Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic?

Creat de virgil 48, Iulie 08, 2011, 02:17:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: virgil 48 din Iulie 27, 2011, 04:13:32 PM
     Ar putea avea fluxul concentric efecte masurabile separat chiar daca el actioneaza simultan cu fluxurile de particule cunoscute si necunoscute de materie obisnuita?
Da, ar putea.

CitatAm afirmat destul de clar ca pun existenta fluxului concentric pe seama materiei intunecate.
Nu conteaza pe seama caror particule pui tu existenta fluxului. Problema despre care vorbesc eu e legata de impulsuri. Daca efectele gravitationale ar fi generate de impulsurile unui ipotetic flux (mai concret de asimetria impulsurilor), atunci acelasi flux ar avea efecte (prin impulsuri) de franare asurpa tuturor corpurilor care se misca fata de acel flux. Deci e irelevant daca vorbim de materie intunecata sau de globostroci roz, atata timp cat particulele respective au impuls sa curbeze traiectoriile planetelor, atunci au impuls si sa franeze planetele in mod masurabil.

CitatAr putea avea fluxul concentric efecte masurabile separat chiar daca alaturi de proprietatile izotrop si omogen el este si permanent?
Nu inteleg ce anume consideri ca aduce in plus aceasta precizare. Eu l-am considerat implicit si permanent, asa cum sunt si efectele gravitationale. Sau voiai sa zici altceva cu "permanent" decat "actioneaza in mod continuu" ?

CitatEste dovedit ca "efectul de franare(al fluxului concentric) ar trebui sa fie mult mai mare decat efectele masurate pana acum"?
Demonstratia detaliata nu e prezenta in acest topic (daca asta intrebi), pentru ca atunci cand eu am inceput pasii pentru demonstratie tu ai declarat ca ai inteles unde vreau sa ajung si ca nu mai e nevoie sa continui. Ai mai declarat ca in plus accepti demonstratia, dar acum se vede ca nu o accepti. (Asemenea auto-contradictii chiar imi pun nervii la incercare cateodata).

CitatDece nu ne putem astepta sa se incadreze in ele?
Pentru ca pana astazi Universul apare a fi coerent logic.

e-
Don't believe everything you think.

virgil 48

  Raspuns pentru # 131 (A.Mot)
  Daca spui ca nu exista instrumente adecvate, dece nu incerci sa realizezi sau macar sa
  proiectezi tu unul? Am vazut forumul care il sustii si inteleg ca esti un adept hotarat al participarii
  electromagnetismului la explicarea gravitatiei. Stiu ca mecanicismul este  astazi  perimat,
  dar nu te mira daca in cursul vietii tale apare vreo rasturnare.

A.Mot-old

Citat din: Electron din Iulie 27, 2011, 01:31:40 PM
Citat din: A.Mot din Iulie 27, 2011, 08:47:19 AM
Toate corpurile ceresti se atrag intre ele ca urmare a faptului ca exista un camp gravific initial si acest camp gravific este de natura magnetica.
Pe ce se bazeaza aceasta afirmatie?

CitatCampul gravific actionand asupra elementelor metalice din corpurile ceresti face ca aceste corpuri ceresti sa aiba poli de atractie si asa se explica atractia dintre corpurile ceresti...
Asta inseamna ca daca un "corp ceresc" nu contine elemente metalice, el nu este afectat de gravitatie? Dupa tine exista o explicatie diferita a atractiei gravitationale intre "corpurile ceresti" fata de atractia gravitationala dintre celelalte corpuri? Cum se face ca paharele de plastic (cu continut 0 de metale) cad spre Pamant?

CitatCu cat un corp ceresc are o masa mai mare de elemente metalice cu atat acel corp va avea o acceleratie gravitationala mai mare.
Si atunci de ce in legea atractiei gravitationale apare masa integrala a corpurilor si nu doar masa de elemente metalice continute?

CitatExista vreun corp ceresc care nu contine metale?
Ce e sigur este ca exista corpuri ceresti care au un continut de metale foarte scazut. De exemplu Soarele contine mai putin de jumatate de procent metale (din masa sa).


e-
Sunt presupuneri......In formula atractiei gravitationale apare acea constanta care arata ca exista gravitonii si presupun ca acestia au acelasi efect electromagnetic asupra corpurilor metalice si acelasi efect dar electrostatic asupra corpurilor nemetalice adica toate corpurile indiferent de natura lor aflate in apropierea Terrei sunt atrase cu aceiasi forta.
Pe Soare exista cu mult mai mult fier decat pe Terra.Toate corpurile au un camp electrostatic.Am cautat sa vad de cine depinde forta electrostatica dintre doua corpuri si nu am gasit.........Depinde cumva campul electrostatic al unui corp de masa acestuia?Care este valoarea fortei electrostatice de atractie (respingere) intre doua corpuri?
Adevărul Absolut Este Etern!

