Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

virgil 48

  Poate exista fluxul concentric?   ( 4 )
In continuare voi incerca sa schitez ce facea fluxul concentric in prima parte a evolutiei,
atunci cand Universul se extindea, adica acum. Acest aspect a ramas in suspensie de la
# 110 . In primul rand pare normal sa consideram materia intunecata
difuza, ca un mediu cu densitate egala, imprastiat in tot Universul ca un gaz. Atunci fluxul
concentric va avea intensitatea egala, conform notiunii de flux omogen izotrop. Aici ma
distantez putin de aceasta notiune. Ar putea fi cateva cauze care determina fluxul
concentric sa fie mai intens in zonele aglomerarilor de masa obisnuite decat in spatiile
libere. Deocamdata am prezentat un motiv pentru care ar putea fi mai slab: retinerea
particulelor fluxului de catre corpuri. Intensitatea mai mare a fluxului in zonele aglomerarilor
de masa obisnuita, poate fi provocata de existenta in interiorul acestora a unor generatoare
de masa intunecata. Aglomerarile de masa obisnuita contin fenomene putin cunoscute care
au potential in acest sens, cum sunt gaurile negre, supernovele, probabil si altele.
Daca afirma cineva ca stie ce particule sunt produse de aceste fenomene, se poate referi
numai la cele de materie obisnuita, si probabil nici acelea nu sunt toate cunoscute.


   

virgil 48

#151
  Poate exista fluxul concentric?  ( 5 )
Dar daca m-am referit la comportarea unui gaz, dece nu se egaleaza presiunea? Dece
sa ramana intensitatea fluxului mai mare  in jurul aglomerarilor de masa obisnuita?
Explicatia ar putea veni de la natura intrinseca a fluxului. Fiecare particula de materie
intunecata constituie in orice moment un punct din Univers si se afla sub incidenta fluxului
concentric. De aceea chiar daca este in miscare, traiectoria ei va fi curbata spre corpuri,
respectiv spre aglomerarile de masa, din cauza impingerii de catre celelalte particule,in
conditiile in care corprile sau aglomerarile de masa obtureaza fluxul dintr-o directie.
In acest fel aglomerarile de masa si zonele limitrofe sunt afectate de un flux concentric mai
intens decat spatiile libere. Aceasta diferenta produce in jurul aglomerarilor de masa un
contur de trecere, unde fluxul concentric este asimetric si impinge corpurile, incepand cu
cele de margine, spre exterior, producand efectul de expansiune a Universului.

virgil 48

#152
  Poate exista fluxul concentric?   ( 6 )
In acest fel, masa aglomerarilor de materie obisnuita scade treptat, imprastiindu-se in
Univers. Atunci cand materia obisnuita s-a distribuit relativ uniform si fluxul concentric
lafel, va incepe etapa de retragere, dupa cum am aratat la inceput.
Nu cred ca acest scenariu duce lipsa de fisuri sau inconsecvente. Pe de alta parte stiu ca
textele lugi nu prea ajung sa fie citite. Astept parerile participantilor.
Nu ma astept ca aceasta urzeala sa tina loc de argumente certe si rezultate masurabile.
Dar cred ca in felul acesta fluxul concentric scapa de condamnare.

HarapAlb

Eu cred ca nici tu nu stii prea bine ce e ala "flux concentric" la cat de multe speculatii faci, nu cumva e totuna cu fluxul egocentric ? ;D
Daca fluxul asta ar fi raspunzator de atractia gravitationala incearca un exercitiu, pentru tine in primul rand, cat se poate de simplu: trei corpuri plasate in spatiu care se "atrag" datorita "fluxului concentric". Dupa ce ai depasit exemplul asta banal te poti gandi la materie neagra, gri sau albastra.

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 30, 2011, 02:38:02 PM
  Dar cred ca in felul acesta fluxul concentric scapa de condamnare.
Pe ce se bazeaza aceasta credinta? Daca tu ai impresia ca poti justifica o credinta cu alte credinte (sau mai pe numele lor, fabulatii), ignorand rationamentele si logica, atunci te inseli.


e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

  Raspuns pentru #153 (HarapAlb)
  Cred ca am anuntat de la inceput ca este vorba de un scenariu (in contrast cu o lucrare
  de doctorat). Intentia mea a fost de a pune in discutie, nu de a dovedi. Nu stiam ca la
  un forum nu poti veni cu speculatii. Ati avut parte pana acum numai de realizari solide?
  Poate ne spui tu ce ai remarcat in cazul celor 3 corpuri. Ma intreb ce ar pati Soarele,
  Pamantul si Luna daca ar avea parte de o impingere echivalenta cu atractia pe care o
  acceptam astazi? Cat despre treaba cu egocentrismul vezi # 145.

