Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Citat din: virgil 48 din Septembrie 09, 2011, 09:00:41 AM
Pana atunci, daca intalnesti in "explorarile" tale date despre
cresterea duratei anului astronomic(cateva sutimi de secunda pe secol)

Intrucat Pamantul nu se roteste pe o orbita kepleriana perfecta, asta se intampla cam in fiecare an si variatia e adesea mult mai mare de cateva sutimi de secunda.

virgil 48

  Raspuns pentru # 270(AlexandruLazar)
Nu stiu daca am inteles bine raspunsul tau.Nu ma intereseaza variatia vitezei ce ar putea
fi determinata de forma traiectoriei pe care o urmeaza un corp ceresc. Caut date (daca
exista asa ceva) despre cresterea medie, pe termen lung, a anului astronomic, ce ar
putea fi determinata de franarea corpurilor de catre materia difuza din Univers.

Teodor Sarbu

virgil48. Cauti acul in carul cu fin. Nu cred ca am auzit de o astfel de frinare, dar nu sunt un cunoscator in aceasta problema. Atunci cind ai cit de cit dovezi in acest sens poti sa dezvolti subiectul. Sigur ca poti sa faci anumite predictii, dar trebuie sa le argumentazi, eventula cu calcule minime. Tin sa te atentionez ca poate ar trebui sa studiezi serios toate aspectele miscarii planetelor, dar s-ar putea sa ma insel.

virgil 48

Nu mai caut acul in carul cu fan(#272) fiindca nu mai am nevoie de el.
Era vorba despre efectul de franare a corpurilor ceresti de catre materia difuza in miscare
din spatiul interstelar. Materia difuza exista chiar si sub forma de molecule, dupa cum se
poate vedea din pagina urmatoare a Scientia.ro:
http://www.scientia.ro/univers/47-astronomie/1862-chiar-este-vid-in-spatiul-interstelar.html
Prin urmare, molecule, particule subatomice, materie intunecata difuza, sunt o realitate in
spatiul interstelar, nu sunt introduse de ipoteza impingerii gravitationale. Chiar daca franarea
corpurilor, ar fi mai mica de 10^10 ori decat cea produsa de un mediu gazos, ea totusi
exista. Daca nu poate fi decelata de astronomi, este din cauza celorlalti factori care produc
efecte similare: traiectorii eliptice, vecinatatea altor corpuri, fluxurile unidirectionale, etc.
                                                                        Continuare:                               

virgil 48

#274
   Continuare la # 273
Franarea este o pierdere de impuls a corpului, ce rezulta in urma impingerii-captarii de catre
acesta a materiei difuze ce se afla in calea sa pe traiectorie.
Considerand masa medie a unei particule "m" si viteza corpului(!) "v", franarea va fi suma
produselor m x v, adica masa totala a particulelor (impinse+captate) x viteza corpului.
Aceasta poate fi concluzia privind franarea corpurilor de catre materia difuza aflata in calea
lor, in stare de repaus sau de agitatie minima. Despre efectul de franare produs de ipoteticul
"flux concentric, omogen izotrop" care vizeaza in special materia intunecata difuza, am scris
la # 168 si # 173. Presupun ca am reusit sa dovedesc acelasi lucru, si anume ca impulsul de
franare este suma m x v, indiferent de viteza particulelor(!) "V". Asta numai in cazul fluxului
concentric..., care in acest fel, nu poate fi facut vinovat de o franare suplimentara indusa
corpurilor ceresti in miscare, oricat ar fi de intens. Ramane de vazut daca poate produce impingere gravitationala.

virgil 48

#275
  Ce fel de particule ar fi necesare pentru ipotetica impingere gravitationala?
Pentru a asigura o sansa mai mare acestui topic, ar trebui sa fie particule cu masa si viteza
mare, si capacitate sporita de a interactiona mecanic cu materia obisnuita.
Dar astfel de particule s-ar opri dupa ce au strabatut cativa metri sau kilometri de materie
si nu ar mai produce greutate obiectelor aflate la adancime in corpuri, inafara influentei lor.
In plus stim ca acestea produc schimbari in structura materiei si deterioreaza materia vie.
Asadar, determinanta ar fi capacitatea acestor particule de a ceda o mica parte din
energia lor cinetica la trecerea prin corpuri, fara a produce consecinte in structura
materiei. Viteza mare ar constitui un factor pozitiv fiindca are legatura cu energia cinetica.
Aceste limitari, conduc la cerinta ca fluxul format din astfel de particule sa fie deosebit
de intens, si sa fie asociat unei cantitati importante de energie cinetica. La acestea se
adauga cerinta implicita de a fi relativ omogen si izotrop.
Conditiile acestea ar putea fi asigurate de cantitatea mare de materie intunecata si de
energie din Univers, nefiind insa afirmate pana in prezent de cercetarea stiintifica.

virgil 48

  Exista si energie intunecata, asociata cu materia intunecata:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Energie_%C3%AEntunecat%C4%83
Dupa cum se vede, baza materiala pentru existenta fluxului omogen izotrop in Univers,
teoretic exista. Iar fluxul concentric este numai cazul particular de manifestare a acestuia,
intr-un punct. Fiindca aceasta energie insoteste materia intunecata, devine vizibil ca
este vorba si de (sau numai de?) energie cinetica ce intretine o stare puternica de agitatie.
Iar miscarea (de presupus) haotica a acestei materii, da nastere unui flux aproape omogen
izotrop in Univers (chiar daca notiunera este luata din electromagnetism).
Atunci cand cercetatorii vor avansa in acest domeniu si vor constata ca doua corpuri
ceresti relativ apropiate, isi obtureaza reciproc trecerea fluxului, producand ca rezultante
ale fluxurilor concentrice individuale niste forte de impingere cu efect similar atractiei,(vezi
# 1, # 230, #231) vor accepta ca gravitatia se produce prin impingere, ca fenomen
mecanic.

