Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Hai sa "nu ne mai invartim in jurul cozii":
1.Puterea electrica pe care ai calculat-o nu reprezinta in cazul de fata decat pierderi electrice in cupru.
2.Pentru a calcula energia campului magnetic, "vinovatul principal" pentru existenta fortei magnetice, trebuie sa calculezi inductia magnetica si intensitatea campului magnetic.
3.Nu se pot construi electromagneti fara miez feromagnetic.In aer sau in materiale neferomagnetice nu apar perechi de poli magnetici orientati preferential deci nu pot aparea magneti cu pol nord si pol sud.
4.Formula pe care o folosesti nu are treaba  cu electromagnetii.
5.Pentru detalii despre calculul electromagnetilor si functionarea acestora gasesti informatii la o simpla cautare pe google cu subiectul "calcul electromagnet".
6.Nu exista perpetuum mobile ;D

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

Auzi Radule, in 2008, tot in acest forum, declarai ca ai terminat TCM-ul. Sunt un tip curios si ma intreb daca totusi la scoala(generala, liceu si apoi la facultate) ti s-a demonstrat vreo data ca nu exista perpetuum mobile si explicat de ce.
Nu este nici un fel de rautate in intrebarea mea, este pura curiozitate. CE TE-A FACUT SA CREZI CA EXISTA ca sa iti pierzi vremea atatia ani cu propunerile pe care le faci?

Cele bune (sa se adune)!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

RaduH

Deci habar n-am cum se calculeaza electromagnetii
1-am dat cautare si apare si asta de exemplu:http://www.daycounter.com/Calculators/Magnets/Solenoid-Force-Calculator.phtml
Intrebarea e cat de mic pot lua "g"
2-de ce nu exista electromagneti fara miez feromagnetic ?
3-exista perpetum mobile   

raspunsul la cealalta interpelare:
teoria o consider gresita
1-teoria termodinamica nu e neaparat sa se aplice la toate celelalte capitole.
2-conservarea energiei nu e sigura ca nu e sigur ca nu se mai poate crea energie.
3-big bangul care e acum big puf e o teorie care nu prea se poate experimenta.
4-ce mai urmeaza dupa energie si masa intunecate si de fapt cate dimensiuni ? si cate forte fundamentale daca apare bozonul Higs ?

Stark

#168
Citat din: RaduH din Aprilie 07, 2014, 11:16:54 PM
1-teoria termodinamica nu e neaparat sa se aplice la toate celelalte capitole.

Ipse dixit. Ai mai afirmat o data aberatia asta. Ce sens are sa o repeti?

Citat
2-conservarea energiei nu e sigura ca nu e sigur ca nu se mai poate crea energie.

In topicul de fata sunt 12 pagini in care nu ai ajuns inca la nici o concluzie: asta sa fie motivul
pentru care afirmi ca "nu e sigur ca nu se poate crea energie"?

Citat
3-big bangul care e acum big puf e o teorie care nu prea se poate experimenta.

Si tu ai fi preferat sa experimentezi big bangul ca sa te convingi ca nu e "big puf"?
Nici RaduH nu se poate experimenta, el insusi fiind un unicat in univers, deci... ce crezi ca ar implica logica ta?

Citat
4-ce mai urmeaza dupa energie si masa intunecate si de fapt cate dimensiuni ? si cate forte fundamentale daca apare bozonul Higs ?

Legatura intre aceste intrebari lipsite de sens si topicul de fatza este...


ion adrian

Stark,
Intervin aici tocmai pentru ca nu e un subiect de care sa ma preocup dar vazandu-te activ si onorandu-ma si pe mine intr-un stil foarte apropiat de _e te intreb daca esti in aceiasi rasa sau specie cu dlui? :) :) :)
PS Sper sa ai simtul umorului daca pe al metaforei nu.

ariel55

CitatCreat de: RaduH

3-exista perpetum mobile   



Iata un adevarat PERPETUUM MOBILE!
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

valangjed

Citat din: RaduH din Aprilie 07, 2014, 11:16:54 PM
Deci habar n-am cum se calculeaza electromagnetii
1-am dat cautare si apare si asta de exemplu:http://www.daycounter.com/Calculators/Magnets/Solenoid-Force-Calculator.phtml
Intrebarea e cat de mic pot lua "g"
Mai cauta, acea formula este valabila pentru medii lineare magnetice si nu am timp sa fac cursuri de teoria campului electromagnetic pe forum.Exista destule cursuri pe net.

