Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Intrebari

Creat de alexandru.marius84, Mai 04, 2011, 07:28:39 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

alexandru.marius84

Nu stiu sa raspund la urmatoarele intrebari, ma puteti ajuta?

1) de ce sfoara care sustine un tablu suspendat pe perete este mai rezistenta atunci cand lungimea sa este mai mare?
2) De ce clantele usilor se monteaza pe latura opusa balamalelor?

HarapAlb

Tu ai incercat sa gasesti vreo explicatie ? La prima intrebare raspunsul nu este evident, dar incearca sa te gandesti. In ce clasa esti ?

alexandru.marius84

Citat din: HarapAlb din Mai 04, 2011, 07:47:56 PM
Tu ai incercat sa gasesti vreo explicatie ? La prima intrebare raspunsul nu este evident, dar incearca sa te gandesti. In ce clasa esti ?


10.

poi am avut si alte intrebari si am raspuns la ele,  dar la acestea nu stiu. nu stiu deloc.

Electron

Citat din: alexandru.marius84 din Mai 04, 2011, 07:28:39 PM
2) De ce clantele usilor se monteaza pe latura opusa balamalelor?
Gandeste-te ce s-ar intampla daca ar fi clanta langa balamale.

e-
Don't believe everything you think.

mircea_p

Citat din: alexandru.marius84 din Mai 04, 2011, 07:28:39 PM
1) de ce sfoara care sustine un tablu suspendat pe perete este mai rezistenta atunci cand lungimea sa este mai mare?
Incearca sa desenezi si evaluezi tensiunea din fir cand firul e foarte scurt si cand e foarte lung.

HarapAlb

Citat din: mircea_p din Mai 04, 2011, 09:19:46 PM
Incearca sa desenezi si evaluezi tensiunea din fir cand firul e foarte scurt si cand e foarte lung.
Intuiesc explicatia la care te-ai gandit, eu ma gandeam la una in care la aceeasi tensiune in fir sfoara mai lunga rezista, intre anumite limite, in comparatie cu cea scurta. Poate nu e explicatia adecvata in cazul de fata, dar ca idee poate merita mentionata :)

mircea_p

Citat din: HarapAlb din Mai 05, 2011, 12:07:20 AM
Citat din: mircea_p din Mai 04, 2011, 09:19:46 PM
Incearca sa desenezi si evaluezi tensiunea din fir cand firul e foarte scurt si cand e foarte lung.
Intuiesc explicatia la care te-ai gandit, eu ma gandeam la una in care la aceeasi tensiune in fir sfoara mai lunga rezista, intre anumite limite, in comparatie cu cea scurta. Poate nu e explicatia adecvata in cazul de fata, dar ca idee poate merita mentionata :)
In problema de fata tensiunea nu e aceeasi in cele doua cazuri. Rezistenta intrinseca a sforii (masurata de tensiunea maxima sau tensiunea de rupere) nu depinde de lungimea sforii, in limitele lungimilor unei sfori de tablou. Ce mecanism crezi ca ar putea face tensiunea la rupere sa fie mai mare pentru sfoara mai lunga?

A.Mot-old

Citat din: alexandru.marius84 din Mai 04, 2011, 07:28:39 PM
Nu stiu sa raspund la urmatoarele intrebari, ma puteti ajuta?

1) de ce sfoara care sustine un tablu suspendat pe perete este mai rezistenta atunci cand lungimea sa este mai mare?
2) De ce clantele usilor se monteaza pe latura opusa balamalelor?
1) Considerand ca lungimea sforii este L si distanta intre scoabele de pe tablou este d atunci tensiunea in tablou se afla din relatia G=2Tcosα unde G este greutatea tabloului,T este tensiunea din fir si α este jumatate din unghiul dintre cele doua laturi egale ale sforii fiecare avand lungimea egala cu 0,5L.Se observa ca daca d ramane constant (si facem abstractie de greutatea sforii adica nu o luam in calcul) atunci marind lungimea sforii unghiul α scade si cu cat scade unghiul α cu atat cosα creste si deci tensiunea din sfoara scade cu cat lungimea sforii creste ceea ce presupune ca efortul unitar normal in sfoara este mai mic.
Pentru ce valoare a greutatii G1 a sforii odata cu lungimea sforii tensiunea din sfoara creste stiind ca greutate tabloului G ramane aceiasi?
2) Manerele usii se monteaza pe partea opusa balamalelor pentru ca se formeaza un brat de parghie de lungime D mai mare pentru a usura maxim posibil (functie de latimea usii) deschiderea usii.Daca ar fi asezate langa balamale ar trebuie o forta mult mai mare (plus ca este incomod) chiar tinzand la infinit daca D tinde la zero.......evident se considera ca usa are stabilitate verticala (adica nu se misca indiferent de pozitia in care se afla mai mult sau mai putin deschisa) daca nu se intervine cu o forta oarecare de tragere sau impingere a usii......
Adevărul Absolut Este Etern!

HarapAlb

Citat din: mircea_p din Mai 05, 2011, 02:56:27 AM
(...) Ce mecanism crezi ca ar putea face tensiunea la rupere sa fie mai mare pentru sfoara mai lunga?
Limita de aplicabilitate a deformarilor elastice se poate exprima in functie de deformarea relativa, vezi de exemplu aici. Cred ca sfoara poate suporta intre anumite limite deformari elastice, dar repet ca e vorba doar de idee in sine. Ar trebui verificate sau estimate prin calcule limitele de aplicabilitate.

mircea_p

Citat din: HarapAlb din Mai 05, 2011, 11:52:07 PM
Citat din: mircea_p din Mai 05, 2011, 02:56:27 AM
(...) Ce mecanism crezi ca ar putea face tensiunea la rupere sa fie mai mare pentru sfoara mai lunga?
Limita de aplicabilitate a deformarilor elastice se poate exprima in functie de deformarea relativa, vezi de exemplu aici. Cred ca sfoara poate suporta intre anumite limite deformari elastice, dar repet ca e vorba doar de idee in sine. Ar trebui verificate sau estimate prin calcule limitele de aplicabilitate.
Tocmai ca depinde de deformarea relativa. Limita de elasticitate si cea de rupere depind de deformarea relativa si deci nu depind de lungimea absoluta, in principiu.
Vrei sa zici cumva ca deformarea absoluta la care sfoara se rupe e mai mare pentru o sfoara lunga decat pentru una scurta? Asta cu siguranta. Dara acea deformare mare e produsa de aceeasi forta care ar produce o deformare mica in sfoara scurta, la aceeasi deformare relativa. Iar rezistenta se "da" de obicei ca tensiune (sau tensiune specifica (F/Arie) deci e independenta de lungimea absoluta.
Poate e o neintelegere in termenii problemei, dar de obicei rezistenta se refera la forta nu la deformare.
De fapt aici probabil ca vor sa spuna ca de o sfoara lunga poti atarna un tablou mai greu deact de una scurta (datorita dependentei tensiunii de unghi).

Credeam ca ai in vedere ceva mai complicat, cum ar fi neomogenitatile din sfoara sau lungimea fibrelor.