Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De ce se invarte electronul la infinit in jurul nucleului atomului?

Creat de Scientia, Octombrie 02, 2011, 05:15:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Scientia

O întrebarea scrisă de Quarc în secţiunea Q&A a site-ului:

"De ce se învârte electronul la infinit în jurul nucleului atomului? Ce-i "alimentează" orbitarea?".

Răspunsurile date până acum pe Q&A ni s-au părut că nu ating subiectul.

HarapAlb

Electronul nu se invarte in jurul nucleului, deci nu trebuie sa mai raspundem la a doua intrebare :)

A.Mot-old

Citat din: HarapAlb din Octombrie 03, 2011, 01:09:59 AM
Electronul nu se invarte in jurul nucleului, deci nu trebuie sa mai raspundem la a doua intrebare :)
Ce face un electron?
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

 Din partea celor de nivel Q&A, pentru HarapAlb:
Poti fi mai deslusit, atunci unde se invarte? Sau, ce este gresit in intrebare?

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din Octombrie 03, 2011, 08:41:04 AM
Poti fi mai deslusit, atunci unde se invarte?
Cine a zis ca se invarte? Am zis eu ca se invarte? Eu n-am spus ca se invarte. ;D

AlexandruLazar

Modelul acesta, cu electronii care se învârte în jurul nucleului, are acum cel mult valoare de lucru sau didactică. Pur și simplu lucrurile nu decurg așa.

A.Mot-old

Citat din: AlexandruLazar din Octombrie 03, 2011, 07:29:37 PM
Modelul acesta, cu electronii care se învârte în jurul nucleului, are acum cel mult valoare de lucru sau didactică. Pur și simplu lucrurile nu decurg așa.
Dar cum decurg lucrurile cu electronul?
Adevărul Absolut Este Etern!

ariel55

He,he, dragutz pusa intrebarea!
Cine spune ca electronul se "invarte" in jurul nucleului???Cine afirma asa ceva inseamna ca se gandeste la mecanica clasica in care o sarcina electrica se afla in miscare si evident va emite un camp electromagnetic, va pierde energie si se va prabusi nefericit pe nucleu, asta facand sa dispara universul cunoscut.
Daca insa aplicam legile Mecanicii Cuantice, aflam ca electronul ala...nu se invarte, ba mai e si  stabil in anumite conditii in jurul nucleului, si multe alte chestii interesante.
Dragutz, nu? ;)

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

A.Mot-old

Citat din: ariel55 din Octombrie 04, 2011, 01:46:03 PM
He,he, dragutz pusa intrebarea!
Cine spune ca electronul se "invarte" in jurul nucleului???Cine afirma asa ceva inseamna ca se gandeste la mecanica clasica in care o sarcina electrica se afla in miscare si evident va emite un camp electromagnetic, va pierde energie si se va prabusi nefericit pe nucleu, asta facand sa dispara universul cunoscut.
Daca insa aplicam legile Mecanicii Cuantice, aflam ca electronul ala...nu se invarte, ba mai e si  stabil in anumite conditii in jurul nucleului, si multe alte chestii interesante.
Dragutz, nu? ;)
Cum adica electronul este stabil in anumite conditii in jurul nucleului?Care sunt acele conditii?Ce face electronul in jurul nucleului?Cand spui ca electronul este stabil in anumite conditii in jurul nucleului asta inseamna ca electronul se misca.Eu stiu ca un electron se misca cu o anumita viteza.Cat de mare este viteza electronului si de ce anume depinde aceasta viteza?Ce fel de miscare face electronul in atom? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

ariel55

pt. Mott : Pai sa o luam de la inceputurile mecanicii cuantice care a aparut din cauza limitarilor mecanicii clasice :-) Nu?
Modelul Bohr: http://ro.wikipedia.org/wiki/Modelul_atomic_Bohr
Imbunatatire Bohr - Sommerfeld: http://www.physnet.org/modules/pdf_modules/m309.pdf
si asa mai departe, mecanica cuantica tot a evoluat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mechanics
Succes in studiul Mecanicii Cuantice.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

A.Mot-old

Citat din: ariel55 din Octombrie 07, 2011, 11:44:29 PM
pt. Mott : Pai sa o luam de la inceputurile mecanicii cuantice care a aparut din cauza limitarilor mecanicii clasice :-) Nu?
Modelul Bohr: http://ro.wikipedia.org/wiki/Modelul_atomic_Bohr
Imbunatatire Bohr - Sommerfeld: http://www.physnet.org/modules/pdf_modules/m309.pdf
si asa mai departe, mecanica cuantica tot a evoluat:
http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_mechanics
Succes in studiul Mecanicii Cuantice.
Astea le stiu si eu.......Tu care teorie agreezi?
Adevărul Absolut Este Etern!

