Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Balon stratosferic romanesc

Creat de ariel55, Octombrie 18, 2011, 12:55:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ariel55

La 15 Oct. 2011, ora 9.05am, a fost lansat un balon stratosferic realizare a celor de la S&T.Trackingul a fost asigurat de o echipa de radioamatori din YO3.Iata doua link-uri despre experiment insotite si de fotografii. Imagini de la 35km altitudine.

http://www.stiintasitehnica.com/imagini-i-mai-uimitoare-delta-dunarii-i-marea-neagra-vazute-din-stratosfera_803.html

http://www.yo3ksr.ro/index.php/radioamatorism/185-experiment/680-halo-balloon-recovered-mission-success

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Interesant!Se pare ca o realizare palpabila nu impresioneaza pe nimeni pe acest forum....
Iata si istoria recuperarii: http://www.yo3ksr.ro/index.php/radioamatorism/185-experiment/680-halo-balloon-recovered-mission-success
Pentru mine, cineva , face ceva in ROMANIA, cu rezultate palpabile, nu, vise de noapte. O chestie departe de marile realizari ARCA
www.arcaspace.com si.... www.arcatv.com
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Citat din: ariel55 din Octombrie 19, 2011, 07:53:52 AM
Interesant!Se pare ca o realizare palpabila nu impresioneaza pe nimeni pe acest forum....
De unde stii tu pe cata lume impresioneaza aceasta realizare?

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Nu poate decat sa ma bucure intrebarea ta.Eu am facut doar o constatare personala si probabil m-am inselat.A aparut o prima reactie, asta nu inseamna insa ca te si intereseaza si atunci se cheama ca nu m-am inselat.
Cele bune.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Citat din: ariel55 din Octombrie 19, 2011, 02:14:30 PM
A aparut o prima reactie, asta nu inseamna insa ca te si intereseaza si atunci se cheama ca nu m-am inselat.
Se pare ca faci confuzie intre a fi interesat, a fi impresionat si a posta in acest topic. Atata timp cat nu exista o corelatie cauzala intre cele 3 aspecte, orice concluzie inductiva e fara suport.

Revenind la topic insa, as fi curios sa aflu cum au stabilit altitudinea la care a urcat balonul. Nu de alta dar sunt proponenti ai teoriilor conspirative care afirma ca nimic nu poate sa urce mai mult de 10 Km in atmosfera. Daca romanii au trimis ceva la 35 Km altitudine, atunci chiar ca e ... impresionant. ;)

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

Citat din: ariel55 din Octombrie 19, 2011, 03:14:12 PM
Simplu.Tracking GPS.Vezi link-ul: http://www.yo3ksr.ro/index.php/radioamatorism/185-experiment/680-halo-balloon-recovered-mission-success
Interesant... In primul rand, pe pagina indicata nu apare nici macar o data "GPS".
In al doilea rand, daca s-a folosit GPS-ul, atunci e clar ca datele erau falsificate de conspirationisti, deci nu avem cum sa ne bazam pe acele valori...

Am sperat ca au folosit ceva sistem propriu pe baza de barometru sau ceva de genul, care sa nu fie falsificabil de conspiratia mondiala ...

e-

Don't believe everything you think.

HarapAlb

Cel putin stim ca Pamantul nu e plat, bine exista posibilitatea ca folosind un dispozitiv Tesla sa se fi manipulat imaginile astfel incat sa creeze impresia unui Pamant sferic  ;D

Ati mentionat in articol ca balonul a atins altitudinea de 35,3 Km numai ca nu prezentati nici o inregistrare a altitudinii. Pentru concurs ce dovada folositi ?

ariel55

#8
Citind cu atentie se pot gasi informatiile."The YR1X trace as recorded via www.aprs.fi", unde exista si datele de telemetrie.
Corectie: Nu eu am scris articolele, eu le-am semnalat in concluzie...nelamuririle trebuiesc adresate redactiilor respective.


Se pare ca Tesla asta e bun la toate, nu?  ;D O fi bun si la dureri de galci? ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

virgil 48

 Inafara de linkurile cu imagini frumoase, putem gasi in legatura cu aceasta realizare niste
dovezi matematice simple?
Are intr-adevar aerul rarefiat din stratosfera densitatea mai mare decat heliul la 1 atm.?
Sau era un balon elastic care si-a marit volumul de cateva zeci de ori?
Treceti cu vederea ca la aceste intrebari ar trebui sa-mi raspund singur.

HarapAlb

Citat din: ariel55 din Octombrie 20, 2011, 02:21:24 AM
Citind cu atentie se pot gasi informatiile."The YR1X trace as recorded via www.aprs.fi", unde exista si datele de telemetrie.
Am vazut referinta la YR1X si aprs.fi insa nu am putut recupera datele de telemetrie cu "un singur click". Cum altitudinea atinsa reprezinta performanta vizata cred ca trebuiau prezentate mai multe detalii in articol.

ariel55

#13
Pentru Virgil48: Daca citesti mai atent link-urile, consatati ca balonul a fost elastic(tip meteosonda).Exista chiar si fotografie la decolare.
Pentru HarapAlb: Ai aici datele de tracking: http://www.radioamator.eu/index.php?topic=4431.180

Cum nu sunt implicat in acest experiment, decat ca observator privat, orice alte intrebari se pot pune fie redactiei Stiinta si Tehnica , fie celor direct implicati.Ma bucur ca un astfel de zbor s-a realizat si in Romania si spre deosebire de mult trambitatul ARCA, aici avem "ceva palpabil",demonstratia fiind life, transmisa via internet, adica transparent.Personal l-am urmarit din Noua Zealanda. ::)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

De curiozitate, pe baza datelor de pe forumul indicat de ariel55, am facut graficul inaltimii in timp. Vedeti imaginea atasata.

Sunt cateva elemente suspecte in aceste date, cel mai flagrant fiind ceva ce s-a observat si pe forumul respectiv: caderea de la 35Km la 16Km in doar 21 de secunde !

Citat10/15/2011 10:59:59 AM;44.844;27.597;10;162;35304;0
10/15/2011 11:00:20 AM;44.906;27.676;18;104;16144;0

Daca se va putea repeta experienta am putea vedea daca este ceva 'natural' sau e de vina conspiratia mondiala ... ;)


e-
Don't believe everything you think.