Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

puriu

Manualele serioase explica totul fara dureri de cap. Le recomand cu caldura. Campul este spatiul in care se manifesta ceva. Poate fi scalar, vectorial, tensorial, ba chiar si virtual (camp de probabilitati). Campul electromagnetic este spatiul in care se manifesta simultan un camp electric alternativ si un camp magnetic alternativ sincron cu cel electric si care se genereaza reciproc. Este un camp vectorial. Unda electromagnetica este o forma a materiei si are particule asociate (fotoni). Manualele teoretice trateaza campul electromagnetic si unda electromagnetica in spatiul liber, departe de sursa, iar formulele (ecuatiile lui Maxwell, etc.) sunt valabile numai in aceasta situatie. In cazuri concrete fenomenele pot sa difere mult de situatia teoretica, iar teoria simpla nu mai functioneaza. De exemplu in interiorul unei bobine cu un singur strat de spire parcursa de un curent alternativ (bobina Tesla) apare un camp electric axial, un camp magnetic tot axial si un camp electromagnetic complex. Putem vorbi de unda electromagnetica si vector Poynting numai la distanta mare in afara bobinei, acolo unde nu se mai simte influenta curentului din bobina. La fel se intampla in multe alte cazuri concrete.
In concluzie, nu pot fi teoretizate usor dispozitivele imaginate, oricat ar fi de ingenioase si frumos desenate. Ramane ca niste experimente bine facute sa lamureasca problemele. Nici asta nu e usor.
Succes.

RaduH

Nu mi-ati raspuns la intrebare.
Polarizarea dielectricului poate sa se comporte sau nu ca si tolele magnetice, in sensul ca un camp concentric sa devina spiral ?

Am mai facut eu ceva dar ar trebui vizualizat in programul de proiectare in care lucrez.

Mai am o intrebare :

Cazul din poza 1 poate sa devina cazul din poza 2 ? ca si campuri.
Mie imi rezulta ca apare o tensiune prea mare.

RaduH

O sa vin cu calcule de matematici mai serioase cand imi fac rost de programul de mate.

HarapAlb

Formulele pentru calculul energiei campului electromagnetic nu se aplica in situatia descrisa de tine. Tu ai campuri statice, daca in aceeasi regiune din spatiu ai camp electric (electrostatic) si magnetic (magnetostatic) nu inseamna ca formeaza camp electromagnetic. Deci energia campului electromagnetic este zero in cazul de fata.

RaduH

Citat din: HarapAlb din Noiembrie 22, 2013, 01:15:43 AM
Formulele pentru calculul energiei campului electromagnetic nu se aplica in situatia descrisa de tine. Tu ai campuri statice, daca in aceeasi regiune din spatiu ai camp electric (electrostatic) si magnetic (magnetostatic) nu inseamna ca formeaza camp electromagnetic. Deci energia campului electromagnetic este zero in cazul de fata.

La prima poza e dintr-o carte de fizica si se refera la situatia unui curent alternativ care trece prin conductori.

E situatia undelor care se transmit de-a lungul liniilor de curent.

Intrebam daca in loc de doi conductori circulari avem conductori ca doua placi paralele.

Nu stiu daca formula  B=I/L este buna la alternativ.

puriu

 Figura cu pricina reprezinta doi curenti elementari rectilinii, paraleli si de lungime infinita (numai in acest caz se aplica formulele din carte). Prin conductorii reali trec, prin fiecare element al sectiunii, curenti elementari cu intensitati diferite in cazul curentului alternativ.
Intensitatea campului magnetic intr-un punct din apropierea unui conductor de sectiune si forma oarecare se poate calcula ca suma vectoriala a intensitatii campurilor generate de curentii elementari ce trec prin fiecare element al sectiunii si pentru fiecare element al lungimii conductorului (lunga propozitie!). Calculul este foarte laborios si nu merita.
Formula B=L/I reprezinta valoarea instantanee a inductiei magnetice si este valabila pentru orice forma de variatie a curentului. Partea proasta este ca formula este teoretica, se refera la un punct pe axa unui solenoid rectiliniu si infinit de lung plasat intr-un mediu cu permeabilitate magnetica omogena. La o bobina reala valoarea inductiei magnetice variaza de la un punct la altul. Calculul este...etc.
In general formulele scolaresti sunt simple, au valoare didactica, dar uitam repede in ce conditii sunt valabile si incercam sa le folosim oriunde.

