Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

valangjed

Citat
* Era vorba de campul gravitational.

Dupa cum vezi intentionez sa incadrez la pachet "campul gravitational si curbarea spatiului"
ca fiind corespondentele obturarii fluxului omogen izotrop.
"Push gravity" se poate dezvolta in spatiu euclidian iar atractia universala in spatiul care
il accepta TRG. Doua cai diferite care converg, pot trece prin spatii diferite! Va veni si ziua
cand se va stabili care este calea cea mai scurta.  


Toate acestea cam duc spre teoria superstringurilor, dupa parerea mea, sau, mergand mai departe, catre multivers.Idei plauzibile, pe hartie dar carora le lipseste fundamentarea experimentala.Poate in viitor , cine stie ...
Pregateste , de pe acum, discursul pentru decernarea premiului Nobel. :D
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#526
Citat din: valangjed din Noiembrie 11, 2013, 07:11:09 PM
Pregateste , de pe acum, discursul pentru decernarea premiului Nobel. :D
Asta este o obsesie comuna pe acest topic? Nu vreau sa am de-a-face deloc cu
superstringurile.Multiversul mi se pare posibil. Daca noi nu putem sesiza materia
intunecata, cati ar putea locui impreuna cu noi in acelasi loc? Daca mai sunt vreo
4 - 5 Universuri, fiecare cu cate o cantitate de materie cat cel barionic si pentru care
ceilalti sunt "materie intunecata", iti dai seama ce aglomeratie este prin
apartamentele noastre?
Fii linistit ca nu merge asa! Materia intunecata trebuie sa se afle in stare de flux
omogen izotrop, fiindca inglobeaza prea multa energie.

valangjed

Vrei sa spui ca acest flux omogen izotrop este format din particule , insesizabile la masuratorile actuale, aflate in spatiul euclidian in care traim?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

Citat din: valangjed din Noiembrie 11, 2013, 08:49:41 PM
Vrei sa spui ca acest flux omogen izotrop este format din particule , insesizabile la masuratorile actuale, aflate in spatiul euclidian in care traim?
Cum sa intelegi altfel materia intunecata, insotita de o mare cantitate de energie?
Nu am stabilit eu componența Universului care se afla scrisa peste tot. Nu agreez
exprimarea aflate in spatiul euclidian...,desi nu pot spune ca este gresita.
Mai corect mi se pare care strabat spatiul...
Daca stii alte explicatii(pe romaneste), trimite-ma si pe mine acolo. Daca sunt logice
si de bun simt, nu sofisticarii SF.

valangjed

Exista multe ipoteze in legatura cu materia intunecata.Wikipedia stie!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#530
Citat din: valangjed din Noiembrie 11, 2013, 08:49:41 PM
Vrei sa spui ca acest flux omogen izotrop este format din particule , insesizabile la masuratorile actuale, aflate in spatiul euclidian in care traim?
Pe scurt, DA*, asa imi inchipui eu ca sta treaba. Insa nu inseamana ca pot demonstra asta
sau cunosc alternativele existente. Cat despre Wikipedia, autorii articolelor au grija sa nu
intre in conflict cu paradigma actuala.

* Cu amendamentul din raspunsul #528.

valangjed

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 13, 2013, 08:59:18 AM
Citat din: valangjed din Noiembrie 11, 2013, 08:49:41 PM
Vrei sa spui ca acest flux omogen izotrop este format din particule , insesizabile la masuratorile actuale, aflate in spatiul euclidian in care traim?
Pe scurt, DA*, asa imi inchipui eu ca sta treaba. Insa nu inseamana ca pot demonstra asta
sau cunosc alternativele existente. Cat despre Wikipedia, autorii articolelor au grija sa nu
intre in conflict cu paradigma actuala.

* Cu amendamentul din raspunsul #528.

Paradigma actuala nu include  teoria stringurilor si nici multiversul, pentru simplul fapt ca nu pot fi verificate.
Imi "place" sau pot spune ca "inteleg", cat de cat, teoria stringurilor dar am un "ceva" impotriva ei, anume, daca exista 11 dimensiuni , de ce n-ar exista 42 sau 19.Imi place ideea lui Asimov, din "Zeii insisi", "Orice numar intre unu si infinit nu are sens."(citat aproximativ).
Scuze pt SF!
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

#532
Citat din: valangjed din Noiembrie 13, 2013, 07:45:03 PM
Paradigma actuala nu include  teoria stringurilor si nici multiversul, pentru simplul fapt ca nu pot fi verificate.
Imi "place" sau pot spune ca "inteleg", cat de cat, teoria stringurilor dar am un "ceva" impotriva ei, anume, daca exista 11 dimensiuni , de ce n-ar exista 42 sau 19.Imi place ideea lui Asimov, din "Zeii insisi", "Orice numar intre unu si infinit nu are sens."(citat aproximativ).
Scuze pt SF!
Paradigma actuala nu include nici fluxul omogen izotrop de particule, din categoria materie
intunecata. Si totusi cautand in Wikipedia(cea romaneasca)materie intunecata,si flux intunecat
ai impresia ca mai toate afirmatiile din acest topic sunt luate de acolo, tot ce am
vehiculat aici este cunoscut si constatat de oameni de stiinta. Te miri dece nu se
renunta la negarea impusa "push gravity" din cauza fluxurilor unidirectionale,
dece intarzie comunitatea stiintifica sa recunoasca viabilitatea acestei teorii. Fiindca
ceace se afirma acolo, sunt fragmente ce pot fi articulate.
Ca sa nu fiu excesiv de optimist, trebuie sa mai caut in urma o afirmatie adusa de un
interlocutor, ca fluxul omogen izotrop ar produce incalzirea corpurilor. De parca
ar fi unele care au temperatura 0 absolut. Sau poate sunt?   ;)
 