virgil 48

#138
  Raspuns pentru # 135 (Electron)
 Regret lipsa de coerenta de care ma acuzi si stresul ocazional care ti-l produc.
 Revin la #129 si135, citatul al 2-lea pentru a consemna urmatorul pasaj: "ipoteza ta ar
 explica efectul curbarii traiectoriei dar..." Ma bucur, desi nu este ipoteza mea. Asta
 inseamna ca singurul punct in divergenta este existenta "ipoteticului flux concentric"
 Atunci cand am scris ca inteleg demonstratia ta, nu ma asteptam sa bata asa departe.
 Vrei sa o reluam de unde am intrerupt-o? Sunt curios sa aflu macar cu aproximatie, cand
 s-ar fi oprit Pamantul, deci ar fi cazut in Soare, daca ar fi existat campul concentric?
 Imi dau seama ca daca fluxul ar avea efectul de franare suplimentar pe care il reclami,
 Universul ar fi intr-o permanenta comasare, contrar constatarilor astronomilor.
 Deci acest flux, ori(A) nu exista de loc, ori(B), franarea pe care o produce se incadreaza in
 parametrii naturali. Daca esti de acord putem continua.

Electron

Citat din: A.Mot din Iulie 28, 2011, 09:22:15 AM
Sunt presupuneri...
Pai sunt presupuneri, dar pe ce argumente se bazeaza aceste presupuneri?

CitatIn formula atractiei gravitationale apare acea constanta care arata ca exista gravitonii
Cum anume arata acea constanta ca exista gravitonii?

Citatsi presupun ca acestia au acelasi efect electromagnetic asupra corpurilor metalice si acelasi efect dar electrostatic asupra corpurilor nemetalice adica toate corpurile indiferent de natura lor aflate in apropierea Terrei sunt atrase cu aceiasi forta.
E complet ilogic ce spui aici. Daca gravitonii ar avea acelasi efect si asupra corpurilor nemetalice, dar "electrostatic", se pune automat intrebarea de ce nu ar exista efect electrostatic asupra corpurilor metalice. Si acelea sunt facute din atomi exact ca si corpurile nemetalice. Ca atare, corpurile metalice ar trebui sa simta efectul de 2 ori, o data "electromagnetic" pentru ca sunt metale si a doua oara "elctrostatic" pentru ca sunt facute din atomi. Cum explici aceasta incoerenta?

CitatPe Soare exista cu mult mai mult fier decat pe Terra.
Si ce-i cu asta? De ce intra in formula atractiei gravitationale dintre Pamant si Soare (ca de altfel intre oricare doua corpuri) toata masa Soarelui si nu doar masa de metale continute in acesta?

CitatToate corpurile au un camp electrostatic.
Serios? De unde ai luat aceasta informatie? Care e campul electrostatic al unui neutron?

CitatAm cautat sa vad de cine depinde forta electrostatica dintre doua corpuri si nu am gasit...
Cauta legea lui Coulomb, nu e nici un mister.

CitatDepinde cumva campul electrostatic al unui corp de masa acestuia?
Nu.

CitatCare este valoarea fortei electrostatice de atractie (respingere) intre doua corpuri?
Cauta legea lui Coulomb. E incredibil ca emiti astfel de presupuneri cum faci mai sus, fara sa cunosti macar elementele de baza ale electrostaticii.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

#140
Citat din: virgil 48 din Iulie 28, 2011, 09:28:54 AM
 Revin la #129 si135, citatul al 2-lea pentru a consemna urmatorul pasaj: "ipoteza ta ar explica efectul curbarii traiectoriei dar..." Ma bucur, desi nu este ipoteza mea.
Inca o data, e irelevant a cui ipoteza este. Faptul ca ai prezentat ipoteza aici fara sa stii dinainte ca altii au propus-o inaintea ta, o face sa fie a ta. De ce tot insisti cu asta?
In plus, problema este ca daca ipoteza existentei explica ceva, dar introduce si efecte care nu se regasesc in Universul real, atunci nu mai e cazul sa te bucuri. De ce te-ar bucura ipotezele false?

CitatAsta inseamna ca singurul punct in divergenta este existenta "ipoteticului flux concentric".
Cum adica "singurul punct in divergenta"? Acesta este punctul esential pentru ipoteza ta. Cum ar putea fi gravitatia un fenomen mecanic daca nu exista aceste fluxuri fabuloase? Nu despre asta vorbim aici?

CitatAtunci cand am scris ca inteleg demonstratia ta, nu ma asteptam sa bata asa departe.
"Asa departe" ? De la inceput am precizat ca demonstratia duce la concluzia ca ipoteza ta este gresita, adica falsa. Asta inseamna ca merge "pana la capat", nu?

CitatVrei sa o reluam de unde am intrerupt-o?
Desigur, astept sa raspunzi la pasul 2 la care am ramas.

CitatSunt curios sa aflu macar cu aproximatie, cand s-ar fi oprit Pamantul, deci ar fi cazut in Soare, daca ar fi existat campul concentric?
Nu stiu daca esti curios, de ce ne intrebi pe noi daca esti curios sau nu?

CitatImi dau seama ca daca fluxul ar avea efectul de franare suplimentar pe care il reclami, Universul ar fi intr-o permanenta comasare, contrar constatarilor astronomilor.
Ok.

CitatDeci acest flux, ori(A) nu exista de loc, ori(B), franarea pe care o produce se incadreaza in parametrii naturali.
Cum adica "se incadreaza in parametrii naturali" ? Care sunt acesti parametri?

CitatDaca esti de acord putem continua.
Nu am nimic impotriva sa continuam.


e-
Don't believe everything you think.

A.Mot-old

#141
Citat din: Electron din Iulie 28, 2011, 10:49:16 AM
Citat din: A.Mot din Iulie 28, 2011, 09:22:15 AM
Sunt presupuneri...
Pai sunt presupuneri, dar pe ce argumente se bazeaza aceste presupuneri?

CitatIn formula atractiei gravitationale apare acea constanta care arata ca exista gravitonii
Cum anume arata acea constanta ca exista gravitonii?

Citatsi presupun ca acestia au acelasi efect electromagnetic asupra corpurilor metalice si acelasi efect dar electrostatic asupra corpurilor nemetalice adica toate corpurile indiferent de natura lor aflate in apropierea Terrei sunt atrase cu aceiasi forta.
E complet ilogic ce spui aici. Daca gravitonii ar avea acelasi efect si asupra corpurilor nemetalice, dar "electrostatic", se pune automat intrebarea de ce nu ar exista efect electrostatic asupra corpurilor metalice. Si acelea sunt facute din atomi exact ca si corpurile nemetalice. Ca atare, corpurile metalice ar trebui sa simta efectul de 2 ori, o data "electromagnetic" pentru ca sunt metale si a doua oara "elctrostatic" pentru ca sunt facute din atomi. Cum explici aceasta incoerenta?

CitatPe Soare exista cu mult mai mult fier decat pe Terra.
Si ce-i cu asta? De ce intra in formula atractiei gravitationale dintre Pamant si Soare (ca de altfel intre oricare doua corpuri) toata masa Soarelui si nu doar masa de metale continute in acesta?

CitatToate corpurile au un camp electrostatic.
Serios? De unde ai luat aceasta informatie? Care e campul electrostatic al unui neutron?

CitatAm cautat sa vad de cine depinde forta electrostatica dintre doua corpuri si nu am gasit...
Cauta legea lui Coulomb, nu e nici un mister.

CitatDepinde cumva campul electrostatic al unui corp de masa acestuia?
Nu.

CitatCare este valoarea fortei electrostatice de atractie (respingere) intre doua corpuri?
Cauta legea lui Coulomb. E incredibil ca emiti astfel de presupuneri cum faci mai sus, fara sa cunosti macar elementele de baza ale electrostaticii.


