Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Principiul echivalenţei generalizat

Creat de Abel Cavaşi, Aprilie 18, 2011, 07:44:39 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 29, 2011, 12:22:41 AM
De acord, dar numai dacă acele corpuri au masă finită şi sunt în număr finit, ceea ce observatorul din lift nu poate stabili. Deci, principial este posibil să  existe corp infinit de masiv, aşa cum este posibil ca principial să existe medii infinit de penetrabile pentru a putea formula principiul inerţiei.
Bine, conceptual avem pe masa din laborator un corp infinit de masiv. Cum ii masuram masa ca sa stabilim ca e infinita sau nu ? Cum calculam efectele produse de un corp cu masa infinita ?

Abel Cavaşi

Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 29, 2011, 12:28:26 AMFaptul că Universul nu este infinit ca întindere?
Universul nu este nici infinit de impenetrabil, dar asta nu ne împiedică să formulăm principiul inerţiei imaginându-ne că Universul ar fi infinit de impenetrabil. În plus, nu trebuie să confundăm Universul cu Metagalaxia.


Citat din: HarapAlb din Aprilie 29, 2011, 12:38:00 AMBine, conceptual avem pe masa din laborator un corp infinit de masiv. Cum ii masuram masa ca sa stabilim ca e infinita sau nu ? Cum calculam efectele produse de un corp cu masa infinita ?
Trebuie să admitem că nu ne putem afla la o distanţă finită de o masă infinită, ci dimpotrivă, cu cât corpul e mai masiv, cu atât suntem mai departe de el.

Dealtfel, cu cât vrem să fim mai riguroşi, cu atât trebuie să admitem că ne rotim în jurul centrului de masă al unui corp din ce în ce mai masiv şi mai îndepărtat. De exemplu, dacă ne mulţumim cu puţin, vom admite că ne rotim în jurul centrului Pământului. Dacă vrem să fim puţin mai riguroşi decât atât, atunci va trebui să admitem că ne rotim în jurul centrului de masă al sistemului solar (un corp mult mai masiv decât Pământul), centru de masă care este mai îndepărtat de noi decât centrul de masă al Pământului. În fine, dacă vrem să fim şi mai riguroşi, va trebui să admitem că ne rotim de fapt în jurul centrului de masă al Galaxiei (un corp mult mai masiv), care este şi mai îndepărtat decât centrul de masă al sistemului solar.

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 29, 2011, 05:52:46 PM
Trebuie să admitem că nu ne putem afla la o distanţă finită de o masă infinită, ci dimpotrivă, cu cât corpul e mai masiv, cu atât suntem mai departe de el.
Ne aflam la ce distanta vrei tu, cum determinam masa obiectului ? Cum calculam efectele produse de un corp cu masa infinita ?

AlexandruLazar

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 29, 2011, 05:52:46 PM
Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 29, 2011, 12:28:26 AMFaptul că Universul nu este infinit ca întindere?
Universul nu este nici infinit de impenetrabil, dar asta nu ne împiedică să formulăm principiul inerţiei imaginându-ne că Universul ar fi infinit de impenetrabil. În plus, nu trebuie să confundăm Universul cu Metagalaxia.

Bine, dar noi nu vorbim aici de ce nu putem imagina, nici de ce principii putem formula, ci de cazul concret al unui experiment, cum chiar tu l-ai propus la început:

CitatAsta înseamnă că nu putem stabili nici măcar dacă suntem la o distanţă infinită de un corp infinit de masiv. Deci teoria A spune că în liftul respectiv nu putem şti dacă acceleraţiile pe care le vedem noi în lift sunt produse de un câmp gravitaţional generat de o sursă apropiată de lift sau sunt produse de un câmp gravitaţional generat de o sursă infinit de îndepărtată.

De asemenea, nu văd ce treabă are metagalaxia aici...

Abel Cavaşi

Citat din: HarapAlb din Aprilie 29, 2011, 06:42:52 PMNe aflam la ce distanta vrei tu, cum determinam masa obiectului ? Cum calculam efectele produse de un corp cu masa infinita ?
La fel ca în cazul oricărui alt corp.


