Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 10, 2011, 05:22:22 PM
  2. Fluxul concentric de materie intunecata difuza ar produce cresterea masei corpurilor. Acest argument l-am admis si eu la inceputul discutiilor, fara sa pot anticipa unde se va ajunge. Dar la # 148 am facut o anumita corectie adaugand si cuvantul DELOC. Asta inseamna ca exista posibilitatea ca particulele in discutie sa nu fie retinute de corpuri, sau numai de cele foarte mari.
Asa din vorbe poti sa adaugi orice si sa fabulezi pana ne saturam cu totii.

CitatDar prin trecerea lor prin corpuri, particulele vor ceda printr-un fenomen similar frecarii, o parte din impulsul lor. Consider si acest argument tot nesigur.
Inca o data, nu exista argumente sigure si argumente nesigure, ci doar argumente corecte si argumente incorecte. De ce tot insisti cu asta?

Legat de "cedarea unei parti a impulsului", problema este ca daca acele particule care interactioneaza cu corpurile nu sunt retinute, pierderea lor de impuls se traduce prin pierderea de viteza, dupa ce au strabatut corpul, ceea ce ar insemna ca fluxul nu mai este izotrop si ca atare nu mai poate avea deloc efectele pe care le tot speri. Un flux care nu este izotrop nu ar mai permite nici macar corpurilor in repaus fata de flux sa ramana in repaus, cu alte cuvinte prima lege a dinamicii nu ar mai fi valabila.

Citat3. La penultimul citat din # 198 contesti si faptul ca ipoteticul flux concentric ar putea produce impingerea gravitationala, desi la un moment dat ( # 135, pct. 2) ai admis ca acesta ar putea produce curbarea traiectoriilor corpurilor, ceace mi se pare acelasi lucru, spus mai cu retinere.
Invata sa citesti. Nu contest nicaieri faptul ca un flux concentric de particule ar putea produce impingerea gravitationala.

Ce tot repet deja de mi s-a acrit este faptul ca, un flux care produce impingerea gravitationala ar si frana corpurile in miscare fata de flux. Nu poti avea una fara cealalta. Deci, fluxuri concentrice pot sa existe. Fluxuri concentrice care sa produca impingerea gravitationala pot sa existe. Dar, fluxuri concentrice care sa produca impingerea gravitationala si in acelasi timp sa nu franeze corpurile, asta nu se poate. De aceea ipoteza ta e falsa.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: virgil 48 din August 10, 2011, 06:17:27 PM
   3. Prin raspunsurile la citatele 3 si 4 eviti unul, la intrebarea daca materia intunecata difuza in miscare, nu ar produce in zona ei un flux omogen izotrop sau concentric.
Nu evit acest raspuns, pur si simplu nu stiu daca ar produce acest lucru sau nu. Ce e insa foarte clar este ca acea materie intunecata nu ar putea avea efectele de impingere gravitationala de care vorbesti (si asta pentru ca materia intunecata nu interactioneaza suficient de puternic cu materia).

Citat4. Ultimul paragraf din raspunsul tau este ceace numeam eu o subversiune.
Ok, deci tu chiar nu vrei sa mai particip la acest topic. Fie cum vrei tu, mi se pare o nerusinare enorma sa tratezi asa pe cei care discuta cu tine. Iti promit ca acesta e ultima mea postare din acest topic.

CitatAi inteles ca grecii nu opereaza cu sisteme de referinta si il poti folosi cu orice ocazie, chiar daca ar fi ultimul argument.
De unde scoti aberatia asta? Cum adica grecii nu opereaza cu sisteme de referinta?

CitatDaca poti considera punctul zero in centrul galaxiei noastre ne putem intelege.
Ce punct zero? Despre ce tot aberezi?

CitatTot ziceau unii, ca daca deplasarea aceea spre rosu se observa in toate directiile, inseamna ca ne aflam in centrul Universului.
Probabil glumesti. Iar daca vorbesti serios, atunci chiar ca nu mai am cuvinte.

CitatAm terminat inventarul, dar se poate suplimenta, eu chiar mai stiu un punct discutabil.
Sa-ti fie de bine. Si eu am spus ce aveam de spus. Te las cu aberatiile tale in pace, pentru ca nerusinarea ta de a ma acuza de "subversiune" inca o data mi se pare prea mult.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

  Raspuns pentru Electron
Sper ca macar il vei citi. Nu stiu dece o iei asa de personal, eu am repetat un cuvant
pentru a lamuri la ce m-am referit prima oara. Ti-am spus ca nici tu nu m-ai menajat, dar
mai bine nu escaladam. Pentru a lamuri problema iti scriu clar, daca parabola cu grecii nu
ti-a fost de ajuns, ca nu inteleg argumentele tale legate de sistemele de referinta si
implicatiile lor. Desi am o banuiala ca in cazul acesta nu au implicatii. Crezi ca in urma
acestei "dezvaluiri" ar trebui sa-mi strang si eu jucariile?

