Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Mecanica - momentul fortei

Creat de alexandru123, Mai 18, 2011, 03:08:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

A.Mot-old

#15
Citat din: mircea_p din Mai 19, 2011, 06:33:18 PM
Citat din: A.Mot din Mai 19, 2011, 08:46:47 AM
echilibru si deci G=Tcos60 de unde rezulta imediat cat este T.
Nu T se cere ci greutatea barei. T rezulta imediat din echilibrul corpului atarnat.
Oriucm, T cos60 este componenta orizontala a tensiunii si nu are cum sa se echilibreze cu greutatea barei (ori a corpului?; nu e clar ce notezi cu G. In problema apar Go si G1).
Componenta orizontala a tensiunii din fir este Tcos30 deoarece unghiul dintre fir cu orizontala este de 30 grade sexagesimale.........Rezultatul este acelasi oricum.........si am modificat inlocuind pe G cu G1.......Clar?
Adevărul Absolut Este Etern!

Electron

Citat din: A.Mot din Mai 20, 2011, 08:00:19 AM
Nu este gresit.
Este gresit. De unde obtii tu ecuatia respectiva daca nu din echilibrul momentelor?

CitatNu neaparat trebuie scris echilibrul de momente...
Ba este neaparat. De la ce alta ecuatie poti sa pleci in acest caz?

CitatIn capatul B actioneaza dou forte T (dupa directia firului) si 0,5G0
De unde stii ca in B actioneaza 0.5 G0 ?

Citatca urmare a faptului ca bara (presupunand ca bara are centrul de greutate la mijlocul lungimii AB) se comporta ca o bara articulata la capetele A si B
Bara e articulata doar in A.

Citatsi deci din proiectia pe verticala a fortelor din reazemul B
Nu este nici un razem in B.

Citatrezulta imediat ca 0,5G0=Tsin30 adica G0=T.
Nu rezulta asa ceva din ce spui tu. Relatia dintre forte o poti obtine doar din echilibrul momentelor. Jongleriile tale matematice nu sunt relevante. In orice rezolvare, argumentatia si rationamentul folosit trebuie sa fie logic si corect. A scoate din buzunar valori doar pentru ca se potrivesc intuitiv nu este o metoda corecta de rezolvare.


Citat din: A.Mot din Mai 20, 2011, 08:10:11 AM
Am modificat si am scris G1=Tcos60......
Nu mai modifica dupa ce ti se raspunde la un mesaj. Este foarte lipsit de respect pe forum. Admite ca ai gresti si reia facand corecturile de rigoare.

CitatEu spun ca in capatul B actioneaza doua forte si acestea sunt T si 0,5G0
De ce ar actiona 0,5G0 in B ? De unde ai scos aceasta valoare? Fara un argument serios pentru asta, afirmatia ta nu are nici o valoare.

Citatdin proiectia pe verticala rezulta imediat ca G0=T.Clar?
Eu vad ce rezulta, doar ca argumentele tale anterioare nu sunt corecte, deci nu justifica modul tau de rezolvare. Clar?

Citat din: A.Mot din Mai 20, 2011, 08:13:06 AM
Componenta orizontala a tensiunii din fir este Tcos30 deoarece unghiul dintre fir cu orizontala este de 30 grade sexagesimale...
Corect, doar ca tu ai folosit gresit componentata orizontala acolo unde trebuia sa folosesti componenta verticala. Nici greseala asta nu ti-o asumi? Asta ti-a atras atentia mircea_p. Ai macar atata integritate intelectuala si admite ca ai gresit.


CitatRezultatul este acelasi oricum...
Doar ca nu rezultatul e important, ci rezolvarea. Daca nu intelegi acest lucru, atunci te rog sa nu mai participi niciodata la aceasta sectiune propunand doar jonglerii matematice pentru a obtine "rezultatul corect". Cu asa ceva nu ajuti pe nimeni si actionezi impotriva politicii acestui forum. Clar?