ariel55

Daca aceasta intrebare "tu ce teorie agreezi" mi s-ar fi pus acum 30 de ani, cred ca asi fi marsat la "lupta" draga Mot.Din pacate, te las sa alegi tu raspunsul sau sa accepti raspunsul de la Fermilab: http://www.fnal.gov/pub/inquiring/questions/bob.html
Vorba aceea...sa ne invartim sanatosi!  :)
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Eugen7

Datorita principiului incertitudinii, electronul nu mai putea fi considerat ca având o poziție exactă pe orbitalul său. Mai degrabă electronul trebuia descris de către toate punctele în care acesta ar fi putut să existe. Calcularea punctelor localizărilor probabile pentru electron aflat pe o orbită cunoscută creează imaginea unui nor de puncte. Mecanica cuantică înlătură noţiunile ,,clasice" de poziţie şi moment absolut înlocuindu-le pe acestea cu noţiuni ce nu au nici o analogie în viaţa reală.

Aceasta a condus la următoarea aserțiune a lui Heisenberg: dacă nu s-a efectuat nici o măsurătoare a electronului atunci el nu poate fi descris ca fiind situat într-o anume locație ci în întreg norul simultan.

Heisenberg a mers chiar mai departe și a spus că o particulă aflată în mișcare începe să existe doar odată cu observarea ei. Oricât de stranie și ne-intuitivă pare această aserțiune, mecanica cuantică ne spune totuși care este locația orbitalului electronului, norul său de probabilități.
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

Diamond

Bun, electronul nu are o poziţie clară, ca în viziunea clasică asupra structurii atomului. Un electron se poate afla, conform mecanicii cuanticii oriunde în Univers, mai probabil în apropierea nucleului şi mai puţin probabil la mare depărtare de acesta, iar ceea ce descrie "poziţia" electronului în raport cu nucleul este nivelul de energie.

Dar întrebarea, ocolită de toată lumea, este alta: de ce electronul nu se opreşte din mişcarea lui cvasi-luminică din jurul nucleului atomic?

Eu cred că întrebarea nu are încă un răspuns, dar s-ar putea să nu am dreptate.

HarapAlb

Conform electromagnetismului clasic atomul, adica un sistem legat de n sarcini electrice, nu ar trebui sa existe. Pana acum singura teorie care poate descrie atomul este mecanica cuantica.

Citat din: Diamond din Octombrie 09, 2011, 06:00:09 PM
Bun, electronul nu are o poziţie clară, ca în viziunea clasică asupra structurii atomului. Un electron se poate afla, conform mecanicii cuanticii oriunde în Univers, mai probabil în apropierea nucleului şi mai puţin probabil la mare depărtare de acesta, iar ceea ce descrie "poziţia" electronului în raport cu nucleul este nivelul de energie.
De acord, este punctul de vedere general pe care ni-l ofera mecanica cuantica. In cazul atomului, trebuie retinut ca functia de unda a electronului este una stationara, dependenta ei de timp fiind de tipul [tex]\psi(\vec{r},t)\equiv\psi(\vec{r})\exp(-iEt/\hbar)[/tex]. Ca exercitiu putem calcula valoarile medii ale operatorilor impuls, pozitie si vom vedea ca ele nu depind de timp, putand fi chiar zero. Deci nu putem vorbi nici macar de o miscare in sens clasic, cand valorile medii se modifica in timp. In cazul in care ar executa alt tip de miscare nu avem nici o teorie care sa o descrie.

Cred ca nelinistea asta cu "miscarea electronului in jurul nucleului" este o consecinta a faptului ca in viata zilnica ne bazam cu incredere pe principiile fizicii clasice. Pentru mine e mult mai straniu efectul Aharonov-Bohm sau efectul tunel decat miscarea electronului in jurul nucleului :)

Citat din: Diamond din Octombrie 09, 2011, 06:00:09 PM
Dar întrebarea, ocolită de toată lumea, este alta: de ce electronul nu se opreşte din mişcarea lui cvasi-luminică din jurul nucleului atomic?
Eu cred că întrebarea nu are încă un răspuns, dar s-ar putea să nu am dreptate.
Raspunsul la intrebare ar fi ceva de genul "nu se opreste pentru ca nu se misca".