Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Evolutia creierului uman?

Creat de Adi, Iunie 05, 2008, 11:53:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Dacă ne privim creierul ca pe un produs perfect al evoluţiei naturale, s-ar putea să ne înşelăm. În ultima sa carte, Gary Markus argumentează ca el este mai mult colecţie de părţi recondiţionate. Dacă legea evoluţiei naturale a lui Darwin este aşa de puternică, cum de am sfârşit cu un creier aşa de improvizat?

Cristi povesteste cum creierul uman foloseste memoria asociativa, iar  nu ca si calculatorul care are o memorie diferita. Cand omul isi aminteste ceva, trebuie sa plece de la ceva asemanator, sa faca asociatii, pana ajunge la lucrul cautat. Calculatorul insa cauta direct la locul unde a depus informatia.

Intrebarea este: inseamna asta ca e creierul nostru imperfect? Poate ca e perfect pentru viata de zi ci cu zi, adica exact ce trebuie sa faca ...

Cum comentati?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Temari

E greu de spus. Exista o harta precisa a Pamantului, dar nici pana astazi nu s-a putut face o harta a creierului uman. Ariile si alte zone difera ca marime de la om la om si chiar loc si forma.

RaduH

Despre memorie exista o teorie cum ca ar exista o memorie colectiva de natura energetica si ca ar fi mult mai usor sa redescoperi ceva deja descoperit chiar daca nu cunosti problema , decat sa descoperi ceva cu adevarat nou .

Adi

Cred ca intra in teoria lui Jung a unui subconstient colectiv. Si in trendul asta cu paranormale si bioenergetica am vazut afirmatii cum ca e mai usor sa inveti o poezie chinezeasca decat una japoneza, pe motiv ca ai de 10 ori mai multe persoane care o stiu pe prima si atunci e mai puternica i subconstientul colectiv al umanitatii. Dar nu avem dovezi in acest sens, parerea mea.

Memoria umana e asociativa, adica plecand de la un lucru faci legaturi cu acel lucru si ajungi la alt lucru pe care ti-l amintesti. Memoria calculatorului e altfel, stie exact unde e fiecare informatie. Abia acum, cu memoristorul, se vor putea face calculatoare care au memorie ca si oamenii, se pare.

http://www.stiinta.info/news/438/
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ionut

Citat din: Adi din Iunie 15, 2008, 06:42:21 PM
Memoria umana e asociativa, adica plecand de la un lucru faci legaturi cu acel lucru si ajungi la alt lucru pe care ti-l amintesti. Memoria calculatorului e altfel, stie exact unde e fiecare informatie. Abia acum, cu memoristorul, se vor putea face calculatoare care au memorie ca si oamenii, se pare.
http://www.stiinta.info/news/438/
Cred totusi ca de la acest fenomen din electronica pana la analogia cu memoria oamenilor este totusi o cale lunga :)

Virgil

Citat din: ionut din Iunie 16, 2008, 05:57:48 PM
Citat din: Adi din Iunie 15, 2008, 06:42:21 PM
Memoria umana e asociativa, adica plecand de la un lucru faci legaturi cu acel lucru si ajungi la alt lucru pe care ti-l amintesti. Memoria calculatorului e altfel, stie exact unde e fiecare informatie. Abia acum, cu memoristorul, se vor putea face calculatoare care au memorie ca si oamenii, se pare.
http://www.stiinta.info/news/438/
Cred totusi ca de la acest fenomen din electronica pana la analogia cu memoria oamenilor este totusi o cale lunga :)
Referitor la modul cum functioneaza memoria omului, din propria analiza am observat ca atunci cand te intereseaza ceva, mai intai se creaza o stare de spirit, o stare sufleteasca, (ex; cand ti-e dor de cineva), apoi incepi sa depeni amintiri si prin asociatie de imagini, idei, si ganduri, apar chiar propozitiile de raspus. Orice stare sufleteasca aparuta, indreapta atentia, si o focalizeaza spre subiectul interesat. Atunci cand esti in repaus, starea sufleteasca este "neutra", gandurile zboara aiurea fara o adresa precisa, atentia fiind nula. Daca mergi pe strada si cineva te injura, nemotivat simti mai intai o stare sufleteasca de revolta apoi iti vin in minte tot felul de raspunsuri pe masura, dupa care analizezi situatia si iei decizia finala, in functie de imprejurari. daca esti la un examen, simti o stare de stres, pana consulti biletul, apoi daca stii subiectul iti focalizezi atentia asupra zonei din memorie legata de subiect, si atunci cand concentrarea este destul de mare, nu mai auzi nimic in jurul tau. Daca nu-ti amintesti subiectul, starea de stres continua, chiar dupa examen.
  Calculatorul nu cred ca stie ceva de starea sufleteasca.

