Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria vortex a materiei

Creat de Scientia, August 30, 2011, 04:53:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

protelisav

Citat din: Electron din Octombrie 01, 2011, 07:49:41 PM
Genial! Sa ne anunti cand vei fi dispus sa si raspunzi intrebarilor legate de fabulatiile tale.
e-
Atunci cand vei fi deschis la comentarea justa a ideilor novatoare... Mentionez ca promovez intotdeauna un dialog civilizat, sub semnul valorilor perene de bine, frumos si adevar.

Electron

Citat din: protelisav din Octombrie 02, 2011, 08:01:26 AM
Atunci cand vei fi deschis la comentarea justa a ideilor novatoare...
Ce intelegi tu prin "comentarea justa a ideilor novatoare"? Daca cumva astepti de la mine acceptarea orbeasca a oricaror fabulatii nejustificate, atunci ti-ai gresit omu'.
Eu am facut efortul sa-ti citesc articolul din acest topic si pentru ca nu am inteles tot ce ai scris, am venit cu intrebari despre articol. Daca nu esti dispus sa clarifici acele intebari, atunci nu te mira ca nu sta nimeni sa ... "discute" cu tine, nici la acest subiect, nici la altele. Cu cineva care ocoleste intrebarile si doar fabuleaza aiurea nu ai ce sa discuti.

CitatMentionez ca promovez intotdeauna un dialog civilizat, sub semnul valorilor perene de bine, frumos si adevar.
O fi, dar cuplat cu aceasta lipsa de integritate intelectuala de care dai dovada, tot la vorbit degeaba ajungi.

e-
Don't believe everything you think.

ariel55

Stimate Dle Prof.Ing Vasile Tudor,
Mi-am permis sa intervin, urmarind mai multe teme postate de Dvs., teme de mare interes stiintific.
Am parcurs sit-ul Dvs. www.voxinventica.com unde, o serie de inventii personale pot da aripi tinerilor zilelor noastre.Va felicit, asa cum facea si colegul Dvs din Franta (pe care l-ati citat intr-una din postari).Sunteti prodigios si cred eu un pic neinteles...Dorind sa cunosc mai multe lucruri din activitatea Dvs, am dat ceva cautari pe net si am gasit urmatorul articol ...tendentios asi zice: http://www.adevarul.ro/locale/calarasi/Calarasi-grup-scolar-Dragalina-desfiintare-meserii_0_549545067.html
De asemeni: http://www.adevarul.ro/locale/calarasi/Calarasi-grup-scolar-Dragalina-desfiintare-meserii_0_549545067.html

cat si un alt articol reparator: http://www.observatorcl.info/grupul-scolar-duiliu-zamfirescu-dragalina-nu-fost-desfiintat
Daca puteti comenta aceste atacuri rauvoitoare la adresa unei institutii de prestigiu a scolii romanesti.Sunt uimit doar de rezultatele la bacalaureat aflate in contradictie cu stralucita prezenta a unor cadre didactice de talia dumneavoastra in cadrul acestui grup scolar...
Cu adanca stima pentru activitatea dumneavoastra stiintifica si mai ales didactica, astept o explicatie la cele prezentate mai sus.
P.S.Cred ca "Teoria Vortex a Materiei" este cu mult in avans fata de stadiul stiintei actuale, fizica , gasindu-se la o rascruce.O explicare mai detaliata a acesteia, solicitate si de alti membrii ai forumului ar fi necesara.Ganditi-va ca nici Einstein nu a fost inteles la inceput si este normal sa fie asa.Va multumesc inca o data pentru comentariile Dvs.
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

protelisav

Catre ariel55,
Multumesc pentru unele aprecieri! Grupul Scolar "Duiliu Zamfirescu" este o unitate scolara din mediul rural cu multe clase la seral.

Teodor Sarbu

protelisav. Te rog sa-l mai potolesti pe ariel55. Aici ar trebui sa se adreseze numai cu protelisav. Sigur ca nu este obligatoriu, dar ar fi mai reconfortant pentru mine cel putin. In rest sunt in parte de acord cu cele spuse de el. Nu pot sa fiu de acord in totalitate, deoarece nu sunt intotdeauna de acord cu mine. Numai cu nevasta esti intotdeaune de acord. Cei ce nu sunt de acord cu ultima afirmatie sa se duca in piata Romana dar sa nu spuna ca aceasta piata este piata Unirii.

ariel55

.... :) Fascinanta Teoria Vortex a Materiei (suna frumos: TVM). Astept cat mai multe discutii interesante pe un subiect atat de incitant.
In teoria propusa, valoarea de prag a energiei necesare pentru inchiderea sau deschiderea unui vortex asociat unei particule elementare cu masa de repaus nenula se calculeaza cu celebra relatie a lui Einstein dintre masa si energie..
Deci, si eu pun aceeasi intrebare: Ce valoare "trighereaza" deschiderea unui vortex?
Si la aceasta intrebare numai initiatorul teoriei ne poate raspunde. Nitica rabdare domnilor ce D-zeu..
Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