RaduH

Citat din: puriu din Noiembrie 24, 2013, 06:49:33 PM
Figura cu pricina reprezinta doi curenti elementari rectilinii, paraleli si de lungime infinita (numai in acest caz se aplica formulele din carte). Prin conductorii reali trec, prin fiecare element al sectiunii, curenti elementari cu intensitati diferite in cazul curentului alternativ.
Intensitatea campului magnetic intr-un punct din apropierea unui conductor de sectiune si forma oarecare se poate calcula ca suma vectoriala a intensitatii campurilor generate de curentii elementari ce trec prin fiecare element al sectiunii si pentru fiecare element al lungimii conductorului (lunga propozitie!). Calculul este foarte laborios si nu merita.
Formula B=L/I reprezinta valoarea instantanee a inductiei magnetice si este valabila pentru orice forma de variatie a curentului. Partea proasta este ca formula este teoretica, se refera la un punct pe axa unui solenoid rectiliniu si infinit de lung plasat intr-un mediu cu permeabilitate magnetica omogena. La o bobina reala valoarea inductiei magnetice variaza de la un punct la altul. Calculul este...etc.
In general formulele scolaresti sunt simple, au valoare didactica, dar uitam repede in ce conditii sunt valabile si incercam sa le folosim oriunde.

B=I/L - era la placile paralele

RaduH

Mai am o intrebare.
Deci avem un solenoid prin care trece un curent alternativ.
Prima intrebare e daca campurile electrice sunt asa.

RaduH

Facem asa cum arata in figura.
A doua intrebare e daca dielectricul poate sa conduca campul electric asemanator cu tolele magnetice, adica din concentric daca poate sa devine spiral.

RaduH

A treia intrebare e cat de mult poate sa fie scazuta tensiunea pe un circuit RLC-serie la rezonanta ?

puriu

 Tensiunea poate fi scazuta oricat de mult. Practic, la un transformator coborator, secundarul nu poate avea mai putin de o spira. Se poate reduce tensiunea din primar pana la zero.
Rezistenta echivalenta din circuit contine mai multe rezistente de pierderi: in conductori, in condensator si prin radiatie. La rezonanta paralel pierderile in bobina si in condensator cresc. Suma lor da rezistenta din formula. Puterea medie consumata de R la rezonanta se calculeaza ca in curent continuu (P=UI), U si I fiind valorile efective la bornele secundarului. In formula P=UI/2  U si I sunt valorile maxime (amplitudinea sinusoidei) care dau puterea instantanee maxima. La calculul energiei se considera puterea activa medie.
In solenoid campurile sunt cam elicoidale, dar componenta transversala a campului electric este ca in figura.
Un dielectric introdus intr-un solenoid in aer are urmatoarele efecte: campul electric in dielectric este mai mic decat in aer; viteza undei in dielectric este mai mica; la limita aer-dielectric are loc reflexia si refractia undelor; capacitatea proprie a bobinei este mai mare; frecventa de rezonanta a circuitului scade; campul magnetic nu este influentat de dielectric.

valangjed

Ca sa intelegi mai bine de ce P=UI folosim formula puterii active in curent alternativ , anume P=UIcos(fi) unde (fi) este defazajul intre curent si tensiune.La rezonanta defazajul aparut datorita solenoidului se "anuleaza" cu defazajul aparut datorita condensatorului deci tensiunea este in faza cu intensitatea curentului electric adica (fi)=0, cos( 0)=1 rezulta P=UI.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

Am mai incercat ceva

RaduH

#88
De aratat arata cam asa.
Daca vreti ne intelegem sa-l studiati in 3D ca nu mai rezista rasnita sa fac poze.

RaduH