ionut

Citat din: Virgil din Iunie 25, 2008, 03:22:34 PM
  Calculatorul nu cred ca stie ceva de starea sufleteasca.
Buna,
   Calculatorul nu stie nimic de starea sufleteasca pentru ca nu e programat sa stie si dupa parerea mea nu cred ca va sti vreodata. Deocamdata toate calculatoarele si programele din lumea asta functioneaza "determinist" ca sa zic asa adica comportamentul acestora poate fi prevazut de persoana(le) care le-a construit. Chiar si in cazul retelelor neuronale se poate deocamdata determina comportamentul unui program/calculator pentru ca acestea folosesc pana la urma algoritmi matematici care converg catre o solutie prin pasi total calculabili. Asa ca pana la primul calculator "spontan" mai este ceva timp.

miki triki

Hm... imi pare rau ca nu am intrat pe forum atunci cand a aparut articolul.
Oricum... imi exprim si eu ideea...

Cred ca de fapt creierul uman este cea mai buna memorie existenta pe planeta in momentul de fata.
Nu cred ca este atat de imperfect pe cat sugera articolul (numai faptul ca-mi aduc aminte fara sa-l fi recitit ar trebui sa spuna ceva).

Din punct de vedere al marimii comparat cu capacitatea de stocare nu cred ca exista o memorie mai eficienta.
In ceea ce priveste viteza de acces comparata cu capacitatea de stocare si dimensiunea... la fel... nu exista egal.

Deci... creierul uman este cea mai buna memorie de pe planeta. Este perfectibila ca orice pe lumea asta... dar nu e depasita momentan de nici o tehnologie cunoscuta (poate extraterestra :)) ).

In ceea ce priveste accesul la informatie... acesta este variabil, dar proportional cu intensitatea emotiilor provocate de anumite evenimente aflate in legatura directa cu informatia stocata.
La un computer accesul se face functie de un anumit algoritm. Pentru computer nu conteaza relevanta informatiei, cu alte cuvinte iti gaseste cu aceeasi viteza (functie de algoritmul folosit) si circumstantele in care ti-a murit pisica si reteta ultimei ciorbe de legume mancate.
Pentru om... conteaza releventa informatiei functie de caracterul lui. Daca este iubitor de animale atunci isi va duce aminte de pisica in detaliu si mult mai repede decat orice computer cu aceeasi cantitate de date stocate. In schimb s-ar putea sa nu mai stie reteta ciorbei de legume (mai ales daca nu i-a placut). Dimpotriva, daca e bucatar isi va aduce aminte instant reteta ciorbei de legume. Cu alte cuvinte, memoria umana nu este doar asociativa ci si selectiva.
Io as spune ca memoria umana e al naibii de buna si ca mai avem multa mamaliga de mancat pana vom realiza una cel putin la fel de buna, dar nu cu tehnologia actuala.



Adi

Foarte frumos postul tau, Miki, la fel precum si articolul original al lui Cristi. Creierul uman este intr-adevar cel mai reusit de pe Planeta si ar fi minunat daca am face calculatoare care sa gandeasca la fel, daca am reusi asadar inteligenta artificiala.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Esti sigur ca e o idee buna sa ai un calculator care sa gandeasca ca un om? Poate zici ca e doar o problema marunta de care ar trebuii sa ocupe filozofii, eu zic ca nu e asa. 

Adi

E o intrebare ce trebuie dezbatuta, dar tu ce motive ai avea pentru a zice ca nu e o idee buna sa avem calculatoare care sa gandeasca ca un om (adica inteligent). Atentie, ar fi tot masini, fara vointa proprie, ar face tot ce li se spune sa faca, doar ca ar face-o inteligent.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Coesite

Parerea mea este ca o masina ce poate lua decizii ca un om este doar la un pas de a gandii in totalitate ca un om. Un om ia deicziile pe care le ia sub influenta mai multor factori nu numai calea cea mai logica (pur matematic), factorii astia sunt de exemplu: experienta, personalitatea, motivatia etc. Plus ca mai este ceea ce numim noi logica, adica stii ca osfoara poate sa traga dar nu sa impinga, desi nu a procesat toata matematica din spatele actiunii, e o chestie de feeling... Nu stiu cum sa explic mai bine nu sunt psiholog, sa dau un exemplu:

Sa spunem ca ai avea un computer cu o putere fascinanta de calcul, si acesta sa deina o mare baza de date cu toti marii artisti ai lumii, sa stie toate metodele si tehnicile din spatele fiecarui tablou sau schita facuta de acestia, si sa fie un computer pictor  :D
El e o masina normal si face ce ii se spune, si o sa faca un tablou frumos, perfect dar nu va fi nici o data o opera de arta...

Ideea este ca nu avem nevoie de masini ce sa posede inteligenta unui om ca sa insurubeze suruburi sau sa sudeze, deci ar trebuii sa ne intrebam pentru ce ne trebuie masini atat de inteligente?

miki triki

Poate ar fi chiar periculos sa avem calculatoare care "gandesc", dar ar fi util sa avem calculatoare care gasesc rapid informatia de care ai nevoie intr-o baza de date enorma. Cam asta fac motoarele actulale de cautare, gen Google. Incearca, bazandu-se pe niste cuvinte cheie si luand in calcul "relevanta" informatiei (nu intru in detalii), sa gaseasca cele mai bune rezultate.

Da... dar pentru asta ai nevoie de o conexiune la internet si o companie cu un data center enorm din punct de vedere fizic (gen ... Google) . Ce ati spune daca acel datacenter ar incapea in carcasa unui calculator? Ok... nu chiar toata baza de date...:)

Sau ce-ar fi sa tii la tine un PDA micut care iti poate raspunde oriunde te-ai afla la cele mai nastrusnice intrebari printr-o interfata mai prietenoasa ca a unui iPhone:
"Tu: Io-te bai Gigele (asa ti-ai numit PDA-ul) ce contine conserva asta: E100, E320, ..."
"Gigel(adica PDA-ul tau): Auzi shefu... e cam nasol... ca cica E320 e substanta cancerigena."

"Tu: Auzi Gigele... ma cam enervezi... io vroiam doar sa fac conversatie... Hai du-te la culcare.", iar PDA-ul intra in stand-by.

Oricum... trebuie sa recunosc ca eu sunt foarte fascinat de creierul uman si modul lui de functionare. Problema e ca pe masura ce afli mai multe ai tendinta de a incerca sa reproduci cat mai mult ceea ce poate duce intr-un final (sa speram ca nu prea curand) la replicarea artificiala.
Dar asta e natura umana... chiar si un om de stiinta este de fapt un sentimentalist si se lasa condus de emotiile noilor descoperiri indiferent de impactul ulterior asupra societatii.

Coesite

Pt a face o chestie de genul acesat nu ar trebuii sa incerci sa reproduci creierul uman.

miki triki

Hmmm... cum sa nu?
Ba e chiar foarte complicat sa ajunga un PDA sa faca asa ceva... Ar trebui nu numai sa recunoasca vocea si sa execute niste comenzi simple ci chiar sa poata purta o "conversatie". Mai mult... sa poata tine minte anumite informatii pe care le considera utile functie de domeniile tale de interes.

E ca si cum ai avea mereu cu tine un prieten care iti aduce aminte niste informatii sau te ajuta sa descoperi lucruri noi printr-o conversatie. Deocamdata, AI-urile actuale, de abia pot tine o conversatie text, iar implementarea e facuta pe calculatoare "ceva mai mari" decat un PDA.

Mai e mult pana departe... :))