e-
Se stie ca daca vrem sa gasim o formula oarecare pentru un anumit parametru P atunci cautam sa vedem asa zisele variabile ale acelui parametru iar in cazul fortei de atractie asa zisa gravitationala intre doua corpuri vedem ca daca consideram ca acele variabile sunt masele acelor corpuri atunci evident trebuie sa luam in considerare ca variabila si patratul distantei dintre cele doua corpuri ceea ce impune si gasirea experimentala a unei eventuale constante si tocmai aceasta constanta (numai constanta nu am putea-o denumi atata timp cat ea are o anumita dimensiune) arata ca ar trebui sa existe ceva care sa elimine de fapt variabilele maselor si avand in vedere acest fapt rezulta ca forta de atractie gravitationala ar trebui sa depinda de alte variabile decat masele acelor corpuri si in mod sigur acea forta depinde de distanta dar nu cred ca de patratul distantei.Formula energiei cinetice este clara caci depinde de masa,patratul vitezei si constanta (adimensionala) 0,5.......Cand ai certitudini nu incropesti formule care sa dea bine din punct de vedere dimensional cautand asa zise constante dimensionale.
Eu ma refer la forta electrostatica dintre doua corpuri si nu intre doua sarcini electrice si chiar si asa forta Coulomb se aseamana ca forma cu cea a atractiei gravitationale unde intervine iarasi o asa zisa constanta (care este dimensionala)..............
Cand nu cercetezi unde trebuie (pentru ca nu vezi realitatea......si aici ma refer in general la savantii care inventeaza formule........) atunci este foarte usor sa gresim........Cine a masurat masa Terrei sau a Soarelui ca sa spuna cu certitudine ca formula fortei de atractie gravitationala (gasita empiric) are aceasta formula oriunde in Univers?Eu presupun ca ar trebui descoperiti acesti gravitoni si sursa care ii genereaza.......
Problema:
Care este valoarea fortei de atractie elctrostatica dintre o bagheta de ebonita de masa de 1 gram (incarcata electrostatic) si o foaie de hartie de masa de 1000 de grame stiind ca distanta pe verticala dintre bagheta si foaia de hartie este 3 cm?In cazul in care bagheta are masa de 2000 de grame si hartia are masa de 1 gram distanta fiind aceiasi atunci care este valoarea fortei de atractie electrostatica?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Iulie 28, 2011, 06:07:49 PM
Se stie ca daca vrem sa gasim o formula oarecare pentru un anumit parametru P atunci cautam sa vedem asa zisele variabile ale acelui parametru iar in cazul fortei de atractie asa zisa gravitationala intre doua corpuri vedem ca daca consideram ca acele variabile sunt masele acelor corpuri atunci evident trebuie sa luam in considerare ca variabila si patratul distantei dintre cele doua corpuri
De ce ar fi asta asa de evident? De ce sa nu luam ca variabila cubul distantei, sau distanta pur si simplu? Si de ce tocmai inversul patratului?

Citatceea ce impune si gasirea experimentala a unei eventuale constante
De ce ar impune asta gasirea unei constante?

Citatsi tocmai aceasta constanta [...] arata ca ar trebui sa existe ceva care sa elimine de fapt variabilele maselor
Cum arata acea constanta acest lucru?

Citat(numai constanta nu am putea-o denumi atata timp cat ea are o anumita dimensiune)
De ce nu ar putea avea constantele dimensiune fizica ? Oricum dimensiunile fizice sunt doar conventii umane, asa ca ele nu implica nimic mai mult decat asigurarea coerentei formulelor cu care se lucreaza. Exista normalizari car fac de exemplu ca viteza luminii in vid sa aiba valoarea 1 adimensionala. Asta o face mai "constanta" decat valoarea de 299,792,458 m/s ?

Citatsi avand in vedere acest fapt rezulta ca forta de atractie gravitationala ar trebui sa depinda de alte variabile decat masele acelor corpuri
De unde rezulta asa ceva?

Citatsi in mod sigur acea forta depinde de distanta dar nu cred ca de patratul distantei.
Pe ce se bazeaza aceasta (ne)credinta a ta?

CitatFormula energiei cinetice este clara caci depinde de masa,patratul vitezei si constanta (adimensionala) 0,5...
Doar de asta e clara formula energiei cinetice ? Interesant criteriu ...

CitatCand ai certitudini nu incropesti formule care sa dea bine din punct de vedere dimensional cautand asa zise constante dimensionale.
Asta e o lege de la tine citire? De unde le tot scoti, A.Mot?

CitatEu ma refer la forta electrostatica dintre doua corpuri si nu intre doua sarcini electrice
Si care e diferenta intre "corpuri" si "sarcini electrice" in teoriile tale personale?

Citatsi chiar si asa forta Coulomb se aseamana ca forma cu cea a atractiei gravitationale unde intervine iarasi o asa zisa constanta (care este dimensionala)...
Si ce-i cu asta?

CitatCand nu cercetezi unde trebuie (pentru ca nu vezi realitatea......si aici ma refer in general la savantii care inventeaza formule........) atunci este foarte usor sa gresim...
Care savanti au inventat care formule, mai concret?

CitatCine a masurat masa Terrei sau a Soarelui ca sa spuna cu certitudine ca formula fortei de atractie gravitationala (gasita empiric) are aceasta formula oriunde in Univers?
Era unu' pe nume Henry Cavendish.

CitatEu presupun ca ar trebui descoperiti acesti gravitoni si sursa care ii genereaza...
De ce presupui acest lucru? Si totusi cum anume arata constanta gravitationala ca exista gravitonii? Eviti cumva sa raspunzi la intrebare?

e-
Don't believe everything you think.

