Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

virgil 48

#15
  Pentru Electron
 Raspuns la #13
 1. M-ai prins! Daca mi-as putea aminti...
 2. Zic cercetatorii ca peste 2/3 din masa si energia universului sunt in plus la inventar.
 Materia alba + materia intunecata= ... Nu am retinut procentele. Asta am vrut sa spun,
 cred ca ai inteles.
 3. Multumesc! Esti primul care manifesta interes pentru asta.

A.Mot-old

#16
Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 10:07:19 PM
 Pentru Electron
 Raspuns la #13
 1. M-ai prins! Daca mi-as putea aminti...
 2. Zic cercetatorii ca peste 2/3 din masa si energia universului sunt in plus la inventar.
 Materia alba + materia intunecata= ... Nu am retinut procentele. Asta am vrut sa spun,
 cred ca ai inteles.
 3. Multumesc! Esti primul care manifesta interes.
Cum sa fie in plus.......Sa zicem ca   Materia alba + materia intunecata=2/3 din masa si energia universului.......Nu s-ar putea ca 1/3 din masa si energia universului sa fie materia gri?Cum ar arata aceasta materie gri?Eu cred ca Legea conservarii masei si energiei este corecta. ::)
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

  Pentru A.Mot
  Raspuns la #16
  Imi pare rau ca am adus problema asta in discutie. Ne departeaza de subiect si nici nu prea sunt informat. Cred ca este detaliata pe blogul lui Adi. Te superi daca te rog sa ne oprim aici?

cris

#18
Cu ceva timp in urma mi-am pus si eu intrebarea asta.
Daca luam cazul unei gauri negre atunci ar trebui sa acceptam ca acest bombardament cu particule din toate partile are o energie extrema.Plus ca aceste particule ar trebui sa aiba masa si atunci cum se pot intersecta fara sa intre in coliziune intre ele?
Personal cred ca e o pseudoforta fara purtatori reali fiind rezultatul deformarii spatiutimp.

virgil 48

  Raspuns pt. #18
Daca stii ceva despre energia unui flux concentric de particule in spatiul inerstelar obisnuit,
stai peaproape. Nu-mi bat capul cu ce se intampla daca intra particulele in coliziune.
Cu asta se ocupa cei de la LHC. Printr-un corp ceresc au loc sa treaca toate particulele, iar daca nu,
ricoseaza! Treaba cu pseudoforta ma ingrijoreaza. Eu mizam ca apare o forta. Dece i-ai
spus asa? Reciteste te rog titlul forumului.

123

Citat din: virgil 48 din Iulie 09, 2011, 10:07:19 PM
    2. Zic cercetatorii ca peste 2/3 din masa si energia universului sunt in plus la inventar.
  Materia alba + materia intunecata= ... Nu am retinut procentele. Asta am vrut sa spun,
  cred ca ai inteles.
 

Materie obisnuita (barionica): 4%
Materie intunecata: 25%
Energie intunecata: 71%

Cam astea sunt procentele...

Daca ce zici tu e adevarat, ponderea materiei obisnuite si/sau intunecate ar trebui sa creasca dar, in perioada de inceput a Universului materia intunecata si cea obisnuita aveau ponderi mai mari decat acum.

Anatol

Raspuns fenomenului gravitatiei trebue sa dee lucrarea <Forta superficiala>, care ar include mai multe puncte.
Ceia ce se propune in acest topic ar fi un punct corect in descrierea fenomenului forta superficiala.

Ar fi bine de discutat despre flucsurile ce se degaja din diverse sfere(un obiect oricum este un ansamblu de sfere), si anume ce este obstacol iar ce nu pentru anumite fluxuri. Si atunci s-ar confirma aciasta ipoteza. Dar desigur nu descrie gravitatia ci poate fi un punct al fenomenului forta superficiala, pe legile careia, in general se manifesta si particolele elementare si orce galaxe, dupa cum se propune,sa propus inclusiv si de Einstein.