Citat..si am modificat inlocuind pe G cu G1.......Clar?
Nu mai modifica, admite cand gresesti si reformuleaza corect in alt post, daca nu, va fi nevoie sa ia moderatorii masuri. Clar ?

e-

Don't believe everything you think.

mircea_p

#17
Citat din: A.Mot din Mai 20, 2011, 08:10:11 AM
Citat din: Electron din Mai 19, 2011, 11:51:48 AM
Citat din: A.Mot din Mai 19, 2011, 08:46:47 AM
ca urmare a acestui fapt partea din fir cu forta T si cu greutatea G trebuie sa fie in echilibru si deci G=Tcos60 de unde [...]
Gresit. Cele doua forte nu au acelasi punct de actiune. Trebuie scris corect echilibrul momentelor ca sa se obtina relatia dintre G si T.

e-
Am modificat si am scris G1=Tcos60......si de aici rezulta cat este T......Eu spun ca in capatul B actioneaza doua forte si acestea sunt T si 0,5G0 (de aceea am intrebat care sunt fortele care actioneaza in capatul B) si din proiectia pe verticala rezulta imediat ca G0=T.Clar?

Ecuatia in rosu e clar gresita. G1 este egal cu T.
Faptul ca obtii rezultatul corect nu e de mirare si nici de laudat. Din logica se stie ca din premise false se poate obtine o concluzie adevarata. Adevarul concluziei nu implica corectitudinea premiselor.



A.Mot-old

#18
Citat din: mircea_p din Mai 20, 2011, 04:46:05 PM
Citat din: A.Mot din Mai 20, 2011, 08:10:11 AM
Citat din: Electron din Mai 19, 2011, 11:51:48 AM
Citat din: A.Mot din Mai 19, 2011, 08:46:47 AM
ca urmare a acestui fapt partea din fir cu forta T si cu greutatea G trebuie sa fie in echilibru si deci G=Tcos60 de unde [...]
Gresit. Cele doua forte nu au acelasi punct de actiune. Trebuie scris corect echilibrul momentelor ca sa se obtina relatia dintre G si T.

e-
Am modificat si am scris G1=Tcos60......si de aici rezulta cat este T......Eu spun ca in capatul B actioneaza doua forte si acestea sunt T si 0,5G0 (de aceea am intrebat care sunt fortele care actioneaza in capatul B) si din proiectia pe verticala rezulta imediat ca G0=T.Clar?

Ecuatia in rosu e clar gresita. G1 este egal cu T.
Faptul ca obtii rezultatul corect nu e de mirare si nici de laudat. Din logica se stie ca din premise false se poate obtine o concluzie adevarata. Adevarul concluziei nu implica corectitudinea premiselor.
Gresesti!G1 nu este egal cu T.Mai intai trebuie aflat care este tensiunea in fir T si dupa aceea ca sa afli cat este G0 poti proceda in doua moduri:
1-Tensiunea in fir este asa cum am spus obtinuta din relatia Tcos60=G1.
Capatul B trebuie sa fie in echilibru adica prelungirea barei sa faca cu firul unghiul de echilibru de 30 de grade sexagesimale asa cum arata desenul.....si considerand ca bara are centrul de greutate la mijlocul lui AB asta inseamna ca in capatul B actioneaza forta T la un unghi de 30 grade sexagesimale si forta verticala 0,5G0 de unde rezulta prin proiectie verticala ca 0,5G0=Tsin30 adica G0=T.
2-Dupa ce calculezi tensiunea in fir T ca la punctul 1 pui conditia ca momentul fortelor G0 si T sa fie nul in punctul A scriind astfel Td-G0MA=0 unde
MA=0,5AB (daca centrul de greutate al barei este la mijlocul lui AB) si d este bratul de parghie al fortei T fata de punctul A adica d=ABsin30=0,5AB........si astfel rezulta imediat si prin acest procedeu ca G0=T.
Cred ca acum este clar si pentru tine dar si pentru Electron.........cat si pentru alexandru123.......

Ce reprezinta forta Tcos30?

In cazul in care capatul A este incastrat cum faci calculul lui G0?
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

#19
Macar esti persistent! ;)

Unele din formulele tale sant intamplator corecte, dar analiza problemei este eronata.
Greutatea nu actioneaza la capatul B.
Tensiunea nu are valoarea sugerata de tine.
Problema parea sa fie ca nu analizezi fiecare corp din sistem, in mod coerent, si considerand toate fortele actionand asupra corpului respectiv. Poate ca incerci sa aplici vreo metoda folosita in inginerie mecanica sau structurala, dar evident nu o folosesti corect.

Oricum problema se rezolva in cateva randuri, folosind metoda standard aplicata la echilibrul corpurilor in fizica.

Corpul atarnat: actioneaza doua forte: T si G1. Corpul e in echilibru, rezulta T=G1.

