Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Originea extratestra a vietii de pe Terra?

Creat de Adi, Iunie 16, 2008, 07:06:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Adi

Sa vedem cum va fi economia globala si mai ales a americii intre timp, cum vom scapa de criza energetica ... :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

  Cand apa se va putea folosi drept combustibil, vom scapa de criza energetica, dar teroristii vor da foc la ocean ;D

Temari

Citat din: Virgil din Iulie 21, 2008, 12:09:02 PM
  Cand apa se va putea folosi drept combustibil, vom scapa de criza energetica, dar teroristii vor da foc la ocean ;D
Si vor disparea si ei in timp  :D si multumita lor si altor "creaturi" umane carora le vin idei "geniale" poate o sa disparem mai repede decat se "prescrie". Doar ne indreptam spre autodistrugere, nu?

ionut

   Ati vazut ca in ultimul timp au fost tot mai multe emisiuni despre eventuala existenta a extraterestrilor? Au fost niste emisiuni maraton pe National Geographic, deasemenea la un post romanesc tv (B1) au fost invitati Alexandru Mironov si dl. Piso, seful ROSA (Agentia Spatiala Romana) sa discute pe aceeasi tema si nu in ultimul rand, Papa Benedict a declarat recent ca biserica nu neaga posibilitatea existentei vietii pe alte planete :).

Virgil

Nu cred ca ne indreptam spre autodistrugere, probabil pe plan social se vor gasi noi resurse de organizare a societatii umane, iar in caz de cataclism (fereasca D-zeu), din 5 miliarde va mai ramane o pereche pentru a da nastere unui om nou. Referitor la energie, nu cred ca exista suficienta vointa, pentru ca natura ne ofera gratuit multe forme de energie pe care nu le exploatam, (ex; energia valurilor, la cati km de tarm exista pe pamant, tot atatea centrale electrice ar putea fi, nu mai zic de energia solara, energia geotermala s.a.m.d).
In ce priveste originea vietii, nu cred ca este cineva in stare sa raspunda exact, dar cred ca ea a aparut pe Pamant, deoarece aici au fost si sant intrunite toate conditiile.

ne_pofazz

Nu cred ca ar fi venit "Viata" din Cosmos, insa tind sa cred ca cel putin unele ingrediente da...ca aminoacizii din meteoriti.

adrian

O alta ipoteza a aparitiei vietii pe terra:
"Pamantenii sunt urmasii salbaticiti ai unor extraterestri"
Desi nu raspunde intrebarii fundamentale "cum a aparut viata primara in Univers?", poate explica diferentierile rasiale, de grupe sanguine si de Rh, prin faptul ca, de la bun inceput, extraterestrii colonizatori au posedat aceste insusiri diferite.
Teoria darwinista, in opinia mea, nu explica pertinent diferentierile rasiale. De exemplu, in zona ecuatoriala, cu aceleasi conditii de mediu, s-au format rasele neagra, galbena si rosie. Chiar daca consideram adevarata teoria conform careia rasa rosie este o ramura a rasei galbene care a emigrat in America prin Behringia, tot raman diferentieri de tipologie rasiala intre oameni evoluati in aceleasi conditii de mediu. Legile geneticii sunt clare: copiii mostenesc insusirile fiziologice si psihologice ale parintilor.
Cateva probe in sprijinul acestei ipoteze:
- in localitatea Antelope Springs, statul Utah, din SUA, a fost descoperita o roca formata in cambrian, deci, cu circa 500 milioane de ani in urma. Ea contine urma unui picior uman incaltat si un trilobit strivit, ca marturie. Conform teoriei darwiniste, in acea perioada, viata pe terra se reducea la trilobiti, arheociatide si brahiopode nearticulate.
- la Muzeul Omului din Paris, Franta, poate fi admirat un craniu de cristal gasit in Mexic(craniul de la Palenque). Este executat perfect, cu o tehnologie pe care noi nu o cunoastem inca si poseda o cavitate vidata in interior. Craniul nu poate fi datat, dar aztecii nu-l puteau cizela, deoarece acestia nu aveau o tehnologie superioara celei de azi.
Acestea sunt doar cateva din probele ce par sa confirme aceasta ipoteza......
Stiu ca pare de domeniul fictiunii, dar...daca plecam de la premisa ca Universul este populat cu fiinte asemanatoare noua, parca devine mai putin fantastica aceasta ipoteza...   

