Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AlexandruLazar

Citat din: Teodor Sarbu din August 18, 2011, 05:41:28 PMCred ca a vorbi despre cineva care scrie pe acest site ca este om de stiinta este daca nu exagerat atunci cel putin lipsit de modestie.

Nu neaparat, cel putin unul sau doi dintre membri sunt oameni de stiinta "pe bune".

Teodor Sarbu

Sunt absolut incintat. Si imi cer scuze. Ceea ce am scris era mai mult un indemn la modestie, pentru cel care a ridicat aceasta mare dilema.

Teodor Sarbu

Dl Alexandru Lazar. Dintr-o curiozitate poate ne la locul ei, faci cumva aluzie la Adi? Imi cer iertare daca sunt prea putin discret, daca nu vrei sa raspunzi voi considera ca am exagerat cam mult cu intrebarea mea.

Anatol

Eu cunosc cel putin cinci oameni de stiinta "pe bune" permanenti in acest forum, care cunosc foarte bine stiinta actuala. Problema e ca sa faci esire la stiinta actuala, din ideile sale ce le propui, ele pot fi necomplete si putin gresite.

Sa revin la tema topiucului. Virgil 48  vorbesti de flux, si la prima vreme cel putin,ai zis concentric,(ci nu ca  pamantul atrage ca are o cantitate de atomi care au fluxuri concentrice). Poate nu ma exprim complet dar din expunerele D-stra reese ca in centrul pamantului ar fi un motor gravitational(nucleul), cu aciasta idee am venit si eu candva. Si fluxul de particole ce il propuneti poate fi format (ce se refera la atractia corpurilor din macro ci nu din micro cosmos), doar de nuclee, daca de privit durata de viata si faptul ca ele trebue tot timpul sa degaje ori(si) absoarbe acest flux de particole?.

Teodor Sarbu

Dl Anatol. Felul in care te exprimi ma dapaseste total. NU inteleg nimic din ceeace spui. Probabil ca s-a schimbat gramatica de cind am invatat-o eu mai bine sau mai putin bine. Nu stiu ceea ce este topiuc.

Anatol

Teodor S. se mai alipeste cate o data cate o litera, dar Virgil 48 ma inteles o data la tema aciasta si mai reclarific o data; pamantul atrage ca fiecare particola atrage si ele sunt multe(atunci de ce sa mai vorbim de fluxuri), ori ca pamantul atrage ca in centrul lui este nucleu unde materia este activa si o fi formand careva flux( chear pe acest site gasisem ca s-a dovedit nu demult ca nucleul pamantului nu nu este doar cu temperatura mare ci si radioactiv).


Dar cum experimintal sa dovedit ca doua cladiri inalte se atrag, daca m-a conving incetez si eu sa ma gandesc la fluxuri, posibil. Si putin sunt dubii fiindca in cosmos picatura de apa se formeaza foarte mare(am vazut una de vre-o trei litri de apa, si-a varsat un cosmonaut apa ). Deoarece picatura capata forma sferica gravitatia unei molecule dintr-un capat al sferei de apa ajunge la celalalt capat.  Dar in acest exemlu poate fi ceva legat de valenta moleculelor,.

Atomii nu se tin intr-un corp din cauza gravitatiei, ci din cauza valentei sa-au cristalizat astfel, in diferite corpuri.

??? ??? ???






Teodor Sarbu

De mai mult timp traiesc cu impresia ca exista utilizatori pe scest site care se distreaza de minune, folosind unul sau mai multe pseudonime. Astfel pot sa se dea fie buni fizicieni, fie elevi mai mult sau mai putin pregatiti in domeniu, sau chiar care au doar una sau doua clase, de fizica evident doar nu credeti ca de scoala. Chiar daca gresesc va urez distractie placuta.

Anatol

Mare minune de distractie. Am intrat in azart si eu sa fac ceva, dar nu tare ca dupa cum vad cines oamenii de stiinta, daca eu Nobelul, din acesti bani trebue sa fac donatii undeva o suta si zece procente, pentru nevoiasi, pentru patrie, pentru tancurile Romanesti care merg cel mai incet din lume.