A.Mot-old

#156
Citat din: virgil 48 din Iulie 30, 2011, 02:38:02 PM
 Poate exista fluxul concentric?   ( 6 )
In acest fel, masa aglomerarilor de materie obisnuita scade treptat, imprastiindu-se in
Univers. Atunci cand materia obisnuita s-a distribuit relativ uniform si fluxul concentric
lafel, va incepe etapa de retragere, dupa cum am aratat la inceput.
Nu cred ca acest scenariu duce lipsa de fisuri sau inconsecvente. Pe de alta parte stiu ca
textele lugi nu prea ajung sa fie citite. Astept parerile participantilor.
Nu ma astept ca aceasta urzeala sa tina loc de argumente certe si rezultate masurabile.
Dar cred ca in felul acesta fluxul concentric scapa de condamnare.
Sa inteleg ca tu gandesti ca existenta Universului este de natura ciclica (asa cum presupune si big-bang) atunci ce anume va face ca asa zisul flux concentric sa inceapa asa zisa etapa de retragere?Eu gandesc ca Universul a fost este si va fi de tip stationar.Eu gandesc ca toate cate exista si se intampla sunt de natura mecanica si deci gravitatia este un fenomen mecanic iar Universul este un fenomen mecanic initial impus de o energie complexa care face ca Universul sa fie stationar intr-un camp gravific de tip rotativ in jurul unui centru energetic.Exista vreun fenomen care sa nu fie mecanic?
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

#157
  Raspuns pentru # 154 (Electron)
 Raspunsul sau mai degraba intrebarea adresata la #155 lui HarapAlb, in prima parte, este valabil.
 Daca nu vrei sa discuti despre scenariul propus, reiau o intrebare din discutia noastra mai veche:
 esti de acord ca rezultatele masurabile pentru franarea corpurilor de catre ipoteticul flux
 concentric, se pot evidentia numai in unitati de timp ale cresterii duratei anului astronomic
(secunde pe an,etc )?

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iulie 31, 2011, 07:25:34 AM
Sa inteleg ca tu gandesti ca existenta Universului este de natura ciclica (asa cum presupune si big-bang)

Asta o presupuneți tu sau virgil48, că Big Bang-ul n-are nicio treabă cu asta.

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din Iulie 31, 2011, 08:39:08 AM
(...) reiau o intrebare din discutia noastra mai veche:
  esti de acord ca rezultatele masurabile pentru franarea corpurilor de catre ipoteticul flux
  concentric, se pot evidentia numai in unitati de timp ale cresterii duratei anului astronomic
(secunde pe an,etc )?
Nu sunt de acord. Asta trebuie demonstrat. Pe de alta parte fluxul concentric trebuie sa fie in concordanta si cu marimea fortei de atractie intre corpuri.

Citat din: virgil 48 din Iulie 31, 2011, 06:46:21 AM
  Cred ca am anuntat de la inceput ca este vorba de un scenariu (in contrast cu o lucrare
  de doctorat). Intentia mea a fost de a pune in discutie, nu de a dovedi. Nu stiam ca la
  un forum nu poti veni cu speculatii.
Speculatiile pure, fara un suport matematic sau fizic, nu sunt suficiente pentru a confirma o ipoteza.

virgil 48

  Raspuns pentru # 156 (A.Mot)
       In manualele de fizica de acum 50 de ani, Mecanica era un capitol, iar Electromagne-
  tismul altul. Nu cred ca s-a modernizat invatamantul atat de mult incat sa se predea
  impreuna!
       Nu am gandit eu existenta ciclica a Universului dar pentru mine teoria este acceptabila.
       Nu stiu daca putem ajunge la un dialog fiindca deocamdata nu vorbim aceeasi limba,
  iar tu nu ai urmarit discutiile anterioare. Din cate stiu eu campul gravific nu este o notiune
  din mecanica.
  Daca te intereseaza acest forum, citeste mai atent toate postarile si ridica numai 2-3
  probleme odata.