Teodor Sarbu

Am doua nelamuriri la aceasta discutie. Ce se intelege printr-un fenomen mecanic? Iar dl. Anatol este putin cam neclar in afirmatii. Poate ar trebui sa fie mai coerent.

cris

Raspuns pentru #19
Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?Categoric nu.Daca luam exemplul unei gauri negre in care stim ca forta gravitationala e atat de mare incat nici lumina nu mai scapa ,ar insemna ca aceste particule au o forta imposibil de calculat,iar viteza lor ar trebui sa fie mai mare sau egala cu viteza luminii.

virgil 48

  Raspuns pentru #20
  Multumesc 123. Proportiile nu le-am considerat relevante pentru modelul propus.
  Despre afirmatia finala:
  Eu accept (#10) ca masa difuza a Universului s-ar acumula treptat pe aceasta cale
   in corpurile ceresti. Pot fi alte cai prin care materia este difuzata.
  Tu spui ca o parte din materie s-a transformat in energie. Asa este?
   Aceste 2 puncte de vedere se contrazic?

Anatol

Distanta dintre doua stele este dictata si de lucru mecanic:
-Sunt stele ce degaja mai multi neironi si stele care degaja mai multi protoni. De aici, intre doua stele unde ambele degaja protoni ori neironi distanta va fi mai mare, iar distanta unde o stea degaja protoni iar cealalta neironi distanta va fi mai mica ,fiindca aceste particole diferite anigiliaza intre ele, si reduce presiunea flucsurilor dintre stele in cauza.???
Soarele,si multe stele degaja hidrogen, credca ar depinde distanta dintre doua stele daca ambele degaja hidrogen ori una degaja hidrogen iar cealalta nu.



Interesant lucru da de banuit valenta atomilor si moleculelor., posibil ca de asemenea ca si stelele sunt degajatoare de foarte diverse particole.

Sa se confirme aceste lucruri si de studiat gravitatia intregilor superoiuri de galaxii poate se va gasi raspuns gravitatiei!?



 

HarapAlb

Citat din: virgil 48 din Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM
  Fiecare punct din galaxie sau din univers este traversat permanent, din toate directiile, de un flux concentric de particule subatomice, cunoscute sau necunoscute, cu caracteristici diverse.
  Acelasi lucru se intampla cu corpurile ceresti. Masa lor, in functie de marime, retine partial
sau total aceste particule impreuna cu energia lor cinetica.
Feynman aminteste in cursul sau aceasta ipoteza, vezi "Theory of Gravitation". Interesant este ca ne conduce la aceeasi lege a atractiei. Din pacate nu functioneaza deoarece planetele ar intampina o rezistenta la inaintarea lor prin fluxul de particule si facand calculele rezulta ca ar fi trebuit sa se opreasca din miscare cu mult timp in urma :)

virgil 48

    Raspuns la #22
   Pentru Teodor Sarbu si toti ceilalti
   FENOMEN MECANIC
Fara campuri, unde, si alte mijloace ale electromagnetismului.
Forta se transmite prin contact, cabluri, tije, impact, frecare, crestera presiunii, etc.
Particulele sunt proiectile foarte mici de calibre, viteze si compozitii diferite si pot ceda prin impact
capacitatea lor de miscare unei tinte.
   Mottoul acestui forum propun sa devina "GANDIND CA GRECII(antici)"
   Neglijati afirmatiile mele anterioare care nu corespund acestei cerinte.
   MAI PARTICIPA CINEVA?

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 12, 2011, 09:49:03 AM
    Mottoul acestui forum propun sa devina "GANDIND CA GRECII(antici)"
   Neglijati afirmatiile mele anterioare care nu corespund acestei cerinte.
Cum anume consideri tu ca gandeau "grecii (antici)" ?

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

#29
  Raspuns pentru # 28
 Asa cum am scris la #27. Ai alta parere? Trebuie numai sa-i invat ce-i acela flux concentric
 dar cred ca vor intelege.