Ma inervezi si eu, nu prea merge cu puricii astea de gravitoni, si miuoni. Eu lucrezi in constructii si salariul imi ajunge sa nu imi para rau ca m-am nascut pe acest pamant.

Teodor dar cum pluteste un OZN ? De ce se impinge in cosmos, motorul navei cosmice actuale, daca nu exista eter? Si cum poate gravitonul sa fie detectat, daca el se considera ca se elimina din atom, de parca atomul e de patru chilograme si are atata de unde sa degaje zeci de miliarde de ani.

Teodor Sarbu

Dl Anatol. Ai un limbaj precum in perlele de la diverse examene din liceu şi postate pe internet. Cât despre cum pluteşte un OZN poate că îmi ceri cam mult. Dacă aş şti poate că aş fi deja foarte bogat. Nu vrei să ajungi tu foarte bogat? Mă faci să mă gândesc şi la teoria stringurilor revendicată de dl Cris. Apropo dle Cris, ce ar fi dacă ai reciti principiul de excluziune al lui Pauli? Aşa ca să ne aflăm în treabă.

AlexandruLazar

Clar, Michelson și Morley au fost fraieri cu oglinzile lor -- e o abordare complet neștiințifică să nu ia în calcul un factor atât de important cum este propulsia OZN-urilor...

Anatol

Pe arXiv.org. este publicat ca vidul se transforma in metamaterial(nu stiu ce-i asta), intr-un nou experiment. Se va mai dezvolta, si posibil se va mai schimba stiinta si pozitia fata de eter. Dar eterul de ce trebue sa fie in miscare intr-o anumita directie, posibil in orce punct din spatiu eter se misca in toate directiile, si cher e si in repaus fata de unda.

Teodor Sarbu

Dl Anatol. Am si eu o mica dilema. Cum ti-a venit in cap, asa nitam nisam, sa ma intrebi despre cum pluteste un OZN? Era de fapt complet inafara discutiei. Este drept ca in calculatorul meu am scris citeva rinduri, despre ce ar trebui sa faca un OZN. Crezi ca este posibil ca cineva sa-mi fi accesat calculatorul? Stiu ca este posibil, dar niciodata nu am crezut ca sunt cit de cit important ca sa mi se intimple mie asa ceva.

HarapAlb

Citat din: Teodor Sarbu din August 22, 2011, 07:06:39 AM
Este drept ca in calculatorul meu am scris citeva rinduri, despre ce ar trebui sa faca un OZN. Crezi ca este posibil ca cineva sa-mi fi accesat calculatorul? Stiu ca este posibil, dar niciodata nu am crezut ca sunt cit de cit important ca sa mi se intimple mie asa ceva.
Cu siguranta au venit farfuristii, v-au luat tot ce ati scris despre ozn-uri si au folosit materialul intr-o emisiune de humor ;D

Teodor Sarbu

Cred ca ai dreptate dle Harap Alb. Aproape de tot. Dar a fost Farfuridi care, in plus are mult homor. Sper sa ajungi si tu la un umor sanatos.

Teodor Sarbu

Apropo dle Harap Alb. Tin sa-ti multumesc din nou. Mi-am adus aminte de un mic incident personal cu farfuristii. S-a petrecut acum aproape doi ani. Am cumparat, de pe internet, de la un magazin oarecare, doua produse la un interval de cca o luna. Peste inca o luna am primit un Email de la magazinul in cauza, pe un ton mai putin politicos, cum ca nu am mai facut o comanda de peste un an. Evident ca nu am raspuns. Peste o zi am mai primit un mesaj cu scuze. Peste inca o zi toata aceasta corespondenta a disparut ca prin minune din cutia mea postala de Email. O dovada clara ca exista extraterestri care fac asa ceva din OZN-urile lor. Inca o data iti multumesc. Nu am facut nimic in acest caz, doar nu ma pot lupta cu extraterestri. Poate cu ajutorul celor de pe acest site.