HarapAlb

#277
virgil, eu iti recomand sa-ti indrepti eforturile in alte directii. Gravitatia nu poate fi descrisa printr-un flux de particule oricare ar fi natura lor (energie intunecata, materie neagra, materie cenusie etc. etc.)

virgil 48

    Raspuns pentru # 277
Multumesc pentru sfat, HarapAlb. Oricum consideram ca nu prea mai am ce adauga si de
acum numai cercetatorii pot infirma sau confirma topicul propus. Daca are cineva
cunostintele necesare pentru a argumenta accesibil si convingator afirmatia ta, voi posta
un raspuns de inchidere. Dar numai argumentul ca gravitatia este o forta de atractie
produsa de niste unde si un camp nu-l consider suficient. Vezi tu, materia mea cenusie
nu prea accepta ca o forta se poate manifesta la distanta fara un suport material. De
aceea caut alte explicatii. Macar pentru gravitatie.

HarapAlb

Ideea expusa de tine nu e noua. Am gasit un material destul de interesant POSSIBLE NEW PROPERTIES OF GRAVITY, delectare placuta.

virgil 48

  Pentru # 279 HarapAlb
Am aflat acest lucru dupa inaugurarea forumului, dar nu m-a preocupat problema
prioritatii. Iar informatiile dinspre cei ce abordeaza problema similar sunt binevenite.
M-as fi delectat mai placut ;D daca textul era pe romaneste. Sper sa nu inchidem
forumul pana nu stiu si eu ce scrie.

virgil 48

  Majoritatea forumurilor parcurse se opresc fara o concluzie, existand posibilitatea ca
dupa un timp discutia sa se reia. Acesta a devenit lung, greu de parcurs si ezitant, dar el
presupune urmarirea unor idei si acumularea unor concluzii, favorabile sau nu.
De aceea apelez din nou la Electron, care ne-a parasit la # 211, din cauza unor deficiente 
reciproce de comunicare si evaluare,ca sa conturam unele concluzii de moment.
Consider ca este singurul oponent care are o imagine de ansamblu si accepta abordarea
simplista propusa de mine: atragerea acestui subiect complex, in domeniul mecanicii
elementare. In plus, dupa timpul trecut, nu pot sa mai consider atitudinea sa drept ostila.
Si pana la urma stiti cum se spune: ce nu te omoara, este benefic!
Asadar Electron, daca poti depasi momentul 211, ti-as cere parerea asupra unor aspecte in
divergenta. In plus, a mai aparut si linkul lui HarapAlb, ce pare sa fie important .

HarapAlb

Exista multe materiale unele publicate sau altele nu. Nu cred ca cel semnalat de mine are vreo importanta in particular, a fost primul intalnit. L-am adus in atentie doar ca sa stimulez discutia despre fenomene fizice si sa nu vorbim despre OZN-uri.

Cineva a intrebat acelasi lucru si pe Physics Forums - Why is push gravity concept considered not viable by mainstream science? Acolo sunt mentionati multi cercetatori care s-ar fi ocupat de subiectul asta.

Din cate inteleg eu ideea de gravitatie ca urmare a unui fluxul de particule conduce la un model complex al gravitatiei, cu multi parametri care trebuiesc determinati sau estimati cumva experimental, si asta numai pentru a produce aceleasi rezultate ca teoria newtoniana sau a relativitatii generalizate. Practic pentru fiecare efect nou sau proprietate noua trebuie introdus un element suplimentar care sa contracareze deviatiile de la legea newtoniana, e.g. daca-i absorbtie de particule trebuie sa fie emisie de energie, daca apare vreo asimetrie de absorbtie in functie de viteza (argumentul sustinut de Feynman si adus de mine in discutie) atunci introducem o sectiune eficace care depinde de viteza intr-un mod foarte strict (vezi raspunsul de pe Physics Forum).

Un argument puternic impotriva acestei teorii este efectul de ecranare gravitationala pe care-l prezice. Pe de alta parte predictiile cantitative, nu numai calitative, ale teoriei trebuie sa fie in concordanta cu experimentele. Ca observatie, articolul mentionat de mine anterior nu prezinta o discutie depre predictiile cantitative si de aceea pare ceva de genul "cum ar fi daca ar fi".

virgil 48

 O intrebare al carui raspuns ar trebui sa fie cunoscut:
Ce procent(aprox.) din energia unui glont care loveste un obiect elastic si ramane in el, se
transforma in caldura si ce procent in impuls. Stiu ca in filme se exagereaza efectul
impulsului, dar acesta este totusi ceva cert. Puteam sa postez intrebarea la Q&A, dar
are legatura cu topicul acesta. Receptioneaza vreun expert militar? Multumesc!

virgil 48

#284
  Raspuns pentru # 282  HarapAlb
Mi se pare normal ca un flux general in Univers sa nu fie tocmai omogen izotrop, cum este
cel din electromagnetica. Aceasta ar putea fi cauza anomaliilor gravitationale, de care unii
sunt preocupati. Daca modelul gravitatiei ar fi mai complicat in varianta cu fluxul, asta nu
ar trebui sa impiedice progresul cunoasterii. Modelele referitoare la microcosmos sunt asa
de complicate...Daca poti sa-mi comunici si mie in cateva randuri, ce se spune pe situl
care mi-l recomanzi, despre "efectul de ecranare gravitationala", voi renunta la OZN uri.