Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema: in cate zerouri se termina numarul 1*2*3*...*99*100 ?

Creat de morpheus, Iulie 04, 2011, 08:12:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Intrebarea a aparut pe sectiunea Q&A si m-am gandit sa o postez si aici. Se pare ca a fost printre subiectele de bac la matematica (nu stiu sigur, dar cam asa reiese din intrebare; oricum asta nu conteaza).

Deci, cate zerouri are 100! si cum se judeca problema?
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Electron

100! se termina in tot atatea zerouri cati factori de 5 contine descompunerea in factori a acestui numar.

e-
Don't believe everything you think.

zec

Cum zicea si Electron numarul de zerouri depinde de numarul de factori de 5 in descompunerea sa .Totusi sa fiu mai concis depinde de numarul de factori de 2 si de 5 care apar in descompunere intrucat zerourile sunt date de inmultirea cu 10.
De la 1 la 100 ,5 apare ca factor intre numerele acelea dupa formula [100/5]+[100/52]+[100/53]+... suma aceasta se opreste si nu e una infinita iara acele paranteze patrate reprezinta partea intreaga .Am sa explic si de ce arata astfel aceea formula .Pai cand numaram factori intai vedem cate numere se divid cu 5 de la 1 la 100 si numarul  lor este de [100/5] si din cauza ca exitsa numere in care  5 apare ca factor de 2 ori si il numaram doar odata cautam si cate numere se divid cu 25  de la 1 la 100 si le numaram si pe acestea care sunt in numar de [100/25] si asa mai departe.
Deoarece numarul de factori 2 este peste cel al lui 5 e suficient sa numaram doar de cate ori apare 5 ca putere in descompunere.Astfel ca solutia este 24 de zerouri.