Bara orizontala: trei forte: T, Go si forta din articulatie (sa zicem  ca o notam R).
Bara e in echilibru si de translatie, si de rotatie, deci trebuie sa se echilibreze fortele si momentele.
Echilibrul momentelor:
Go*d/2-T*d*sin30=0.
Rezulta
Go=2 T sin30 = T si deci Go=G1

Din echilibrul fortelor se pot afla componentele fortei R, dar s-ar cere asa ceva.
Deci Tcos30  va fi egal cu modulul componentei orizontala a lui R, Rx. Pentru componenta verticala:
Ry=Go-Tsin30

Deci ai obtinut rezultatul Go=T care se intampla sa fie corect, dar T nu rezulta din formula Tcos60=G1 ci este chiar G1.

In cazul unei bare rigide  incastrata rigid in perete, firul nu mai este necesar pentru a mentine bara in echilibru si problema asa cum e pusa si la nivelul la care e pusa,  nu ar avea sens.

A.Mot-old

#20
Citat din: mircea_p din Mai 21, 2011, 05:13:07 PM
Macar esti persistent! ;)

Oricum problema se rezolva in cateva randuri.

Corpul atarnat: actioneaza doua forte: T si G1. Corpul e in echilibru, rezulta T=G1.

Bara orizontala: trei forte: T, Go si forta din articulatie (sa zicem  ca o notam R).
Bara e in echilibru si de translatie, si de rotatie, deci trebuie sa se echilibreze fortele si momentele.
Echilibrul momentelor:
Go*d/2-T*d*sin30=0.
Rezulta
Go=2 T sin30 = T si deci Go=G1

Din echilibrul fortelor se pot afla componentele fortei R, dar s-ar cere asa ceva.
Deci Tcos30  va fi egal cu modulul componentei orizontala a lui R, Rx. Pentru componenta verticala:
Ry=Go-Tsin30

In cazul unei bare rigide  incastrata rigid in perete, firul nu mai este necesar pentru a mentine bara in echilibru si problema asa cum e pusa si la nivelul la care e pusa,  nu ar avea sens.
Vad ca si tu esti persistent........dar in greseala...... ::) si este bine asa pentru ca numai asa putem afla cine greseste.....Bara fiind in echilibru atunci cand capatul A este incastrat si capatul B este agatat de fir in care actioneaza forta T nu mai poti spune ca momentul in capatul A este nul si atunci trebuie sa faci echilibrul fortelor care actioneaza in capatul B............G0=T=2G1.Mai fa odata rationamentul in mod logic si apoi fa calculele si ai sa vezi ca am dreptate.......
Gresesti si in cazul lui Tcos30.Tcos30 este pe de o parte forta de intindere care apare in bara si pe de alta parte este forta de frecare care actioneaza intre fir si scripete.

Daca unghiul ar fi de 90 grade sexagesimale atunci cat ar fi tensiunea in fir si cat ar fi G0?G0 trebuie sa fie aceiasi adica G0=2G1.
Care este forta care apare in articulatia din capatul A.In cazul cand capatul A este incastrat care este forta care apare in capatul A?Daca bara ar fi incastrata in capatul A si agatata in capatul B atunci bara se considera incastrata in capatul A si articulata in capatul B.

Am impresia ca tu omiti faptul ca articulatia din capatul A preia practic jumatate din greutatea barei si deci in capatul B actioneaza doua forte si anume jumatate din greutatea barei si forta T.

Daca bara ar fi incastrata in capatul A s ilibera in capatul B atunci capatul A si cel din B nu ar mai fi pe o dreapta orizontala adica in capatul B va apare o sageata adica o deplasare in jos.........si asta nu mai este ceea ce vrea problema lui alexandru123......
Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

Hai ca nu mai ai nici un haz, vorba lui Caragiale.
Acum incepi sa imi atribui mie omisiuni asupra carora tocmai ti-am atras atentia?
"Rezolvarea" ta nu tinea cont de forta din articulatie, si tocmai ti-am atras atentia asupra acestui fapt.
La fel si in privinta cazului barei incastrate.

Oricum discutia cu unghiuri si paraunghiuri e irelevanta pentru ca eroarea ta majora este in privinta relatiei intre T si G1.
Care de fapt nu are nimic de-a face cu bara. Poate sa fi inacastrata, articulata sau sprijinita pe broaste testoase. 
Iar introducerea frecarii la scripete este doar o incercare de a complica lucrurile si a evita solutia simpla, aplicabila in acest caz.



