Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

HarapAlb

RaduH, pe wikipedia este explicat clar care-i definitia vectorului Poynting si cum se foloseste. Nu stiu despre ce vorbeste puriu, poate ne lamureste.

puriu

De fapt ce legatura are puterea cu conservarea energiei?

RaduH

Citat din: puriu din Noiembrie 05, 2013, 01:40:47 PM
De fapt ce legatura are puterea cu conservarea energiei?

Pai nu rezulta un plus de energie dupa un anumit timp ?
Am spus ca inca caut o modalitate de a se experimenta ceva.

puriu

Vectorul S descrie propagarea energiei undei (directia, sensul, densitatea locala si instantanee a puterii). Directia si sensul vectorului sunt constante in timp. Valoarea modulului vectorului S nu este constanta, se anuleaza de patru ori intr-o perioada. Valoarea medie (integrala) in unitatea de timp a modulului S reprezinta densitatea de energie  a undei (pe unitatea de suprafata). Evolutia in timp a densitatii energiei descrie caracterul undei. Pentru o unda plana densitatea energiei este constanta in timp, pentru o unda convergenta este crescatoare, iar pentru o unda divergenta este descrescatoare. Pentru tot frontul undei energia undei este constanta in timp, deci se conserva. Care energie creste dupa un timp? Ce ar trebui experimentat? Poate am o idee.

RaduH

#64
Deci eu am calculat vectorul Poynting ori suprafata unde inductia magnetica B e constanta, la cazurile simple ; placi paralele si solenoid, presupunand ca pot face si rezonanta RLC- serie.
Am comparat cu puterea aparenta a semnalului sinusoidal de curent.
Nu vad cum sa se experimenteze ceva ca presupun propagarea in zone de dielectric deci nu se constata nici un efect.

Propun un alt experiment insa:

se bazeaza pe faptul ca in dielectric apare camp magnetic datorita oscilatiei campului electric.

Oricat va putea sa fie puterea care se poate colecta in al doilea secundar se va compara cu:

[tex]I=\frac{U}{X_c}[/tex]


comparatia se va face cu o putere foarte mica aspirata de capacitatea formata intre cei doi electrozi, din secundarul transformatorului ridicator de tensiune.


[tex]X_c=\frac{1}{{\omega}C}[/tex]

[tex]\frac{1}{2}UI=\frac{1}{2}U^2{\omega}C[/tex]


e greu de calculat ce se intampla in al doilea secundar datorita complexitatii feromagnetismului

RaduH

Sau fara miezuri feromagnetice.

[tex]H{\mu_0}S=\frac{NI}{\frac{l}{{\mu_0}S}[/tex]

[tex]I=\frac{Hl}{N}[/tex]

[tex]U=NH{\mu_0}S\frac{t}{4}[/tex]


RaduH

pentru imagine

RaduH

Vad ca am reusit sa va dezamagesc.

am constatat ca ceva nu e in regula la modelul meu.

apare un potential foarte mare pe suprafata conductorilor

RaduH

Ramane insa valabil in cazul solenoidului

Deci e foarte greu de imaginat un sistem care sa dovedeasca asta dar se pare ca undeva in sistem se incalca conservarea energiei.

Nu inteleg de ce v-ati pierdut interesul.

RaduH

Studiu

RaduH

studiu

RaduH

studiu

valangjed

Ma doare capul si , in acelasi timp, imi pare rau ca nu pot explica, altuia, ce este campul electromagnetic.Vectorul Poynting a explicat domnul puriu ce este. Nu inteleg de ce domnul RaduH se incapataneaza sa descopere "sisteme care incalca principiul I si II al termodinamicii".
Cred ca RaduH s-a inspirat din teoriile lui "nea Ioan", da mai mult calcule , banale, de scoala generala, decat "matematici superioare".Parerea mea.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

Citat din: valangjed din Noiembrie 13, 2013, 09:01:04 PM
Ma doare capul si , in acelasi timp, imi pare rau ca nu pot explica, altuia, ce este campul electromagnetic.Vectorul Poynting a explicat domnul puriu ce este. Nu inteleg de ce domnul RaduH se incapataneaza sa descopere "sisteme care incalca principiul I si II al termodinamicii".
Cred ca RaduH s-a inspirat din teoriile lui "nea Ioan", da mai mult calcule , banale, de scoala generala, decat "matematici superioare".Parerea mea.

Daca te doare capul e treaba ta.
De ce nu sunt valabile calculele banale de scoala generala.
Nu le-ai dezbatut nicicum. Cu atat mai usor ar putea sa fie sa le dovedesti gresite.

Inca o tentativa de a realiza ceva experimentabil.
Astept raspuns la un alt topic.

RaduH

Sinteza de proiectare