Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Tariel Kapanadze- generator neconventional de energie electrica.

Creat de Virgil, Februarie 26, 2012, 09:41:49 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ariel55

Citat""fie vorba intre noi, ca la impamantare se poate renunta"", de altfel a afirmat ca se poate folosi ca sursa de curent si pe avion, dar acolo nu are impamantare.
Da,da...acolo are "avionare"!
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Dumitrel

Citat din: Virgil din Februarie 27, 2012, 07:35:19 AM
Daca ne aflam intr-o sala de concert, cu ajutorul unor microfoane putem capta sunetele pentru ca sa le transformam in energie electrica? Cred ca nu aveti nimic impotriva, sigur ca da. Daca sala de concert este universul iar sunetul este radiatia de fond, credeti ca se poate transforma in energie electrica? Auzisem de cineva care statea in apropierea unui post de radio, si aprindea niste becuri gratuit, prin transformarea undelor radio in curent. Problema este, cum faci acest lucru ca sa fie eficient, poate ca unii au gasit solutia.
Pt. cine doreste si vrea , scheme cu energii libere ,mergeti pe www.next.gr

ariel55

CitatPt. cine doreste si vrea , scheme cu energii libere ,mergeti pe ...
Pai asta ne mai trebuie! >:( Tu nu vezi ca deja avem o schema? ;D ;D ;D ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Pozitron

Citat din: Dumitrel din Februarie 29, 2012, 08:58:54 AM
Pt. cine doreste si vrea , scheme cu energii libere ,mergeti pe www.next.gr

@Dumitrel: daca ai ceva schema de propus, indic-o direct. Altfel postarea ta e echivalenta cu publicitate gratuita la acel site, lucru care e interzis de normele acestui forum.

<Pozitron>

ariel55

Draga Virgil, ai lansat pe maestrul Kapanatze, am gasit si schema dispozitivului minune si vad ca , la momentul analizei ne-ai lasat balta... :( Pai e frumos?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Virgil

Ma asteptam la comentarii mai interesante. Ai lansat o schema, si te-am intrebat cum functioneaza (evident, daca stii), si mi-ai raspuns la misto. Asa ca am asteptat poate cineva intervine cu comentarii mai pretioase.

virgil 48


Electron

Citat din: virgil 48 din Martie 02, 2012, 03:48:40 PM
La #12 sub linkul acela(de sus) este scris 1-3kilovolti?
Virgil 48, ai fost rugat de nenumarate ori sa nu mai faci asemenea trimiteri. Pune citatul relevant sa-l vedem, daca vrei ca cineva sa-ti raspunda.

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Virgil 48: Este o presupusa schema a dispozitivului asa cum afirma autorul ei.Isi da si el cu presupusul la 1-3kV sinus.Altii complica si mai rau lucrurile, ca in urmatoarele exemple unde conexiunea celebra la impamantare nu mai este necesara:

sycret konstrucion kapanadze 1 / 2

sycret konstrucion kapanadze 2 / 2

Eu unul astept cu placere , explicatii de functionare din punct de vedere al balansului energetic. Actioneaza aici Sfantul Duh au ba?  ;D
P.S.A fost creat un subiect si inca ma intreb daca merita pierderea de timp in gasirea unor explicatii.... ??? Toti cei ce propun se apara cu "batranul" Tesla si aplicatiile lui secrete, ascunse in seifurile marilor corporatii sau guverne.La lupta tovarasi!  :D
Sa nu uitam ca pe Titanic, statia radio, dispunea de un eclator similar celui folosit de Kapanadze...si tot s-a scufundat....
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Virgil

Nu inteleg mare lucru din schema asta. Vad niste circuite oscilante si transformatoare de cuplaj, asa ca un electronist ar fi bine venit, sa ne spuna de unde absoarbe energia, pe ce frecventa lucreaza circuitul respectiv, si cum face sa scoata energie din spatiul inconjurator. Vad ca transformatorul cel mai mare are sectiunea de 11,25 cm^2, ceia ce cred ca este foarte putin pentru o putere mai mare de 200 Wati.

ariel55

Draga Virgil, bun venit inapoi la subiectul pe care tu l-ai initiat.De fapt acum avem doua scheme de analizat.Eu credeam ca daca ai initiat subiectul, ne dai si o mana de ajutor in intelegerea acestei mari inventii....Constat insa ca chiar si tu esti uimit.
Ma asteptam sa fi sustinator cu argumente (aia cu televiziunea germana, las-o ca e slabutz ca argument).Cele bune si astept noi subiecte.Asta "cade" din lipsa de sustinatori...  :-[
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

Daca tot sunteti pe cale sa abandonati acest topic din lipsa de combatanti, spuneti-mi si mie ceva
ce tine de fizica avansata si anume: in cazul radiatiei de fond, numita in alt loc radiatie
izotropa, despre care ati scris in raspunsurile de pe la #9, #10, se poate vorbi si de o componenta
materiala? Daca este vorba de niste particule, se cunoaste ce sunt, ce viteze au, ce densitate,
in ce masura sunt ecranate de corpurile ceresti?

Virgil




CitatDaca este vorba de niste particule, se cunoaste ce sunt, ce viteze au, ce densitate,
in ce masura sunt ecranate de corpurile ceresti?
Extras din Wikipedia;
""Radiația cosmică de fond este o formă de radiație electromagnetică care se găsește peste tot în Univers. Are temperatura de 2,725 K și frecvența de 160,4 GHz ce corespunde unei lungimi de undă de 1,9 mm, fiind încadrată în domeniul microundelor. Este cea mai concludentă dovadă pentru modelul Big Bang al apariției Universului. Aceasta poate fi detectată cu ajutorul unui radiotelescop ca o prezență constantă, ce nu are ca sursă vreo stea sau alt obiect ceresc.

Conform teoriei Big Bangului, întreg universul - materie și energie - a explodat dintr-un singur punct foarte fierbinte numit singularitate. Universul în expansiune s-a răcit adiabatic iar o mare parte din energia inițială a fost transformată în materie. Totuși o cantitate de energie a rămas sub formă de fotoni. Aceasta este radiația cosmică de fond.""

ariel55

CitatAre temperatura de 2,725 K
Aceasta temperatura, corespunde unei puteri disipate intr-o sarcina de 50 Ohmi de 3.761E-23W sau in dBmW de -194.247dBm.



Iata mai sus diferite masuratori ale maximului acestei temperaturi vs. freq.

Deci, sa revenim la oile noastre, Kapanadze acesta, extrage energia din radiatia remanenta? Sau cea a Sf.Duh? Care este opinia ta?
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Virgil

Stii foarte bine ca radiatia remanenta a fost descoperita intamplator. Daca peste 20 de ani se mai descopera o radiatie capabila sa furnizeze astfel de energie? Bagi mana-n foc ca nu exista?