Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre expansiunea Universului

Creat de neica_nimeni, Noiembrie 16, 2011, 01:42:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

neica_nimeni

Bineinteles ca am idee, teoriile despre Luna NU au mai evoluat absolut de loc, se pare ca omenirea e in pana de idei atunci cand incearca sa explice prezenta Lunii alaturi de Pamant. Daca tu ai alte pareri personale, este problema ta ... nu doresc sa te contrazic.

Ce doream sa scot in evidenta este ca daca un fapt relativ simplu si chiar usor de observat nu se poate explica de catre comunitatea stintifica, cum credeti cu asa usurinta ca se poate explica ce se afla la zeci de mii de ani lumina de noi ... nu credeti ca este ridicol sa consideram visele si fanteziile unor cercetatori ca ipoteze stiintifice ?

Electron

Citat din: neica_nimeni din Noiembrie 18, 2011, 02:16:14 PM
Ce doream sa scot in evidenta este ca daca un fapt relativ simplu si chiar usor de observat nu se poate explica de catre comunitatea stintifica, cum credeti cu asa usurinta ca se poate explica ce se afla la zeci de mii de ani lumina de noi ... nu credeti ca este ridicol sa consideram visele si fanteziile unor cercetatori ca ipoteze stiintifice ?
Acest non sequitur este irelevant. Ipotezele care duc la consecinte testabile sunt baza metodei stiintifice.


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: neica_nimeni din Noiembrie 18, 2011, 02:16:14 PM
Bineinteles ca am idee, teoriile despre Luna NU au mai evoluat absolut de loc, se pare ca omenirea e in pana de idei atunci cand incearca sa explice prezenta Lunii alaturi de Pamant. Daca tu ai alte pareri personale, este problema ta ... nu doresc sa te contrazic.

Tocmai ţi-am dat link, câteva posturi mai sus, la trei lucrări care investighează foarte detaliat această problemă, la un nivel semnificativ mai detaliat şi mai realist decât în 1984. Te-ai uitat măcar pe abstracturi?

neica_nimeni

Dl Alexandru, link-urile oferite de Dvs sunt noile teorii in domeniu ? Sunt acceptate de comunitatea stiintifica cumva ?
Sper ca nu vorbiti serios, am o parere foarte buna despre Dvs.

AlexandruLazar

Da. Unul din ele este chiar din Science. Nu sunt "noile" teorii în domeniu ci sunt rezultatul a aproape 30 de ani de experimente concrete. Sunt acceptate de comunitatea ştiinţifică şi trecute printr-un proces de recenzie foarte amplu.

Teodor Sarbu

Apropo de ecuator. Asta mă duce cu gândul la o mişcare de rotaţie. Un ecuator al unei galaxii mai merge. Poate în anumite cazuri şi a unor grupuri de galaxii. Pentru întregul univers nu prea avem date, chiar de loc ca să zic aşa. Poate doar expansiunea universului. Te duce gândul la o praştie din antichitate, vezi David şi Goliat, o bucată de frânghie îndoită din al cărui laţ aruncăm o piatră, evident după ce rotim cu viteză praştia. Iniţial rotim cu viteză. Aici am putea vorbi de un ecuator. Acum este mai comod să folosim o armă şi poate este mai periculos. Dar nu mai poate fi vorba de un ecuator. Dacă avem o mişcare haotică a galaxiilor şi care se îndepărtează ne gândim logic la o explozie. Asta cu o gândire care a trecut de la praştie la arme de foc. Poate ar trebui să mai aşteptăm până ce inventăm ceva mai periculos şi dacă supravieţuim noii arme găsim şi alte explicaţii. Poate.

mircea_p

Conceptul de "ecuator ceresc" folosit in astronomie nu implica "miscarea" universului. Este o linie (sau plan) imginar, folosit ca referinta pentru una din coordonatele ceresti (declinatie) la fel cum ecuatorul pamantului e folosit ca referinta pentru latitudine. Si este de asemena o linie imaginara.
In definirea coordonatelor ceresti se imagineaza pur si simplu ca toate obiectele astronomice sant pe o sfera concentrica cu pamantul si se proiecteaza ecuatorul pamantului pe aceasta sfera cereasca. Deci prin definitie ecuatorul ceresc si cel pamanetsc sant in acelasi plan. Este un sistem de referinta legat de pamant si in acest sens, prin constructie, presupune pamantul in centrul sferei ceresti. Asta nu inseamna ca astronomii presupun ca pamantul este in centrul universului ci doar ca un sistem legat de pamant este mai comod pentru cartografia ceresaca. Majoritatea astronomilor sa afla inca pe pamant, nu?
Similar, alegand meridianul care trece prin Greenwich ca meridian zero nu inseamna ca Greenwich este buricul pamantului. Sau ca in trecut, cand se folosea meridianul Parisului, centrul era in alta parte si apoi a avut loc deplasare a acestuia. Poate doar din punct de vedere politic.