Adi

O ipoteza interesanta. Ca orice ipoteza, mai trebuie si verificata experimental. Sunt sceptic referitor la acel picior de om incaltat. Poate a fost o forma naturala care a luat acea forma. Multe forme aparent umane au fost deja create de natura. Daca se vor gasi acolo aliaje ce nu exista in natura si li se da o varsta mai mare de cateva milioane de ani, atunci ar fi plauzibil, insa.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

adrian

De acord, Adi! e doar o ipoteza ce merita verificata, dar mai sunt probe ce vin in sprijinul acestei teori:
- in 1869, intr-o mina de carbuni din Ohio, SUA, a fost descoperita o placa de ardezie incastrata in masa de carbune situata la treizeci metri adancime. Pe placa sunt gravate mai multe semne imposibil de descifrat. Vechimea acestei placi a fost stabilita destul de exact: 250 milioane de ani. Dupa cum se stie, carbunii de pamant se formeaza din lemn, printr-un proces lung de milioane de ani. Conform teoriei darwiniste, oamenii erau maimute(primii stramosi ai oamenilor sunt plasati in tertiarul cuprins intre 70 si un milion de ani in urma).

- in anul 1973, intr-o mina din Aiud, Romania, a fost gasit un obiect neobisnuit, incastrat in roca. Obiectul are forma unui picior de robot, este facut dintr-un aliaj de aluminiu si a fost datat relativ exact - 150.000 de ani vechime. Civilizatia actuala a inceput sa produca aluminiu prin electroliza abia in urma cu un secol. Obiectul este pastrat la muzeul din Cluj-Napoca. Acum 150 de milenii oamenii, conform teoriei darwiniste, nu prelucrau inca nici piatra. Deci, cine a facut obiectul de aluminiu?

- cataramele de centura din mormantul generalului chinez Ciu-Su (265-316 e.n.) contin 85% aluminiu, 10% cupru si 5% mangan. Chinezii nu stiau aluminiu in acea perioada, cum nu stia nici un alt pamantean.   

Adi

Daca acestea sunt adevarate, atunci intr-adevar ridica niste intrebari daca nu cumva a fost vreo civilizatie mai inainte pe Pamant. Pasul urmator pentru noi este sa verificam unde au fost publicate aceste rezultate in revistele stiintifice de specialitate. Ai cumva informatii in acest sens, sau macar informatii pe internet despre aceste trei descoperiri?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

adrian

Eu gasit prima data aceste informatii in cartea "Sfidarea timpului" de Sorin Stefanescu, ulterior si in cartea din Seria Origini a lui Pavel Corut. Voi cauta cartea Sfidarea timpului sa vad daca este indicata sursa informatiilor prezentate. Din cate imi amintesc, avea o bibliografie foarte bogata.
In tot cazul, Craniul de cristal de stanca poate fi admirat la Muzeul Omului din Paris. Daca e luminat din lateral, in jurul sau apare o aureola, iar in orbite se formeaza diverse imagini.
Piesa de aluminiu gasita langa Aiud este pastrata la muzeul din Cluj-Napoca, fara a se face valva in jurul ei.
Chiar nu stiu de ce nu sunt popularizate aceste descoperiri sau altele la fel de interesante, de exemplu:
Tablitele de la Tartaria, Pescarul de la lacul getic(una dintre cea mai veche fosila umana, descoperita in localitatea Bugiulesi din judetul Valcea), descoperirea în 1939, de catre arheologul german Wilhelm Koenig ce efectua sapaturi in localitatea Khujut Rabu'a din Irak (anticul Babilon), o unei pile electrice  veche de 2.000 de ani - despre aceasta cred ca sunt date pe internet....

