Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Pregatire pentru Bac

Creat de ioanabc, Martie 24, 2011, 07:52:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ioanabc

Buna. Eu dau bacul la Fizica anul asta si am vrut sa creez acest topic in care sa va mai intreb una alta, penru ca din pacate, inca nu reusesc sa fac variantele integral, fara greseala. "Handicapul" meu provine din faptul ca incepusem initial sa ma pregatesc pt chimie la Bac, dar facultatea la care imi doresc sa merg (Manchester) mi-a cerut sa dau la Fizica, deci a trebuit sa ma reprofilez. Probabil mai sunt si altii care dau Bacul tot din aceasta materie (eu mi-am ales Mecanica si Electricitate, dar putem face topicul acesta si pentru Termodinamica si Optica) si cred ca ne putem ajuta reciproc :) N-am uitat regula forumului (care mi se pare foarte pertinenta de altfel) de a nu primi rezolvari integrale la probleme, cu doar sfaturi si corecturi.

Termin intr-o ora cu temele pe maine si caut si postez exercitiile unde am avut neclaritati

ioanabc

#1
Bun, am revenit.

Problema de mai jos, cerinta c) (V26,pII)

Imi dati o idee despre cum se calculeaza acceleratia maxima? Adica... care este conditia ca omul sa traga acel sac fara sa se ridice el de la sol?


Adi

Cred ca faci o presupunere gresita ca ar fi multi elevi pe forum care dau bacul la fizica si te vor ajuta pe tine. Cel mai probabil vei primi ajutor tot de la cei mai batrani, dar ei nu au in fata variantele de bac si nici nu le vor cauta pentru tine. Trebuie sa scrii aici problema si sa spui ce ai incercat sa faci, conform regulilor forumului.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ioanabc

Am tot incercat ca uploadez varianta si cred ca mi-ai raspuns in timpul asta, deci cand nu vazusesi inca cerinta. Am postat-o acum. Nici nu m-am gandit ca ar fi multi care dau bacul la fizica (in general, nu doar aici pe forum, sunt putin), dar spuneam in cazul in care ar fi macar 1 pe langa mine.

Deci la problema aia eu am rezolvat punctele a), b), d), iar la c) m-am impotmolit pentru ca nu stiam conditia ca omul sa NU se ridice de pe sol. Asta e: G+F-N>T ? (unde G e Greutatea omului si N forta de apasare normala a omului)

tavy

Citat din: ioanabc din Martie 24, 2011, 10:07:41 PM
Imi dati o idee despre cum se calculeaza acceleratia maxima? Adica... care este conditia ca omul sa traga acel sac fara sa se ridice el de la sol?
Citat din: ioanabc din Martie 24, 2011, 10:16:45 PM
Deci la problema aia eu am rezolvat punctele a), b), d), iar la c) m-am impotmolit pentru ca nu stiam conditia ca omul sa NU se ridice de pe sol. Asta e: G+F-N>T ? (unde G e Greutatea omului si N forta de apasare normala a omului)
Înseamnă că ai calculat valoarea apăsării normale, punctul b. Condiția ca omul să nu se ridice de la sol este ca apăsarea normală să fie mai mare sau egală cu zero, [tex]N\ge 0[/tex].

Acum, de curiozitate, la ce facultate urmează să dai?

ioanabc

#5
Inginerie civila.
Dar N nu e tot timpul mai mare ca 0? Revin imediat cu rezolvarea la problema anterioara, sa vad daca iese.


La problema de mai jos, punctul d) se refera la T radical din 2, nu?



