Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Conservarea energiei

Creat de RaduH, Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Cred ca e posibil de incalcat si cred ca am sanse cu ambele din aceste doua modele.
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,3126.0.html
Aici sper sa lamuresc problema cu Alexandru
http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,1727.0.html
Aici am renuntat la un moment dat convins fiind ca se poate dar rezulta ceva complect nerentabil, adica poate sa produca mult prea putin raportat la investitia constructiva.
Cred ca am elemente noi care ar putea sa schimbe datele problemei.

RaduH

La cea de-a doua varianta acesta e pricipiul activ:

RaduH

Si matematic asa se iese din situatia de echilibru:

Teodor Sarbu

Sincer nu sunt interesat de un perpetuum mobile. Dar cred totodata ca este un exercitiu foarte bun pentru a intelege anumite fenomene. Un mic sfat. Nu mai folosi numarul de dinti, poti folosi mai usor raze sau diametre in cazul angrenajelor. In rest succes, desi nu cred ca vei avea, dar nu se stie niciodata.

Electron

Citat din: RaduH din Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM
Cred ca e posibil de incalcat si cred ca am sanse cu ambele din aceste doua modele.
Eu personal cred ca e mult mai posibil sa fii inteles tu gresit sistemele pe care le propui, decat sa poti incalca cu ele legea conservarii energiei.

Cand o sa ai o dovada practica a pretentiilor tale sa o prezinti si aici.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#5
CitatSincer nu sunt interesat de un perpetuum mobile. Dar cred totodata ca este un exercitiu foarte bun pentru a intelege anumite fenomene. Un mic sfat. Nu mai folosi numarul de dinti, poti folosi mai usor raze sau diametre in cazul angrenajelor. In rest succes, desi nu cred ca vei avea, dar nu se stie niciodata.
CitatEu personal cred ca e mult mai posibil sa fii inteles tu gresit sistemele pe care le propui, decat sa poti incalca cu ele legea conservarii energiei.
Nu stiu cine esti dar se pare ca ai inteles ce nu vrea sa inteleaga nicicum Electron.
Da de fapt asta si e o modalitate de a invata ludic.
Deci eu ma consider cel mai suparat alternativ de aici sau cel mai dificil promotor de pseudostiinta.
Nu voi incerca insa in modelele mele sa folosesc ceva ce nu prevede stiinta oficiala.
Nu va aparea eterul sau sfantul duh sau cine stie ce in modelele mele. Chiar daca pot sa gresesc la interpretari, sau pot avea lacune grave in mod normal trebuie sa se dea curs la ceea ce fac pentru ca sigur se invata mult din ce se discuta.
Fi atent ce-mi pretinde Electron.
CitatCand o sa ai o dovada practica a pretentiilor tale sa o prezinti si aici.
Cred ca si Tesla e unul dintre cei mai mari inventatori ai omenirii. Tocmai ca a cam facut practic aproape tot. Rezulta ca nu e adevarata stinta oficiala ci teoria lui Tesla cu eterul.
Deci dupa Electron trebuie sa am posibilitati materiale sa realizez ceva practic, altfel nu stiu poate ca ar fi mai bine sa-mi tin gura.
Am imbulinat-o urat pentru ca la modelul cu antenele ma intind pe vre-o 8 Km si nu cred ca am bani nici sa cumpar terenul.
Si totusi consider ca sunt mai normal la cap decat cei de la ITER de exemplu. Poate imi explica cineva la modelul acela de tip TOKAMAK unde se pote prevedea un sistem de conversie a ceea ce va rezulta din aceasta mirifica fuziune. Sau la Megajoule ce ne vom face firicelele alea de praf care distrug lentilele. Da aici macar poti avea spatiul fizic sa prevezi un sistem de conversie. Deci in aceasta fuziune trebuiesc bagati bani ca va produce rezultatele asteptate in cateva decenii. Cu siguranta ca trebuie facut si mult "turism stiintific" intre timp. Adica Loby(scuze daca nu scriu bine). Deci conferinte, deplasari, etc.
Vad ca asta pare sa se intample si cu laserul ELI. Voiam sa aflu ce idei traznite se vor incerca dar aflu ca vor face cladiri senzationale si ca vom castiga mult, cel putin din cazarea cercetatorilor.

Da e tot una. Diferenta e ca daca sunt raze e o transmisie prin frictiune si nu poti transmite cine stie ce momente.