AlexandruLazar

Citat din: A.Mot din Iulie 28, 2011, 06:07:49 PM
Eu ma refer la forta electrostatica dintre doua corpuri si nu intre doua sarcini electrice

Pentru cineva care se dă așa rotund pe la secțiunea de întrebări pentru teme, ai zice că o integrală nu ar fi chiar atât de misterioasă ;).

Citat
Problema:
Care este valoarea fortei de atractie elctrostatica dintre o bagheta de ebonita de masa de 1 gram (incarcata electrostatic) si o foaie de hartie de masa de 1000 de grame stiind ca distanta pe verticala dintre bagheta si foaia de hartie este 3 cm?

Mai încearcă un pic la formulare că n-ai nimerit niciuna din datele de care ai nevoie ca să calculezi asta. Nu contează ce mase au, încearcă mai bine densitatea de sarcină.

Quantum

CitatAr putea fi gravitatia un fenomen mecanic?
Raspuns radio Erevan: Da!...mai exact cuantum mecanic.

virgil 48

  Raspuns pentru # 144 (Quantum)
  Cu apostrofarile si ironiile m-am obisnuit. Tu ai ceva de spus, chiar si impotriva, sau iti   
  faci norma zilnica de mesaje?
 

Quantum

Nu era nimic personal, doar o gluma. Nu am nimic de spus si nu am o norma de mesaje.

virgil 48

   Poate exista fluxul concentric?     ( 1 )
Inainte de a relua disputa ce pare deja pierduta, cu Electron, pe aceasta tema, voi posta
un scenariu care sa ii ofere o sansa fluxului. Nu intentionez sa descriu aici un model
cosmogonic mecanicist, obiectivul meu fiind cel anuntat.
Atentionez ca nu pot relua toate afirmatiile, precizarile sau definitiile de pana acum, deci
vizitatorilor sporadici le va fi dificil sa inteleaga in intregime ceace urmeaza.
Cu toate acestea voi relua unele dintre precizarile facute anterior, si imi voi reconsidera
unele din afirmatiile mai vechi.
Repet ce am mai spus, ca toate afirmatiile sunt insotite de un semn de intrebare dar textul
este redactat in termeni siguri pentru fluenta.
Prin urmare, repet precizarea ca existenta fluxului concentric o pun pe seama materiei
intunecate, fara a avea nici o legatura cu antimateria. Materia intunecata, care pare a fi
acceptata de lumea stiintifica, nu o putem detecta si nu ii cunoastem proprietatile. Dar mi
se pare normal sa consideri ca se afla intr-o stare difuza si in permanenta agitatie.

virgil 48

   Poate exista fluxul concentric?  ( 2 )
  Aceasta agitatie constituie o parte din energia Universului sub forma de energie cinetica,
iar particulele de materie intunecata se comporta ca niste proiectile minuscule care prin
impact sau penetrare transfera din energia lor tintelor. Revin asupra afirmatiei ca particulele
fluxului sunt retinute PARTIAL sau TOTAL de corpuri. Voi adauga acum si cuvantul DELOC,
fiindca este posibil sa nu fie retinute de corpuri, sau numai de cele foarte mari. In acelasi
timp ele cedeaza intotdeauna o cantitate de energie cinetica corpului pe care l-au
intalnit, printr-n efect similar frecarii. Prin urmare fluxul de iesire poate fi constituit din
acelasi numar de particule in unitatea de timp, dar cu viteza sau energia mai mica.
Scenariul ce urmeaza se adreseaza celor ce cred ca Universul se afla intr-o permanenta
pendulare intre expansiune si retragere, modelul Universului pulsator.

virgil 48

#149
  Poate exista fluxul concentric?  ( 3 )
Cine considera ca expansiunea ce se observa acum este definitiva, Universul se va rarefia
progresiv iar urmatorul Big Bang se va produce dintr-un bob de mazare, este liber sa o
faca. Cine vede normal ca sa urmeze o retragere, poate pana la aglomerarea intrgii mase
intr-un singur corp, care ulterior sa se imprastie iar, poate lua in seama fluxul concentric.
Pentru ce?! Altfel cine aduna masa de materie imprastiata de expansiunea Universului?
Prin expansiune corpurile scapa din lanturile atractiei gravitationale si nu mai are cine sa
le adune. In schimb fluxul concentric si impingerea gravitationala vor insoti aceasta
expansiune, scazand in intensitate mai ales in zonele aglomerarilor de masa. Dar materia
intunecata difuza fiind intr-o cantitate de peste 6 ori mai mare decat materia
obisnuita, va pastra o distributie semnificativa si relativ uniforma si acolo unde atractia
gravitationala nu va mai avea nici o speranta.