Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Oglinzi

Creat de Ayumi, Octombrie 30, 2011, 07:30:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 06, 2011, 10:00:37 PM
Citat din: A.Mot din Octombrie 31, 2011, 08:19:56 AM
Considerand ca omul sta perpendicular pe planul orizontal cu care planul oglinzii face un unghi de 30 de grade sexagesimale (presupun) atunci din punctele A si C se duc perpendiculare pe planul oglinzii si astfel se gaseste care este lungimea necesara a oglinzii pentru ca omul sa se vada in intregime adica jumatate din inaltimea omului.Daca unghiul alfa este 90 grade sexagesimale cat de mare trebuie sa fie oglinda? ;D
A.Mot, acest raspuns este gresit. Te invit sa-ti revizuiesti rezolvarea si sa o corectezi in consecinta. Daca ai nevoie de ajutor, sunt dispus sa-ti arat unde ai gresit.

e-
Eu nu cred ca am gresit.........dar daca tu zici ca am gresit atunci ti-as multumi frumos aratandu-mi unde am gresit.......Desenul facut de catre arata planul in care se afla oglinda si nu faptul ca oglinda reazema pe planul orizontal........Problema cere de fapt lungimea minima a oglinzii.......Imi place ca ti-ai schimbat comportamentul si sper ca vom putea comunica si dialoga in mod decent,pedagogic si didactic......
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Ok, ca sa vezi unde ai gresit, te invit sa atasezi desenul facut de tine pentru a rezolva problema.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 06, 2011, 10:55:31 PM
Ok, ca sa vezi unde ai gresit, te invit sa atasezi desenul facut de tine pentru a rezolva problema.

e-
Nu este necesar sa fac alt desen cand este dat unul deja si in rezolvarea data de mine am specificat ca se duc perpendiculare pe plan din punctele A si C (AC fiind inaltimea omului) si fie aceste puncte din plan A' si C' atunci A'C' este lungimea cautata care este de 0,95 metri..............
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Vezi, asta e prima gresala. Faptul ca nici macar nu ai facut efortul sa faci desenul cu mana ta, ca sa vezi ce e important si ce nu in problema, denota superficialitate si duce, din pacate, la raspunsuri eronate.

Atasez aici desenul facut de mine, poate asa o sa fie mai usor de vazut unde ai gresit. Daca nici din desenul meu nu intelgei, voi explicita in cuvinte. Daca intelegi, scrie sa vad si eu ce ai inteles.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 07, 2011, 10:38:11 AM
Vezi, asta e prima gresala. Faptul ca nici macar nu ai facut efortul sa faci desenul cu mana ta, ca sa vezi ce e important si ce nu in problema, denota superficialitate si duce, din pacate, la raspunsuri eronate.

Atasez aici desenul facut de mine, poate asa o sa fie mai usor de vazut unde ai gresit. Daca nici din desenul meu nu intelgei, voi explicita in cuvinte. Daca intelegi, scrie sa vad si eu ce ai inteles.

e-
Un singur lucru te mai intreb si te rog sa-mi raspunzi......Care este deci lungimea necesara a oglinzii conform desenuului si rationamentului tau?Dupa ce primesc acest raspuns iti voi scrie ce am inteles din desenul tau...........Astept cu nerabdare raspunsul tau care sa fie scurt si fara explicatii!Multumesc pentru intelegere!
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Lungimea corecta este GF pe desen.

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 07, 2011, 06:33:56 PM
Lungimea corecta este GF pe desen.

e-
Te rog daca se poate fa pe acelasi desen si cazul planului care contie oglinda dar care trece prin punctul A?Vreau sa facem o comparatie a doua cazuri in functie de distanta la care se afla oglinda.Multumesc mult!
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 08, 2011, 08:46:03 AM
Te rog daca se poate fa pe acelasi desen si cazul planului care contie oglinda dar care trece prin punctul A?Vreau sa facem o comparatie a doua cazuri in functie de distanta la care se afla oglinda.Multumesc mult!
De ce nu-l faci tu? Eu ti-am demonstrat deja ca raspunsul tau este gresit. Daca vrei sa analizezi probmema si mai in detaliu, esti invitatul meu.