AlexandruLazar

Întrucât suntem la a patra sau a cincea pagină de topic și fiecare întrebare pe tema asta s-a soldat cu răspunsuri evazive despre adevăr și creativitate, mie nu prea mi se pare că poate.

protelisav

#52
Citat din: ariel55 din Octombrie 03, 2011, 12:11:56 PM
.... :) Fascinanta Teoria Vortex a Materiei (suna frumos: TVM). Astept cat mai multe discutii interesante pe un subiect atat de incitant.
In teoria propusa, valoarea de prag a energiei necesare pentru inchiderea sau deschiderea unui vortex asociat unei particule elementare cu masa de repaus nenula se calculeaza cu celebra relatie a lui Einstein dintre masa si energie..
Deci, si eu pun aceeasi intrebare: Ce valoare "trighereaza" deschiderea unui vortex?
Si la aceasta intrebare numai initiatorul teoriei ne poate raspunde. Nitica rabdare domnilor ce D-zeu..
Intr-adevar, valoarea teoretica de prag pentru inchiderea sau deschiderea unui vortex se calculeaza cu relatia lui Einstein dintre masa si energie. Insa, realizarea experimentala a acestui proces este mult mai complexa decat pare la prima vedere. De ce? In primul rand orice reactie nucleara intre particule elementare se caracterizeaza printr-o sectiune eficace de ciocnire. Pe de alta parte, rezultatul unei ciocniri intre particule elementare poate sa aiba diverse scheme de reactie pentru particulele emergente. Procesul de inchidere simultana a  vortex-urilor asociate particulelor elementare intrate intr-o reactie nucleara are o probabilitate extrem de mica de realizare, spre deosebire de reactia de anihilare dintre o particula si antiparticula corespunzatoare. O alta posibilitate de verificare experimentala a teoriei vortex este procesul de interactiune dintre antiparticule. Va sugerez sa accesati link-ul "Teoria vortex a materiei" si sa revedeti sectiunea "Experimente".

Electron

Citat din: protelisav din Octombrie 03, 2011, 03:11:54 PM
O alta posibilitate de verificare experimentala a teoriei vortex este procesul de interactiune dintre antiparticule.
Mai concret se poate?

CitatVa sugerez sa accesati link-ul "Teoria vortex a materiei"
Am "accesat" acest link si nu am gasit raspunsurile pe care le-am cerut aici. Daca tu spui ca sunt acolo, te rog sa le citezi aici.

Citatsi sa revedeti pagina web "Experimente".
Unde e pagina asta web?

e-
Don't believe everything you think.

protelisav

Citat din: Electron din Octombrie 03, 2011, 03:21:25 PM
Citat din: protelisav din Octombrie 03, 2011, 03:11:54 PM
O alta posibilitate de verificare experimentala a teoriei vortex este procesul de interactiune dintre antiparticule.
Mai concret se poate?

CitatVa sugerez sa accesati link-ul "Teoria vortex a materiei"
Am "accesat" acest link si nu am gasit raspunsurile pe care le-am cerut aici. Daca tu spui ca sunt acolo, te rog sa le citezi aici.

Citatsi sa revedeti pagina web "Experimente".
Unde e pagina asta web?
e-
Fii mai indulgent! La sectiunea experimente...

ariel55

Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

ariel55

In sfarsit, lucrurile incep sa se "limpezeasca", iata ce gasim la: http://mirceabadea.myforum.ro/pledoarie-pentru-teoria-vortex-a-existentei-vt32.html
Citez: "În prezent sunt preocupat să realizez modele experimentale pentru validarea ipotezelor de bază ale teoriei vortex. Un dispozitiv experimental simplu este format din două sfere goale cu peretii perforati, racordate prin tuburi flexibile - din cauciuc sau pânză cauciucată - la o conductă comună prevăzută cu un robinet(pentru reglarea debitului de fluid) si o pompă care asigură circularea fortată a fluidului prin sistem, într-un sens sau celălalt. Fortele de interactiune sunt aproximativ direct proportionale cu produsul debitelor si invers proportionale cu pătratul distantei dintre vortex-uri. Pentru scopul propus, fortele de viscozitate trebuie evaluate ca perturbatii care afectează măsurătorile. Acest exemplu este doar sugestiv, pentru că turbioanele dintr-un fluid diferă ca semnificatie de vortex-ul universal, care reprezintă un model unitar de structurare a existentei pe diverse nivele de organizare, de la microcosmos la megacosmos. Singura asemănare între particulele unui fluid si particulele universale este că interactionează prin ciocniri. Măsurători precise, dar mai dificile, se pot efectua în spatiul cosmic cu sfere uniform perforate umplute cu un lichid(vaporizarea în vid este practic instantanee). Sper să găsesc colaboratori pentru dezvoltarea unor proiecte de cercetare stiintifică. Astept cu interes opiniile dumneavoastră. Prof. Vasile Tudor, protelisav@yahoo.com . "

Deci, putintica rabdare domnilor.