Citat din: AlexandruLazar din Aprilie 29, 2011, 07:22:14 PMBine, dar noi nu vorbim aici de ce nu putem imagina, nici de ce principii putem formula, ci de cazul concret al unui experiment
Noi vorbim aici de un experiment mental.
CitatDe asemenea, nu văd ce treabă are metagalaxia aici...
Parcă ziceai ceva de întinderea Universului, cum că ar fi finită...

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 30, 2011, 07:35:22 AM
Citat din: HarapAlb din Aprilie 29, 2011, 06:42:52 PMNe aflam la ce distanta vrei tu, cum determinam masa obiectului ? Cum calculam efectele produse de un corp cu masa infinita ?
La fel ca în cazul oricărui alt corp.
Foooarte interesant ;D
Deci tu operezi cu infinitul ca si cum ar fi un numar oarecare. Nu-i de mirare ca ai ajuns sa spui aberatiile din mesajele precedente, cuvantul "limita" nu-ti spune nimic ?

Abel Cavaşi

Nu înţeleg ce vrei să spui. Încearcă să fii mai explicit.

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 30, 2011, 10:34:39 AM
Nu înţeleg ce vrei să spui. Încearcă să fii mai explicit.
Ce sa-ti explic ? Ai afirmat ca poti masura infinitul. ;D

Abel Cavaşi

Nu. Am afirmat că pot măsura raportul dintre infinit şi infinit.

HarapAlb

#39
Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 30, 2011, 10:44:13 AM
Nu. Am afirmat că pot măsura raportul dintre infinit şi infinit.
Te-am intrebat cum masori masa, nu cum masori raporti de infiniti. Inteleg ca nu ai un raspuns clar.

Raportul de infiniti cum il masori ?


Exemplu de alba-neagra:
"La fel ca si in celelalte cazuri" inseamna: din relatia acceleratiei [tex]g = GM/r^2[/tex] pentru masa si distanta infinita se obtine [tex]g = G \infty / \infty ^2 = G/ \infty = 0[/tex]. Tu zici ca se obtine un rezultat diferit de zero ? :)

Abel Cavaşi

Observatorul din lift măsoară doar acceleraţia care apare în lift şi nu poate stabili dacă acceleraţia aceea este produsă de un corp uşor apropiat sau este produsă de un corp (oricât de) masiv şi (oricât de) îndepărtat. Acest ,,oricât" presupune intervenţia limitelor.

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 30, 2011, 11:08:09 AM
Acest ,,oricât" presupune intervenţia limitelor.
Poti sa formulezi un exemplu simplu ?

Abel Cavaşi

Mi-ai mai cerut deja un exemplu şi ţi-am dat un exemplu cât mai general cu putinţă, bazat pe cunoştinţele mele de gravitaţie care presupun că acceleraţia depinde direct proporţional cu masa şi invers proporţional cu pătratul distanţei. În acel exemplu general poţi aplica orice exemplu numeric vrei tu.

HarapAlb

Citat din: Abel Cavasi din Aprilie 30, 2011, 11:28:43 AM
Mi-ai mai cerut deja un exemplu şi ţi-am dat un exemplu cât mai general cu putinţă, bazat pe cunoştinţele mele de gravitaţie care presupun că acceleraţia depinde direct proporţional cu masa şi invers proporţional cu pătratul distanţei.
Problema apare cand introduci infinitul in formulele respective, acolo nu pomenesti nimic de limita. Rezultatul din exemplul respectiv l-ai dedus bazandu-te pe limita cand distanta si masa corpului tind catre infinit ?

Abel Cavaşi

Într-adevăr, ar apărea problemă cu infiniţii dacă ei nu ar fi rezultatul unor limite spre infinit concepute în aşa fel încât să menţină valoarea acceleraţiei. Altfel spus, nu ne interesează cum aplică limitele observatorul din lift, cu condiţia ca el să obţină aceeaşi acceleraţie pentru orice valoare a masei (ca funcţie de distanţă). Şi cu cât ia masa mai mare, cu atât va trebui să ia şi distanţa mai mare. Sau invers, cu cât ia distanţa mai mare, cu atât va trebui să ia în calcul o masă mai mare, toate astea ca să-i iasă una şi aceeaşi acceleraţie, egală cu cea pe care o măsoară el în lift.