Considerand aceasta definitie a termenului, constructii de genul "daca ecuatorul ceresc ar fi mai spre nord..."  nu au mai mult sens decat ceva de genul "daca triunghiul ABC ar avea 4 laturi..."

Exista si posibilitatea ca Ptolemeu sau altii sa fi avut in vedere altceva cand se referea la ecuatorul ceresc dar despre asta nu stiu.

Teodor Sarbu

mircea_p. Când am folosit termenul de ecuator nu m-am referit strict la ecuator ci la o noţiune de rotaţie în general. Am vrut să spun în definitiv că se fac mult prea multe speculaţii despre formarea universului, materia neagră, energia neagră, inclusiv despre găurile negre, găurile de vierme, speculaţii bune pentru presa de scandal. Cred că mai repede ar trebui să se discute despre diverse ipoteze chiar şi aici pe forum. Din nefericire toată presa avidă de scandal dă drept certitudini tot felul de aiureli. Din şi mai mare nefericire chiar şi persoane care ar trebui să fie mai informate le dau crezare din ce în ce mai mult.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 19, 2011, 09:20:26 PM
Când am folosit termenul de ecuator nu m-am referit strict la ecuator ci la o noţiune de rotaţie în general.
Serios? Data viitoare fii mai explicit in exprimari. Fabulatii de acest fel sunt deja prea multe pe forum. E ironic faptul ca tu te plangi de "aiureli" in presa in timp ce tu postezi aici la modul la care o faci.

CitatAm vrut să spun în definitiv că se fac mult prea multe speculaţii despre formarea universului, materia neagră, energia neagră, inclusiv despre găurile negre, găurile de vierme, speculaţii bune pentru presa de scandal. Cred că mai repede ar trebui să se discute despre diverse ipoteze chiar şi aici pe forum.
Si daca asta ai vrut sa spui, de ce nu ai spus? Trebuie ca noi sa-ti citim gandurile si sa intelegem altceva decat scrii?

CitatDin nefericire toată presa avidă de scandal dă drept certitudini tot felul de aiureli.
Vino cu ceva concret, ceva exemple, nu doar cu ... aiureli.

CitatDin şi mai mare nefericire chiar şi persoane care ar trebui să fie mai informate le dau crezare din ce în ce mai mult.
Lasa abureala si vino cu exemple concrete de persoane.


e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: Teodor Sarbu din Noiembrie 19, 2011, 09:20:26 PM
mircea_p. Când am folosit termenul de ecuator nu m-am referit strict la ecuator ci la o noţiune de rotaţie în general. Am vrut să spun în definitiv că se fac mult prea multe speculaţii despre formarea universului, materia neagră, energia neagră, inclusiv despre găurile negre, găurile de vierme, speculaţii bune pentru presa de scandal. Cred că mai repede ar trebui să se discute despre diverse ipoteze chiar şi aici pe forum. Din nefericire toată presa avidă de scandal dă drept certitudini tot felul de aiureli. Din şi mai mare nefericire chiar şi persoane care ar trebui să fie mai informate le dau crezare din ce în ce mai mult.
Nici eu nu ma refeream strict la postul tau. Era o incercare de a clarifica cateva puncte pe care neica-nimeni a incercat sa le invaluie in ceata in posturile anterioare. Daca ai readus in discutie ecuatorul, am considerat ca poate discutia nu s-a incheiat. Scuze daca te-am inteles gresit.

Autorul

În ciuda primei impresii (legate de stil, mod de exprimare, umor involuntar etc.) vreau să asigur pe toţi interlocutorii că îi consider de bună credinţă. Am citit cu atenţie toate contribuţiile lor la acest dialog. Unii îmi reproşează greşeli elementare. De pildă că energia unei cuante este "hf". Aşa este dar eu am utilizat la explicitarea energiei produsul dintre constanta lui Planck şi viteza unghiulară (exprimată în radiani/s) care se scrie "omega" (nu am reuşit aici să găsesc această literă) şi care, în altă exprimare reprezintă acelaşi lucru. Nu ştiaţi asta colega ? Altul "crede" că formulele privind efectul Doppler-Fizeau sunt greşite în consecinţă toate calculele în continuare ar fi greşite. Nu domnule coleg, eu nu "cred" ci "ştiu" că nu sunt greşite. Altcineva se referă la efectul Compton în cu totul alt context decât cel la care m-am referit eu. Experimentul lui A.H. Compton a constat în trecerea razelor X printr-un strat de grafit după care a constatat creşterea lungimii lor de undă. Vedeţi aici vreun defect de similitudine cu ipoteza susţinută de mine ? Şi aşa mai departe.
Informez stimaţii interlocutori că am completat expunerea ipotezei printr-un experiment mai convingător care urmează să pună în evidenţă şi apariţia radiaţiei electromagnetice generate de revenirea la starea stabilă a electronilor de hidrogen. Prin aceasta se va putea închide ciclul cauză-efect al fenomenului analizat şi se va putea confirma (sau nu), justeţea ipotezei. Această variantă completată e postată acum pe acelaşi site.
Toată stimă pentru domnul Neica-nimeni. Eu îl consider "Neica-cineva"!                                          Autorul

sumalan dorin


  Salutari

Fara nicio legatura cu subiectul acestui topic.

