Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

De ce anticii numarau anii in descrestere?

Creat de styhl, Aprilie 24, 2011, 04:29:36 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

styhl

.. ci nu ii numarau (normal) in crestere, cum noi o facem in prezent??? ;)
Merci anticipat.

AlexandruLazar

Și ei îi numărau tot în creștere. În descreștere până la anul nașterii lui Christos îi numărăm doar noi, îți dai seama că anticii nu prea aveau cum să știe când or să se oprească din numărat.

Adi

Ehe, de aia e important de inteles istoria, adica cum vedeau cei din trecut lumea. Nu o vedeau neaparat asa cum o vedem noi. Grecii numarau anii de la prima lor olimpiada in crestere. Romanii numarau de la fondarea Romei in crestere ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

Citat din: styhl din Aprilie 24, 2011, 04:29:36 PM
.. ci nu ii numarau (normal) in crestere, cum noi o facem in prezent???
De ce presupui ca ii numarau in descrestere?

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Poate istoricii descriu in descrestere, am observat si eu.
Si mai e o greseala in istorie, s-a observat cand a venit anul 2000 , intrebarea era se incepe anul doua mii ori au trecut doua mii de ani de la inceputul numararii. Adica la inceput sa inceput a numara"santem in anul unu" ori "a trecut un an" zicand anul intai.

styhl

ha, ce simplu, dar eu mam prins cu istoricii acestia ai nostri. Eu credeam ca ei chiar numarau anii in descrestere ;)  (dealtfel cam in orice document istoric cam in modul acest gasesti enumerarea), si logic sau gindit istoricii sa "enumere" anii!
merci.