Electron

Citat din: RaduH din Septembrie 08, 2011, 07:02:59 AM
[...] se pare ca ai inteles ce nu vrea sa inteleaga nicicum Electron.
Da de fapt asta si e o modalitate de a invata ludic.
O fi din punctul tau de vedere. Din cate vad eu, nu faci decat sa insisti in ignoranta si sa vorbesti aiureli fara sa stii ce aberatii spui. Ti-am mai recomandat sa studiezi fenomenele implicate de la inceput, dar tu insisti cu sisteme complicate pe baza carora faci tot felul de jonglerii matematice irelevante. Eu personal nu inteleg cum poti sa inveti ceva in acest fel, fie si ludic.

CitatDeci eu ma consider cel mai suparat alternativ de aici sau cel mai dificil promotor de pseudostiinta.
Vezi, asta e "problema" mea. Cel putin la origini, acest forum era dedicat promovarii si popularizarii stiintei, pentru ca e prea multa pseudostiinta varsata peste tot in nestire in presa romaneasca si nu numai. Ce faci tu, afirmatiile tale cum ca tu crezi ca poti incalca legea conservarii energiei, nu denota decat faptul ca te complaci in pseudostiinta, ceea ce pentru mine e de-a dreptul dezgustator.

Desigur ca de la origini si pana acum forumul a evoluat, administratorii s-au schimbat, iar parerile mele au toate sansele sa fie tot mai irelevante in acest sens. Asa ca, nu te mai crampona atata de observatiile mele, pentru ca oricum nu le folosesti in mod constructiv. Mai bine ignora-ma si nu-ti mai varsa frustrarile aici.

CitatFi atent ce-mi pretinde Electron.
CitatCand o sa ai o dovada practica a pretentiilor tale sa o prezinti si aici.
Cred ca si Tesla e unul dintre cei mai mari inventatori ai omenirii. Tocmai ca a cam facut practic aproape tot. Rezulta ca nu e adevarata stinta oficiala ci teoria lui Tesla cu eterul.
Serios, ai si niste argumente serioase pentru a face astfel de afirmatii pompoase?

CitatDeci dupa Electron trebuie sa am posibilitati materiale sa realizez ceva practic, altfel nu stiu poate ca ar fi mai bine sa-mi tin gura.
Am imbulinat-o urat pentru ca la modelul cu antenele ma intind pe vre-o 8 Km si nu cred ca am bani nici sa cumpar terenul.
Dupa mine, inainte sa faci afirmatii bombastice si aberante, ar trebui sa fii sigur ca stii ce spui. Daca la teorie te incalcesti in tot felul de jonglerii matematice irelevante, doar practica poate sa te ajute sa demonstrezi ca ai dreptate sau sa te convingi ca gresesti. Ca argumentul tau este acum ca ai nevoie de fonduri si terenuri si dimensiuni de instalatii mastodontice pentru a-ti dovedii afirmatiile aberante, nu ma impresioneaza. Nu e vina mea ca nu esti in stare sa propui un model realizabil la scara "normala". Daca tot esti mai capabil decat stiinta actuala, gaseste o metoda sa o dovedesti, cu propriile tale forte. Pentru ca la aberatiile pe care le emiti, tare mi-e teama ca nu o sa curga investitorii la usa ta.

CitatSi totusi consider ca sunt mai normal la cap decat cei de la ITER de exemplu.
Alte afirmatii bombastice care denota ignoranta. Ignoranta nu e un defect. Insistenta in ignoranta este.


e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: RaduH din Septembrie 06, 2011, 04:56:13 AM
Aici sper sa lamuresc problema cu Alexandru

Problema nu trebuie s-o lamuresti cu mine ci cu cartea de Bazele Electrotehnicii pe care nu sunt foarte sigur ca ai parcurs-o :). Nici macar nu iti ies niste marimi care sa aiba sens fizic.

RaduH

CitatProblema nu trebuie s-o lamuresti cu mine ci cu cartea de Bazele Electrotehnicii pe care nu sunt foarte sigur ca ai parcurs-o
Categoric. Ma poti ajuta s-o parcurg ? Rugamintea e cat mai ieftin cu putinta.
CitatNici macar nu iti ies niste marimi care sa aiba sens fizic.
Si care ar fi macar una dintre ele ?

De ce te supara ca am spus ca sper sa o lamuresc cu tine ? Al naibii de rau ma stiu exprima. Sa inteleg ca te-am jicnit cumva ?