Citat din: Autorul din Noiembrie 24, 2011, 11:38:24 PM
...Unii îmi reproşează greşeli elementare. De pildă că energia unei cuante este "hf". Aşa este dar eu am utilizat la explicitarea energiei produsul dintre constanta lui Planck şi viteza unghiulară (exprimată în radiani/s) care se scrie "omega" (nu am reuşit aici să găsesc această literă) şi care, în altă exprimare reprezintă acelaşi lucru. Nu ştiaţi asta colega ? Altul "crede" că formulele privind efectul Doppler-Fizeau sunt greşite în consecinţă toate calculele în continuare ar fi greşite. Nu domnule coleg, eu nu "cred" ci "ştiu" că nu sunt greşite. Altcineva se referă la efectul Compton în cu totul alt context decât cel la care m-am referit eu. Experimentul lui A.H. Compton a constat în trecerea razelor X printr-un strat de grafit după care a constatat creşterea lungimii lor de undă. Vedeţi aici vreun defect de similitudine cu ipoteza susţinută de mine ? Şi aşa mai departe.

Avand in vedere ca esti la prima postare pe forum,(teoretic) nu ai ce gresi! practic  -poti gresi ! daca intr-adevar ai un cont banat si ti-ai facut altul!

Mai mult,lasa pledoariile pentru alcineva!pe aici nu tine,poate daca erai si tu putin mai discret era O.K.

Citat din: Autorul din Noiembrie 24, 2011, 11:38:24 PM

Toată stimă pentru domnul Neica-nimeni. Eu îl consider "Neica-cineva"!                                          Autorul

P.S:Autorule  ,succes la facut alte conturi ::) ...sunt citate din tine!nu are sens sa eschivezi ca nu ai ce!

Teodor Sarbu

Autorule. vezi că ţie nu ţi-am reproşat nimic. Nici nu aveam cum. I-am atras atenţia lui neica_nimeni că energia unei cuante de lumină este hf şi asta fără nici-o răutate. Despre emisiile de lumină la trcerea unui electron de pe o orbită instabilă pe cea de bază vezi şi seriile Lyman, Balmer, Paschen, Brackett, Pfundt pentru sistemele hidrogenoide. Cât despre experiemţa lui Compton întradevăr a făcut şi experienţe cu grafit dar tot de ciocnirea unei cuante de lumină cu un electron este vorba. Mă rog mult mai multe ciocniri.

Electron

Citat din: Autorul din Noiembrie 24, 2011, 11:38:24 PM
Toată stimă pentru domnul Neica-nimeni. Eu îl consider "Neica-cineva"!
Sa inteleg ca tu consideri comportamentul utilizatorului "neica_nimeni" pe acest forum ca fiind un exemplu demn de urmat? Inclusiv in ce priveste modul de exprimare si tacticile folosite in dezbateri?

Eu de exemplu consider tacticile sale ca fiind reprobabile, chiar daca ideile aduse (si din pacate neargumentate) pot sa fie interesante. Aici nu vom admite orice fel de limbaj si de comportament, deoarece ne aflam pe un forum dedicat stiintei.


e-
Don't believe everything you think.

cronin

#59
 Cu toate ca existenta quasarilor pune serios la indoiala utilizarea efectului Doppler drept instrument de masura pentru evaluarea distantelor cosmice, chiar ignorand implicatiile prezentei unor obiecte cosmice cu mari diferente in deplasarile spectrale spre rosu si situate la aproximativ la aceeasi distanta fata de observatorul terestru, chiar in aceste conditii deci, efectul Doppler nu este corect interpretat. Presupunand existenta unei proportionalitati intre abaterea spectrala si distanta prin intermediul relatiei lui Hubble, viteza cu atat mai mare a galaxiilor cu cat sunt mai indepartate nu are sens, pentru ca pur si simplu nu putem afirma absolut nimic despre comportarea actuala (timpul observatorului terestru) a respectivelor galaxii. . Pe scurt, cum vechimea informatiei este proportionala cu distanta, interpretarea corecta a manifestarii diferite a efectului Doppler functie de distanta este ca de fapt avem de aface cu o comportare diferita IN TIMP iar constanta lui Hubble este o masura a DECELERATIEI la scara universala. (cu cat sunt mai apropiate de noi corpurile cosmice, cu atat abaterea spectrala este mai mica si acest lucru are loc fiindca observatorul terestru masoara un efect produs de un semnal luminos MAI RECENT fiind emis de un corp mai apropiat)
Asadar, in TRECUTUL indepartat corpurile cosmice se indepartau mai rapid de noi si intre ele
iar acest fenomen este cu atat mai pronuntat cu cat informatia este mai veche.

Cronin