Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Critica neserioasa a teoriei vortex a materiei.

Creat de Teodor Sarbu, Octombrie 06, 2011, 08:29:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Teodor Sarbu

   Critică neserioasă a teoriei vortex a materiei.
Cred că ai greşit total protelisav. Nu ai aplicat în calculele tale ecuaţia lui Schrödinger. Oare nu ai auzit de mecanica cuantică? Nu ai folosit nici ecuaţiile lui Maxwell. Nu ştii că niciun inginer din energetică, electronică sau tehnică de calcul nu foloseşte ecuaţiile lui Maxwell? Deci sunt analfabeţi. Vrei să fii şi tu tratat ca analfabet? Nu ar trebui să folosim calculatoare, energie electrică, orice aparatură electrică sau electronică, deoarece practic în aproape nici-un  caz nu s-au folosit ecuaţiile lui Maxwell. Spun aproape, deoarece eu nu cunosc niciun caz în care să fie folosite în aceste domenii. Doar în bazele electrotehnicii. Deci demult, prin facultate. Dar eu sunt analfabet. De fapt eu mă simt mai bine cu o lampă cu petrol, fără lift, fără calculatoare, fără lanterne, pe scurt cam pe la anul 1850 de exemplu. Dacă şi cei ce studiază fizica fundamentală ar renunţa parţial la ecuaţia lui Schrödinger, care are rezolvări exacte doar în cca 10 cazuri, poate că ar reuşi să facă ceva mai mult în domeniu. De la bomba atomică, cea cu hidrogen şi energia nucleară, care nu datorează de fapt mai nimic ecuaţiei lui Schrödinger, deci mecanicii cuantice, s-a obţinut prea puţin. Vorba aceea, teoria ca teoria, dar practica ne omoară. S-au cheltuit sute de miliarde de dolari, s-au dat zeci de premii Nobel în domeniu, cu rezultate foarte departe de aşteptări. Deci mult zgomot pentru nimic. Şi aceasta de zeci de ani.
În rest, nu cred în teoria vortex a materiei, dar poate că sunt subiectiv, având şi eu o teorie în domeniu care susţine altceva. Totuşi, nici eu nu am folosit ecuaţia lui Schrödinger şi nici ecuaţiile lui Maxwell. Cu stimă, Teodor Sârbu.

Electron

Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Ai rabdare. Intii si intii asi dori un punct de vedere al lui protelisav, daca considera ca este necesar, apoi vom vedea, desi cred ca este foarte clar ce am scris.


Teodor Sarbu

De ce aiureala florine? Chiar atit de mult te deranjeaza cele scrise? Poate ca ar trebui sa te mai gindesti si la altceva in viata. De exemplu ca si marii fizicieni pot sa se insele total.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Octombrie 06, 2011, 10:43:33 PM
Ai rabdare. [...]
Imi pare rau dar acest raspuns nu ma satisface.

Deja nu inteleg de ce iti numesti topicul "critica neserioasa a ....". De ce ar fi cine va interesat de criticile tale neserioase? Chiar iti bati joc intentionat de acest forum? Iar continutul primului mesaj care o fi "foarte clar" pentru tine, pentru mine nu e deloc clar. Prea multe afirmatii par a fi total ironice si auto-contradictorii, ceea ce ma face inca o data sa ajung la concluzia ca iti bati pur si simplu joc.

Acum vrei sa clarifici care e scopul acsetui topic?


e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Electron.
Mă dezamăgeşti. Oare chiar atât de greu este să vezi ceea ce e mai mult decât evident. Nu îl critic de loc pe protelisav. Nu sunt de acord cu el, dar nu îl critic. Critica, dacă există, ţi se adresează ţie şi tuturor celor care susţin necondiţionat şi agresiv fizica oficială. Speram că măcar aşa vei vedea fundul de sac în care se află fizica fundamentală de mult prea mult timp. Discuţiile cu tine sunt practic imposibile. Imediat ce eşti contrazis sari în sus şi cu expresii ca abureală, irelevant şi altele. Uneori dai impresia că te consideri mult deasupra tuturor. Eu nu îmi bat joc de acest forum şi de nimeni de altfel. Dacă nu aş aprecia acest forum nu aş mai publica nimic. Cred că am fost întotdeauna politicos. Dacă am greşit faţă de cineva a fost involuntar şi îmi cer iertare. Deseori am fost ironizat, deci şi eu am fost uneori mai ironic. De aici şi titlul articolului.
Poate cititorii acestui articol se vor lega de conţinut si nu de forma.

AlexandruLazar

Eu cred că asta e un fel de hipstereală. Știința pe care o numești oficială are un șir lung de experimente și ani de zile de cizelare la nivel teoretic, încât e lipsit de sens sa spui că e susținută "necondiționat". Teoria vortex a materiei, de exemplu, are în spate o formulare ambiguuă, niciun fel de rigurozitat teoretică, niciun experiment și o lipsă totală de elemente cantitative -- și eu, și Electron, ne-am rugat timp de patru pagini să primim o singură valoare numerică, și autorul mereu a răspuns evaziv.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Octombrie 07, 2011, 06:01:35 PM
Electron.
Mă dezamăgeşti.
Ca tot veni vorba, sentimentul e reciproc (si irelevant).

