Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Principiul echivalenţei generalizat

Creat de Abel Cavaşi, Aprilie 18, 2011, 07:44:39 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Abel, de cat timp de gandire mai ai nevoie?

e-
Don't believe everything you think.

Abel Cavaşi

Dragul meu, Electron, v-am răspuns la toate problemele ridicate pe aici. Apoi n-am făcut decât să încerc să reformulez ceea ce am spus. Problemele ridicate de tine sunt, în primul rând, irelevante, apoi sunt offtopic. Deocamdată, nu găsesc timp să duc asemenea discuţii sterile mai departe.

Electron

#77
Citat din: Abel Cavasi din Mai 11, 2011, 11:34:41 AM
Problemele ridicate de tine sunt, în primul rând, irelevante,  apoi sunt offtopic.
Merci. Asta voiam sa confirmi, ca logica e irelevanta in filozofarile tale. :) Acum e clar de ce fabulezi in asa hal pe aici.


EDIT: De remarcat ca mai si faci afirmatii fara acoperire. Adica sustii ca poti masura raportul a doua marimi fizice infinite, dar cand esti intrebat cum faci acel lucru, preferi sa afirmi ca intrebarea este off-topic...  ::) La asa o lipsa de integritate intelectuala, cred ca timpul tau e mai potrivit sa ti-l petreci in alta parte, nu pe un forum de stiinta.


e-
Don't believe everything you think.

miticapopescu

#78
Ma intereseaza o singura ....chestie aici !

Cum se rezolva PARADOXUL ne-pararlelitatati vectorilor acceleratiei ..
in sistemele , asa zis indistinctibile cu aparate oricat de sofisticate .... GRAVITATIONAL vs.CINEMATIC ?

Intr-un lift aflat in camp gravitational vectorii acceleratiiei ....adica aia de ala marginea liftului (sa-l presupunem de 5km !) nu sunt paraleli ci se intersecteaza(=ne-paraleli!) in centrul de masa al sistemului gravitational !

Intr-un lift accelerat cinematic vectori de margine sant paraleli ...altfel insemnand ca liftul nu e rigid (cat de cat ) ...


Cum rezolvati paradoxul ....impacand principul asta ireal (insa bun de-o teorie) cu .....realitatea fizica !

;D ;) :o

Principul asta e bun doar daca ar exista o singura masurarea PUNCTUALA in lift ....ca daca-s doua ...e clar ca e MINCINOS !.......lamuriri ????!!!!

miticapopescu

Citat din: Electron din Mai 11, 2011, 11:47:24 AM



De remarcat ca mai si faci afirmatii fara acoperire. Adica sustii ca poti masura raportul a doua marimi fizice infinite, dar cand esti intrebat cum faci acel lucru, preferi sa afirmi ca intrebarea este off-topic...  ::) La asa o lipsa de integritate intelectuala, cred ca timpul tau e mai potrivit sa ti-l petreci in alta parte, nu pe un forum de stiinta.


e-

Prin renormare ....adica ceva incomensurabil adica infinit ....e lat ca unitate si la infinul asta se raporteza altele ...rapoartele fiind finit .....e cazul CUANTICII unde-s pe cuvant o graza de infiniti normalizati !
Exista intradevar infiniti numerabili ......sunt exat aceia la care unitatea de masura(primara!) tinde spre zero ...etc.

HarapAlb

Nu e nici un paradox, principiul are aplicabilitate locala. S-a mai discutat si rasdiscutat, citeste cu atentie mesajele anterioare.

miticapopescu

Ce insemna aplicaqbilitate locala ....IN INTERPRETAREA TA ???

Te rog !!!


Insemna ca e fals ???
Sau adevarat in anumite contiditii speciale(=nu e pricipu!) .

Clar e ca din doua masurari in lift poti stii daca ....acceleratia e generata cinetic sau ....gravitational !


;D

miticapopescu

#82
Citat din: Abel Cavasi din Mai 03, 2011, 08:13:34 AM

-Este adevărat că, local, un observator nu poate stabili dacă liftul său este aproape de un corp uşor sau departe de un corp masiv?



NU !

NU este adevarat .....se poate foarte usor stabili din lift ....cu un aparat fin directia vectorului acceleratie si raportarea sa ....la linie din lift ......orice alt vector acceleratie (gravitationala) din lift nu e paralel cu cu orice altul si asta se vede prin comparatia la ...linia REPER !

;D

Cu cat corpul e mai aproape cu atat unghiul de intersectare vectoriala e mai ....etc.

miticapopescu


miticapopescu

Citat din: HarapAlb din August 06, 2011, 11:19:14 PM
Nu e nici un paradox, principiul are aplicabilitate locala. S-a mai discutat si rasdiscutat, citeste cu atentie mesajele anterioare.

Imi pare rau dar ASTA chiar nu s-a discutat !

Mi-am luat timp si am citit raspunsurile .... sunt chiar pe langa !
Cred (CRED!!!) ca raspunsurile mele sunt mai coerente , mai logice si mai aproape de realitatea ....MASURABILA !

Lamuriri ???

;D

HarapAlb

Citat din: miticapopescu din August 06, 2011, 11:53:20 PM
Imi pare rau dar ASTA chiar nu s-a discutat !
Mi-am luat timp si am citit raspunsurile .... sunt chiar pe langa !
Forumul permite cautarea dupa cuvinte cheie, s-a discutat in alta parte: http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,2871.0.html

Electron

Citat din: miticapopescu din August 06, 2011, 11:17:27 PM
Citat din: Electron din Mai 11, 2011, 11:47:24 AM
De remarcat ca mai si faci afirmatii fara acoperire. Adica sustii ca poti masura raportul a doua marimi fizice infinite, dar cand esti intrebat cum faci acel lucru, preferi sa afirmi ca intrebarea este off-topic...  ::) La asa o lipsa de integritate intelectuala, cred ca timpul tau e mai potrivit sa ti-l petreci in alta parte, nu pe un forum de stiinta.


e-

Prin renormare ....adica ceva incomensurabil adica infinit ....e lat ca unitate si la infinul asta se raporteza altele ...rapoartele fiind finit .....e cazul CUANTICII unde-s pe cuvant o graza de infiniti normalizati !
Exista intradevar infiniti numerabili ......sunt exat aceia la care unitatea de masura(primara!) tinde spre zero ...etc.
Eu am propus spre rezolvare o situatie concreta (vezi primele mele postari din acest topic). Te invit sa aplici "renormarea" asta de care vorbesti la problema propusa.

e-
Don't believe everything you think.

miticapopescu

Renormarea  ...

(O) metoda e chiar regula aia lui L'Hopital .. infint/infint sau ...zero/zero ....in cuantica renormarea e la fel desi nu la prima vedere !



Principiul echivalentei .....

Prin local , principiul echivalentei nu spune decat ca :
- n-ai cum deosebi dintr-o SINGURA masuratura gravitatia de o acceleratie oarecare (ex. rezultata la destinderea unui arc ....) !


DINTR-O MASURATURA ! .....ca din doua deja poti !

Electron

Citat din: miticapopescu din August 07, 2011, 10:34:56 PM
Renormarea  ...

(O) metoda e chiar regula aia lui L'Hopital .. infint/infint sau ...zero/zero ....in cuantica renormarea e la fel desi nu la prima vedere !
Lasa vorbele si treci la fapte. Ia sa te vad cum aplici "regula aia lui L'Hopital" [sic] la problema ridicata de mine.

e-
Don't believe everything you think.