Anatol

Pamantul atrage din centrul lui, dupa cum se aplica matimaticaca unde se foloseste "R", raza pamantului, ori datorita ca fiecare particula ce face parte din tera "atrage"? Este o deosebire in stiinta actuala intre descrierea fenomenului si formulele ce se aplica pentru acest fenomen? Atunci "flux concentric" nu ar merge in descrierea fenomenului, ci o acumulare de fluxe concentrice!?

virgil 48

  Raspuns pentru # 213 (Anatol)
Normal ca daca este vorba despre atractia pe care o combat aici, dar nu o exclud,
fiecare particula "atrage", dar modelul matematic opereaza cu rezultanta acestor
atractii. Cum ar putea face altfel? Acest aspect nu mi se pare o contradictie si nu
cred ca viciaza rezultatele. Si eu gandesc tot la rezultanta fluxurilor concentrice cand
este vorba despre corpuri.

HarapAlb

 Inteleg ca discutia s-a cam terminat si dupa 15 pagini de dezbateri stim tot: conservarea impulsului, materie intunecata, gravitatia e fenomen mecanic etc. etc.
O singura nedumerire imi ramane, ce e ala "flux concentric" ?

virgil 48

#216
  Raspuns intarziat pentru # 75 (Electron)
Si la a doua intrebare pentru care voiai un raspuns net, raspunsul este DA.
Nu era nevoie sa compui brusc viteza particulelor, adaugai viteza corpului (v) si ajungeai
la concluzia de la # 173.
Daca esti intr-o dispozitie mai buna, poti continua cu intrebarile.

virgil 48

#217
  Raspuns pentru # 215 (HarapAlb)
Daca spui ca stii tot, poate ne explici si noua cate ceva.
Pentru "flux concentric", adapteaza( asa cum am scris la # 161) notiunea de flux omogen
izotrop, cu care ai venit tu, si adauga-i ceva proprietati, conform # 173. Mai mult nu am
deocamdata, dar daca mai afli ceva, stii unde ma gasesti.
Dupa cat timp de inactivitate se scoate un forum din program?

virgil 48

  O provocare pentru cei ce mai trec pe aici
Ar putea fi materia intunecata, o categorie de particule necunoscute si nedetectabile
(in prezent) de materie obisnuita? Are mare legatura cu topicul.

mercur

În mod sigur "materia întunecată" este o materie nedetectată până în prezent.

AlexandruLazar

Eh -- sa ne intelegem un pic asupra termenilor, nu este detectata in sensul ca nu pare sa interactioneze electromagnetic, ci doar gravitational -- "trage" de lucrurile din jurul ei dar nu o vedem deloc (de unde si numele). Detectata este, de vreme ce stim ca exista, dar numai pe baza efectelor ei gravitationale. Ce anume este inca nu prea stim.

mercur

Eu nu i-aş zice totuşi "detectată" ci doar ipotetică. Chiar pe baza efectelor gravitaţionale observate, atâta timp cât se desfăşoară şi anumite experimente prin care se caută diverse radiaţii ipotetice rezultate în urma unor foarte fine interacţii a materiei întunecate cu anumite particule, atâta timp cât nu există rezultate clare asupra existenţei acestei materii, eu prefer să o numesc doar ipotetică.

virgil 48

#222
  Raspuns pentru # 220 (AlexandruLazar)
Nu stiu in ce masura esti la curent cu ce am sustinut pe acest forum in legatura cu
impingerea gravitationala. Daca spui ca materia intunecata "trage" de corpurile din jurul
ei, nu ti se pare de luat in seama ca "impinge", unele catre altele, corpurile care le
inconjoara? Daca nu este clar, sau usor de abordat, ce am scris la # 1 in acest sens, pot relua sau pune in discutie.
     
Daca vrei sa "vezi" materia intunecata cauta linkul de la # 188.

virgil 48

#223
   Pentru mercur si ceilalti
Sunteti rugati ca in raspunsul vostru despre materia intunecata, sa precizati daca ati
consultat articolul din Scientia, unde te conduce linkul  de la # 188 (pag. 13)
Incerc sa corelez cele scrise acolo, cu cele scrise de mine la # 1.

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din August 11, 2011, 03:33:27 PM
Pentru "flux concentric", adapteaza( asa cum am scris la # 161) notiunea de flux omogen
izotrop, cu care ai venit tu, si adauga-i ceva proprietati, conform # 173.
Exista vreun participant la discutie care a inteles ce este acela "flux concentric" si cum genereaza el atractia intre corpuri ?