Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

RaduH

Rosu e feromagnetic si gri e conductor.
Mai am prostul obicei sa pun portocaliu la dielectric.
Nu stiu sa fac desene d-alea ca is de la TCM.
Eu cred ca am innebunit ca ideal imi rezulta ca se poate randament de 200%.
Deci daca am tensiune transmisa sarcina imi da amperajul cu care ma duc la alt miez aproape injumatatind reluctanta.
Bine ca la geometrii din astea or fi nebunie calculele.

Nu inteleg de ce sistemul energetic asta mare nu face metanol din metan si hidrogen cand sarcina e mica.

Mai pun o poza ciudata. Imi rezulta o startegie energetica cel putin ruso-euro.

RaduH

Bobinajele meseriase cum e primarul la desenele astea sau secundarul de tensiune ar fi nebunie sa incerc sa le desenez un 3D.

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

renunt si incerc o geometrie mai simpla

ariel55

Ei, da! Acuma este muuuuult mai clar! Continua , esti pe calea cea buna.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

RaduH

ca sa-l enervez pe ariel e putin gresit desenul asa ca-l mai pun o data

E foarte clar totul chiar daca e complicat.
Daca se transmite tensiunea amperajul poate fi folosit sa magnetizeze sa zicem asa si al doilea miez.
Pentru secundarul de curent vor fi doua reluctante in paralel.
Se poate extrage sa zicem asa si curent mare la secundarul de amperaj si curent mic si tensiune mare la secundarul de tensiune.
Primarul nu va extrage toata puterea ci doar cea data de amperajul care revine conform reluctantei sale mai mari / numarul de spire.
Deci reluctanta pentru secundarul de curent e aproape injumatatita fata de reluctanta pentru primar, sau poate si mai mica.
E simplu fluxul prin primul miez + fluxul prin al doilea miez e fluxul in sectiunea secundarului de curent. Aperajul in secundarul de curent e dat de sarcina.
Intr-un cuvant fluxul prin al doilea miez e moca.

valangjed

@RaduH, din ce spui si desenezi, eu inteleg asa:Daca tinem , primarul, alimentat cateva secunde, vom avea , pe urma, energia din secundar, transmisa prin camp electromagnetic in primar unde , aceasta energie se "multiplica" pleaca iar in secundar unde "scade un pic" dar "nu prea mult", de unde vine iar in secundar , unde se multiplica s.a.m.d.Eu cred ca nu ai inteles bine legile campului electromagnetic(adica teoremele lui Maxwell sau legile, daca vrei sa le spui asa :D).Nu conteaza forma miezului feromagnetic sau modul de bobinare, intotdeauna va exista reluctanta feromagnetica, "aeromagnetica" sau "vidomagnetica" insemnand pierderi.Reluctanta magnetica, si rezistenta electrica inseamna pierderi in circuit, fie el magnetic sau electric.Ce este rezistenta electrica?Este acea marime , electrica, ce se opune cresterii curentului intr-un circuit.Ce este reluctanta magnetica?Este acea marime , magnetica, ce se opune cresterii fluxului magnetic intr-un circuit.
Toata "povestea" ta seamana cu "turbina grvitationala" a lui nenea Ioan Sabau "aplicata" in camp electromagnetic.Poti sa faci miezul feromagnetic si elicoidal, cum spune @Abel Cavasi, si tot nu obtii raport supraunitar pentru "simplul" motiv ca nu exista materiale magnetice cu reluctanta negativa..
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

Valangjed...nu inteleg de unde atata "rautate"  8) Lasa omul sa se simta bine. Of, of, mai copii..... ;D
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

valangjed

Dom'le, eu il las sa se simta bine dar sa gaseasca si el alta "distractie" :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ariel55

#144
Pe 03.Dec.2009, RaduH, ne "ameninta":
Citat...bineinteles ca nu renunt sa fac un perpetum mobile ...
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,1727.0.html
Tu nu intelegi ca are si el o "pasiune". Lui nu trebuie sa ii explici nimic.  :D :D :D
Succes Raducule, ui love iou!
P.S.:
CitatLa donna è mobile
Qual piuma al vento,
Muta d'accento — e di pensiero.
Sempre un amabile,
Leggiadro viso,
In pianto o in riso, — è menzognero.
È sempre misero    
Chi a lei s'affida,
Chi le confida — mal cauto il cuore!
Pur mai non sentesi
Felice appieno
Chi su quel seno — non liba amore!
;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Luciano Pavarotti - La Donna È Mobile (Rigoletto)

nestatornicia este data de:


Pai...ori e cuier, ori e cerc!?

P.P.S. Pana si Ioan se conecteaza zilnic la: Forte neconservative cu entropie controlata (noutate absoluta in FIZICA). ! Probabil studiaza ca vad ca ...tace.  :-X
Treaba buna! "Tine-l Doamne!"
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

valangjed

@ariel55 Cred ca RaduH are vreo "dona", "mobile sau non mobile", care nu-i permite sa depaseasca randamentul unitar, un fel de negentropie, ca sa "citez" un alt coleg. :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

CitatCe este reluctanta magnetica?Este acea marime , magnetica, ce se opune cresterii fluxului magnetic intr-un circuit.
Pai tocmai ca la secundarul de curent e redusa poate ca la jumatate din cea pentru primar. Pentru ca sunt doua reluctante in paralel.
Nu ati discutat de ce nu s-ar transmite tensiunile.
Daca se transmite tensiune, intensitatea e si in jurul celuilalt miez. Intensitatea ar fi data de sarcina legata la secundarul de curent. Pe baza reluctantelor se poate calcula si cat sa fie sarcina legata la secundarul de tensiune. Tocmai ca daca am face secundarul de curent o spira continua am obtine tensiune si in secundarul de tensiune. Al doilea miez care ar fi ridicator ar da rezistenta secundarului de curent. Putem insa si sa luam curentul din secundarul de curent.
Din amandoua circuitele putem sa scoatem mai mult decat aspira primarul. Sau sa ne lamurim de ce nu se transmit tensiunile. Tot aia ziceam si cu pierderile secundarului departat de miez. Tot doua reluctante in paralel erau. Atata ca una foarte mare a aerului sa zicem si una a miezului. In paralel da aproape tot aia a miezului. Cum alte pierderi sunt mari la transformatoare mici nu s-ar putea observa.
Daca facem intentionat doua reluctante comparabile in paralel se explica faptul ca se transmite flux si in celalat miez. Si intensitatea din infasurarea care le pune in paralel o putem folosi. Poate ca nu se pot calcula suficient de exact tensiunile transmise ca mai sunt si alte pierderi. Si atunci e mai greu de calculat si sarcina care trebuie pusa la secundarul de tensiune. Deci oricum il vad ca pe un consumator constant nu ca pe unul care sa se adapteze la ce sarcina are. Deci de la secundarul de curent sa se obtina prin electroliza sa zicem hidrogen, dupa redresare, si daca ai gaz de sinteza se rezolva si stocarea lui ca metanol. De la secundarul de tensiune sa zicem ca incalzim apa, fie pentru uz casnic sa zicem, fie daca aplicam la sisteme mari de mare putere, tot cu abur si turbina sa reproducem curent in mod obisnuit. Ar rezulta mai putin da nu cu mult, si in plus s-ar putea obtine hidrogen de la secundarul de curent.

Mie personal mi se falfaie de filosofia cu entalpiile si entropiile.

valangjed

Adica tu vrei sa faci astfel incat bobinajul secundarului sa fie o spira in scurt-circuit?In acest caz , tensiunea in secundar este nula.
Poate ti se "falfaie" tie de entropie dar asta nu inseamna ca nu exista si nu inseamna ca principiul doi al termodinamicii nu e valabil.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

RaduH

CitatAdica tu vrei sa faci astfel incat bobinajul secundarului sa fie o spira in scurt-circuit?In acest caz , tensiunea in secundar este nula.
Ziceam ca daca am face secundarul de curent o spira in scurt circuit am avea tensiune in secundarul de tensiune si ca tocmai ca nu e in scurt ca luam si amperajul de acolo.
CitatPoate ti se "falfaie" tie de entropie dar asta nu inseamna ca nu exista si nu inseamna ca principiul doi al termodinamicii nu e valabil.
No bun incercati sa-mi reamintiti si mie sofismul asta. Sa vad de ce sa-l consider asa de inviolabil. Oricum nu cred ca termodinamica e asa de fina sau de in esenta incat sa se aplice la toate celelalte capitole.
Oricum chiar daca cu transformatoare n-ar fi abordabil decat un randament catre 2 studiez sa vad alta varianta. Pana gasesc eu poate imi dati cum se calculeaza forta unui electromagnet.

Electron

Citat din: RaduH din Aprilie 04, 2014, 03:41:35 PM
Oricum chiar daca cu transformatoare n-ar fi abordabil decat un randament catre 2 studiez sa vad alta varianta.
De ce ai fi limitat de valoarea 2 ?

e-
Don't believe everything you think.