Citat2-de ce nu exista electromagneti fara miez feromagnetic ?
Am explicat in postarea anterioara.
Citat3-exista perpetum mobile 
Exista si Mos Craciun.L-am vazut eu cand eram copil.Pe cuvant.Avea o mustata neagra pe sub cea alba dar asta nu mai conteaza daca e imbracat in rosu. :D

Teoria termopdinamica e valabila in toate sistemele ce apartin acestui univers.Cel putin pana acum.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

puriu

 1. Electromagnetii (dispozitive ce produc camp magnetic static sau variabil utilizand curent electric) pot avea miez magnetic sau nu. Marea majoritate au miez feromagnetic pentru dirijarea fluxului si pentru a obtine camp intens cu consum redus de curent. In metrologie, pentru generarea unui camp magnetic foarte omogen si cu intensitate precis determinata, se folosesc bobinele Helmholtz care nu au miez. Pentru a obtine valori extrem de mari ale campului magnetic (20 -30 T) se folosesc bobine supraconductoare fara miez, care s-ar satura la valori mult mai mici ale campului (2 T).
2. Perpetuum-mobile exista din belsug pe YouTube.

RaduH

Citat2. Perpetuum-mobile exista din belsug pe YouTube.
Numai al meu e veritabil.

Scuze dar iar voi posta multiplu.
Deci daca formula aia nu e buna am gasit altceva.
http://www.scrigroup.com/tehnologie/electronica-electricitate/PROIECTAREA-UNUI-ELECTROMAGNET83355.php
Deci :
[tex]F_{\delta}=\frac{(NI)^2}{2{\alpha}{\delta^2}}[/tex]

[tex]\alpha=\frac{2}{{\mu_0S_1}[/tex]

Verificati daca datele proiectate de aia sunt bune :

R=2195 ohmi 23344 spire cu d=0,24 mm
U=220 V
I=0,1 A
Deci:
[tex]P_E= 22W*20=440W*2=880W[/tex]

Electron

Citat din: RaduH din Aprilie 11, 2014, 03:45:53 PM
Citat2. Perpetuum-mobile exista din belsug pe YouTube.
Numai al meu e veritabil.
A minti e usor. A dovedi e mai greu.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

[tex]F_3=\frac{(NI)^2}{2{\alpha}(\frac{\delta}{5})^2}=25F_{\delta}=32,5KN*\frac{20}{100}=6,5KN[/tex]

[tex]F_2=\frac{(NI)^2}{2{\alpha}(\frac{\delta}{7,5})^2}=56,25F_{\delta}=73,125KN*\frac{20}{100}=14,625KN[/tex]

[tex]F_1=\frac{(NI)^2}{2{\alpha}(\frac{\delta}{15})^2}=225F_{\delta}=292,5KN*\frac{20}{100}=58,5KN[/tex]

[tex]F_{int}=21,16KN[/tex]

RaduH

[tex]i=375*5=1875[/tex]

[tex]n=3000[/tex] [tex]\omega_2=314,16[/tex]

t=0,8 secunde ; cursa=2*100mm ; v=0,25m/s

[tex]M=F_{int}*1,5=31,74*10^3 Nm[/tex]

[tex]M_2=\frac{M}{i}=16,928 Nm[/tex]

[tex]P_M=M_2*\omega_2=5,318 KW[/tex]

[tex]\frac{P_M}{P_E}=12[/tex] pentru [tex]P_E=440W[/tex]
sau neglijat pierderile mecanice, dar oricat de prost ar fi mecanismul de la 12 tot ramane 10
qed

pentru rotunjirea functionarii se mai pune un impulsor cu o roata volanta.

[tex]i_v=1875*9=17775[/tex]  [tex]n_v=27000[/tex]

e adevarat ca pentru cam 10KW nu va face nimeni asa ceva

valangjed

Ce reprezinta Pe si cum ai calculat-o?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

Deci este [tex]P_E[/tex]
Pentru dumnezeu este U*I
Cat o sa-mi spuneti ca puterea in curent continu este pierdere termica ?
Deci Au dimensionat aia electromagnetul, au U si au I cu pierderile lor.
Chiar daca fortele mele ar diferi extrem de putin, tot da randamentul de cel putin 10

valangjed

Citat din: RaduH din Aprilie 12, 2014, 10:32:48 AM
Deci este [tex]P_E[/tex]
Pentru dumnezeu este U*I
Cat o sa-mi spuneti ca puterea in curent continu este pierdere termica ?
Deci Au dimensionat aia electromagnetul, au U si au I cu pierderile lor.
Chiar daca fortele mele ar diferi extrem de putin, tot da randamentul de cel putin 10
Si cum draq iti da 880W ca la mine 220 inmultit cu 0,1 nu da decat 22?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.