Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Întrebare despre TRG

Creat de Teodor Sarbu, Decembrie 10, 2011, 09:03:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

  Deducerea unei formule este esenţială şi reprezintă uneori cea mai grea parte dintr-o teorie, chiar dacă formula este pentru un caz particular sau altul. Deducerea formulei în mod general valabil, deşi importantă, nu este cel mai greu lucru. Cu atât mai mult cu cât nu ai nici măcar bunul simţ ca să recunoşti şi micile merite ale altora.
  Apropo. Dacă tot a venit vorba, Einstein susţine că dacă un corp emite cuante de lumină masa acestuia se diminuează cu valoarea E/c^2. Desigur că nu dă nici-o explicaţie cum anume se petrece fenomenul la nivel de particulă elementară, ceea ce este într-adevăr interesant.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Ianuarie 07, 2012, 07:48:08 PM
  Deducerea unei formule este esenţială şi reprezintă uneori cea mai grea parte dintr-o teorie, chiar dacă formula este pentru un caz particular sau altul. Deducerea formulei în mod general valabil, deşi importantă, nu este cel mai greu lucru. Cu atât mai mult cu cât nu ai nici măcar bunul simţ ca să recunoşti şi micile merite ale altora.
Chestia cu greu sau usor e relativa. Vezi, ideea de echivalenta a masesi si energiei plutea in aer, era dezbatuta, dar pana la Einstein nimeni n-a obtinut o formula corecta. Da, in lucrarea sa ar fi putut sa faca un istoric al incercarilor facute pana la el, dar asta nu-i afecteaza in nici un fel meritul rezultatului obtinut. Probabil tine mai mult de stilul redactorii lucrarilor in vremea respectiva si nu de bunul simt al lui Einstein.

Citat
  Apropo. Dacă tot a venit vorba, Einstein susţine că dacă un corp emite cuante de lumină masa acestuia se diminuează cu valoarea E/c^2. Desigur că nu dă nici-o explicaţie cum anume se petrece fenomenul la nivel de particulă elementară, ceea ce este într-adevăr interesant.
Einstein si-a formulat demonstratia pe principiii generale (conservarea energiei, impulsului si invarianta legilor fizicii la transformarile Lorentz) si nu a fost nevoie sa faca apel la mecanismele specifice fiecarei interactiuni, acum poate intelegi importanta rezultatului obtinut de el. La nivel de particula elementara procesele respective le gasesti detaliate in cartile de teoria cuantica a campului.

Teodor Sarbu

Vezi mai bine primul articol pe care mi l-ai recomandat, în limba engleză, despre corectitudinea formulei. Cât despre modul de redactare, chiar şi părinţii noştri erau foarte scrupuloşi cu astfel de lucruri. Acum am impresia că publici ceva astăzi şi peste 10 ani cineva publică ceva asemănător, dar înregistrează lucrarea la ceva asemănător cu OSIM şi după care te mai dă şi în judecată pentru plagiat, poate că nu chiar aşa dar nici prea departe.
Dacă ajungem din nou la mecanica cuantică nu am rezolvat nimic. Ecuaţia lui Schrödinger nu are o rezolvare exactă decât în câteva cazuri, deci se pot trage doar concluzii limitate din pdv teoretic.