CitatOare chiar atât de greu este să vezi ceea ce e mai mult decât evident. Nu îl critic de loc pe protelisav. Nu sunt de acord cu el, dar nu îl critic.
Pai daca nu il critici, nu iti numi topicul "critica [...] a teoriei [...]". Sau chiar nu iti dai seama ce vorbesti/scrii? A face critica neserioasa nu inseamna a nu critica, ci inseamna a fi neserios. De aceea ma deranjeaza numele topicului ales de tine. Mai bine ii spuneai "sa vorbim despre teoria [...]", pentru ca se pare ca asta vrei sa faci. In plus, exista deja un topic unde se vorbeste despre aceasta teorie, asa ca deschiderea unui topic nou pentru asta nu e necesara (vezi recomandarile din normele acestui forum).

CitatCritica, dacă există, ţi se adresează ţie şi tuturor celor care susţin necondiţionat şi agresiv fizica oficială.
Poftim? Tu chiar iti dai seama ce spui?

CitatSperam că măcar aşa vei vedea fundul de sac în care se află fizica fundamentală de mult prea mult timp.
Wow! Nu mi-ar fi trecut prin minte ca asta era scopul acstui topic.  ::)

CitatDiscuţiile cu tine sunt practic imposibile. Imediat ce eşti contrazis sari în sus şi cu expresii ca abureală, irelevant şi altele.
Ai si probe cu care sa sustii aceste acuze pe care le gasesc nejustificate? Te rog sa le prezinti aici (citeaza concret unde am facut asa ceva) sau retrage-ti acuzele. Nu glumesc.

CitatUneori dai impresia că te consideri mult deasupra tuturor.
Imi pare rau daca iti dau aceasta impresie, nu e deloc cazul. Daca faptul ca nu accept vrajeala si argumentele ilogice ti se pare ca ma plaseaza "deasupra" cuiva, asta e problema ta personala.

CitatEu nu îmi bat joc de acest forum şi de nimeni de altfel. Dacă nu aş aprecia acest forum nu aş mai publica nimic. Cred că am fost întotdeauna politicos. Dacă am greşit faţă de cineva a fost involuntar şi îmi cer iertare.
Nu am spus ca ai fost nepoliticos. In schimb consider ca ai ales gresit numele acestui topic deoarece denota neseriozitate, iar acesta este un comportament pe care nu dorim sa-l promovam pe acest forum.

CitatDeseori am fost ironizat, deci şi eu am fost uneori mai ironic. De aici şi titlul articolului.
Nu accept aceasta justificare. Aici nu suntem la gradinita.

CitatPoate cititorii acestui articol se vor lega de conţinut si nu de forma.
Pai continutul titlului ma deranjeaza si continutul articolului care nu spune clar ce vrea.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Teodor Sarbu, inca astept sa aduci probele legate de acuzele pe care mi le-ai adresat.

e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu

Puteai să mai aştepţi puţin. Dar reciteşte totuşi răspunsurile 8 şi 12 de la articolul Teoria relativităţii generalizate şi religia. Mai sunt şi alte răspunsuri la alte articole ale altor autori, răspunsuri care se îndepărtează uşor de un limbaj academic. Şi să ştii că nu îmi plac ameninţările. Poţi cere pur şi simplu suspendarea mea de pe forum. Unii chiar s-au străduit să mă provoace ca să mă enervez şi să depăşesc limitele unui limbaj civilizat.

Electron

Citat din: Teodor Sarbu din Octombrie 12, 2011, 04:26:10 PM
Puteai să mai aştepţi puţin.
Nu e cazul sa devii impertinent.

CitatDar reciteşte totuşi răspunsurile 8 şi 12 de la articolul Teoria relativităţii generalizate şi religia.
Le-am recitit. Cum anume sunt acele postari ale mele probe care sa sprijine acuzatiile nesimtite pe care mi le aduci? Iata despre ce acuzatii e vorba:
Citat din: Teodor Sarbu din Octombrie 07, 2011, 06:01:35 PM
Discuţiile cu tine sunt practic imposibile. Imediat ce eşti contrazis sari în sus şi cu expresii ca abureală, irelevant şi altele.
Te rog sa citezi aici exact fragmentul care ar demonstra din punctul tau de vedere ca "imediat ce sunt contrazis, sar in sus cu expresii ca abureala, irelevant si altele". Unde m-ai contrazis si am "sarit in sus" cu astfel de expresii? Da citatul concret, nu o mai tot da la vrajeala.

CitatMai sunt şi alte răspunsuri la alte articole ale altor autori, răspunsuri care se îndepărtează uşor de un limbaj academic.
Astept exemple concrete domnule, nu vorbe in vant! Chiar nu pricepi?

CitatŞi să ştii că nu îmi plac ameninţările.
Te-a amenintat cineva pe acest forum? Unde? Vino cu exemple concrete.

CitatPoţi cere pur şi simplu suspendarea mea de pe forum.
Bineinteles ca pot, asa cum poti si tu cere suspendarea mea de pe forum. Dar suspendarea de pe forum nu se face cum crezi tu, ci in urma incalcarii normelor stabilite aici.

CitatUnii chiar s-au străduit să mă provoace ca să mă enervez şi să depăşesc limitele unui limbaj civilizat.
Si ce-i cu asta? Pastraza-ti calmul si prezinta probele pentru acuzele pe care mi le adresezi.


e-
Don't believe everything you think.

Teodor Sarbu


Electron

Asta inseamna ca iti mentii in mod ipocrit acuzele fara sa aduci probele de rigoare? Spune clar sa stiu si eu.


e-
Don't believe everything you think.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din Octombrie 06, 2011, 08:29:56 PM
(...) S-au cheltuit sute de miliarde de dolari, s-au dat zeci de premii Nobel în domeniu, cu rezultate foarte departe de aşteptări. Deci mult zgomot pentru nimic. Şi aceasta de zeci de ani.(...)
Cam care ar fi asteptarile astea si cine le-a formulat ?  ::)