 

virgil 48

#533
Citat din: puriu din Septembrie 19, 2012, 03:48:59 PM
 Principalul argument critic este de natura termodinamica (corpul bombardat de particule se supraincalzeste instantaneu si se evapora).
 Ar trebui un model mecanic nou, capabil sa explice satisfacator, pe langa legea atractiei universale, toate fenomenele legate de gravitatie: expansiunea aparent accelerata a Universului, curbarea gravitationala a luminii, devierea gravitationala spre rosu, etc.
 Pana atunci modelul geometric al lui Einstein, desi neintuitiv, pare a fi cel mai bun.
Argumentul critic la adresa "push gravity" de natura termodinamica a fost amintit aici.
Presupun ca este un argument vechi, de cand nu se punea problema interactiunii slabe
dintre materia intunecata si materia barionica. Poate nici natura acestei interactiuni nu
era luata in seama.
Cat despre curbarea gravitationala a luminii, "push gravity" completata cu fluxul omogen
izotrop, raspunde foarte bine, fara sa fie nevoie sa curbeze si spatiul. Am spus ca orice
particula, inclusiv propriile particule, sunt impinse de flux catre corpuri, intrucat acestea
produc in jurul lor, o ecranare(asimetrie) a fluxului.

P.S.
Ultima fraza isi va gasi locul in noua "mecanica a fluxului omogen izotrop de particule"
inaugurata la #505. Asta pana vine cineva si spune ca este veche! :D

virgil 48

#534
Citat din: virgil 48 din Noiembrie 15, 2013, 07:18:17 AM
Ultima fraza isi va gasi locul in noua "mecanica a fluxului omogen izotrop de particule"
inaugurata la #505. Asta pana vine cineva si spune ca este veche! :D

Nu am nici priceperea nici rabdarea sa analizez cunostintele existente, dar cu acest
ajutor, mecanica fluxului omogen izotrop de particule ar putea deveni o realitate.
Poate o cunoaste cineva pe doamna Nicoleta Eseanu sa-i semnaleze o oportunitate.

http://www.physics.pub.ro/Cursuri/Nicoleta_Eseanu_-_Fizica_(Fac.Transp.,IA)_(2010)/Cap.I.Mecanica.pdf

virgil 48

#535
 Inca o completare la mecanica fluxului omogen izotrop de particule(#505 + 533):
Obturarea fluxului nu poate produce moment. Numai obturarea asimetrica poate
produce impingere.
P.S.
Am folosit in loc de obturare si ecranare cu acelasi inteles.

virgil 48

 Daca este undeva un nonconformist solitar care incearca sa asambleze un
model mecanic pentru gravitatie:
Nu te impiedica prea mult de limitarea vitezei prevazuta de TRG. Materia
intunecata poate aduce surprize, analizeaza si varianta vitezelor transluminice.

virgil 48

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 08, 2013, 09:45:34 AM
- Un flux omogen izotrop de particule cu mase egale, cu viteza si energie cinetica semnificativa,
nu produce deplasarea unui obiect in stare de repaus in interiorul lui si nu-i modifica starea
de miscare.

Aici am fost excesiv de optimist. Trebuia sa scriu:
si nu-i modifica starea de miscare(nu dati atentie) mai mult decat ar face-o particulele respective
aflate in repaus.

valangjed

Citat din: virgil 48 din Noiembrie 20, 2013, 08:52:44 AM
Daca este undeva un nonconformist solitar care incearca sa asambleze un
model mecanic pentru gravitatie:
Nu te impiedica prea mult de limitarea vitezei prevazuta de TRG. Materia
intunecata poate aduce surprize, analizeaza si varianta vitezelor transluminice.
Nu ma impiedica limitarea din TRR sau TRG, pur si simplu nu pot intelege, de ce daca exista trei dimensiuni nu ar putea exista mai multe, nu 11 ca in teoria superstringurilor, mai degraba o infinitate cum spune Isaac Asimov.Teoria ta se bazeaza pe un spatiu tridimensional euclidian, nu vad de ce ar existadoar acest spatiu.Parerea mea
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

virgil 48

Citat din: valangjed din Noiembrie 20, 2013, 09:39:52 PM
Nu ma impiedica limitarea din TRR sau TRG, pur si simplu nu pot intelege, de ce daca exista trei dimensiuni nu ar putea exista mai multe, nu 11 ca in teoria superstringurilor, mai degraba o infinitate cum spune Isaac Asimov.Teoria ta se bazeaza pe un spatiu tridimensional euclidian, nu vad de ce ar existadoar acest spatiu.Parerea mea
Daca numai cu 3 axe(x,y,z) poti determina pozitia unui punct in spatiu, la ce-ti trebuie mai
multe? Eu asta nu inteleg. Cand invatai geometrie in spatiu ai simtit macar o data nevoia de
mai multe axe? Ca se vehiculeaza fanteziile acestea si au ajuns in literatura S.F, stiam.
Acolo imi plac, dar in viata reala le poti da la cos(conspiratia oamenilor de stiinta).
Fiindca nu pot da deocamdata niste raspunsuri certe, ei inventeaza realitati paralele care
pe unii ii ajuta sa ajunga in atentia societatii. Fiindca unele sunt chiar destepte.
Nu-i vorba, nici fluxul omogen izotrop de particule nu este confirmat, dar se apropie.
Iar eu nu sunt om de stiinta!  :D