Later edit: Da, la aia se referea, am reusit :)


ioanabc

Nu inteleg o chestie la problema asta:


Mi se cere la b) sa calculez viteza la momentul t=2s.
Am folosit formula v=d/t, d mi-a dat 2m la punctul a, ceea ce inseamna ca v=2/2 = 1 m/s. La rezolvari e folosita aceeasi formula, doar ca lor le da 2 m/s. Vreau sa stiu unde gresec eu, ca din cauza acestei viteze nu-mi mai ies subpunctele urmatoare.

tavy

Citat din: ioanabc din Martie 24, 2011, 10:47:40 PM
Inginerie civila.
Dar N nu e tot timpul mai mare ca 0? Revin imediat cu rezolvarea la problema anterioara, sa vad daca iese.
În realitate într-adevăr N este mereu mai mare sau egal ca zero atâta timp cât omul nu este lipit de podea. Pe de altă parte tu calculezi pe N din condiția ca omul nu se desprinde de podea, rezultanta forțelor nulă, asta este echivalent cu omul lipit de podea. În condițiile acestor calcule, când N este pozitiv, omul presează pe podea și evident că nu se va ridica de la sol, când N este negativ, dacă ar fi lipit de podea, omul ar trage în sus de podea, cum nu este lipit evident se va ridica de la sol.

Alt mod de a vedea lucrurile.
Când N este pozitiv podeaua acționează de jos în sus asupra omului pentru ca omul să rămână în echilibru. Când N îți iese negativ ar însemna ca podeaua să acționeze de sus în jos pentru ca omul să rămână în echilibru, cum podeaua nu poate acționa de sus în jos asupra omului, pentru că este podea și nu tavan, rezultă că omul se va desprinde de podea (nu poate rămâne în echilibru).

ioanabc

#8
Exista o formula de calcul a tensiunii electromotoare echivalente? Sau daca nu, cum se calculeaza?

Ely_en

Buna! Eu dau Bacul la mecanica si termodinamica...putem sa ne ajutam la mecanica daca vrei.

valangjed

Citat din: ioanabc din Martie 28, 2011, 11:15:39 PM
Exista o formula de calcul a tensiunii electromotoare echivalente? Sau daca nu, cum se calculeaza?
Da ,exista dar depinde de foarte multe chestii (mai ales de metoda prin care un anumit tip de energie se transforma in energie electrica ex.energie termica ,hidraulica ,nucleara , etc) ,pentru fiecare tip de energie ,ce se transforma in energie electrica , exista o formula.
De obicei , in problemele de liceu , tensiunea electromotoare se da ca data a problemei.
Nu stiu cum este acum dar pe vremea cand eram in liceu (1987- 1991) asa era.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

ioanabc

Citat din: Ely_en din Aprilie 11, 2011, 08:46:39 PM
Buna! Eu dau Bacul la mecanica si termodinamica...putem sa ne ajutam la mecanica daca vrei.

Cu cea mai mare placere :) Ori aici pe forum, ori trimite-mi un PM cu idul tau de mess/skype .

bacfizica

Buna ziua! tuturor
Am o problema de bac la care nu stiu cum sa aflu inaltimea maxima.

Un corp punctiform de masă 10 kg este aruncat vertical în sus, în câmpul gravitaţional (presupus uniform) al Pământului, cu viteza 10 m/s. Ca urmare, în momentul în care corpul a atins înălţimea maximă, energia potenţială a sistemului corp-Pământ creşte cu:
a. 5 J b. 50 J c. 0,5 kJ d. 5 kJ

Va multumesc!

Electron

In primul rand, nu ti se cere inaltimea maxima nicaieri in aceasta problema.

In al doilea rand, daca nu ne prezinti ce ai incercat, nu avem cum sa te ajutam. Pe acest forum nu se dau rezolvari mura in gura.

e-
Don't believe everything you think.

bacfizica

Mai am inca o problema

5. Un camion parcurge jumătate din drumul său cu viteza v1 = 60km / h , iar restul cu viteza v2 = 40km / h .
Viteza medie a camionului pe întreaga distanţă parcursă are valoarea:
a. 45km / h b. 48km / h c. 50km / h d. 55km / h

dupa logica mea raspunsul ar fi (60+40)/2=50 = c
numai ca am gasit pe net raspunsuri la variante tip 1 2008 de la adresa http://www.ebacalaureat.ro/c/10/140/807/0/Rezolvari-fizica-mecanica-subiectul-I-grile si acolo zice ca raspunsul corect este b. Acum ori eu sunt prost ori raspunsurile sunt gresite. ?

Greseli deastea am gasit la mai multe teste...