Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Motorul lui Stirling

Creat de Anatol, Februarie 20, 2013, 09:04:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Anatol

Simple Low Temperature Stirling  Daca acest motor functioneaza si la o diferenta de temperatura de patru grade, nu se poate de facut unu mare de 20 de metri , si de ingropat la 10 metri in pamant unde diferenta de temperatura este mai mult de 10 grade?, oare pentru o gospodarie de la tara ar face energie de ajuns?

virgil 48

#1
Citat din: Anatol din Februarie 20, 2013, 09:04:37 AM
Simple Low Temperature Stirling  Daca acest motor functioneaza si la o diferenta de temperatura de patru grade, nu se poate de facut unu mare de 20 de metri , si de ingropat la 10 metri in pamant unde diferenta de temperatura este mai mult de 10 grade?, oare pentru o gospodarie de la tara ar face energie de ajuns?
Anatol, am citit undeva si probabil poti afla acest lucru si de pe internet, ca in Africa functioneaza un
motor Stirling de la inceputul secolului 20. Problema este ca produc putina energie pentru greutatea si
marimea lor.

Orakle

Citat din: virgil 48 din Februarie 20, 2013, 11:45:36 AM
Citat din: Anatol din Februarie 20, 2013, 09:04:37 AM
Simple Low Temperature Stirling  Daca acest motor functioneaza si la o diferenta de temperatura de patru grade, nu se poate de facut unu mare de 20 de metri , si de ingropat la 10 metri in pamant unde diferenta de temperatura este mai mult de 10 grade?, oare pentru o gospodarie de la tara ar face energie de ajuns?
Anatol, am citit undeva si probabil poti afla acest lucru si de pe internet, ca in Africa functioneaza un
motor Stirling de la inceputul secolului 20. Problema este ca produc putina energie pentru greutatea si
marimea lor.
O documentatie foarte buna gasiti si pe Wikipedia