adrian

A, inca ceva... in urma cu ceva vreme a aparut un articol in Pravda despre o harta ce pare a fi militara, executata cu o precizie incredibila pe piatra. Descoperirea a fost facuta in muntii Ural, de o echipa de savanti rusi si chinezi. Datarea le-a produs savantilor surprize, deoarece au depistat doua scoici incrustate a caror vechime a fost estimata la 100 milioane de ani, sau poate chiar mai mult.
http://english.pravda.ru/main/2002/04/30/28149.html

De ce nu a fost preluata stirea si de catre publicatiile occidentale???.... Un mister...
 

Adi

Adrian, multumesc pt raspunsuri. Eu sunt sceptic si iata de ce. Pravda este un tabloid rus. Muzeul din Cluj nu mi se pare credibil. Ca sa fie credibil vreau sa vad in ce revista stiintifica ISI au publicat datarea cu izotopi radioativi ai artifactului lor. Pavel Corut e un spion devenit scriitor foarte bun, ce ajuta oamenii sa se motiveze mai bine sa lucreze eficient, dar nu e om de stiinta. Zice multe teorii inca neverificate, precum ideea unei mari civilizatii pe teritoriile noastre in antichitate si alte chestii. Trebuie argumente stiintifice. In acelasi context, nu am incredere nici in tablitele de la Tartaria. Dar daca imi dai link de la articolul stiintific ISI cu ele, atunci o sa cred.

PS. Daca nu stii cumva ce este ISI, spune-mi si o sa explic.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Ignorantul

Citat din: Adi din Iunie 16, 2008, 07:06:03 PM
Iata un articol de azi despre dovezi ce sustin, fara sa demonstreze inca, originea extraterestra a vietii. Cum comentati?

http://www.cotidianul.ro/oamenii_ar_putea_fi_extraterestri-48799.html
Citat:"Viaţa pe Terra a fost adusă de un meteorit, în urmă cu aproximativ patru miliarde de ani, arată ultima teorie a cercetătorilor britanici şi americani. Câteva dintre cărămizile organice care stau la baza apariţiei vieţii pe Pământ îşi au originea în spaţiu, susţine o lucrare ştiinţifică britanico-americană, publicată luni şi citată de o serie de publicaţii ştiinţifice. Studiul, dirijat de cercetătorii de la Imperial College London, a descoperit în premieră pe un meteorit componente esenţiale ale materialului genetic primitiv. Oamenii de ştiinţă au confirmat că substanţele pe care le-au identificat, esenţiale pentru formarea acizilor nucleici, precum ADN şi ARN, sunt de origine extraterestră, nefiind rezultatul unei contaminări a fragmentelor din meteoritul analizat cu spaţiul terestru, cum s-a crezut iniţial."
Sa presupunem ca este asa.Cine a facut componentele esenţiale ale materialului genetic primitiv?Cum au ajuns aceste
componente esenţiale ale materialului genetic primitiv pe meteoritul acela?Cum a ajuns acel meteorit tocmai pe planeta noastra?Care este probabilitatea sa se intample acest fenomen?

Adi

Intrebari foarte bune, stiinta incearca sa le raspunda rand pe rand. Dar pentru inceput, trebuie apreciat ca au analizat compozitia meteoritului si au gasit substante organice pe el. Daca nu faceau asta, acum nu ai fi putut sa pui intrebari. Nu stiu, prin modul in care te exprimi, doar cu intrebari, fara nici un comentariu la ceea ce s-a zis ceva, pare ca nu esti constructiv, ci un fel de Gica Contra. Spun pare si iti spun nu din rautate, caci dupa cum vezi, petrec mult timp ca sa iti raspund si sa te ajut sa intelegi, ci iti spun ca sa intelegi cum gandeste restul lumii. Este foarte important sa intelegi cum gandeste lumea ca sa poti sa comunici eficient cu ei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro