Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Evolutia creierului uman?

Creat de Adi, Iunie 05, 2008, 11:53:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Ce poate face o masina inteligenta? Poate sa gaseasca un obiect pierdut pe camp si sa il caute. Poate sa recunoasca forme. Poate sa poarte o conversatie. Poate sa invete. Poate sa sune la salvare cand cazi pe strada. Poate sa fie fratele copilului tau cand o sa ai doar unu datorita suprapopularii. Si asa mai departe.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Virgil

Fac o interventie cam intarziata.
Ca sa faci un calculator sa gandeasca ca si un om, ar trebui, ca sursa de energie sa fie de mai multe calitati, si el sa fie programat sa dea raspunsuri in functie de calitatea alimentarii cu energie. La raspunsuri superior elaborate, sa fie stimulat cu energie pura, asemanator cicolatei sau coniacului, din cand in cand. Ar trebui sa aiba o memorie permanent activa, si programe cu domenii de interes care sa-i asigure alimentarea si temperatura potrivita, simuland astfel confortul uman, poate chiar si un mijloc de acumulare de energie, precum banii pusi la saltea. Ar trebui copiate foarte multe caracteristici umane.

Electron

Citat din: Virgil din Noiembrie 05, 2008, 09:24:11 PM
Fac o interventie cam intarziata.
Ca sa faci un calculator sa gandeasca ca si un om, ar trebui, ca sursa de energie sa fie de mai multe calitati, si el sa fie programat sa dea raspunsuri in functie de calitatea alimentarii cu energie. La raspunsuri superior elaborate, sa fie stimulat cu energie pura, asemanator cicolatei sau coniacului, din cand in cand. Ar trebui sa aiba o memorie permanent activa, si programe cu domenii de interes care sa-i asigure alimentarea si temperatura potrivita, simuland astfel confortul uman, poate chiar si un mijloc de acumulare de energie, precum banii pusi la saltea. Ar trebui copiate foarte multe caracteristici umane.
De ce ar fi nevoie de toate astea ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Corect, trebuie sa aduci si argumente la parerile tale, nu doar parerile.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

miki triki

Citat din: Virgil din Noiembrie 05, 2008, 09:24:11 PM
Fac o interventie cam intarziata.
Ca sa faci un calculator sa gandeasca ca si un om, ar trebui, ca sursa de energie sa fie de mai multe calitati, si el sa fie programat sa dea raspunsuri in functie de calitatea alimentarii cu energie. La raspunsuri superior elaborate, sa fie stimulat cu energie pura, asemanator cicolatei sau coniacului, din cand in cand. Ar trebui sa aiba o memorie permanent activa, si programe cu domenii de interes care sa-i asigure alimentarea si temperatura potrivita, simuland astfel confortul uman, poate chiar si un mijloc de acumulare de energie, precum banii pusi la saltea. Ar trebui copiate foarte multe caracteristici umane.

M-a dat gata post-ul lui Virgil...
Oricum... imi place ideea cu energia pura din coniac si ciocolata.  8)
Nu vad care e legatura intre alimentare, temperatura sau confort si procesele cognitive, dar il invit pe Virgil sa ma lamureasca.

Coesite

Probabil ca sa gandit ca daca esti mai comod gandesti mai eficient.  :D

inger_demonizat

Asa..........Sa stam de vorba despre creier.......Fara a parea un laudaros pot sa zic ca in ultimii ani am studiat creierul din multe puncte de vedere. Parerea mea despre el.....Ma fascineaza cum o conglomeratie de molecule, caci asta este in creierul uman si nu numai, poate sa inmagazineze si sa reproduca informatii diversificate ca intensitate. Haideti sa ne referim la cele mai simple reflexe: cel de apucare si cel de mers. Cum am invatat noi sa mergem? Ce mecanisme neurofiziologice stau la baza realizarii acestor reflexe? Nu caut a cere de la voi un raspuns si interzic sa faceti asta pentru ca este nociv , eu caut raspunsuri prin studii individuale nu prin pareri......Sa observi si sa surprinzi momentu oportun este o caracteristica a unui studiu.
Degeaba vorbim noi despre el ca e asa si pe dincolo daca nu facem efortu intelectual sa patrundem in el si sa ne aruncam privirea asa cum facem cand mergem la o expozitie de arta.
Imi aduc aminte acum de un citata plin de adevar a lui William Jomes: Fiecare stie ce este constiinta pana cand incearca sa o defineasca. Paote credeti ca am intentia sa va critic dar nu e asa. Pentru mine creierul este organul suprem, masina superfina a organismului, un centru de comanda foarte bine organizat.

Adi

Ma bucur sa te vad ca descoperi forumul nostru. Si eu cred ca creierul este organul superm, ce coordoneaza tot organismul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Tudy

Eu vad creierul ca pe o unealta,asa cum omu se foloseste de ciocan sa bata un cui,tot asa se foloseste de creier pt a crea!

Virgil

Un om are dorinte, sentimente, necesitati materiale, conditii de mediu,  hrana, si toate derivatele rezultate de aici. Ca sa faci un calculator sa gandeasca ca un om, este necesar sa programezi astfel calculatorul, incat sa aiba nevoie de toate trebuintele omenesti, bineinteles convertite in biti. Pana la urma ciocolata s-au coniacul, pe langa aportul energetic, contribuie la eliberarea de endorfine care nu sunt altceva decat stimuli biologici, ce se pot traduce in biti de informatie.

Anatol

Mie mi se pare, ca creierul il joaca al doilea rol. Primul rol este diferenta de potential dintre ansamblu de receptori si consumatori.Daca omul avia numai un receptor de caldura si un muschi sistemul functiona si fara neironi,... 

  Creerul se formeaza ca aciasta diferenta de potential tot timpul este rupta  prin intermediul reflexilor.
Omul are doua sisteme de reflexe(respectiv doua diferente de potential): N1 haracterul  N2 logica gandirii individuale(au mai multe denumiri ele:sufletul si constiinta...). Cand dormi N2 se deconecteaza,lucreaza N1, si omul viseaza si tine minte daca N2 a inscris. Interactiunea cu realitatea se face de haracter si in timp de haracterul constiintei.

  Algoritmele se dezvolta pe cat de complicate sant drumurile individului(gresite ori reale),stimuland la necesitatea haracterului(N1) gormonii. O imaginatie muzicala, vizuala, ori logica se inscrie in creer pe ct o traeste individul in timp si coincide cu haracterul(1) si tot asa mai departe ce si pe cat ramane in haracter. Analizatorul este o imagine supusa multor imagini inscrise candva in creer.   

Ce sa ma chinui eu sa fac stiinta ca daca nu prea am cunostinte, atunci energia haracterului(N1)numi trezeste nimic interes. In societatea stiintifica trebue de organizat seminare si anuntate premii la fel de fel de probleme nerezolvate, apoi viata sa mearga cu o educatie nemteasca, cu cerinte mari.
     

A.Mot-old

#26
Citat din: Tudy din Martie 08, 2011, 08:13:19 AM
Eu vad creierul ca pe o unealta,asa cum omu se foloseste de ciocan sa bata un cui,tot asa se foloseste de creier pt a crea!
Vrei sa spui ca atunci cand batem un cui nu folosim creierul??????????Unii creaza obiecte si unelete altii folosesc cu mai multa sau mai putina indemanare aceste creatii dar si unii si altii se folosesc de creier.......Daca creierul este o unealta atunci cine foloseste creierul adica altfel spus cine coordoneaza creierul sau mai pe scurt ce este de fapt omul??Creierul omului este constiinta omului?Creierul unui animal nu este si el o unealta?Cum reuseste un corb sau o cioara sa manance miezul dintr-o nuca? ???
Adevărul Absolut Este Etern!

Eugen7

Consider ca trebuie sa facem o diferentiere intre inteligenta si ratiune (cugetare, gandire).
Exista si inteligenta artificiala, inteligente sunt si animalele, insa doar omul este cugetator.

In opinia mea un animal sau o masina, chiar daca sunt inteligente, nu poate fi ganditoare (filosofi daca vreti).
"Stiu ca nu stiu nimic dar stiu ca pot sti mai multe decat stiu" (Socrate)

A.Mot-old

Citat din: Eugen7 din Aprilie 23, 2011, 10:23:11 AM
Consider ca trebuie sa facem o diferentiere intre inteligenta si ratiune (cugetare, gandire).
Exista si inteligenta artificiala, inteligente sunt si animalele, insa doar omul este cugetator.

In opinia mea un animal sau o masina, chiar daca sunt inteligente, nu poate fi ganditoare (filosofi daca vreti).
Nu este nicio diferenta intre inteligenta si ratiune oamenii.......Inteligenta (ratiunea) este caracteristica doar oamenilor deoarece inteligenta inseamna a gandi logic si eu cred ca animalele gandesc dar nu gandesc logic ci au un cod propriu al speciei respective de a supravietui si in acest sens au gandirea este limitata la acel instinct de supravietuire.....Siomul are instinctul supravietuirii dar din pacate este si iorational distrugand mai incet sau mai repede Tera....... ???
Conform DEX:
-"RAȚIÚNE s.f. 1. Facultate a omului de a cunoaște, de a înțelege și de a judeca; judecată, gândire; inteligență. 2. Temei, justificare, motiv. "
-"RAȚIÚNE, (2, 3) rațiuni, s. f. 1. Facultatea omului de a cunoaște, de a gândi logic, de a înțelege sensul și legătura fenomenelor; p. ext. judecată, minte."
Adevărul Absolut Este Etern!

A.Mot-old

Creierul uman nu a evoluat dar a crescut nivelul informational.......Daca creierul uman ar fi evoluat atunci cum se explica ca foarte putini putem redescoperi ceea ce au descoperit marii matematicieni,Pitagora,Gauss,Fermat,etc....?De fapt nu omul a evoluat ci tehnologia sa a evoluat.
Adevărul Absolut Este Etern!