A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Mai 21, 2011, 08:17:46 PM
Hai ca nu mai ai nici un haz, vorba lui Caragiale.
Acum incepi sa imi atribui mie omisiuni asupra carora tocmai ti-am atras atentia?
"Rezolvarea" ta nu tinea cont de forta din articulatie, si tocmai ti-am atras atentia asupra acestui fapt.
La fel si in privinta cazului barei incastrate.

Oricum discutia cu unghiuri si paraunghiuri e irelevanta pentru ca eroarea ta majora este in privinta relatiei intre T si G1.
Care de fapt nu are nimic de-a face cu bara. Poate sa fi inacastrata, articulata sau sprijinita pe broaste testoase. 
Iar introducerea frecarii la scripete este doar o incercare de a complica lucrurile si a evita solutia simpla, aplicabila in acest caz.



Reciteste toate postarile mele si ai sa vezi ca eu i-am spus lui alexandru123 ca bara nu poate sta la orizontala daca nu are un reazim in capatul A si el a dat ulterior desenul corect din carte dupa care eu am facut calculele si am notat greutatea atarnata de fir cu G in loc de G1...........fapt evident nesemnificativ....oricum am corectat notatia...
Fie u unghiul facut de fir (firul din zona dinspre capatul A catre scripete) cu prelungirea barei.  Vrei sa spui ca oricare ar fi unghiul u atunci forta de intindere este T=G1?Sa zicem ca unghiul u=60 de grade sexagesimale iar bara ramane aceiasi atunci in acest caz cat este greutate G0?Fa o comparatie cu cazul u=30 grade sexagesimale.....Pentru ca bara sa ramana in echilibru pe orizontala atunci G1 este o functie de unghiul u daca G0 este acelasi........

Adevărul Absolut Este Etern!

mircea_p

#23
Citat din: A.Mot din Mai 22, 2011, 02:19:53 PM
Vrei sa spui ca oricare ar fi unghiul u atunci forta de intindere este T=G1?
Da, bineinteles.

Citat din: A.Mot din Mai 22, 2011, 02:19:53 PM
Sa zicem ca unghiul u=60 de grade sexagesimale iar bara ramane aceiasi atunci in acest caz cat este greutate G0?Fa o comparatie cu cazul u=30 grade sexagesimale.....Pentru ca bara sa ramana in echilibru pe orizontala atunci G1 este o functie de unghiul u daca G0 este acelasi........
Valoarea greutatatii G1 pentru a mentine bara in echilibru depinde de unghi, la fel cum si tensiunea T depinde de unghi. Dar indiferent de unghi relatia intre T (tensiunea in fir) si G1 (greutatea corpului atarnat)  este T=G1. Indiferent si de greutatea barei, de altfel.
Daca nu ar fi asa, forta neta asupra corpul atarnat nu ar fi zero si deci corpul respectiv ar fi accelerat, fie in sus, fie in jos. E foarte simplu si evident chiar daca te uiti pe desen, fara nici un calcul.


Pozitron

Citat din: A.Mot din Mai 21, 2011, 03:53:25 PM
Gresesti!G1 nu este egal cu T.[...]
@ A.Mot: este pentru a doua oara cand participi la discutii in aceasta sectiune si dai indicatii incorecte. Ca atare, acesta este avertismentul oficial (varianta fara penalizare) ca nu mai e cazul sa intervii la aceasta sectiune fara un control al afirmatiilor pe care le faci. A da indicatii incorecte e mai grav decat a nu da indicatii deloc.

Daca vrei neaparat sa mai participi la discutii in aceasta sectiune, mesajele tale trebuie sa fie controlate inainte de a aparea aici. Daca vor contine erori si indicatii incorecte, ele nu vor mai aparea aici pentru a zapaci pe cei care au nevoie de ajutor. Pentru control trimite-mi mie (sau altui moderator dispus sa te supravegheze) pe privat eventualele viitoare mesaje pe care ai dori sa le scrii in aceasta sectiune si daca sunt corecte vei primi unda verde sa le publici aici.

Daca nu vei tine cont de acest avertisment fara penalizare, vom trece la penalizari. Aceasta sectiune e foarte delicata si nu admit sa-si faca oricine de cap pe aici.

<Pozitron>

PS: Precizez ca acest control nu e necesar decat la aceasta sectiune, la celelalte poti scrie nestingherit ca pana acum.

A.Mot-old

Citat din: mircea_p din Mai 22, 2011, 09:37:43 PM
Citat din: A.Mot din Mai 22, 2011, 02:19:53 PM
Vrei sa spui ca oricare ar fi unghiul u atunci forta de intindere este T=G1?
Da, bineinteles.