virgil 48

   Poate exista fluxul concentric ca notiune fizica?
Asa cum l-am definit eu sumar, la inceput, se vede ca nu. A considera traiectoria unui
punct -corp ca o succesiune de pasi infinitezimali, pentru  a dovedi ca fluxul concentric nu
produce franare, ar constitui o incercare de eludare a fizicii elementare si a bunului simt.
Ati observat ca am oscilat intre aceasta notiune si cea de flux omogen izotrop, iar in
discutii am recunoscut ca fluxul concentric simetric produce franare, am zis eu, in limitele
celei naturale. Aceasta este deja o contradictie, fiindca acest flux, prin definitie, nu poate
produce franare, deci se poate adresa cel mult tintelor in repaus, ceace devine lipsit de
interes. Dar notiunea de flux omogen izotrop nu ma ajuta in cazul intensitatilor variabile
si al asimetriilor.
Intrucat am clarificat acest aspect, dar problema ramane tot neclara, cei ce vor continua
dialogul vor mai ingadui o vreme aceste oscilatii.        Va multumesc.

virgil 48

#162
  Raspuns pentru #158 (AlexandruLazar)
 Daca teoria evolutiei ciclice a Universului nu se asorteaza cu teoria Big Bangului puteai
 sa ne explici in cateva randuri si te credeam.
 S-au adunat pe acest forum cei ce vor numai sa contrazica si sa ironizeze?
 Pe Electron si Anatol ii exceptez.

A.Mot-old

Citat din: virgil 48 din Iulie 31, 2011, 08:30:39 PM
  Raspuns pentru # 156 (A.Mot)
       In manualele de fizica de acum 50 de ani, Mecanica era un capitol, iar Electromagne-
  tismul altul. Nu cred ca s-a modernizat invatamantul atat de mult incat sa se predea
  impreuna!
       Nu am gandit eu existenta ciclica a Universului dar pentru mine teoria este acceptabila.
       Nu stiu daca putem ajunge la un dialog fiindca deocamdata nu vorbim aceeasi limba,
  iar tu nu ai urmarit discutiile anterioare. Din cate stiu eu campul gravific nu este o notiune
  din mecanica.
  Daca te intereseaza acest forum, citeste mai atent toate postarile si ridica numai 2-3
  probleme odata.
Se stie ca nu exista niciun fel de fenomen fara miscare si deci miscarea inseamna mecanica.........Nu exista nimic care sa fie in repaus........In concluzie toate fenomenele sunt de natura mecanica fie ca ne referim la microcosmos fie ca ne referim la macrocosmos............Poate fi un corp in repaus fata de toate sistemele de referinta existente in Univers?Eu zic ca nu............Sa fim atenti la definitia electromagnetismului:
Conform DEX:"ELECTROMAGNETÍSM s. n. Ramură a electricității care studiază câmpul magnetic produs de sarcinile electrice în mișcare, acțiunea câmpului magnetic asupra curentului electric, undele electrice și cele magnetice, fenomenul inducției electromagnetice etc. – Din fr. électromagnétisme, germ. Elektromagnetismus."
Eu zic ca toate fenomenele sunt de natura mecanica.........."E pur si muove" a zis Galilei...........
Eu credeam ca tu nu iti impui teoriile cu forta si ca accepti dialogul iar dialogul poate duce la lamurirea subiectului propus de tine.........imi pare rau ca tu sustii acel flux concentric si eviti sa-mi raspunzi la toate intrebarile.......Ce anume ar putea face ca acel flux concentric sa inceapa la un moment data sa se retraga astfel incat Universul sa inceapa contractia.........
GRAVITATIA este de natura mecanica asa cum si electromagnetismul si fisiunea nucleara si electrostatica si reactiile chimice si etc. sunt de fapt de natura mecanica.
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

#164
Citat din: virgil 48 din August 01, 2011, 08:58:35 AM
 Raspuns pentru #158 (AlexandruLazar)
 Daca teoria evolutiei ciclice a Universului nu se asorteaza cu teoria Big Bangului puteai
 sa ne explici in cateva randuri si te credeam.
 S-au adunat pe acest forum cei ce vor numai sa contrazica si sa ironizeze?
 Pe Electron si Anatol ii exceptez.
In concluzie ce raspuns dai tu la intrebarea ta initiala?Un dialog presupune si contraziceri dar eu nu te-am ironizat pe tine si nici nu voi ironiza pe nimeni.......Imi pare rau ca nu vrei sa continuam dialogul........si de fapt tu esti foarte diplomat incheind dialogul recunoscand ca ai gresit cu teoria ta dar eu sunt convins ca tu in continuare crezi in teoria ta cu fluxul concentric................ ::)
Adevărul Absolut Este Etern!