Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Documentare de călătorie

Creat de morpheus, Aprilie 02, 2011, 04:41:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

morpheus

Stiu ca nu e tocmai un subiect legat de stiinta, dar am zis sa fac o incercare si aici.

L-am descoperit recent pe Michael Palin cumparand cu doar 10 lei un set de 2 DVD-uri cu seria lui intitulata "From pole to pole". E un documentar realizat imediat după '90. Sunt vreo 8 episoade care prezinta calatoria lui Palin si a echipei sale de la BBC de la Polul Nord, trecand prin Scandinavia, Rusia, Turcia, Africa si pana la Polul Sud. In Antarctica ajunge cu greu cu un avion gasit pe undeva prin Tara de Foc, in America de Sud, singurul loc unde a putut gasi transport spre gheturile antarctice.

Am gasit apoi si "Ocolul Pamantului in 80 de zile", o alta serie, chiar mai veche, realizata tot de Palin si inspirata de cartea lui Jules Verne.

E drept ca lumea nu mai arata la fel ca in acele documentare, dar multe din locurile pe unde a trecut Palin cu echipa sa sunt convins ca au ramas neatinse de trecerea timpului. Asa ca recomand cele doua serii si vin si va intreb ce documentare de genul acesta ati mai vazut.

Nu e neaparat nevoie sa fie foarte noi.
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

morpheus

Am revenit putin asupra problemei la care ma gandeam acum cateva zile.

Am gasit un fel de registru al documentarelor de calatorie aici.
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Madalin

DocuWiki este o sursă excelentă pentru documentare din toate categoriile.

Cum mi-e îmi plac trenurile (mai puțin cele de la noi), am "absorbit" instantaneu seria Rail Away – The World's Greatest Railway Journeys . 25 de episoade în care călătorim cu trenul prin toată Europa (inclusiv în România)!

Și dacă vorbim de documentare de călătorie, nu putem să nu pomenim de seria Globe Trekker - Lonely Planet , care a ajuns, in cele 12 sezoane de când a inceput , la 158 de episoade filmate prin toată lumea (din nou - inclusiv în România), cu două gazde de acum celebre: Megan McCormick (foto) și Ian Wright.

morpheus

Citat din: Madalin din Aprilie 10, 2011, 11:39:52 AM
cu două gazde de acum celebre: Megan McCormick (foto) și Ian Wright.

Merci Madalin.
Nu stiam de seriile astea.

Iar fotografia lui Megan e intr-adevar argumentul decisiv  :)
Cu momentul în care ne naştem, timpul începe să ne ia viaţa înapoi. (Seneca)

Madalin

Îmi recunosc "slăbiciunea" atât pentru Megan (și personalitatea ei), cât și pentru meseria pe care o practică... :)