CitatAlte afirmatii bombastice care denota ignoranta. Ignoranta nu e un defect. Insistenta in ignoranta este.
Deci daca ITER nu e tot TOKAMAK(si se invata pe vremea mea in fizica de a 12-pea) eu ma si impusc. La modelul asta de capcana magnetica imi spui unde pot prevedea ei un sistem de conversie ? Ce ar emite fuziunea respectiva ? Bobina aceea toroidala oare nu e supraconductoare ? Conversia nu ar trebui sa fie facuta intre plasma respectiva si camera toroidala ? Unde le incape lor un sistem de conversie ? Cat ar fi de mare chestia nu doar sa atinga ambitia de a realiza fuziune asa ci chiar sa produca energie ? In cate decenii ziceau ei ca vor realiza asta ?
CitatDaca la teorie te incalcesti in tot felul de jonglerii matematice irelevante, doar practica poate sa te ajute sa demonstrezi ca ai dreptate sau sa te convingi ca gresesti.
Daca tu imi arati ca stii sa proiectezi si sa calculezi o elice de avion de exemplu eu sunt de acord ca n-am facut nici o facultate. Ca restul de calcule cred ca stiu sa le fac si eu. Si insist ca numai printr-o verificare numerica poate fi lamurit modelul asta. Poate am ghinionul sa fi tocmai inginer de la aviatie.
CitatNu e vina mea ca nu esti in stare sa propui un model realizabil la scara "normala"
Din pacate nici a mea. Chiar daca nu ne place s-o recunoastem totusi marimea conteaza. De la sex pana la batalii. Si cred ca nu vreau o micuta inventie casnica cred ca vreau ceva ce inca nu s-a putut. Si uite ca nu cred in teoria conform careia rezulta ca nu se poate.
P.S.
Vad ca prin afirmatii generaliste unii e tare destepti altii e tare prosti. Da la bataie stiintific, formula cu formula sau calcul cu calcul vad ca nu ne luam totusi. Sau de ce nu concept cu concept. Credeam ca nu rezolvam teme in sensul ca nu le dam corijentilor ce sa copieze. Vad ca nu conteaza nici daca arati ce ai incercat. Si oricum in titlul sectiunii respective le-ati promis ca le rezolvati.

florin_try


Cu tristete constat ca acest forum incepe sa se transforme in altceva.
Inainte parca nu se postau asa multe bazaconii, si se mentinea un oarecare standard. 

RaduH

#10
CitatCu tristete constat ca acest forum incepe sa se transforme in altceva.
Inainte parca nu se postau asa multe bazaconii, si se mentinea un oarecare standard.

AHA.

Cred ca consider atunci ca nu a fost niciodatata ce pretinde c-ar fi.

deci e gresit ce sustin pentru ca nu puteti explica unde si deci nu prezinta interes

Daca asupra ta nu se iau masuri asupra mea nu va mai fi necesar

Am gresit de cand am crezut in ce faceti.
Nu reprezentati stiinta oficiala ci minciuna oficiala dar nu e nimic voi invata arabeste.

Electron sau Harap Alb(care ai purtat cu mine discutiile de la Laserul Gros la mesaje private), cum se renunta la statutul de membru din acest ...? Sa nu ma mai obosesc eu banati-ma voi.


Teodor Sarbu

Mai mult calm Radule. Sustinatorii fizicii oficiale sunt de regula intoleranti. Eu sunt un critic al fizicii oficiale si pentru aceasta intoleranta, dar nu numai. Ma indoiesc ca actuala administratie a sitelui te va exclude din site. Asta nu inseamna ca intolerantii nu te vor provoca in asa fel incit sa devii nepoliticos cu ei, "aia" cum spunea Tartarin din Tarascon. Alphonse Daudet. Daca faci asa ceva poate ca vor reusi. Sper sa nu faci aceasta prostie, chiar daca nu sunt de acord cu afirmatiile tale.

Teodor Sarbu

Regret ca ai fost suspendat pentru 30 de zile. Poate ca ai si tu o mica parte de vina. Te rog sa stai o perioada de timp si sa nu iei o hotarire la suparare. Chiar daca personal nu sunt de acord cu anumita afirmatii de ale tale, ar fi o pierdere pantru acest site fara anumite idei mai putin ortodoxe.

Electron

Citat din: RaduH din Septembrie 10, 2011, 01:48:08 PM
Am gresit de cand am crezut in ce faceti.
Nu reprezentati stiinta oficiala ci minciuna oficiala dar nu e nimic voi invata arabeste.
Daca asta e atitudinea ta, atunci consider si eu ca am gresit cand ti-am acordat atentie. Din nimicuri si ignoranta poti sa postezi multe fabulatii, dar cand ajungi sa-i jignesti pe cei care au incercat sa te ajute, apoi nu mai are nici o valoare toata vorbaria goala fluturata de tine pe aici.

Sa fii sanatos si sa-ti fie rusine!

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatCe inseamna ca te "rasucesti"?
Cum iti permiti sa spui ca "nu s-a vrut nicicum sa fie dezbatuta"?
Inseamna ca am probleme grave de intelegere. Deci se vrea sa se desbata si un stfel de subiect.
Deci ma rasucessc in sensul ca numai s-ar putea sa nu fie buni condensatori plani.