Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Energia spaţiului.

Creat de Teodor Sarbu, Martie 06, 2012, 09:28:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

Energia spaţiului.
De la început trebuie să atrag atenţia că nu este vorba de o energie constantă sau negativă. De fapt cred că noţiunea de energie negativă este un non sens, sau are o semnificaţie SF.
Să vedem de unde apare această energie.
În articolele mele precedenta publicate pe acest site am afirmat că fiecare particulă elementară emite şi recepţionează cuantine a căror energie totală reprezintă cca 1/137, constanta de structură fină, din energia de repaus a particulei respective. Evident că aceste cuantine au o energie proprie care scade cu pătratul distanţei de particulă. Ele se mişcă pe spirale levo sau dextrogire pe cercuri cu raze tot mai mari şi cu energii tot mai mici. Spiralele sunt levo sau dextrogire funcţie de sarcina particulei. În cazul neutronului se emit atât cuantine levogire corespunzătoare unui electron cât şi dextrogire corespunzătoare unui proton.
În apropierea maselor mari, densitatea cuantinelor este corespunzător mai mare. Energia spaţiului nu este o mărime fixă. Ea se schimbă în permanenţă funcţie de mişcarea corpurilor, a planetelor, stelelor sau a galaxiilor. Această energie este mai mică în zonele care sunt îndepărtate de concentrările de mase.În general numărul de cuantine levogire este egal cu cel al cuantinelor dextrogire. Aceasta deoarece corpurile sunt în marea lor majoritate neutre. În cazul corpurilor încărcate electric situaţia se schimbă corespunzător.

Electron

Ai omis sa prezinti cum se poate detecta experimental aceata "energie a spatiului". Spor.

e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Mai bine ai scrie un volum de basme.

ariel55

#3
Draga Harap Alb, ai grija la urs ca e parsiv.Cum imi spunea cineva din forum, romanii au talent! Habemus predicatores!  ;D 20 de ani este cuanta temporara(vezi postarea lui Virgil de la subiectul ala "greu" cu extractia energiei nedescoperite inca-kapagen!).Multipul se predica.  8)
P.S. Unitatea temporara de 20 de ani , apartine academicianului de renume mondial romanesc, Brucan.
Tine aproape ca Teo vine cu noutati.Ai noroc ca povestea ta s-a scris deja.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 06, 2012, 09:28:49 PM
Energia spaţiului.
De la început trebuie să atrag atenţia că nu este vorba de o energie constantă sau negativă. De fapt cred că noţiunea de energie negativă este un non sens, sau are o semnificaţie SF.
Să vedem de unde apare această energie.
În articolele mele precedenta publicate pe acest site am afirmat că fiecare particulă elementară emite şi recepţionează cuantine a căror energie totală reprezintă cca 1/137, constanta de structură fină, din energia de repaus a particulei respective. Evident că aceste cuantine au o energie proprie care scade cu pătratul distanţei de particulă. Ele se mişcă pe spirale levo sau dextrogire pe cercuri cu raze tot mai mari şi cu energii tot mai mici. Spiralele sunt levo sau dextrogire funcţie de sarcina particulei. În cazul neutronului se emit atât cuantine levogire corespunzătoare unui electron cât şi dextrogire corespunzătoare unui proton.
În apropierea maselor mari, densitatea cuantinelor este corespunzător mai mare. Energia spaţiului nu este o mărime fixă. Ea se schimbă în permanenţă funcţie de mişcarea corpurilor, a planetelor, stelelor sau a galaxiilor. Această energie este mai mică în zonele care sunt îndepărtate de concentrările de mase.În general numărul de cuantine levogire este egal cu cel al cuantinelor dextrogire. Aceasta deoarece corpurile sunt în marea lor majoritate neutre. În cazul corpurilor încărcate electric situaţia se schimbă corespunzător.

Daca spatiul are energie atunci timpul si viteza ce au????? ::) ::) ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Martie 07, 2012, 03:40:19 PM
Daca spatiul are energie atunci timpul si viteza ce au?
In ipoteza ca spatiul "ar avea energie" (inca nu stim cum o detectam conform teoriei lui Teodor Sarbu), de ce ar trebui sa aiba si timpul si viteza 'ceva' ?

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Cred ca se refera la "s" din
s=v*t
Din pacate confuzia intre spatiul ca entitate (sau concept?)  si "spatiul" ca o prescurtare pentru "spatiul parcurs" sau "distanta parcursa" e destul de comuna.

HarapAlb

Citat din: ariel55 din Martie 07, 2012, 11:15:01 AM
Tine aproape ca Teo vine cu noutati.
Nu mai are cu ce sa vina, nici teoriile astea alternative nu mai sunt ce au fost odata  ;D

Teodor Sarbu

HarapAlb. Poate treci şi tu de la basme la Samuel Clemens şi dacă reuşeşti poţi încerca şi cu Henri Beyle.

A.Mot-old

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 06, 2012, 09:28:49 PM
Energia spaţiului.
Ca urmare a acestei teorii care este energia intregului spatiu cosmic???? ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

Teodor Sarbu

A.Mot. În principiu este cca 1/137 din masa totală a universului. Asta ca ordin de mărime. Cred că totuşi nu este un termen chiar corect de energia spaţiului. Mai aproape de realitate ar fi energia care străbate în permanenţă spaţiul, deoarece această energie nu este produsă de spaţiu ci de ansamblul particulelor elementare sau nu din univers.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Martie 09, 2012, 10:59:57 AM
Mai aproape de realitate ar fi energia care străbate în permanenţă spaţiul, deoarece această energie nu este produsă de spaţiu ci de ansamblul particulelor elementare sau nu din univers.
Bun, dar cum detectam aceasta energie? Cu alte cuvinte, cum putem decide practic, experimental, daca aceasta energie este asa cum rezulta din afirmatiile tale?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#12
 Avem pe Scientia.ro numeroase discutii si articole cu energia intunecata, despre care se afirma ca ar constitui
70% din Univers(vezi de ex. Cosmologie>Energia intunecata). Chiar si noi, am putea apuca ziua cand omenirea se va
racorda la aceasta sursa. Fara sa putem dovedi acest lucru, se apropie mult de "energia spatiului" pe care o
cautam aici. Este de mirare numai, ca cei ce au reusit sa aprecieze aceasta cantitate de energie, nu se concentreaza
mai mult. Fiindca teoria conspiratiei nu este o teorie stiintifica!

Electron

Citat din: virgil 48 din Martie 09, 2012, 05:39:45 PM
Fara sa putem dovedi acest lucru, se apropie mult de "energia spatiului" pe care o
cautam aici.
virgil 48, tu incepi sa fabulezi peste fabulatiile lui Teodor Sarbu? Esti sigur ca la asta se refera el?

"Energia intunecata" nu e ceva cu care sa umplem orice gaura din orice fabulatie, implicarea ei trebuie justificata, cu atat mai mult cu cat problema detectarii ei nu este ceva trivial.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

virgile. Teoria energiei întunecate este departe de a fi pusă la punct. Până nu este o teorie solidă şi care să fie verificată practic este foarte periculos ca să o folosim. Am deschide cutia Pandorei, pe lângă care Cernobâl ar putea fi o floare la ureche. De aceea nu cred că vom avea acces la ea secolul acesta.