Ai promis in schimb ca dupa ce precizez care e lungimea corecta, vei explica ce ai inteles din desen. Eu vreau sa stiu un singur lucru, intelegi ca ai gresit, da sau nu?

e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 08, 2011, 10:30:08 AM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 08, 2011, 08:46:03 AM
Te rog daca se poate fa pe acelasi desen si cazul planului care contie oglinda dar care trece prin punctul A?Vreau sa facem o comparatie a doua cazuri in functie de distanta la care se afla oglinda.Multumesc mult!
De ce nu-l faci tu? Eu ti-am demonstrat deja ca raspunsul tau este gresit. Daca vrei sa analizezi probmema si mai in detaliu, esti invitatul meu.

Ai promis in schimb ca dupa ce precizez care e lungimea corecta, vei explica ce ai inteles din desen. Eu vreau sa stiu un singur lucru, intelegi ca ai gresit, da sau nu?

e-
Conform rationamentului tau rezulta niste ciudatenii........in sensul ca tu poti vedea o imagine care de fapt nu se poate forma in oglinda pentru ca acolo nu ai oglinda........vezi segmentul de dreapta FD.......Ce se intampla cu lungimea necesara a oglinzii in functie de distanta la care se afla de om acea oglinda????????????????Care este domeniul in care poate exista o imagine a omului in acea oglinda????????Daca distanta D de la om la oglinda variaza de la valoarea minima pana la infinit atunci cum variaza lungimea necesara a acelei oglinzi conform rationamentului tau????????????Eu am vorbit cu un profesor de fizica foarte bun si mi-a zis ca raspunsul la aceasta problema este 0,95 metri confirmat si de cel care a postat problema.........Astept raspunsuri la intrebarile mele!
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 07:51:59 AM
Conform rationamentului tau rezulta niste ciudatenii........in sensul ca tu poti vedea o imagine care de fapt nu se poate forma in oglinda pentru ca acolo nu ai oglinda...
Poftim? Poti sa fii mai concret? Care e imaginea care nu se poate forma daca oglinda are doar dimensiunea GF ? Fa un desen sa vad si eu ce tot aberezi.

Citatvezi segmentul de dreapta FD...
Il vad. Ce-i cu el?

CitatCe se intampla cu lungimea necesara a oglinzii in functie de distanta la care se afla de om acea oglinda? [...] Daca distanta D de la om la oglinda variaza de la valoarea minima pana la infinit atunci cum variaza lungimea necesara a acelei oglinzi conform rationamentului tau?
Buna intrebare. Ea este insa irelevanta pentru discutia de fata, care se concentreaza pe a decide daca intelegi sau nu ca raspunsul dat de tine este gresit.

Sau ca sa fiu mai explicit, oricare ar fi dependenta acelei lungimi in funtie de distanta pana la oglinda, eroarea ta este exact aceeasi. Tu ai calculat proiectia ortogonala a imaginii pe oglinda, lucru care nu are nici o relevanta pentru dimensiuna necesara pentru a vedea o imagine in acea oglinda. Ceea ce se vede imediat pe desenul postat de mine mai sus.

CitatCare este domeniul in care poate exista o imagine a omului in acea oglinda?
Ce intelegi prin "domeniu" aici?

CitatEu am vorbit cu un profesor de fizica foarte bun si mi-a zis ca raspunsul la aceasta problema este 0,95 metri
Da-mi voie sa ma indoiesc. Sper ca nu te-apuci sa minti pe aici. Imi dai si mie coordonatele acelui profesor sa pot lua legatura cu el, sa-mi confirme afirmatia ta?

Citatconfirmat si de cel care a postat problema...
Cel care a postat problema a confirmat ca acel raspuns (gresit) era dat in culegere. Dar asta nu-l face sa fie corect. Pricepi?

CitatAstept raspunsuri la intrebarile mele!
Vezi mai sus.

Acum eu astept sa-mi dai coordonatele profesorului acela "foarte bun" care ti-a zis ca raspunsul la aceasta problema este 0,95 metri.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Scuze am vrut sa ma refer la segmentul FE........Daca tu zici ca GF este oglinda atunci nu stiu cum se poate forma intreaga imagine a omului in acea oglinda si la ce distanta este oglinda fata de om?????????Cred ca am sa fac practic....Am mai vorbit cu un profesor de fizica si mi-a zis ca lungimea necesara a oglinzii este egala cu jumatate din inaltimea omului inmultita cu sinus de 30 grade sexagesimale.......Nu mai inteleg nimic........Am sa fac practic si daca ai dreptate atunci promit sa nu mai postez raspunsuri si am sa-ti scriu tie pe PM daca esti de-acord......Multumesc!Eu vreau sa invat,eu vreau sa stiu...... 
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 04:07:33 PM
Scuze am vrut sa ma refer la segmentul FE...
Ok, vad si segmentul EF. Ce-i cu el?

CitatDaca tu zici ca GF este oglinda atunci nu stiu cum se poate forma intreaga imagine a omului in acea oglinda si la ce distanta este oglinda fata de om?????????Cred ca am sa fac practic...
Vezi imaginea atasata. Vrei sa spui ca lacul se intinde pe sub munte, ca sa-i poti vedea reflexia ca in imagine?

CitatAm mai vorbit cu un profesor de fizica si mi-a zis ca lungimea necesara a oglinzii este egala cu jumatate din inaltimea omului inmultita cu sinus de 30 grade sexagesimale.......Nu mai inteleg nimic...
Ah, cunosti mai multi profesori de fizica? Acesta e mai bun ca cel de mai inainte care era "foarte bun"?
Inca astept sa-mi trimiti coordonatele profesorului acela "foarte bun".

CitatEu vreau sa invat,eu vreau sa stiu...
Bravo tie. Din pacate, cu atitudinea pe care o afisezi pe aici si cu incapatinarea cu care ignori recomandarile colegilor de forum ...


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

 ;D Am sa cumpar o oglinjoara si am sa vad ce vad si in ce conditii cam cum e in problema...... ;D Si esti de-acord sa raspund la probleme pe MP-ul tau?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 05:30:12 PM
;D Am sa cumpar o oglinjoara si am sa vad ce vad si in ce conditii cam cum e in problema...... ;D
Ok.

CitatSi esti de-acord sa raspund la probleme pe MP-ul tau?
Toate la timpul lor. Deocamdata astept sa-mi trimiti coordonatele profesorului acela "foarte bun" care ti-a zis ca raspunsul corect este 0.95 metri.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Noiembrie 09, 2011, 06:05:02 PM
Citat din: A.Mot din Noiembrie 09, 2011, 05:30:12 PM
;D Am sa cumpar o oglinjoara si am sa vad ce vad si in ce conditii cam cum e in problema...... ;D
Ok.

CitatSi esti de-acord sa raspund la probleme pe MP-ul tau?
Toate la timpul lor. Deocamdata astept sa-mi trimiti coordonatele profesorului acela "foarte bun" care ti-a zis ca raspunsul corect este 0.95 metri.


e-
Sa lasam asta ca acum astept de la un alt profesor un raspuns.........
In legatura cu lungimea GF eu vad ca in conformitate cu desenul si rationamentul tau rezulta ca daca oglinda se afla la o distanta D ce tinde la infinit atunci lungimea "corecta" GF a oglinzii tinde la zero.......... ??? ??? ???
Adevărul Absolut Este Etern!