Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

tensiunea din fir

Creat de shobz, Decembrie 12, 2011, 04:23:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

shobz

De unul dintre capetele unui diapazon se leaga un fir cu lungimea de 2 m si masa de 12 g. La capatul liber al firului se suspenda un corp cu masa de 960 g.Diapazonul este lovit cu ciocanelul.Calculati viteza de propagare a undelor in fir.

Undele sunt transversale,deci..
[tex] v_t=\frac{T}{\mu}[/tex]
Intreabarea mea este,cat este tensiunea din fir ? [tex]m\cdot g?[/tex] Banuiesc ca daca firul este mai lung,tensiunea este mai mica..si invers..nu ?Deci clar tensiunea din fir depinde de lungimea  firului..Dar car ar fi relatia ? Un mic indiciu,ceva..va rog..

Electron

Citat din: shobz din Decembrie 12, 2011, 04:23:23 PM
Intreabarea mea este,cat este tensiunea din fir ? [tex]m\cdot g?[/tex]
Depinde ce ai notat cu "m". Dat fiind enuntul problemei, tensiunea din fir in acest caz e cauzata de greutatea atarnata. Sper sa observi ca si firul are o greutate, masa sa nefiind neglijabila, fiind data in problema. Intrebarea este: ce greutate trage de fir in jos?

CitatBanuiesc ca daca firul este mai lung,tensiunea este mai mica..si invers..nu ?
De ce banuiesti acest lucru?

CitatDeci clar tensiunea din fir depinde de lungimea  firului..Dar car ar fi relatia ?
In acest caz depinde pentru ca firul insusi trage in jos de ... el.


e-
Don't believe everything you think.

shobz

CitatIntrebarea este: ce greutate trage de fir in jos?

In acest caz depinde pentru ca firul insusi trage in jos de ... el.
Pai o data,ar fi greutatea corpului... mg..
Apoi,daca firul insusi trage in jos ... ar fi si greutatea acestuia..
Deci T=(m corp + m fir)g ? Sau cum ?


mircea_p

Daca iei in considerare contributia greutatii firului la tensiune atunci tensiunea variaza in lungul firului si viteza de propagare va fi variabila. Nu cred ca asta e intentia problemei, daca e o problema de liceu.

Masa firului se poate neglija la calcularea tensiunii. 12 g fata de 960 g este putin mai mult de 1%.
Masa firului este probabil data pentru calculare densitatii lineare, care intra in formula vitezei de propagare a undelor transversale.

Electron

Citat din: mircea_p din Decembrie 12, 2011, 05:47:02 PM
Daca iei in considerare contributia greutatii firului la tensiune atunci tensiunea variaza in lungul firului si viteza de propagare va fi variabila. Nu cred ca asta e intentia problemei, daca e o problema de liceu.

Masa firului se poate neglija la calcularea tensiunii. 12 g fata de 960 g este putin mai mult de 1%.
mircea_p are dreptate, in legatura cu variatia tensiunii.

Dar daca tot e sa neglijam aceasta variatie, eu consider ca mai bine consideram toata masa firului adaugata corpului atarnat si nu sa consideram firul imponderabil.

Daca e sa fim si mai scrupulosi, (ignorand totusi variatia reala a tensiunii), am putea lua jumatate din masa firului sa o consideram atarnata la capat. Si asta pentru ca, daca firul e considerat imponderabil, tensiunea calculata va fi mereu mai mica decat cea reala din fir, iar daca o consideram toata concentrata jos (cum propun eu mai sus), atunci tensiunea calculata e mereu mai mare decat cea reala.

Orcium, enuntul integral al problemei lipseste, deci suntem pe teritoriu ... nesigur. ;)


e-
Don't believe everything you think.

shobz

^Asta ar fi tot enuntul. Nu am mai scris ce mi se cere pentru celelalte puncte pt ca,daca stiam sa fac a),sigur stiam sa fac b) si c).

b)Calculati frecventa de oscilatie a diapazonului daca lungimea de unda este de 40 cm;
c)Calculati raportul vitezelor de propagare a undelor transversale in fir daca se dubleaza  masa corpului suspendat.

Electron

Ok, atunci ca sa-ti fie cat mai simplu, poti considera pentru tensiune firul imponderabil (din punctul c se intelege ca doar corpul suspendat este "esential" pentru calcul, deci putem neglija masa firului la tensiune). Altfel raportul vitezelor ar fi mai ... uratel. ;)


e-
Don't believe everything you think.

shobz

Va multumesc tutoror pentru raspunsur! Cu siguranta ma mai voi lamuri maine la scoala..