Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

(a+a)(a-a)=a(a-a)
impartim ambii termeni la (a-a) rezultand:
a+a= a rezulta 2a=a
impartim ambii termeni la a, rezulta:
2=1.Corect?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

#196
(a+a)(a-a)=2a(a-a)
ce am facut eu este matematic corect
daca nu credeti verificati cu intensitatile
pentru simplitate am folosit rezistente pure in loc de impedante, considerand sarcina(consumatorul) de exemplu un resou.

[tex]R_{primar}=4R_{secundar}[/tex]     [tex]1KW*4=4KW[/tex]

[tex]\frac{U^2}{4R_{secundar}}<\frac{U^2}{R_{secundar}}[/tex]

[tex]R_{primar}=2R_{secundar}[/tex]     [tex]2KW*8=16KW[/tex] varianta nerentabila ca gabarit, ar fi pentru apartament dar sacrifica o camera ;suprafata instalatiei 2mx2m+transformatorul coborator

[tex]\frac{U^2}{2R_{secundar}}<\frac{4U^2}{R_{secundar}}[/tex]

[tex]R_{primar}=R_{secundar}[/tex]       [tex]4KW*16=64KW[/tex] varianta pentru o casa cu reduceri serioase ale cheltuielilor si la incalzire ;suprafata instalatiei 4mx2m+transformatorul coborator

[tex]\frac{U^2}{R_{secundar}}<\frac{16U^2}{R_{secundar}}[/tex]

[tex]2R_{primar}=R_{secundar}[/tex]     [tex]8KW*32=256KW[/tex] avrianta pentru o vila serioasa ;suprafata instalatiei 8mx2m+transformatorul coborator

[tex]\frac{2U^2}{R_{secundar}}<\frac{64U^2}{R_{secundar}}[/tex]

valangjed

Daca folosesti formule din fizica dupa bunul plac , sigur o sa-ti iasa "superrandament".Cam asta am vrut sa explic cu acea "demonstratie" din ultima mea postare.Daca ai descoperit o noua fizica sa-ti fie de bine!Eu raman tot la cea veche pe care am invatat-o.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

Pana una alta eu public.
E aceeasi fizica de e altfel inteleasa.
Deci aceasta ar fi unitatea care ar trebui produsa in serie:

RaduH

Si acestea ar fi aplicatiile:

valangjed

Daca ar fi totul atat de simplu ...
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

De fapt merge cu orice transformatoare.
S-ar putea numi defect de impedanta.
Singura problema ar fi ca oscilatia tensiunii din primar e prea puternic amplificata pe rezistenta de sarcina.
Deci se poate apela la stabilizatoare de tensiune.
Daca sarcina e un resou devine defect de rezistenta.

valangjed

Eu chiar nu inteleg ce vrei sa faci sau sa demonstrezi, asta pe langa faptul ca vorbesti de transformatoare iar eu nu vad calculata nicio inductivitate sau impedanta.Doar dumneata intelegi ce faci ...
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Electron

Citat din: RaduH din Iulie 06, 2014, 04:07:08 PM
De fapt merge cu orice transformatoare.
S-ar putea numi defect de impedanta.
Singura problema ar fi ca oscilatia tensiunii din primar e prea puternic amplificata pe rezistenta de sarcina.
Deci se poate apela la stabilizatoare de tensiune.
Daca sarcina e un resou devine defect de rezistenta.
Interesant. Deci tu consideri ca aberatiile pe care le sustii se intampla pentru orice tip de transformator. Asta e o vorba mare, pentru ca acum nu te mai poti ascunde in spatele dificultatilor tehnice sau legate de dimesniunile ridicole necesare despre care vorbeai acum ceva vreme.

Intrebarea mea pentru tine este urmatoarea: daca verifici experimental aberatiile tale despre randamente supraunitare, cu niste transformatoare obisnuite si obtii direct si irevocabil infirmarea imbecilitatilor pe care le afirmi, iti recunosti greseala si iti retragi elucubratiile aruncate in nestire pe aici?

Orice ai decide, spor la toate si nu uita ca in fizica practica e cea care primeaza.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Daca circuitul secundarului se inchide pe o rezistenta tip resou ce impedanta sa calculez ?
Transformatoarele modifica impedanta din secundar sau introduc ele impedanta ?

Daaa o sa fac tot posibilul sa experimentez.
De fapt e logic ce sustin daca neglijam rezistenta fizica a secundarelor si daca le inseriem sa multiplice tensiunea. Se comporta ca o inseriere de surse.

De data asta daca o sa pot experimenta si e posibil sa reusesc, o sa retrag.

valangjed

Din cate inteleg eu, dumneata crezi ca daca legi bobinele primare in paralel si cele secundare in serie obtii randament supraunitar.Ai calculat curentul absorbit de bobinele primare legate in paralel(vezi ca aici trebuie sa tii cont de impedanta primarului).
Daca pui schema in practica, ai grija sa nu legi bobinele in antifaza ca ori iese cu scantei ori ti se aduna toate obiectele care contin fier pe langa "inventie".
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

CitatDin cate inteleg eu, dumneata crezi ca daca legi bobinele primare in paralel si cele secundare in serie obtii randament supraunitar.Ai calculat curentul absorbit de bobinele primare legate in paralel(vezi ca aici trebuie sa tii cont de impedanta primarului).
Daca pui schema in practica, ai grija sa nu legi bobinele in antifaza ca ori iese cu scantei ori ti se aduna toate obiectele care contin fier pe langa "inventie".

Bineinteles ca bobinele secundarelor nu trebuie legate in antifaza.

pai impedanta primarului e patratul raportului de spire ori impedanta secundarului.

am calculat gresit in desenele anterioare rezistenta(impedanta secundarului)

alta e problema :

FAPTUL CA TENSIUNEA NU E CONTANTA IN PRIMAR

valangjed

De ce nu e tensiunea constanta in primar?
Folosesti niste formule foarte simplificate.Ia un curs de masini electrici eventual "Indrumar de proiect" al prof. Mircea Covrig si prof.C.Raduti si vezi cum se proiecteaza un transformator.Nu e chiar asa de simplu ca in manualele de fizica din liceu.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

Tensiunea nu e constanta in primar pentru ca nu ti-o furnizeaza constanta.
De obicei caderile de tensiune creeaza probleme dear la modelul meu e invers. Tocmai tensiunea in plus creeaza probleme.

Deci cam stiu cam cum se proiecteaza un transformator si tocmai ca proiectez eu unul mai ciudat. Vedeti partea grafica.

In principiu daca inseriezi secundarele si legi primarele in parale :

0- Raportul spirelor este N(coboratoar)
1- multiplici tensiunea de N ori (dupa ce o saczi cu transformatorul de N ori)
2 - mutiplici rezistenta sau impedanta secundarului de [tex]N^2[/tex] ori
3 - prin legarea primarelor in paralel scazi rezistenta sau impedanta secundarului numai de N ori

Deci rezulta ca poti consuma in circuitul secundarelor de N ori mai multa putere decat aspira in alimentarea primarelor. Problema e ca amplifici de N ori variatia tensiunii de alimentare. Deci problema e sa ai un posibil cansumator care sa se poata adapta si sa nu ti se dea peste cap calculul transformatoarelor(asta ti se da peste cap daca intensitatea creste datorita cresterii tensiunii pe rezistenta sau impedanta consumatorului)

deci revin cu desene :
pacat ca nu am ceva ieftin si simlu de experimentat inca.

RaduH

In continuare: