Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Functii Marginite&Nemarginite

Creat de Sam, Mai 25, 2011, 07:12:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Sam

Cum arat ca Functia parte intreaga: f: R - > Z, f(x) = [ x ], este nemarginita?
Ma puteti ajuta va rog?Doar atata nu stiu cum incep ?

Sam

si la fel ptr Functia parte fractionara (zecimala):  f: R - > [0;1), f(x) = {x}, unde, prin definitie, {x} = x -
  • . ?Aceasta functie nu stiu daca este marginita sau nu?Daca este marginita cum dem. si daca este nemarginita cum dem.>?Ajutor va rog?Ceva sugestii va rog:)!

Electron

Ce inseamna ca o functie este nemarginita (in caz ca e) ? Care e definitia pe care o folosesti?

e-
Don't believe everything you think.

Sam

CitatFunctia parte intreaga: f: R - > Z, f(x) = [ x ], este nemarginita?

Eu vreau sa demonstrez prima data nemarginirea la aceasta functie

Electron

Ca sa poti demonstra asa ceva, trebuie sa intelegi inainte ce anume inseamna ceea ce vrei sa demonstrezi. Deci, insist cu intrebarea de mai sus.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

o functie este marginita daca exista a,b nr. reale a.i Imfc[a,b]<=> a<f(x)<b
si daca exista M>0 a.i |f(x)|<M

Iar daca nu indeplineste aceste conditii functia nu este marginita

Electron

Citat din: Sam din Mai 25, 2011, 07:37:48 PM
a.i Imfc[a,b]<=> a<f(x)<b
Ce inseamna asta? Efectiv nu inteleg notatiile folosite de tine. Tu ce intelegi din scrierea asta?

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Nu stiu sa demonsterez nemarginirea functiei!!!Stiu teoria dar nu stiu cum sa demonstrez...

Sam

#8
Nu inteleg asta e decat sa o tot lungim cu intrebari mai bine se inchide topicul asta.
Multumesc oricum ptr ajutor!

Electron

Citat din: Sam din Mai 25, 2011, 07:55:58 PM
Stiu teoria dar nu stiu cum sa demonstrez...
Daca stii teoria, ar trebui sa stii sa raspunzi direct si fara "sa o lungim" la intrebarea simpla pe care ti-am pus-o.

Daca nu ai rabdare si vrei sa faca altii mai mult efort ca tine, atunci acest forum nu e locul potrivit pentru a cere ajutor.

e-
Don't believe everything you think.

Sam

Am rabdare.
Dar [ x ]=n ,n apartine [n,n+1)
n<x<n+1
Doar atata stiu!

Electron

sam, problema nu e ce inseamna "parte intreaga", asta e partea simpla. Problema este sa intelegi (corect) ce inseamna ca o functie este marginita sau nemarginita. Asta vei intelege daca vei intelege definitiile (eu nici macar nu te-am vazut in stare sa le scrii corect aici, de unde sa sper ca le-ai inteles?).

Daca iei definitia si o folosesti corect in problema de fata, vei obtine demonstratia foarte repede. Asta e indicatia pe care ti-o pot da.

e-
Don't believe everything you think.

zec

Definitia este simpla o functie e nemarginita daca nu e marginita.Deci iti sugerez sa apelezi la metoda reduceri la absurd.
Definitie:Spunem ca o functie este marginita daca imaginea ei este marginita.
Observatie :definitia marginiri functiei se rezuma la definitia marginiri unei multimi ,intrucat imaginea unei functii este o multime.