Lipsa umorului , pentru un om de stiinta este un dezastru personal!

Electron

#57
Citat din: protelisav din Octombrie 03, 2011, 03:30:11 PM
Fii mai indulgent! La sectiunea experimente...
Nu stiu daca o faci intentionat sau nu, dar modul tau de a raspunde e complet ininteligibil. De unde era sa inteleg ca te referi la sectiunea "Experimente" din fisierul atasat in acest topic? Am sa recitesc acea sectiune si am sa revin cu intrebari.

Ce era asa de greu sa citezi aici fragmentele relevante din document? Chiar crezi ca cineva de pe aici poate sa-ti citeasca gandurile?

e-

EDIT: Inca ceva: e o totala lipsa de respect pentru partenerii de discutii sa iti modifici mesajele dupa ce s-a raspuns la ele. Asuma-ti erorile si corecteaza-le la capatul activ al discutiei.
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Opinia mea proprie și personală, pe care n-am niciun motiv să o trimit pe adresa de mail respectivă, e că protelisav face mișto de noi. De patru pagini tot așteptăm valoarea aia numerică și nimic.

Electron

Ok, citez acum din sectiunea "Experimente" din fisierul atasat de protelisav la inceputul acestei discutii:

CitatUn dispozitiv experimental simplu este format din două sfere goale cu pereţii perforaţi, racordate prin tuburi flexibile - din cauciuc sau alt material impermeabil şi flexibil- la o conductă comună prevăzută cu un robinet(pentru reglarea debitului de fluid) şi o pompă care asigură circularea forţată a fluidului prin sistem, într-un sens sau celălalt.  Forţele de interacţiune sunt aproximativ direct proporţionale cu produsul debitelor şi invers proporţionale cu pătratul distanţei dintre vortex-uri. Pentru scopul propus, forţele de viscozitate trebuie evaluate ca perturbaţii care afectează măsurătorile.  Acest exemplu este doar sugestiv, pentru că  turbioanele dintr-un fluid  diferă ca semnificaţie de  vortex-ul universal, care reprezintă un model unitar de  structurare a existenţei pe diverse nivele de organizare, de la microcosmos la megacosmos. Singura asemănare între particulele unui fluid şi particulele universale este că interacţionează prin ciocniri.  Măsurători precise, dar mai dificile, se pot efectua în spaţiul cosmic cu modele de tip sfere goale,  având pereţii prevăzuţi cu perforaţii distribuite uniform, care, înainte de experiment, sunt umplute cu un lichid încălzit (vaporizarea în vid este practic instantanee).
Ca sa fie relevant acest experiment, trebuie sa precizezi care sunt parametrii "fluidului" in cazul vortexurilor de particule universale. Daca nu faci asta, atunci acest experiment descris (destul de neclar) nu e bun nici macar ca analogie. 

CitatUn argument incontestabil în validarea ipotezelor de bază ale teoriei vortex, îl constituie studiul interacţiunilor dintre antiparticule. Conform teoriei propuse, vortex-ul unei particule elementare din Universul nostru este asociat cu  un vortex de tip opus pentru antiparticula din Universul complementar. Altfel spus, unui vortex convergent îi corespunde un vortex divergent şi reciproc, unui vortex divergent îi corespunde un vortex convergent. Este suficient să amintim că vortex-urile convergente se atrag iar cele divergente se resping, pentru  a concluziona că forţele de interacţiune dintre antiparticule identice au acelaşi modul, dar sunt de sens contrar faţă de forţele de interacţiune dintre particulele asociate.
Eu nu inteleg care e experimentul concret propus aici. Fa o figura ceva, ia niste particule concret si descrie ce ar reiesi din teoria ta legat de asta.

In plus, nu am inteles cum e treaba cu vortexurile astea convergente si divergente. Ce fel de vortexuri au "atasate" particulele neutre din punct de vedere electric? Vino cu exemple, cu niste figuri explicative, cu ceva concret.

De cate ori mai ai nevoie de invitatie? Chiar nu pricepi ca daca nu raspunzi la intrebari, atunci nu mai prezinta nici un interes "dialogul" cu tine?


e-
Don't believe everything you think.