Citat din: A.Mot din Mai 22, 2011, 02:19:53 PM
Sa zicem ca unghiul u=60 de grade sexagesimale iar bara ramane aceiasi atunci in acest caz cat este greutate G0?Fa o comparatie cu cazul u=30 grade sexagesimale.....Pentru ca bara sa ramana in echilibru pe orizontala atunci G1 este o functie de unghiul u daca G0 este acelasi........
Valoarea greutatatii G1 pentru a mentine bara in echilibru depinde de unghi, la fel cum si tensiunea T depinde de unghi. Dar indiferent de unghi relatia intre T (tensiunea in fir) si G1 (greutatea corpului atarnat)  este T=G1. Indiferent si de greutatea barei, de altfel.
Daca nu ar fi asa, forta neta asupra corpul atarnat nu ar fi zero si deci corpul respectiv ar fi accelerat, fie in sus, fie in jos. E foarte simplu si evident chiar daca te uiti pe desen, fara nici un calcul.


Mii de scuze!Ai dreptate!!!!!!!!!Este ca si la problema cu roata fantanii.........Cu fizica nu ma prea prind la anumite probleme.........Asa este T=G1 indiferent de unghiul u......M-am uitat ieri pe niste site-uri cu astfel de probleme si acelasi rationament avea........Am mai invatat ceva.Mii de scuze tuturor!Era sa uit am un vec care e profesor de fizica si mi-a confirmat acelasi fapt ca T=G1....Mii de scuze!!!! :( :( :( :-[ :-[ :-[
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Citat din: Pozitron din Mai 22, 2011, 11:42:31 PM
Citat din: A.Mot din Mai 21, 2011, 03:53:25 PM
Gresesti!G1 nu este egal cu T.[...]
@ A.Mot: este pentru a doua oara cand participi la discutii in aceasta sectiune si dai indicatii incorecte. Ca atare, acesta este avertismentul oficial (varianta fara penalizare) ca nu mai e cazul sa intervii la aceasta sectiune fara un control al afirmatiilor pe care le faci. A da indicatii incorecte e mai grav decat a nu da indicatii deloc.

Daca vrei neaparat sa mai participi la discutii in aceasta sectiune, mesajele tale trebuie sa fie controlate inainte de a aparea aici. Daca vor contine erori si indicatii incorecte, ele nu vor mai aparea aici pentru a zapaci pe cei care au nevoie de ajutor. Pentru control trimite-mi mie (sau altui moderator dispus sa te supravegheze) pe privat eventualele viitoare mesaje pe care ai dori sa le scrii in aceasta sectiune si daca sunt corecte vei primi unda verde sa le publici aici.

Daca nu vei tine cont de acest avertisment fara penalizare, vom trece la penalizari. Aceasta sectiune e foarte delicata si nu admit sa-si faca oricine de cap pe aici.

<Pozitron>

PS: Precizez ca acest control nu e necesar decat la aceasta sectiune, la celelalte poti scrie nestingherit ca pana acum.
Am gresit!Mi-am cerut scuze......Omul invata si din greseli fie cele ale lui fie ale altora.......Multumesc pentru intelegere! Imi pare rau pentru ca am deranjat atata!Pe viitor am sa fiu mai atent la rationamentele mele. :( :( :( :-[ :-[ :-[
Adevărul Absolut Este Etern!

Pozitron

Citat din: A.Mot din Mai 24, 2011, 07:49:57 AM
Am gresit!Mi-am cerut scuze......Omul invata si din greseli fie cele ale lui fie ale altora.......Multumesc pentru intelegere!
@ A.Mot: De acord, n-ar fi fau daca omul ar invata nu doar din greselile lui ci si din greselile altora. Problema este insa alta. Tu pana acum nu ai venit aici sa pui intrebari ca sa verifici daca ideile tale sunt corecte, ci ai incercat sa dai indicatii care s-au dovedit a fi gresite altora, ceea ce demonstreaza ca nu esti avizat sa dai indicatii altora aici. Cand vorbesti cu cei care stiu, ei isi vor da seama ca gresesti si te vor corecta. Dar in aceasta sectiune vin cei care nu stiu cum sa rezolve probleme ca sa primeasca ajutor. Or, a primi indicatii gresite nu le e de nici un ajutor, ba chiar din contra, de aceea avertismentul pentru tine e serios si va ramane in vigoare pe viitor.

<Pozitron>