? Nu numai in Romania. Nu exista proiecte de amploare la care sa vad ca participa tarile, nu vad o colaborare bazata pe banii pe care eu si tu si toti ii platim "pentru mediu".

Cum sa cred in ceva care ma asupreste fara sa stim cu certitudine ca e asa?
Ca de ar fi asa, ti-am zis, as vedea cum guvernele ar lua masuri, am reimpaduri padurile tropicale atat de defrisate si deplanse de toti, etc etc. Ar trebui actionat mai ceva decat se face pentru stoparea asa-zisului terorism.

Dincolo de posibilele explicatii pur teoretice, trebuie sa vedem si scena in intreaga ei desfasurare.

ERATA: SUA si Australia, responsabile de peste 40% din emisiile de gaz de sera, inca nu au ratificat acest Protocol. Vezi Wiki. Totusi, rusii au ratificat.

Adi

Ionut, ai raspuns excelent.

Nano2k, in UE banii din benzina merg la subventionarea energiilor alternative. In Romania merg pe pensii si salarii. Ce fac guvernele nu are de-a face cu adevarul despre incalzirea globala ce are sansa mare sa fie datorita omului. Industria plateste mari taxe datorita poluarii. Dar si omul de rand polueaza. Incalzirea in Romania se face cu carbuni si cu ardere de petrol si de gaz. Cum adica omul de rand, famiile, nu polueaza?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Citat din: nano2k din Ianuarie 07, 2009, 01:00:26 PM
... Cica "pentru mediu". Cate paduri s-au reimpadurit cu banii furati astfel? Nu numai in Romania. Nu exista proiecte de amploare la care sa vad ca participa tarile, nu vad o colaborare bazata pe banii pe care eu si tu si toti ii platim "pentru mediu".
Ii si vad pe parlamentari si membri de guvern plantand in colaborare cu aborigenii copaci in jungla amazoniana, hai sa fim seriosi.
Ceea ce te preocupa pe tine nu e incalzirea globala.

Adi

Nano2k pare pasionat (ca sa nu zic astfel) de faptul ca e taxa mare la benzina si ca se fura in Romania. Nu inteleg atnci de ce inca mai traieste in Romania si nu traieste in o tara nordica, unde banii de pe benzina se duc chiar la mediu si nici nu se fura.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

nano2k

Citat din: Adi din Ianuarie 07, 2009, 01:12:55 PM
Nano2k pare pasionat (ca sa nu zic astfel) de faptul ca e taxa mare la benzina si ca se fura in Romania. Nu inteleg atnci de ce inca mai traieste in Romania si nu traieste in o tara nordica, unde banii de pe benzina se duc chiar la mediu si nici nu se fura.

Nu Adi, e unul din exemple.
Daca guvernele ar sti un adevar atat de dureros, ma indoiesc ca nu ar face ceva sa isi dea mana cu mana.
Solutia lor? Taxe, impozite. Singura solutie. Ca mai scot camasa asa simbolic cu cercetari in sfera energiilor alternative, asta e altceva. Fata de sumele incasate, e o mica pata de culoare intr-o gaura neagra.

nano2k

Citat din: HarapAlb din Ianuarie 07, 2009, 01:09:50 PM
Ii si vad pe parlamentari si membri de guvern plantand in colaborare cu aborigenii copaci in jungla amazoniana, hai sa fim seriosi.
Ceea ce te preocupa pe tine nu e incalzirea globala.

Nu ei vor planta ci altii.
Asa cum nici nu cauta ei teroristi acolo unde nu exista, nu?
Asa ca resping modul in care ai formulat replica.

Adi

Tocmai ca Guvernele stiu ca ne ducem de rapa si nu fac nimic. Mai mult, stiau si de criza asta si nu faceau nimic. De asemenea, stiu ca ea nu va mai trece niciodata si totusi nu fac nimic. Caci daca ar zice lumea ar intra in panica. Resursele planetei se termina, petrolul se termina si se investeste prea putin in energii alternative. Daca vom scapa, vom scapa la limita.

Eu iti reamintesc iar: mergi in tara civilizata daca nu iti convine Romania. Sau incearca sa schimbi ceva concret in Romania. A nega incalzirea globala produsa de om nu e solutia. E ca si cum ai baga capul in pamant si ai ingora pericolul.

Vor veni schimbari bruste. Chiar era glaciara. Si se vor gasi unii (poate si tu) care vor zice: cum incalzire globala? Caci vad era glaciara. Din cate inteleg eu, incalzirea globala poate duce si la era glaciara.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: nano2k din Ianuarie 07, 2009, 01:00:26 PM
Sa fim seriosi, nu putem trai daca nu poluam. Dar tendinta este de a mentine colosii poluanti (vezi si faptul ca America a refuzat o buna perioada ratificarea Protocolului de la Kyoto) in detrimentul populatiei. Populatie care trebuie sa plateasca taxe suplimentare.

Nu ideea in sine de a economisi, de a reduce consumul etc ma deranjeaza. Aceasta am mai zis-o si o zic raspicat ca este o chestiune sanatoasa. Ma revolta taxele inutile pe care le platim "pentru mediu". Din cauza asta suportam costuri imense la carburanti. Sa nu uitam ca accizele reprezinta cel putin 40% din costul la pompa a carburantului. La motorina inca sunt si mai mari. Cica "pentru mediu". Cate paduri s-au reimpadurit cu banii furati astfel? Nu numai in Romania. Nu exista proiecte de amploare la care sa vad ca participa tarile, nu vad o colaborare bazata pe banii pe care eu si tu si toti ii platim "pentru mediu".
Este adevarat  ca nu se prea face mare lucru cu banii incasati din accizele pe carburanti (cel putin in Romania). Sumele provenite din aceste accize sunt imense si proiectele finantate cu ele ar trebui sa fie foarte vizibile. In strainatate banuiesc ca acesti bani sunt cheltuiti partial pe cercetare dar nu si in Romania. In Romania este recunoscut chiar oficial acest lucru. Faimoasa "taxa de mediu" impusa masinilor second-hand importate din strainatate este aplicata in mod flagrant si discrimatoriu pentru protejarea productiei interne si nu pentru emisiile masinilor straine care, sa fim seriosi, chiar daca sunt second-hand tot consuma mai putin decat Dacia Logan. 
   

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

#55
Câmpul magnetic al Pâmântului ar putea influenţa climatul planetei Modificările climatice la care asistăm ar putea fi produse nu numai de emisiile umane de dioxid de carbon, dar şi de variaţia câmpului magnetic, conform unui studiu a doi cercetători danezi care observă o corelaţie între intensitatea câmpului magnetic din ultimele cinci mii de ani şi intensitatea precipitaţiilor la tropice. Studiul a fost publicat luni, 12 ianuarie, în revista ştiinţifică americană Geology.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro