Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Exista un astfel de transformator ?

Creat de RaduH, Iunie 20, 2010, 03:52:38 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

CitatNu le comandă nimica. Diodele se deschid singure dacă tensiunea aplicată este pozitivă (dinspre anod spre catod) și mai mare decât tensiunea de deschidere, V_{on}. Dar pentru o analiză simplă poți să consideri că sunt diode ideale -- se deschid instantaneu și se închid instantaneu atunci când tensiunea aplicată devine pozitivă, respectiv negativă, în conducție au rezistență nulă iar când sunt blocate, rezistență infinită.
Pai tocmai ca :
[tex]V_2>V_1[/tex] si in modul [tex]-V_2>-V_1[/tex]
Deci putem sa consideram ca tensiunea e tot timpul pozitiva pentru toate patru diodele deci sunt contactoare inchise.
Aparent fiind inchise am zice ca nu redreseaza.
CitatDesigur, sunt defazate, dar asta nu e o problemă
Tocmai ca fiind defazate la inceput diodele CR2 si CR4 pot fi considerate comutatoare deschise deci redreseaza. Cand apare amplificarea care insemna [tex]V_2[/tex] si [tex]-V_2[/tex], CR2 si CR4 se inchid, de acolo putand fi considerate rezistente.
Cel putin asta e parerea mea. Anume ca defazajul permite redresarea la inceputul semnalului ACInput, dupa care diodele blocate conduc amplificarea aparuta in bobinele reactoarelor.

AlexandruLazar

Cel mai bine pune formele de undă pe hârtie ca să vezi care sunt tensiunile pe diode (dacă le iei ideale, poţi să foloseşti superpoziţia câtă vreme nu ai valori instantanee mici pentru tensiune) ca să vezi dacă şi când conduc şi când nu.

RaduH

Cam la concluzia asta am ajuns.
Separ semialternantele de tot, nu las decat cate una intr-un amplificator magnetic si folosesc puntile sa protejez sursele AC input.

RaduH

De fapt cate o serie pentru fiecare semialternanta.

RaduH

De aici solicit moderatorilor deschiderea unei tangente pentru ca voi sustine ca se poate incalca conservarea energiei.

Electron

Nu e cazul sa o faca vreun moderator.

Deschide tu singur un nou topic (la sectiunea cu criticile la paradigma actuala). Daca e tangenta atunci nu are locul aici si cu asta basta.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Oricum nu mai este necesar.
In primul rand scuze pentru contradictiile furtunoase cu Alexandru Lazar.
Voi posta ceva si la sanctiuni.
Incalcarea conservarii energiei nu se poate face cu aceste amplificatoare magnetice.
Am gasit documentatie corecta si coerenta si le-am inteles.
In principiu declar ca la toate contradictiile de pe acest topic a avut Alexandru dreptate.